Verkeersweek in Rij ssen Culturele avond M UW m _rj LÜJ 1t_lLTLL' C'J' DIEPGANG r_L Complete keukens inclusief S apparatuur vanaf 1.495,- OP ALLE EVBOUW- APPARATUUR Gadget met n \s m iÉÉ Compleet zoals afgebeeld Y Dinsdag 18 september 2007 18 RIJSSEN - Wethouder W. ter Schure opent op maandagmor gen 17 september om 8.15 uur in Parkgebouw de jaarlijkse ver- keersmarkt voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. Hij spreekt de kinderen toe en be steedt aandacht aan het thema Veilig op weg Van en Naar school. Zeven scholen voor Voortgezet Onderwijs uit Rijsen, Vriezeveen, Vroomshoop en Delden met in totaal 1174 leerlingen doen mee aan deze jaarlijkse verkeers- markt. Het bureau Kromstaf or ganisatie Educatie uit Deventer is verantwoordelijk voor de uit voering ervan. De Verkeersmarkt wordt van maandag 17 september tot en met vrijdag 21 september elke dag van 8.30 uur tot 16.00 uur ge houden. Het thema van dit jaar Veilig op weg Van en Naar school wordt onder andere gebmikt in de interactieve les voor NS Reizi gers Luisteris. Tijdens deze 45 minuten durende les worden de leerlingen overtuigd van het ge vaar van waaghalsgedrag bij een spoorwegovergang. Jongeren die nog net voor de trein langs glip pen, sabotage plegen aan over wegen of voorwerpen op het spoor leggen zorgen naast le vensgevaarlijke situaties, ook voor treinvertragingen. Inmid dels wordt tien procent van het aantal aanleidingen voor vertra gingen, zoals aanrijdingen, spoorlopers, zelfdoding en van dalisme, veroorzaakt door der den Ook is op de Verkeersmarkt voor lichting over alcoholgebruik in het verkeer ingebouwd. De brug klassers van twaalf jaar en ouder worden op een ludieke wijze be wust gemaakt wat alcohol met je doet. Ze ervaren het ook. Bij ge bruik van alcohol verslappen de buitenste oogspieren en hier door ontstaat de zogenaamde tunnelblik. Met een helm op wordt de praktijk nagebootst en het resultaat zal ze bewust ma ken van deze grote handicap op step of lopend door het circuit. Een speciaal Kromstafteam on dersteunt door de Stichting voor Alcohol en drugsverslaving Tac- tus vertellen de jongens en meis jes ook over de gevaren die door alcoholgebruik kunnen ont staan. Deze verkeersmarkt wordt al een aantal jaren in Rijssen aan het begin van het nieuwe schooljaar gehouden. De instellingen en or ganisaties die aan de verkeers markt deelnemen, hebben ver schillende opstellingen gemaakt. Zo is er een blindenparcours, waar de leerlingen geblinddoekt met een blindenstok over heen moeten lopen. Er is een rolstoel- baan, waar ze in een rolstoel er varen hoe moeilijk het is je zo voort te bewegen en mensen van het Rode Kruis laten de jongens en meisjes zien wat er gedaan moet worden wanneer iemand een fïetsongeluk krijgt en waar voor en hoe een delifibrator ge bruikt moet worden. De ver keersregels worden getoetst door het Kromstafteam en de chauffeursvereniging Friesland zorgt ervoor dat de jongens en meisjes zich bewust worden van de dode hoek gevaren. Naast de diverse verkeersonderwerpen wordt sinds vorig jaar ook alco holvoorlichting voorlichting ge geven. Dit jaar hebben een twin tigtal gemeenten in Overijssel het initiatief van de gemeente Rijs sen overgenomen. ryW; RIJSSEN - De dertiende Twents culturele avond van de Kulture- le Raad Rijssen (KRR) heeft als motto "Typisch Riessen(s)". Vrijdag 5 oktober buigt zich een drietal sprekers én een forum met regionale en plaatselijke prominenten over de vraag wat er nu zo typisch aan Rijssen is. De KRR-organisatoren Dick ter Harmsel en Gerrit Ligtenberg zeggen dat dit jaar gekozen is voor een anders dan andere in vulling van de jaarlijkse Twents culturele avond. "De avond heeft in feite twee onderwerpen. Vóór de pauze houdt oudstreektaalconsulent Gerrit Kraa een lezing over wat er nu zo typerend is aan Rijssen op levensbeschouwelijk gebied. Kraa onderzoekt welke be standdelen van