Holtens Nieuwsblad 7 'Doe het mar hennig an' 'Gevoel voor humor' Herman was De Boschkamp Altijd vriendelijk en sociaal Neemt afscheid van zijn dorpshuis De Boschkamp Prins Herman I, veurman van sociaal cultureel wark Actieve duizendpoot Meer dan dertig jaar heeft Herman Kampman in Holten bij het sociaal cultureel werk gewerkt. Vorig jaar juni kwam daar abrupt een einde aan, toen hij werd geveld door een beroerte. Dinsdag 15 mei 2007 Wat een goed idee om een pagi na in het Holtens Nieuwsblad te wijden aan Herman Kampman. Mij valt de eer te beurt ook een stukje te schrijven aan en over Herman. Even zat ik met mijn handen in het haar en dacht: 'Wat moet ik daar mee aan?' Maar naarmate ik er over na dacht en terugdacht aan de tien jaar dat ik het gastouderbureau mocht runnen, leek het me echt leuk een woord tot Herman te richten. Zelf was ik al in de VUT, maar toen ik het dorpshuis voor de eerste keer binnenkwam, voelde ik me niet op mijn gemak. Wat een bedrijf was en is dat? Herman kon je altijd vinden of in het kantoor achter zijn bureau, toen nog met zijn onafscheidelij ke sigaret in zijn mond, of ergens sjouwend door 'zijn' gebouw. De eerste jaren, voordat Corrie kwam, was Herman mijn 'praat paal'; Ik hoefde maar te vragen: 'heb je even tijd?', Herman was Herman Kampman is voor mij Mister Socuwe. Hij heeft het So ciaal Cultureel Werk in Holten op de kaart weten te zetten. Onvermoeibaar en op zijn ge heel eigen wijze heeft hij mij, toen ik raadslid was aan mijn hoofd zitten zeuren, dat het So ciaal Cultureel Werk(toen nog in de Schure) in het centrum van Holten moest komen. Toen ik in 1986 ais verantwoor delijk wethouder Dorpshuis De Boschkamp aan hem en de an dere gebruikers kon overdra gen, was in ieder geval mooi van dat gezeur af. Hij zeurde overi gens wel altijd op uiterst plezie rige wijze doorspekt met hu mor. Hij bewees zijn gelijk. Het Dorpshuis stroomde vol en was soms op bepaalde bloemschik- dagen te klein. Een mooie tactiek om je ergens voor te strikken was zijn opmer king: "Och ik dacht, dat doet ie wel, ik heb het al vast in de fol der gezet" Herman heeft een aantal van zelfsprekend lijkende talenten, die hem zo goed deden zijn in zijn werk. Altijd vriendelijk en sociaal, maakt tijd voor men sen, heeft veel humor en een schier onuitputtelijke creativi teit. Gezien zijn interview in de krant, is hij dat niet verloren. Herman, bedankt voor je bij zonder prettige samenwerking en ik vind, dat Sociaal Cultureel Holten jou heel veel dank en waardering verschuldigd is. Ik dacht, dat je 't daar wel mee eens was, ik heb het al vast in de krant gezet. Wim Dalhuisen er. Ik kan wel zeggen dat we heel wat hebben afgepraat. Mede hierdoor heb ik mijn weg in het werk van het gastouderbureau gevonden. Hij vond eigenlijk wel dat ik een groot handicap had. Ik sprak n.l. geen Twents. En ja hoor, hij heeft het zover gekregen dat er in 'de Boschkamp' een cursus Twents werd gegeven. Wij waren met tien deelnemers op die cursus en jij, Herman, was er ook. Waarom dat was, begrijp ik nog niet. Het waren kostelijke avonden, hoewel mijn Twents- spreken nog altijd een lachertje is. Ofschoon we al negen jaar weg zijn uit Holten, wordt de uitdrukking 'doe maar hennig an' nog steeds door mij gebe zigd. Herman, hartelijk dank voor de samenwerking die we tien jaar hadden. Ik wens je nog een goe de tijd toe en geniet van iedere dag die je gegeven wordt. Anneke Beekman Wij moeten ongeveer tegelijker tijd in Holten neergestreken zijn, in het midden van de zeventiger jaren van de vorige eeuw. Jij bij de Stichting Sociaal-Cultureel Werk en ik bij de gemeente Hol ten. Hoewel we ons beiden be zighielden met de vrijetijdsbeste dingvan de Holtenaren - jij in het sociaal cultureel werk en ik als sportambtenaar - hadden we de eerste reeks