Meer reptielen overgezet I Zwerftocht over Sallandse Heuvelrug Holtens Nieuwsblad 21 Dauwtrappen langs mooie plekken Klassiekerrit motoren [Maand april extreem zacht Zwembad Opening nieuwe familieglijbaan Twenhaarsveld Dauwstappen op de Holterberg Verloting Blauw Wit HOLTEN - Er zijn meer padden, salamanders en kikkers de Broekweg overgezet dan vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers van de Paddenoverzetgroep Holten. Maar liefst 1933 padden, 645 salamanders en 46 kikkers overgezet HOLTEN - Het Natio naal Park de Sallandse Heuvelrug houdt een avontuurlijke zwerftocht I angs de mooiste plekjes i van hel gebied. Dinsdag 15 mei 2007 HOLTEN - Motor- en Automo- jielclub de Holterberg houdt zondag 20 mei de Voorjaars- tlassiekerrit, een toertocht voor feteraan- en klassieke motoren. Ie rit heeft een lengte van on geveer 100 kilometer en er nordt gereden met voorrijders. Uiteraard zijn er ook routebe schrijvingen aanwezig._ Vanaf 10.00 uur zullen de motoren roor bezichtiging worden opge- steld bij clubgebouw 't Stuur- huus, Beusebergerweg 37. Ge- m itart wordt er om 11.00 uur en iet inschrijfgeld bedraagt 5 eu- o. Voor info: telefoon: 0548- 13694 of0548-361298. De paddentrek kwam dit jaar vroeg op gang. Daarom werd vrijdag 23 februari al begonnen met het plaatsen van een wand. Het overzetten van de reptielen werd van 23 februari tot 2 april gedaan. Wanneer ze uit hun winterslaap komen, trekken de reptielen naar een andere plek om eieren te leggen. Omdat ze een weg over moeten steken, levert dat echter gevaarlijke situaties op voor de dieren. Zij krijgen daar om hulp van de overzetgroep. De leden vangen de beesten met emmers in de grond en la ten ze daarna aan de andere kant van de Broekweg weer los. Om ervoor te zorgen dat er geen dieren worden doodgereden, wil de groep aan de gemeente vragen de Broekweg volgend jaar tijdens de paddentrek af te sluiten. Het zou om maximaal zes weken gaan, tussen 19.00 en 07.00 uur. Werden in 2006 nog 1765 pad den, 240 salamanders en 33 kik kers overgezet, dit jaar waren dat 1933 padden, 645 salaman ders en 46 kikkers. Bij veel nattigheid lopen de em mers op bepaalde plaatsen vol. Gaten in de bodem helpt niet afdoende. Soms komt het water dan van onderen de emmers in. Een oplossing zou kunnen zijn om de emmers zodanig in te graven dat de rand een stukje boven het maaiveld uitkomt en dan 'aanaarden'. Er zijn dit jaar geen schoolgroe- pen wezen kijken. Het begin van de trek viel namelijk net in de krokusvakantie. Wat later, toen de trek bijna over was, hebben zowel de Haarschool als de Regenboog zelf contact gezocht en aangegeven dat zij volgend jaar weer heel graag een keer willen komen kijken. Er is via Wildbeheer Eenheid Holten (WBE), geld beschikbaar uit het coöperatiefonds van Ra bobank West Twente. In totaal heeft WBE van de bank 762 eu ro voor nestkastjes en de pad dentrek gekregen. Hoeveel be stemd is voor de paddentrek, is nog niet bekend. fet in Holten een gemiddelde mperatuur van 13.8 graden, spelo 13.4 graden en De Bilt 13.1 graden tegen 8.3 graden lormaal, eindigde april als ver- lit zachtste sinds het begin van Ie regelmatige waarnemingen 1706. Tot nu toe was 1794 het :achtst met een gemiddelde [emperatuur van 11.3 graden, laarna kwamen nog enkele ja ren voor met een gemiddelde in 11.7 graden in Holten, Es- telo U.3 graden, De Bilt 11.1 p-aden waaronder 1993. De ge- iele maand werd het weer be- aald door hogedrukgebieden laardoor het vaak zonnig en [zeer) zacht was. Op 12 april werd het in Holten met 22.3 gra- Jen, Espelo 22.0 graden, de (weede warme dag van het jaar genoteerd (maximum 20.0 gra- ien of hoger). Dit was de op- naat naar enkele dagen met vo- op zomers weer. Op 14 april werd het maarliefst in Holten !8.5 graden, Espelo noteerde (8.1 graden en De Bilt 27.6 gra- len, de eerste zomerse dag van V iet seizoen (maximum 25.0 (raden of hoger). Sinds 1901 ras de eerste zomerse dag niet I roeger voorgekomen; het oude f ecord stond op naam 15 april .904: ongekend dus. In de laat- ite week van de maand werd iet opnieuw zomers warm. lierdoor liep in Holten het aan mal zomerse dagen op tot in to naal zeven. Ook dit is een record. 