Bedrijventerreinen opknappen Minder vervuiling door roetfilters Kort nieuws Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel. Zie ook www.overijssel.nl Waterprojecten in Roemenië Een auto met een die selmotor vervuilt zeven keer zoveel als een auto met een benzine motor. Deze dieselau to's brengen een aan zienlijke hoeveelheid roet in de lucht dat als 'fijnstof' kan worden ingeademd. Met een bedrag van 250.000 euro wil de provincie er voor zorgen dat ouderen hun talen ten tot op hoge leeftijd kun nen blijven ontwikkelen en inzetten voor anderen. Het geld is bestemd voor zes pro jecten van het Servicepunt Vrijwilligerswerk (SVWO) en Stichting Seniorenorganisaties (SENtrum) in Overijssel. Hierbij gaat het onder andere om de inzet van senioren als docent bij de Vrijwilligersacademie via een seniorentalentenbank, het ondersteunen van oudere man- telzorgers en het maken van een radioprogramma voor senioren door drie lokale omroepen. Het verbeteren van een gezonde en veilige leefomgeving van Overijsselse burgers, dat is de essentie van het zogenaamde externe veiligheidsbeleid 2007- 2010 van de provincie. Via diverse maatregelen - zoals voorlichting, betere vergun ningverlening en controles bij bedrijven - wil het provinciebe stuur de risico's bij bedrijven bij het gebruik, de opslag en het vervoer van gevaarlijke stoffen voorkomen. Ook worden de risico's van de routes waarlangs gevaarlijke stoffen worden ver voerd aangepakt. Daarnaast heeft het provinciebestuur een fonds 'bedrijfsverplaatsingen' in het leven geroepen om zo bestaande veiligheidsrisico's aan te pakken. Meer informatie via: www.overijssel.nl/veiligheid of www.risicokaart.overijssel.nl. Overijssels gedeputeerde Piet Jansen en dijkgraaf Sybe Schaap bezochten deze maand de Roemeense provincie Teleorman. Doel van de reis is de start van nieuwe projecten om de kans op overstromingen te verkleinen. Het gaat onder andere over het maken van hoogtekaarten met lasertechnologie en het toepas sen van dijkbeschermend textiel. Begin 2005 startte de provincie Overijssel, samen met de vijf Oost-Nederlandse waterschap pen, een samenwerkingsproject met de Zuid-Roemeense provin cie Teleorman. Centraal hierbij staan, naast de bescherming tegen hoogwater, de versnelde verbetering van het drinkwa ter en de afvalwaterzuivering in Teleorman. De toetreding van Roemenië tot de Europese Unie, per 1 januari 2007, vergt de nodige omschakelingen op het gebied van milieu en water om te kunnen voldoen aan de Europese regels en normen. Dat is zeer ongezond. Reden voor de provincie Overijssel om bovenop de subsidieregeling voor roetfilters van het ministerie van VROM extra geld beschikbaar te stellen tegen deze vervuiling. Overijsselse parti culiere eigenaren van auto's met dieselmotoren kunnen hierdoor bijna gratis een roetfilter laten inbouwen. De eerste roetfilters zijn deze maand door gedeputeerde Rietkerk en staatssecretaris Van Geel in respectievelijk Almelo en Zwolle ingebouwd. Op initiatief van Natuur en Milieu Overijssel heeft het dage lijks bestuur van de provincie de Overijsselse roetfilterregeling ont wikkeld. In januari hebben zich al ruim 120 particuliere dieselrijders aangemeld voor de roetfilterrege ling. In totaal kunnen 3000 men sen aan de Overijsselse regeling deelnemen. Zij ontvangen naast de Rijksbijdrage van 500 euro een provinciale subsidie van 200 euro. Hierdoor betaalt uzelf slechts een geringe bijdrage. De grootte van de bijdrage voor het roetfilter is afhan kelijk van het type auto. Beschikbaarheid Door het inbouwen van een roetfil ter kan luchtvervuiling door fijnstof worden voorkomen. Dat is goed voor het milieu en uw gezondheid. Nieuwe dieselauto's worden steeds meer in de fabriek al voorzien van een roetfilter. Deze filters halen zelfs tot negentig procent roet uit de uitlaatgassen. Maar ook bij auto's van na 1995 kan een roetfil ter worden ingebouwd. Voor heel veel typen auto's zijn er roetfilters beschikbaar. De lijst met goedgekeurde roetfil ters groeit echter nog steeds. Op de website van het ministerie van. VROM kunt u eenvoudig nagaan of er voor uw auto al een filter beschikbaar is: www. vromn l/roetf i Iters. Mee doen! Bent u particulier eigenaar van een auto met dieselmotor en wilt u ook in aanmerking komen voor een bijna gratis roetfilter? Kijk dan nu voor meer informatie en de voor waarden op www.overijssel.nl/roetfilters. Ook kunt u rechtstreeks een aanvraagformulier aanvragen bij SenterNovem, www.senternovem.nl/sro of 038 455 34 00. Deze instantie voert de subsidieregeling voor de provincie uit. Bestaande bedrijfsterreinen opknap pen in plaats van het continue realiseren van nieuwe locaties; daarop gaat het provinciebestuur de komende jaren fors inzetten. Verloedering van bedrijventerreinen leidt niet alleen tot leegstand van die terreinen en verrommeling van het Overijsselse landschap, maar maakt ook weer de aanleg van nieuwe bedrijventerreinen noodza kelijk. Door de ruimte zorgvuldig te gebruiken en terreinen op te knappen, blijft ons landschap intact en ontstaat er een blijvend goed vestigingsklimaat voor bestaande en nieuwe bedrijven. Dit komt de werkgelegenheid ten goede. Aanjagen De ontwikkeling van bedrijven terreinen is vooral een zaak van de gemeentebesturen. Daarom start de provincie een aantal aanjaagprojecten samen met gemeenten en bedrijven. Het gaat om de bedrijfsterreinen in Enschede (Havengebied), Kampen (Haatlandhaven), Almelo (Dollegoor), Hardenberg (Bruchterweg/Nieuwe Haven),. Zwolle (Voorst), Ommen (De Strangen) en Zwartewaterland (Zwartewater/Hasselt). In deze voorbeeldprojecten wordt een oplossing gevonden voor knel punten als geluidshinder, kwali teitsverbetering, duurzaamheid en het verplaatsen van bedrijven, om zo ruimte te maken voor nieuwe ontwikkelingen. Hiermee doen de partijen kennis op voor de aanpak van andere bedrijfsterreinen en het formuleren van het beleid voor de toekomst. Gedeputeerde Carry Abbenhues is enthousiast over de aanjaagprojecten:"Want we gaan voor een mooi Overijssel met goede werkgelegenheid, ook voor later". Naast een investering in de aan jaagprojecten heeft de provincie het subsidiebedrag voor herstruc turering van oude bedrijfsterrei nen voor 2007 verhoogd met 3,5 miljoen naar 6 miljoen euro. Alle Overijsselse gemeenten kunnen uit deze pot geld krijgen om hun pro jecten sneller uit te kunnen voeren. Meer informatie over dit project vindt u op www.overijssel.nl/ bedrijventerreinen. Gedeputeerde Rietkerk en staatssecretaris Van Geel overhandigen de heer Askes i i i uit Zwolle de eerste subsidie- IllbOUW blJHU Q TOtlS cheque voor een roetfilter.

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 12