Op armkracht van Peru naar Australië mm é±LHP Uren roeien tussen honderden dolfijnen Alleen na duo-test Duidelijk een klasse rijker Stapelen achter de bank SIGNALEMENT I Dinsdag 27 maart 2007 15 hoofdsponsor van de onderne ming. Zeeman steunt daarmee de sportieve uitdaging en viert tegelijkertijd het veertigjarig be staan en de opening van de dui zendste winkel in Europa. Bo vendien wordt geld in gezameld voq{ een kindertehuis in Mum- bai in India. Helemaal alleen Onder veel belangstelling ver trok Ralph Tuijn uit Peru. Maar al snel werd het rustig. "Al die tijd helemaal alleen," realiseert Tuijn zich in zijn eerste dagver slag. "Na de afgelopen weken in zoveel drukte gezeten te heb ben. Dat is wel weer even wen nen. Ik moet de routine weer oppakken en moet veel aan Mi ke denken. Ik ben nog nooit al leen op deze boot geweest!" Vooraf heeft Tuijn enige angst gekend voor de zogenaamde Humboldt Current, een stro ming van ijskoud zeewater van uit Antarctica langs de westkust Voorafgaand aan de monster- tocht zat Ralph Tuijn al een tijd je in de roeiboot. Samen met zijn broer Michael stak hij de At lantische Oceaan over tussen de Canarische Eilanden en Cu rasao. Dat lijkt al een heel eind, maar deze 5.000 km vallen in het niet bij de 16.000 die Tuijn er nu nog te gaan heeft. Het be langrijkste verschil is daarbij dat hij niet op de krachten en het gezelschap van zijn broer kan rekenen. van Zuid-Amerika naar het noorden. Die zou er voor kun nen zorgen dat hij in de richting van de Galapagos eilanden wordt gedreven, waarvandaan het moeilijk weg roeien is. Maar: "De Humboldt Currunt en de wind uit het zuiden vallen me erg mee. Ik word niet veel naar het noorden gezet, waar ik bang voor was en ik maak aardig af stand richting het westen." Blaren en pijn De eerste nacht is echter moei zaam. "Ik moet opnieuw wen nen aan het ritme. Langzamer hand begint alles weer pijn te doen. De handen zitten weer vol met blaren, pijn tussen de schouderbladen, onderrug en voeten." Begin vorige week begon Tuijn net te wennen toen hij 's nachts rare geluiden hoorde. "Toen ik om me heen keek, zag ik dat ik door een groep slapende wal vissen roeide. Twee begonnen er driftig op het water te slaan met hun staarten en kort daar op stoof de groep uiteen, grote schuimende fluorescerende kolken achterlatend. Gelukkig hadden ze geen ochtendhu meur. Het kan slechter aflopen. "In de morgen ging het weer verder met de visjes. In de verte zag ik al een groep van een stuk of twintig dolfijnen aankomen. Een uur of drie later wist ik niet wat ik zag. Overal aan de hori zon zag ik dolfijnen. Een enor me groep trok al springend en spelend voorbij. Net wanneer ik dacht dat ze weg waren, kwam er weer een hele horde aanzet ten. Bijna een uur lang niets an ders dan dolfijnen. Het moeten er zeker 500 zijn geweest." Brand Weer een dag later liep een maaltijd bijna op een catastrofe uit. "Ik heb een paar pakjes met vacuüm verpakte hamburgers, schnitzels en varkenslapjes mee. Die laatste ging ik als eer ste bij het avondeten uitprobe ren. Ik vergat even dat de plastic deksel er onder was blijven han gen. In het begin vond ik het al een rare vlam, maar ik besteed de er geen aandacht aan. Kort erna een enorme steekvlam en overal gesmolten druipend brandend plastic. Snel de pan van het vuur en een emmer wa ter door de kuip gesmeten. Her en der zaten wat plastic stolsels op mijn varkenslapjes. Aange zien ik daar maar twee pakjes van mee heb, at ik die na wat schrapen dus gewoon op en ze waren heerlijk." De komende maanden zal Tuijn nog genoeg tegenslagen kennen. Een brandje en walvis sen zijn nog maar het begin. Wie zijn avonturen wil volgen, kijkt op www.zeemanocean- challenge.com. Hij heeft nog even de tijd. Op woensdag 14 maart ver trok Ralph Tuijn vanuit Pe ru voor een ongekend avon tuur. Per roeiboot wil hij helemaal alleen de Stille Oceaan oversteken