van jaren nog weinig contact met elkaar. Dat kwam omdat het sociaal-cultureel werk en de subsidiëring daarvan toen nog vanuit Den Haag werden ge regeld. De gemeente deed niet meer (en niet minder) dan het verdubbelen van de rijkssubsi die; de gemeente was dat zelfs verplicht. Pas toen het welzijns beleid werd overgeheveld van het rijk naar de gemeente en bij de gemeente Holten het sociaal- cultureel werk samen met sport werd ondergebracht in een heu se afdeling welzijn, kregen jij en ik (meer) met elkaar te maken. Het kenmerkende van jou was altijd je gevoel voor humor, vind Herman Kampman Herman Kampman was jarenlang 'mister Boschkamp'. Door een beroerte moet hij eerder afscheid nemen. FOTO: IOHAN BOUNK "Ik heb echt geluk gehad", zegt hij nu achteraf. Het had erger kunnen zijn, maar het bleef bij een lamme arm en een scheef gezicht. Inmiddels is z'n gezicht weer bijgetrokken en werkt z'n arm naar behoren. Wel heeft hij last van een dove wang en tong. "Dat wordt waarschijnlijk ook niet weer beter", geeft hij aan. "Maar ik mag gelukkig weer au torijden". Hij was bij zijn dochter in Am sterdam toen hij ineens een zware tinteling in z'n hoofd voelde, z'n gezicht aan een kant voelde wegzakken en het gevoel uit z'n arm voelde wegvloeien. "Ik had meteen in de gaten dat het een beroerte was". Hij kwam meteen in het goede Amsterdamse ziekenhuis te recht waar ze zijn gespeciali seerd in deze aandoening. "In Amsterdam hebben ze dezelfde humor als in Twente", weet Herman. "Alleen zijn ze wel veel directer dan bij ons. Je bent daar in het ziekenhuis niet een boer van ergens weg, maar een lotge noot. Ik heb er hartstikke veel gelachen!" Maar de vele therapieën waren heel erg zwaar voor Herman. "Veel onderzoeken en je moet juist de dingen doen, die je niet meer kunt". Het had veel slechter afkunnen lopen. "De dokter zei dat als de andere kant van mijn hoofd was geraakt, dan had ik niet meer kunnen praten. Daar schrok ik toch wel behoorlijk van. Maar uit testen bleek ik toch nog heel veel te kunnen en daar was ik donders blij mee". Ondertussen mag hij zelfs weer autorijden. Een nicht van hem zorgde er uiteindelijk voor dat hij niet in het Roessingh kwam, maar ge woon naar huis en therapieën kon volgen in Almelo. "Mijn nicht zei tegen de dokters dat het beter voor me was om in de bossen van Twente te zitten", lacht Herman. Het ergste vond hij dat hij niet mocht rijden en helemaal af hankelijk was van anderen. Hij mocht zelfs niet meer alleen fietsen. "Ik wilde zelf gaan gras- maaien. Dat moet ik toch zelf kunnen?" Maar hij kreeg met z'n hand de starthendel niet omhoog. "Ik heb er toen een lijmklem opgezet. Maar na af loop kreeg ik hem niet meer uit!" Na de beroerte is hij een stuk onzekerder geworden. Soms lijkt het tintelen in z'n hoofd te rug te komen en is hij bang voor een herhaling. "Ik heb altijd de telefoon bij me, voor als er wat mocht gebeuren". De bedoeling was dat hij in april dit jaar het rustiger aan zou gaan doen. Maar door de be roerte werd dat ineens een jaar eerder. Herman gaat zich nu vooral leggen op het schrijven van boeken en het geven van le zingen in het Twents. Vief joar wak toen ik oe leem ken'n. Noe bin ik zowat viemt wintug. Ik denke daj totaal al wa meer as dertig joar in Holten heb rond e struint en oe enorm in hebt e zet veur 't Holtense so ciale en culturele gebeur'n, hij noe mooi de tied urn oen eigen ding te doen. Prins carnaval zuj wal neet meer wod'n. Mar als ze een naam had'n mutten kiezen was het warschijnlijk de volgen de west. Prins Herman de le, veurman van 't sociaal en cultu rele wark, brein van de kinder vakantieweek, koning van de dreuge humor tut de Hans Klok van Hulsen. Ad Oolbekkink Herman Boschkamp. Zo zou je Herman kunnen noemen. Want Herman was 'De Bosch kamp', maar