Veilig zwemmen in open water Bekendmakingen Kort nieuws Planaanpassing natuurgebiedsplan Overijssel Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel. Zie ook provincie.overijssel.nl Subsidie voor startende kunstenaars De gemeente Enschede krijgt een subsidie van 149.400,-- om jonge kunstenaars te helpen met het opzetten van een eigen bedrijf. De gemeente richt hier voor de Broedplaats Noordlinde op. In de Broedplaats kunnen de kunstenaars hun bedrijf opzetten en samenwerken met anderen. Ook het onderwijs sluit zich aan bij de Broedplaats. Hierdoor kun nen studenten praktijkervaring opdoen. Ook de andere grote steden in Overijssel kunnen in aanmerking komen voor een subsidie. Gemeenten terughou dend met belastingen De Overijsselse gemeenten hef fen gemiddeld 1,7 procent meer gemeentelijke belastingen dan in 2006. Dit staat in de belas- tingspecial die de provincie elk jaar uitgeeft. Dit percentage benadert het inflatiepercentage van het vorige jaar (1,1 procent). Dit inflatiepercentage is een belangrijke graadmeter voor de gemeenten bij de verhoging van hun belastingtarieven. "Ik kan hieruit niet anders concluderen dan dat de Överijsselse gemeen ten zich zeer terughoudend heb ben opgesteld met het verhogen van hun belastingen", aldus gedeputeerde Job Klaasen. De belastinguitgave 2007 is te lezen op provincie.overijssel.nl/belas- tinguiigave. Minder ammoniak in Overijsselse lucht Er zit minder ammoniak in de Overijsselse lucht dan vijf jaar geleden. Dit blijkt uit onderzoek naar de groei van korstmossen op bomen. Korstmossen zijn een goede graadmeter voor de luchtkwaliteit. Bij het onderzoek is gekeken naar de soorten die harder gaan groeien door de aanwezigheid van ammoniak in de lucht. Ammoniak is slecht voor de natuur omdat het een verzurende werking heeft. Veel plantensoorten kunnen hier niet tegen. Het onderzoek is uitgevoerd op 405 eiken in Salland en Twente. In vrijwel het hele onderzoeks gebied is de ammoniakuitstoot verminderd. Dit is het gevolg van verschillende maatregelen om de uit stoot van ammoniak te verminderen, zoals de het gebruik van emissie- arme stallen. In het stedelijke gebied, en dan vooral bij Enschede, is een kleine toename van de concentratie ammoniak waar te nemen. Dit komt waarschijnlijk door de uitlaatgassen van het verkeer. Het onderzoek wordt in 2010 herhaald. Er gaat niets boven een frisse duik in koel water als het kwik boven de 20 a 25 graden komt. Toch kunnen er risico's aan lekker zwemmen in meren of zandwinningspiassen verbonden zijn. Vervuiling kan het water ongeschikt maken om in te zwem men, het kan zelfs gevaarlijk zijn. De provincie Overijssel heeft vijftien plassen, verspreid over de provin cie, aangewezen die geschikt zijn om in te zwemmen. Samen met de betreffende waterschappen in Overijssel controleert de provincie in het zomerseizoen de vijftien plas sen op de geschiktheid als zwem water. De waterschappen controle ren 's zomers elke twee weken de zwemwaterkwaliteit en de hygiëne van het zwemwater. De provincie controleert de zwemaccommodaties minstens één keer per seizoen - of zo vaak als nodig - op veiligheid. Ondanks de controles kan de situ atie van het zwemwater snel ver anderen. Watervogels, boten, een lange droge zomer, of bacteriën kunnen hierop van invloed zijn. Een voorbeeld hiervan zijn de drijflagen die door blauwalgen gevormd kunnen worden en mogelijk gifstoffen kunnen bevat ten. Dergelijke lagen kunnen door wind en stroming binnen korte tijd ontstaan en ook weer verdwijnen. Wanneer er iets met een van de gecontroleerde zwemplaatsen aan de hand is, wordt u bij de water plas zelf en via de regionale dag bladen, NOS-teletekst pagina nr. 725 en op de provinciale internet site daarvan op de hoogte gesteld. Eigen risico De andere open wateren in