om in het Australische Brisbane te eindigen. Met een beetje ge luk over een maand of ze ven, maar wellicht pas over negen maanden. De Zee man Ocean Challenge. Geroeid op de Stille Oceaan werd er al eerder maar nog nooit stak iemand deze hele maal alleen in zijn roeiboot over. Doelstelling van de 'Zee man Ocean Challenge' is dat op zijn breedste punt te doen. Een 16.000 kilometer lange over steek zonder motor of zeil. Zeeman textielSupers BV is Een klasse De vernieuwing binnen het Land Rover programma is complete met de komst van de tweede generatie Free- lander. De auto brengt een mooie designmix van ele menten van het voorgaande model en van de huidige Range Rover Sport. De die selversie lijkt voor Europa het meest geschikt. De Freelander is wat groter ge worden, zonder dat het meteen een reus van een auto is. Met een lengte van 4,50 meter is de- ze Engelsman nog steeds prima in normale parkeerplaatsen te manoeuvreren. Het front is, zo als het hoort, lekker hoog met een stevige omlijsting van de grille en een geribbelde plaat onder de bumper ter bescher ming van de techniek. Land Ro ver levert de Freelander voor taan alleen als vijfdeurs. De au to beschikt over een goede toe gankelijkheid door de vier deu ren en de grote achterklep. De toegenomen lengte en wielbasis hebben een gunstige invloed op de interieurruimte. Vier tot eventueel vijf personen kunnen er heel behoorlijk in zitten, al moeten achterpassagiers niet langer zijn dan 1,80 meter. Op de middenconsole zit een knop voor het zogenaamde Ter rain Response System. Met de ze draaiknop hoeft alleen maar voor de juiste weg- en weerom standigheden gekozen te wor den en de auto past zijn aandrij ving en tractiehulpmiddelen daar helemaal op aan. Toch zal de Freelander vooral op de weg worden gebruikt en ook op dat gebied is het model er flink op vooruit gegaan. De bewegin gen van de carrosserie in bochten worden keurig beperkt en de wieluitslagen zijn meer dan voldoende om flinke on effenheden bijna ongemerkt te laten passeren. De 2,2 liter common rail diesel komt voort uit de samenwer king van eigenaar Ford en PSA (Peugeot/Citroën). Met een en kele turbo wordt een vermogen geleverd van 152 pk, die via een handgeschakelde zesbak wor den overgebracht op de vier aangedreven wielen. Met een gewicht van 1.790 heeft de auto deze motor wel no dig om een beetje vlot vooruit te komen. In 11,7 seconden sprint de Land Rover naar de 100 km/u en haalt een top van 181 km/u. De motor doet keurig gedempt zijn werkt en mede dankzij de zesbak wordt het toerental op de snelweg laag gehouden. Het ge middelde verbruik zit royaal bo ven de 1 op 10. De prijs: vanaf 41.500 euro en onze HSE met roetfilter komt op 55.600 euro. Het dashboard heeft duide lijk trekjes van de Disco very. door materiaalgebruik maar ook door vormgeving. Voorin is het prima gesteld en de versteibaarheid van de stoeten iaat weinig te wensen over. De HSE heeft standaard leer. Bagage kan er ook het nodige mee. Wie achter de bank tot aan het dak stapelt komt aan 550 liter en na het neerklappen van de rugleuning groeit cflt tot 1670 liter, zodat de Freelander qua mogelijkhe den te vergelijken is met een flinke stationwagon. L X B X H: .4.500 x 2.005 x 1.820 mm Wielbasis: 2.660 mm Kentekengewicht: 1.790 kg Laadvermogen: 715 kg Trekgewicht geremd: 2.000 kg Motor: viercilinder, 16 kleps dieselmotor Cilinderinhoud: 2.179 cm3 Max. vermogen: 112 kW/152 pk bij 4.000 tpm. Max. koppel: 400 Nm bij 2.000 tpm. Van 0 naar 100 km/u: 11,7 sec. Topsnelheid: 181 km/h Gem. verbruik: 1 op 13,3 km (fabrieksopgave) Prijs geteste versie: 55,600 euro (HSE roetfilter) Plus: Uitstraling heeft aan kracht gewonnen, eigenschappen als terreinganger verbeterd, fraaie interieurinrichting, voldoende ruim. Min: In een aangeklede uitvoering loopt de aanschafprijs meteen flink op.

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 15