ook daarvoor in de Schure kwam hij op voor jeugd en jongerenwerk en voor folklo re en culturele uitingen. Her man nam initiatieven en vooral: luisterde en wist vorm te geven. Zijn inspanningen, van ruim 30 jaar, hebben geresulteerd tot het huidige Socuwe, een lopen de stichting waar zowel sociale als culturele activiteiten, alle mogelijke cursussen, inloop voor ouderen, maar vooral ook aandacht aan jongeren en ge handicapten wordt besteed. Herman geeft participerend lei ding, van alles op de hoogte, weet zijn mensen te begeeste ren en met zijn onnavolgbare humor enthousiast te houden. Wie kent er niet zijn draaiboek- jes voor de kindervakantie week? Pracht avonturen voor kinderen, maar ook stijl bloempjes waarin, tussen de re gels door, medewerkers en sta giaires op de hak genomen wor den. Loek Waming ik. Maar de vraag van je oud-col lega's om ter gelegenheid van jouw afscheid een vrolijke anek dote of bijzondere gebeurtenis te beschrijven, is toch wel een hele lastige. De meest bijzondere ge beurtenis van al die jaren vind ik eigenlijk dat jij vorig jaar, toen ik even niet keek, er zo maar tus senuit piepte. Echt iets voor jou, denk ik nu, een jaar later. Niet rustig naar zijn vut freewheelen (omdat je dat toch niet zou kun nen!) maar gewoon er plotseling tussenuit knijpen. Dat is pas hu mor! Herman, we hebben vele ja ren lang bijzonder plezierig sa men mogen werken. Soms ston den jouw en mijn bestuur lijn recht tegenover elkaar en waren er best forse meningsverschillen, maar onze goede verstandhou ding heeft daar nooit ook maar één moment onder geleden. Ik wens je nog veel gelukkige ja ren toe in vooral een goede ge zondheid. Geniet van je vut, doe alleen nog de dingen die je leuk vindt. Maar dat is jou wel toever trouwd. Hans Wissink Eigenlijk associeer ik de Stichting Socuwe nog steevast met Her man Kampman. Zonder enig an der ook maar iets tekort te doen, durf ik te stellen dat hij onbetwist tot degenen behoort die Socuwe groot gemaakt heeft. Dertig jaar, Herman. Van Kolnus tot De Boschkamp. Van stafmedewer ker tot coördinator. Je hebt je sporen ruimschoots verdiend. Ik heb je nog geïnterviewd met 20 jaar, met 25 jaar. En nu dan ruim 30 en vut Waar blijft de tijd? Ik zie mezelf nog zitten bij jou en Inge S. op kantoor. Altijd ongedwon gen, altijd gekheid troef, altijd be- regezellig! Ik leerde je kennen toen ik nog als persmuskiet door Holten draafde. Het klikte direct en de samenwerking bleef perfect. Sa menwerken met jou was een feest Niets was teveel - je was al tijd behulpzaam en benijdens waardig creatief. Ik denk op de eerste plaats aan meerdere Kindervakantieweken. Geesteskindjes van jou.Zie nog Gait en Godelieve 'huppelen' en het indianenkamp bij de Lich tenberg. En wat te denken van het Gouden Masker rond Don- dertman? En dan de cursus Sal- landse streektaal met Harrie Vel- derman. Een stadse bij zo'n cursus? Ja dus. Heel bewust. Jij zat bijna naast me in de 'school banken'. Was ook toen al bevlo gen van dialect. Dikke pret, maar ook serieus. Haast nog gedenk waardiger was het gevolg, want kort ema (ik heb er helaas niets van...) werden onder anderen wij gevraagd om mee te werken aan een programma van TV Oost over streektaal. Presentatrice Thea Kroeze leidde het vraagge sprek - natuurlijk in het plat. Het mooiste was wel dat we een - ik meen reekalf - bij Bos Dierenwe reld ophaalden en dat bovenop de berg neerzetten. Hoe beduvel ik mijn kijkers? Herman: hartstikke bedankt voor je geweldige collegialiteit en samenwerking! Ik zal het blijven koesteren! Wens je vanzelfspre kend heel veel gezondheid, het allerbeste en ben ervan overtuigd dat je je ook de komende tijd op zinvolle wijze in de gemeen schap zult blijven bewegen! Wil Fronenbroek

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 7