4et oude record stond op naam 'an april 1993 met drie zomerse lagen. Het aantal warme dagen n Holten kwam deze maand uit )p een recordaantal van vijftien egen normaal twee; het groot ite aantal stond op naam van ipril 1952 met elf warme dagen n De Bilt. Dit jaar was 15 april in fjj lolten met een maximumtem leratuur van 29.5 graden, Espe o 29.1 graden en De Bilt 28.9 jraden de warmste aprildag in )Uim honderd jaar. Het warm erecord stond op naam van 21 ipril 1968 met 27.8 graden ook in De Bilt. In Holten werd geen vorstdag genoteerd tegen vier normaal. De laagste tempera tuur 1.4 graden in Holten in de weerhut, en Espelo 0.4 graden werd gemeten op 21 april. Aan de grond kwam het plaatselijk tot lichte vorst. Gemiddeld over het land viel er 0.4 mm neerslag tegen 44.0 mm normaal. Hier mee is april de droogste kalen dermaand in tenminste 100 jaar. Ook in Holten was april met 0.2 mm, Espelo 0.1 mm, Beuseberg 0.0 mm, Rijssen 0.0 mm, Dijkerhoek 0.1 mm en De Bilt met 0.3 mm neerslag tegen normaal 45.0 mm de droogste kalendermaand sinds 1901. Tot nu toe was dit februari 1986 met 0.4 mm, de droogste april tot nu toe was die van 1996 met 8.0 mm neerslag. Op een flink aan tal plaatsen, met name in het zuiden en midden van het land is sinds 22 maart nagenoeg of helemaal geen neerslag meer gevallen, in Holten viel na 7 april geen neerslag meer. De lange duur van de droogte is uniek in tenminste de laatste honderd jaar. Het ontbreken van neerslag in combinatie met het vaak uitzonderlijke warme en zonnige weer heeft in april geleid tot een voor de tijd van het jaar record hoog neerslagte kort (neerslag minus verdam ping) van 100 mm. Met lande lijk gemiddeld 280 zonuren te gen een langjarig gemiddelde van 162 was april record zonnig. Op veel KNMI-stations was dit de zonnigste april in de comple te meetreeks die vaak in het be gin van de 20e eeuw aanving. Zo kwam het aantalzonuren in De Bilt uit op 284 zonuren. De zon nigste aprilmaand tot nu toe in De Bilt was die van 1942 met 259 zonuren. En zo beleefden we een wel hele bijzondere aprilmaand, zo warm en droog, wie had dat ooit gedacht, wat komt er nog meer. Weerman, Freddie Paalman fee tocht wordt begeleid door *n boswachter van het natio nal park en is gepland op vrij- teg 8 juni. Een uitdaging voor te sportieve natuurliefhebber. sn hele dag zwerven over 'ergen en door dalen, onder egeleiding van een ervaren boswachter. Hij zal de mooiste plekjes laten zien en alles ver tellen over de grote variatie van de flora en fauna die men onderweg tegenkomt. Men komt op plekken, waar men nog nooit is geweest. Of waarvan men was vergeten hoe bijzonder het is. Er kunnen maximaal vijftien personen deelnemen. Aange zien er een flinke afstand afge legd wordt (20-25 kilometer), is een goede conditie noodzake lijk. Alleen dan kan men on- HOLTEN - Onder andere wethouder Willem ter Schure opende afgelopen woensdag de nieuwe familieglijbaan bij zwembad Twen haarsveld. Hij deed dit door met een groep van de baan af te glijden. Twenhaarsveld had altijd een glijbaan, maar deze werd in 2005 weggehaald. De baan voldeed namelijk niet meer aan de eisen. Voor de jeugd was het een groot gemis. Er werden daarom grote op blaasbare