het binnen- en buitenkerkelijk leven Rijssen gemaakt hebben tot wat het nu is. Hoe kan het dat in Rijssen de grootste kerk maar ook de grootste discotheek van Nederland staat? En natuurlijk is dat nog maar één as pect," aldus Ter Harmsel en Ligten berg. Naar aanleiding van zijn speech lanceert Kraa verder twee stel lingen waarover het prominentenforum gaat discussiëren. "We hebben gekozen voor een kakelbont gezelschap waarin autochtone en al lochtone Rijssenaren zitten. Hoe kijken de ze mensen tegen Rijs sen aan. Maar we hebben bijvoorbeeld ook een buitenstaan der als burgemeester J. J. van Overbeeke van Hellendoom be reid gevonden om te vertellen hoe hij te gen de buurgemeen te aan kijkt," aldus de organisatoren. "De andere forumleden zijn de Rijssense huisarts K. van der Burgh, KRR-be- stuurslid D. van Cor- bach, oudwerkge versvoorzitter I. Flim, Reggesteyngeschie- denisdocent W. Groenewegen, bur- RIJSSEN Nijverheidsstraat 42a Tel. 0548-538666 MAANDAG-VRIJDAG 09.00-18.00 UUR DONDERDAG KOOPAVOND TOT 21.00 UUR ZATERDAG 09.30-17.00 UUR I rti< iL" gemeester B. Koelewijn, wet houder H. ter Keurst en last but not least de Twentse bijbelver taler professor A. van der Mei den." Ter Harmsel en Ligtenberg heb ben er alle vertrouwen in dat dit gezelschap met kennis van za ken kan praten over de beide hoofdthema's van de avond. "Na de pauze komt het tweede hoofdthema aan bod. Dan ver zorgen Arie Jansen en Gerrit Dannenberg een lezing over de typisch Rijssense economie en bedrijvigheid. lansen en Dan nenberg zijn in het dagelijks le ven docenten aan het plaatselij ke Fruytier College. Zij gaan in op de plaatselijke onderne mersgeest. Hoe is de sterke groei van het Rijssense bedrijfs leven ten opzichte van andere gemeenten in regio te verkla ren? Wat is het geheim achter het succes van de Rijssense on dernemingen?" Ook Jansen en Dannenberg poneren twee stel lingen over de Rijssense onder nemersgeest waarover het fo rum vervolgens gaat distem en dreestikn. Uiteraard wordt het publiek uitgenodigd zich in de discussie te mengen. Ter Harmsel en Ligtenberg voorspellen een boeiende avond. "De algehele leiding is in vertrouwde handen van RTV Oostpresentatrice Thea Kroese en de muzikale omlijsting wordt verzorgd door het muziekgezel schap Bonne Route uit Doetin- chent. De toegangsprijs is 5 eu ro per persoon en daar zit dan een kop koffie bij in. We begin nen om 20.00 uur. Dat is ook nodig, want het is een vol pro gramma," zeggen Ter Harmsel en Ligtenberg, "maar absoluut de moeite waard. Rijssenaren kunnen deze avond in de spie gel kijken en niet-Rijssenaren zijn in de gelegenheid hun kijk op Rijssen in de goede zin van het woord bij te stellen." Toegangskaarten zijn dagelijks verkrijgbaar aan het Parkge bouw en bij de WV. De organi satoren raden aan om vroegtij dig kaarten aan te schaffen. "Ze ker gezien het thema van deze avond zou de toeloop wel eens heel groot kunnen zijn. We zien trouwens ook dat de belangstel ling voor deze avonden in de loop der jaren flink toegenomen is en dat vinden we bijzonder plezierig," aldus Ter Harmsel en Ligtenberg. Een aantal slimme jongens heeft het door.je kunt het mileubewustzijn stimuleren door het leuk te maken! En de Wattson is zo'n apparaat die het leuk maakt om bewust om te springen met energie. Door 'm te koppelen aan de energiemeter - en dat is echt heel eenvoudig - kun je op de Wat tson precies bijhouden hoeveel energie er in huis op dat moment wordt verbruikt. En wanneer wordt het leuk? Als de Wattson is ingeschakeld, want hij communiceert via ge kleurd licht. Bij blauw licht is de energiecon sumptie laag en bij rood is het verbruik hoog. En het wordt nog leuker. Je kunt 'm aan een pc koppelen en zo in kaart brengen hoeveel ener gie je spaart! Als je nog een beetje energie hebt, kun je op www.firebox.com een kijkje nemen.

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 18