Holtens Nieuwsblad 3 Graanoogstdag blijkt succesvol evenement Kinderen verzorgen pony Expositie over klearwinkel Help de boer met melken van koeien Column HOLTEN - Het weer zat zaterdag soms net te gen het randje, maar het bleef zo goed als droog tijdens de nieuw leven ingeblazen Graanoogst dag. Deze werd gehou den aan het Beukenlaan tje. Agenda Dinsdag 31 juli 2007 Wis en waarachtig, hèèl te- vallig heur'n ik det de buurdèèrne sjaans had. Zo'n merakel is det noe 6k wier neet, want wat ze hemm'n mött det hef ze. Zun dèèmtje bliff neet al- lèène lööp'n. Het gaf mie toch vuur èèm'n het geveul van, wat viugg de tied. Ie dè-nkt terugge an die tied dai zelf vuur de èèrste kèèr verkèèring hadd'n. Ie dè- nkt terugge an het verdreet wai hadd'n toen het nöss wier öóndem bóöm lèèr. Ie hoppt dat eur det bespoart bliff en doar zutt ut wa noar uut. Natuurlijk hopp ie det ze good de tied nemmt um mekaa, duur en duur te lèèrn kenn'n. Ja, want tèèg'nswoordig zeej ma al te vaake det ze noar drei moand a bie meka intrekt en drei moand later bint ze a wie uut mekaa. Of nog gekker, n'eent der uut en n'aandern der in en as ter dan ök nog wichter in het spel bint is het verdreet vuur amoal diet het angeet neet te oaverzeen. En ai der dan as euldem oaver proat wördt ter vaake zeg van, ie le bint öölderwets, det heurt bie disse tied. Dan hööle oe ma wiesselijk stil le, ma toch möwwe öóns zellef wa ne speegel vuur hööld'n. Ik zöll neet gèème temgge goa en zegg'n van det vrogger alles better was, ma van al die vrieje lèèfge- woontes die we rechter- voort hebt, kriewe zó gangswieze wal ne rekke- ning anne e beume. Vuur mie geveul biw-we te vèèr ant duursloan. De wichter wordt neet of met te weinig gezag grööt e brach. Lus- tem noar de öölde leu, ho ma. Ontzag vuur de meis ter is ter neet meer bie. Bange weer vuur de pliet- sie, hooft neet meer. De boel in de stad kort en klein houw'n vinne wie hèèl ge woon. Wie neumt det volk hèèl leef, hoeligens. Wie lo- at het amoal met mekaa gebuum. Iedereene zeg det ter wat anne doane mött word'n. Zöll het neet is amaol een betje het gevolg könn'n wèèr van al die vrie- heid diewe met kriegt van de öölde leu, de schoole en de bestuurders van dit la- nneke. Ie zeet het amoal gebuum. Ik kan der ma slech an wenn'n. Een betje gezag en ontzag mag de wichter bes word'n bie e brach. Doar zal toch wal een kèèr nen tied komm'n det de wal het schip wier kèèrt. Ik dè-nk ut wa en ik hoppe det de buurdèèrne nog lange sjaans hef. Wis en waarachtig. De Vèerkiüinte Viefkop HOLTEN - Kinderen die voor het eerst het melken van een koe zien, wenden zich vaak ver wonderd tot hun moeder met de opmerking: 'melk komt toch uit de fabriek?' Speciaal voor hen wordt op de Holtense boer derij 'De Elshof gemolken voor publiek. Bezoekers kunnen elke dinsdag vanaf 18.00 uur komen kijken naar het melken van de koeien op deze boerderij. Wan neer er kleine kalfjes zijn, mo gen de kindaren deze voeren. Ook kan de verse melk van de zojuist gemolken koe geproefd worden. Kleine kinderen kun nen vervolgens een ritje maken op een Shetland pony. Na het melken wordt een videofilm vertoond over de 16.000 kippen die De Elshof telt. Reserveren van tevoren bij de VW Holten, telefoon 0548-36 1533. DECEMBER Kerstmarkt, Smidsbelt, zaterdag 15 december 2007, 12:00 - 21:00 NBvP Holten, kerstviering, Zaal Vos man, dinsdag 18 december 2007 Festival voor niet-professionele kunstschilders en expositie, Natuur- diorama Holterberg, zaterdag 22 de cember 2007 - zondag 6 januari 2008 Winterstamppotwandeling, Na- tuurdiorama Holterberg, donderdag 27 december 2007 JANUARI Winterstamppotwandeling, Na- tuurdiorama Holterberg, donderdag 3 januari 2008 APRIL Theaterspektakel, Kalfstermanswei- de, vrijdag 25 april 2008 - zaterdag 26 april 2008 HOLTEN - Kinderen kunnen bij de Shetlandboerderij in Holten een Shetland pony verzorgen. Dit begint natuurlijk met een goede poetsbeurt en het mooi maken van de pony's. Als deze klaar zijn, mogen de kinderen helpen met opzadelen en wordt er geoefend in de rijbak. Hier kunnen zij leren oefenen met sturen, aansporen en draven. Daarna is het tijd voor een wan deling door het bos met de po ny. Het gedurende twee uur zorgen voor een pony kost 15,- euro. Er moet bij elke pony één volwassene meelopen. Het is al leen mogelijk telefonisch te re serveren via 0548-36 75 74. Lo catie: Schreursweg 5, Holten. HOLTEN - De Oudheidkamer Hoolt'n kent eens per twee jaar een