Wet maatschappelijke ondersteuning Hulp bij het huishouden: uw gemeente organiseert het vanaf 1 januari DeWmo en leefbaarheid tijdens de sloop Het verleden als bindmiddel Meer weten? Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Januari 2007 Fris De decemberdrukte is achter de rug. De nieuwjaarswensen zijn gewisseld, tijd om fris het nieuwe jaar in te gaan. Dat betekent de kerstspullen opruimen. De kerstboom de deur uit en het huis een schoonmaakbeurt geven. Als u een indicatie heeft voor huishoudelijke verzorging dan wordt dat schoonmaken voor u gedaan. Het kan zijn dat u uw vertrouwde huishoudelijke hulp heeft kunnen begroeten, maar het is ook mogelijk dat er een nieuwe hulp op de stoep stond. Vanaf 1 januari 2007 regelt uw gemeente namelijk de huishoudelijke verzorging. De gemeente heeft in de meeste gevallen ook al een keuze gemaakt met welke aanbieder van huishoudelijke verzorging in zee wordt gegaan. Of het bij u nu verandert of hetzelfde blijft: ik vertrouw erop dat u de huishoudelijke zorg krijgt waarop u recht heeft Staatssecretaris Ctémence Ross-van Dorp Informatie van uw gemeente over deWmo De gemeente houdt u op de hoogte over de invoering van deWmo en haar plannen voor maatschappelijke ondersteuning. Bijvoorbeeld op de gemeentelijke pagina in het huis-aan-huisblad, op haar website of door het verspreiden van folders. Algemene informatie over deWmo - www.info-wmo.nl Website van het Ministerie van VWS met algemene informatie over deWmo. - Postbus 51 Postbus 51 beantwoordt algemene vragen over deWmo. Vragen over uw eigen situatie stelt u aan uw gemeente. Postbus 51 is bereikbaar op werkdagen van 9.00 uur tot 21.00 uur.Telefoonnummer: 0800-8051 (gratis). Brochure over deWmo Er is ook een brochure over deWmo. Die kunt u bestellen bij Postbus 51 (via www.postbus51.nl of via 0800-8051 Nu deWmo van kracht is, is de gemeente verantwoordelijk voor de uitvoering van de hulp bij het huishouden. Dat is bijvoorbeeld de hulp die u krijgt bij het schoonmaken, stofzui gen, ramen lappen of bij het organiseren van uw huishouden. Kreeg u in 2006 huishoudelijke verzorging, dan beschikt de gemeente over uw gegevens. Zo weet de gemeente welke zorg ze voor u moeten regelen in 2007. Het aantal uren zorg, het soort zorg en de kwaliteit van de zorg blijft hetzelfde. In 2007 krijgt u dus dezelfde zorg als in 2006. Gemeenten druk bezig Sommige gemeenten hebben nog geen nieuwe zorgaanbieders gecontracteerd. Daar blijven de oude vertrouwde aanbieders de zorg leveren en verandert er voorlopig dus niets. Andere ge meenten hebben dat al wel gedaan. Vaak gaan deze gemeenten door met de zelfde thuiszorgorganisaties die ook in 2006 al de zorg leverden. Is uw hulp nog niet langs geweest, bel dan even met uw gemeente. Zij kunnen u snel verder helpen. De negen taken die gemeenten voor de Wet maatschappelijke ondersteuning gaan uitvoeren, lopen op het eerste gezicht sterk uiteen. In Kampen zie je hoe verschillende aspecten van maat schappelijke ondersteuning samenkomen bij de sloop en herbouw van Hanzewijk, een woonwijk van mim negen honderd woningen. Leefbaar Kampen grijpt deze gebeurtenis aan om te peilen hoe het met de mensen in de wijk gaat en waar ze behoefte aan hebben om de wijk na de wederopbouw snel weer prettig leefbaar te maken. De gemeente heeft daarbij speciale aandacht voor de ouderen. Vrijwilligers uit de buurt gaan bij de senioren langs om te praten. Over eenzaamheid bijvoorbeeld. Eenzaamheid is niet zomaar op te lossen met meer sociale contac ten of buurtactiviteiten. Veel ouderen zijn eenzaam