Overijssel worden niet gecontro- leerd op geschiktheid als zwem water. De provincie raadt dan ook aan om te gaan zwemmen in een gechloreerd bad of in een van de gecontroleerde zwemplassen. Let wel: u zwemt altijd voor eigen risico! Meer informatie over zwemmen in open water, en de mogelijke risi co's kunt u nalezen in de brochure 'Veilig zwemmen in Overijssels open water'. U kunt deze brochure opvragen via zwemwater@overijs- sel.nl, telefoon 038 499 70 00. De brochure is ook op internet te vin den: provincie.overijssel.nl/zwem- water Gedeputeerde Staten passen dit jaar het natuurgebiedsplan Overijssel aan In het natuurgebiedsplan staan de mogelijkheden voor deelname aan de Subsidieregelingen Natuurbeheer en Agrarisch Natuurbeheer. Dit plan wordt vooral op het volgende aan gepast: Nieuwe natuurgebieden en beheers gebieden voor weidevogels: If kunt als grondeigenaar of pachter de provincie verzoeken om kleine wij zigingen in de begrenzing of van de natuurdoelen. Bij de beoordeling van de aanvragen voor extra begrenzing worden de vol gende criteria gebruikt: - nieuwe natuur ligt binnen de pro vinciale ecologische hoofdstructuur (PEHS); - nieuwe natuur versterkt vanuit het oogpunt van waterhuishouding of beheerbaarheid de bestaande natuurgebieden of draagt bij aan de doelen van verbindingszones; - nieuwe natuur kan in uitzonderlijke situaties buiten de PEHS worden, begrensd, bijvoorbeeld wanneer dit past binnen soortbeschermingsbeleid; - beheersgebieden voor weidevogels worden begrensd indien uit inventa risatie blijkt dat er in het betreffende weidevogelgebied gemiddeld op 2 hectare minimaal 3 paar kritische weidevogels voorkomen (grutto, wulp, tureluur); - de aangevraagde oppervlakte past binnen het hectarequotum dat door het rijk aan de provincie is toegewe zen of past binnen de hectares die per verbindingszone gereserveerd zijn zoals vermeld in het natuurge biedsplan. Beheersgebieden ruime jas botanisch/ akkerbeheer en botanisch grasland- beheer Als u eind 2007 in de ruime jas beheersgebieden subsidie wilt aanvra gen op basis van de subsidieregeling Agrarisch natuurbeheer, dan moeten de betreffende percelen concreet zijn begrensd als beheersgebied. De reden hiervoor is dat de provin cie alleen voor concreet begrensde beheersgebieden het sluiten van nieuwe beheersovereenkomsten mogelijk wil maken. In de ruime jas beheersgebieden zal dit vanwege de voorgenomen inkrimping van deze gebieden, zonder concrete begren zing niet mogelijk zijn. Dit geldt niet voor de ruime jas gebieden voor wei devogelbeheer. Bij het beoordelen van deze aanvra gen voor concrete begrenzing van beheersgebied worden de volgende criteria gebruikt: - Deze percelen moeten liggen bin nen de PEHS en liggen tegen of dichtbij de natuurgebieden; - De gebieden versterken vanuit het oogpunt van waterhuishouding de bestaande natuurgebieden. Informatie Nadere informatie is verkrijgbaar bij de eenheid Landbouw, Natuur en Landschap van de provincie Overijssel (telefoon: 038- 499 86 37 of 499 85 83) en op provincie.overijssei. nl/groenloket Het besluit tot aanpassing van het Natuurgebiedsplan Overijssel ligt met het betreffende plan ter inzage van 1 juni tot en met 13 juli 2007 bij de gemeenten en waterschappen in Overijssel en in het provinciehuis, Luttenbergstraat 2 te Zwolle. U kunt uw zienswijzen tot en met 13 juli 2007 indienen bij Gedeputeerde Staten van Overijssel, ter attentie van de afdeling LNL, Luttenbergstraat 2, Postbus. 10078, 8000 GB Zwolle. Grondeigenaren en pachters kunnen de mogelijkheid om een zienswijze in te dienen ook aangrijpen om een verzoek in te dienen om eigen perce len te laten begrenzen. Op die manier kunnen zij gebruik gaan maken van de subsidieregeling Programma Beheer.

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 12