wisselende thema-exposi tie. Deze is te zien in de exposi tieruimte van het voormalige gemeentehuis aan de Dorps straat en heeft als onderwerp 'De klearwinkel'. Door middel van foto's, maar vooral door het tentoonstellen van materialen en het uitbeelden van werksitu aties, wordt een beeld gegeven van hoe het er in de jaren vijftig van de vorige eeuw aan toe ging. De toegang is gratis. De oud heidkamer is geopend tot en met 27 oktober op maandag, dinsdag en vrijdag van 13.30 tot 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur. SEPTEMBER 'Ouderwetse glorie' AUCUSTUS Ochtendwandeling voor vroege vo gels, Natuurdiorama Holterberg, woensdag 1 augustus 2007, 6:30 Recordpoging domino, Sportzaal Rietbergstraat Holten, zaterdag 4 au gustus 2007 Endurance Holten, Holten, zaterdag 1 september 2007 Keunerit klassieke motoren, Holten, zaterdag 1 september 2007, 11:00 Opening hanennös De Hoolter Kor- hanen, Beusebergerweg 35, zaterdag 1 september 2007 - zondag 2 septem ber 2007 Nationale nachtvlindernacht, Na tuurdiorama Holterberg, vrijdag 7 sep tember 2007 NBvP Holten, wereldreis per motor door Jacolien en Frank Roskam, Zaal Vosman, dinsdag 11 september 2007 Keunefeesten, Kalfstermansweide Holten, donderdag 13 september 2007 - zondag 16 september 2007 Nationale motocross, Zuurbergcir- cuit Holten, zondag 23 september 2007, 9:30 Najaarsrit klassieke automobie len, Beusebergerweg 37 Holten, zon dag 23 september 2007, 11:00 Dierendag, Natuurdiorama Holter berg, zondag 30 september 2007 Erwin autocross, Schuppertsweg Holten, zondag 30 september 2007, 12:00 OKTOBER Dierendag, Natuurdiorama Holter berg, donderdag 4 oktober 2007 Jeugdpiaybackshow buurtvereni ging Schoolkring Dijkerhoek, Bonte Paard, zondag 7 oktober 2007 NBvP Holten, Anne van der Meiden over Twentse verhalen, Zaal Vosman, woensdag 10 oktober 2007 Nordic Walking tweedaagse, Holter berg, zaterdag 13 oktober 2007 - zon dag 14 oktober 2007 Roofvogelshow, Erve Deijk, Chur- ■chillstraat 19 Holten, donderdag 18 oktober 200714:00 Herfstwandeling Vrienden van het Hoolterpad, Camping Holterberg, zondag 21 oktober 2007 Mysterie van de nacht, Natuurdio rama Holterberg, zaterdag 27 oktober 2007 Diepe Hel Holterbergloop, Cen trum Holten, zaterdag 27 oktober 2007 NOVEMBER Rondje Holtens Kulturhus, Smids belt Holten, zaterdag 3 november 2007 NBvP Holten, lezing door Van Pijke- ren over Pieterpad wandeltocht, Zaal Vosman, donderdag 8 november 2007 Leerlingenconcert MOC, Holten, vrijdag 30 november 2007, 19:30 Het graan aan het Beukenlaantje werd op verschillende manleren gemaaid. Zowel met de hand als met ouderwetse machines. Zo kreeg het publiek te zien hoe in de loop van de jaren graan werd geoogst foto s: johan bounk Velen maakten gebruik van de gratis huifkartocht vanaf Ta veerne de Oale Toone aan de Stationsstraat naar het evene mententerrein. Er werd begonnen met het met de hand maaien van het graan, dat daarna bij elkaar werd ge bonden om later met paard en wagen te worden opgehaald. Uit de speakers klonk gezellige harmonicamuziek. De muzi kanten hadden zich verschanst in een caravan van MAC de Hol terberg om zo beschermt te zijn tegen een eventuele regenbui- De oogst bleek te nat om te ge bruiken voor de ouderwetse dorsmachine, die verderop stond. Daarom werd voor de demonstratie droog graan ge bruikt. Trillende trekkers, die zorgden voor het ronddraaien van de machine, stonden te brullen op het stuk land. Man nen in boerenkleding schepten de halmen met behoorlijke handigheid in de machine, die daarna de graankorrels eruit schudde en de overtollige hal men werden vastgebonden uit de machine gespuwd. "Echte ouderwetse glorie", klinkt het tussen het publiek. Hier komen de verhalen dan ook los over vroeger. Bijvoor beeld dat het oogsten van het graan meestal ook een feestje was voor de katten. Er kwamen namelijk veel muizen vrij, die zich hadden verschanst tussen de halmen. Langs het Beukenlaantje ston den tal van kraampjes met ech te boerenproducten als jam, ijs en brood. De organisatie is erg te spreken over deze nieuw opgezette Graanoogstdag en wil hiervan zeker een jaarlijks terugkomend evenement van gaan maken. Supermoto, Vletgaarsmaten Holten, zondag 5 augustus 2007, 13:00 Ochtendwandeling voor vroege vo gels, Natuurdiorama Holterberg, woensdag 8 augustus 2007, 6:30 Beachsoccertoernooi Suffendo, Kalfstermansweide, zaterdag 11 au gustus 2007

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 3