omdat ze niet kunnen praten over de dingen die hen bezighouden. Bijvoorbeeld het verlies van een dierbare. De vrijwilliger zorgt dat er een netwerk rond iemand ontstaat en voor extra ondersteuning als iemand daar behoefte aan heeft. Verhuizen Bij een herstructurering moeten mensen vaak twee keerverhuizen. Een keer naar een tijdelijke woning en nog een keer, als ze terug willen naar dezelfde plek. Kampen vond dat voor de oudere bewoners geen prettig idee. Daarom zijn er seniorenwoningen gebouwd, die net buiten het gebied staan dat gesloopt wordt. Oudere bewoners hoeven zo maar een keer te verhuizen. Veiligheid Er komt een moment in de sloop van Hanzewijk waarop er alleen ouderen wonen. De omgeving is een grote bouwput, met alle gevoelens van onrust en onveiligheid van dien. Ook daar is iets op bedacht. Vrijwilligers uit Hanzewijk houden toezicht. Ze hopen dat deze werkervaring hen helpt om de arbeidsmarkt (weer) op te kunnen. In Rotterdam komen ouderen uit verschillende culturen bij elkaar om herinneringen aan vroeger op te halen. Als mensen in multiculturele buurten elkaar beter kennen en begrijpen, vermindert de angst voor het onbekende. Dat is de gedachte achter de bijeenkomsten van het project 'Verhalend verleden'. Een groep Nederlanders en Antillianen uit de Rotterdamse deelgemeente Kralingen-Crooswijk bezocht een tentoonstelling over lingerie om de herinneringen los te maken. Het project Verhalend verleden is opgebouwd in fases. In de eerste fase maakten oudere buurtgenoten met eenzelfde culturele achtergrond kennis met elkaar. Het ging om Nederlandse Rotter dammers, Indiërs, Antillianen, Hindoestanen enTurkse vrouwen. De groepen kwamen acht keer bij elkaar om hun verleden met elkaar te delen. In de tweede fase werden de groepen gemengd, zodat er in elke buurt multiculturele groepen ontstonden. Hoewel sommige ouderen daar aanvankelijk tegenop zagen, haakte er niemand af. Lingerie verfrist het geheugen De multiculturele groep ouderen uit Kralingen-Crooswijk bestaat voor de helft uit Nederlanders en voor de andere helft uit Hindoesta nen. Hun bijeenkomst is een bezoek aan een expositie over lingerie in het Schielandshuis. Dat onderwerp maakte veel los. De herinnerin gen varieerden van de geruite afdruk die petticoats achterlieten op de benen tot mijmeringen over badderen. De Surinamers in de groep dachten met weemoed terug aan de emmer water die ze over zich heen gooiden. "Vergeleken met die zware plens water is de douche maar een mager straaltje." De Rotterdammers memoreerden het badhuis. "Op de deur zat een klokje met rode wijzers. Als je iets langer dan tien minuten onder de douche stond, schalde er door de gangen: 'Douche 14, opschieten!" Parachutes voor ondergoed Een Rotterdamse dame wist zich nog te herinneren hoe ze in de oorlog ondergoed maakten van parachutestof. "De Engelse parachutes waren van zijde gemaakt: het was fantastisch materiaal. In boerderijen lagen stapels parachutes verborgen. Na de oorlog, toen er geen kogel meer stond op het stelen van parachutes, maakten we er trouwjurken van." Breder publiek De gemengde groepen komen in totaal acht keer bij elkaar. Daarna volgt een derde fase van het project Verhalend verleden waarin de groepen een breder publiek over vroeger gaan vertellen. Ze gaan bijvoorbeeld op bezoek bij scholen.Verhalend verleden is een initiatief van stichting Pluspunt in Rotterdam, een organisatie die tot doel heeft ouderen weer actief te laten deelnemen aan de samenleving. Meedoen is het motto www.info-wmo.nl

Holtens Nieuwsblad | 2007 | | pagina 35