speelobjecten in het water gedaan. Maar bij grote drukte bleken deze toch een gevaar op te leveren, waardoor ze niet in het water mochten. Juist op die dagen was er een grote vraag naar een glijbaan. Om de concurrentieslag met andere zwembaden voor te blijven en meer te kunnen bieden aan vakantiegasten, werd deze familieglijbaan van Aqua DroUcs aangekocht. De baan is 3,14 meter breed en 2,55 meter hoog en heeft een glijvlak van ruim 7 meter. De totale kosten, inclusief installatie, van de baan be- draagt 60 duizend euro. foto: sander scheperman HOLTEN - Vroeg uit de veren met de dauw nog op het gras, een zon die langzaam opkomt en de dieren die net ontwaakt zijn. Deze natuurbeleving kan men meemaken wanneer donder dag 17 mei, Hemelvaartsdag, de natuurgidsen van Natuurdiora- ma Holterberg de bezoekers meenemen naar de mooiste plekjes van de Holterberg. De wandeling, die begint om 7.00 uur, start bij Natuurdiora- ma Holterberg, Holterberg weg 12 in Holten. Na de wandeling is er een uitge breid ontbijt bij het restaurant tegenover het natuurmuseum. Na het ontbijt volgt er een korte rondleiding in het natuurmuse um. De all-in prijs voor dit ar rangement is 14,75 euro voor volwassen en 7,50 euro voor kinderen. Voor inlichtingen en reserveren: Natuurdiorama Holterberg, telefoon 0548- 361979 of museum@holter- berg.nl. Voor meer informatie www.museumholterberg.nl. HOLTEN - Vanuit de Bosch kamp start donderdag 17 mei, Hemelvaartsdag, een fietstocht voor het hele gezin. De route die uitgezet wordt, is ongeveer 45 kilometer. De fiets tocht zal leiden over de mooie paden achter de Holterberg, richting Nijverdal en van daar uit met een boog om Rijssen en Markelo richting Holten. Onderweg staan verschillende posten waar de tieners en jon geren van tienersoos So What? de deelnemers zullen voorzien van koffie, broodjes en fris. Bij de posten zullen tevens leuke en uitdagende opdrachtjes uit gevoerd kunnen worden. Leuk voor de deelnemende kinderen, maar zeker ook voor de volwas senen. Er kan gestart worden derwegvolop genieten van de ze avontuurlijke zwerftocht. Er wordt gestart om 07.00 uur, zodat men getuige is van de ontwakende natuur. Er zal onderweg voldoende ge legenheid zijn om stil te staan bij de unieke plekjes en wagen te stellen aan de boswachter. Rond 17.00 uur wordt zwerftocht afgesloten. de Het start- en eindpunt van de zwerftocht is bij het bezoekers centrum Sallandse Heuvelrug van Staatsbosbeheer, Grote straat 281 in Nijverdal. De kosten voor deze begeleide zwerftocht zijn 7,50 euro per persoon. Voor de lunch wordt gezorgd. Opgave is noodzakelijk. Dat kan tot zondag 27 mei bij het secretariaat van het nationaal park via e-mail: info@natuur- milieu.nl of telefonisch: 038- 4250960. Kijk ook eens op www.salland- seheuvelrug.nl tussen 7.30 en 9.00 uur vanaf dorpshuis de Boschkamp. De kosten bedragen 4 euro voor volwassenen en 2 euro voor kin deren tot 16 jaar. In verband met de voorberei dingen en de inkoop, wil de or ganisatie graag van te voren we ten hoeveel mensen ze kunnen verwachten. Aanmelden kan via telefoon: 0548-36 27 55. HOLTEN - Blauw Wit '66 heeft de afgelopen weken de jaarlijk se verloting gehouden. De prij zen zijn inmiddels bij de win naars thuisbezorgd. Alle kopers en verkopers hartelijk dank voor de medewerking. De jeugdafde ling van Blauw Wit '66 is blij met de financiële ondersteuning. De winnende nummers zijn: le prijs 1371; 2e prijs 1757; 3e prijs 0162; 4e prijs 1951; 5e prijs 0913; 6e prijs 2894;7e prijs 2048; 8e prijs 0279; 9e prijs 0691; 10e prijs 2255; 11e prijs 1177; 12e prijs 2433; 13e prijs 0978; 14e prijs 2387; 15e prijs 2899.

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 21