Terug in de tijd: Endehoven en Eversham De Nederlandse De adem der natuur in Kunsthal De 19de eeuw op zijn mooist Het jaar van de 18de eeuw Plug In.het Van Abbemuseum Dreiging uit de Ruimte Da Vinei TENTOONSTELLINGEN 2007 Woensdag 27 december 2006 51 FOTO: HISTORISCH OPENLUCHTMUSEUM EINDHOVEN Het Historisch Openlucht Mu seum Eindhoven bestaat uit een zorgvuldig gereconstrueerd prehistorisch kempisch dorp uit de ijzertijd. Het vuur gloeit, er scharrelen beesten rond en de bewoners moeten vechten voor hun bestaan. Er is van alles te zien en te doen. U ondergaat, samen met de bewoners, de da gelijkse beslommeringen van die tijd: vuur maken, brood bak- Het Amsterdamse Rijksmuse um organiseert de eerste mono grafische tentoonstelling over Jan van der Heyden in Neder land sinds 1937. Van der Heyden behoort tot de belangrijkste 17de-eeuwse schilders van Nederlandse stadsgezichten. Daarnaast was hij bijzonder gefascineerd door brandbestrijding en is hij tot op de dag van vaijdaag bij velen bekend als de uitvinder van de brandslang. In de tentoonstel ling in het Rijksmuseum wordt de veelzijdigheid van Van der Heyden, ook wel de Nederland se Leonardo da Vinei genoemd, "belicht. De Dam in Amsterdam, ca. 1668, Amsterdams Historisch Museum. In het voorjaar toont de Kunst hal in Rotterdam ruim honderd werken van de Haagse School- schilder Willem Roelofs (1822- 1897). Roelofs laat met zijn kleurrijke schilderijen, olieverfstudies en aquarellen het Nederlandse landschap van meer dan een eeuw geleden zien: idyllische taferelen van vlakke landschap pen met grazende koeien en weidse vergezichten. Na het zien van de werken van de School van Barbizon breekt Willem Roelofs als één van de eerste kunstenaars in de negen tiende eeuw met de romanti-. sche traditie. Niet langer schil dert hij gedramatiseerde land schappen, maar meer en meer impressies van de waargeno men natuur. Roelofs schildert polders 'naar de natuur' met hun eigen dramatiek, maar ook verstilde taferelen van een on bedorven natuur die wij nauwe lijks nog kennen. Zijn schilderij en van het polderlandschap in spireren de kunstenaars van de Haagse School en openen de ogen van het publiek voor de poëzie van het landschap. De adem der natuur, die dit voor jaar door de Kunsthal waart, in spireerde Roelofs met recht. Bij de tentoonstelling verschijnt de gelijknamige catalogus, ISBN 9789068684322, prijs €29,90. Willem Roelofs - De adem der natuur, 17 maart t/m 13 mei 2007. Als 'Rijksmuseum aan de Mer- wede' heeft het Dordrechts Mu seum tijdelijk een unieke verza meling 19de-eeuwse kunst in huis. Het beste uit twee collec ties is hier bijeengebracht. Zo'n 200 schilderijen, beeldhouw werken, meubels en voorwer pen van zilver en keramiek zijn er te zien. De collecties van het Rijksmuseum en Dordrechts Museum vullen elkaar uitste kend aan, waardoor het moge lijk is een rijk en gevarieerd beeld van de 19de eeuw te ge ven. Om de 19de-eeuwse kunst van verschillende kanten te be lichten, is de tentoonstelling niet chronologisch maar the matisch ingericht. Thema's zijn bijvoorbeeld 'Portret', 'Stadsle ven', 'Atelierpraktijk', 'Oog voor detail', 'Exotisme', 'Vaderlands gevoel'. Per thema is steeds ge zocht naar de meest interessan te ontmoetingen tussen kunste naars en kunstwerken. De beeldhouwwerken en interieur kunst zorgen voor een 19de- eeuwse sfeer in de tentoonstel lingszalen. Diezelfde sfeer heerst ook in de salon aan het einde van de tentoonstelling. Deze ruimte, met 19de-eeuws meubilair, is ingericht als docu mentatiecentrum. Behalve ca talogi zijn er romans en gedich ten ter inzage. Te zien tot 28-05- 2007. Zie ook www.rijksmuseu- maandemerwede.nl. Katjesspel, Rijksmuseum Amsterdam, legaat J.BAM. Wester- woudt, 1929, SK-A-3089. foto: henriëtte ronner-knip ken, botbewerken, varen in een boomstam... het is een kwestie van overleven! U kunt ook de Middeleeuwse stad Endehoven bezoeken. Neem een kijkje in een ambachtshuis, tolhuis, her berg en hoeve. Hier kunt u zelf kennismaken met middeleeuw se ambachten als muntjes slaan, geldbuidels maken en boter karnen. Voor typische middeleeuwse versnaperingen kunt u in de herberg terecht. Het museum bestaat uit een re constructie van een prehisto risch dorpje 'Eversham' uit de ijzertijd (800 - 50 vóór Christus) en het middeleeuws stadje 'En dehoven' (1250 -1600 na Chris tus). Tijdens Pinksteren 2007,26 t/m 28 mei, vindt de Viking- markt plaats. De eerste Viking- markt in Nederland werd in het Pinksterweekend 1992 in Eind hoven gehouden en was een daverend succes met ruim 4.000 bezoekers. Van november tm maart is het museum alleen op zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Voor groepen blijft het museum op afspraak dagelijks geopend. Historisch Openlucht Museum Eindho ven, tel. 040-2522281. Opening stijden: maandag t/m zondag van 10.00-17.00 u. In het eerste deel is een selectie van zestien schilderijen te zien afkomstig uit musea en particu liere verzamelingen in Europa en de VS. Het tweede deel van de tentoonstelling is gewijd aan zijn dramatische tekeningen en prenten van stadsbranden. Bo vendien wordt zijn beroemde 'Slang-Brand-spuitenboek' uit 1690 tentoongesteld, samen met een vroeg exemplaar van de slangbrandspuit. De exposi tie is van 2 februari t/m 30 april 2007 te zien in de Philipsvleugel van het Rijksmuseum en ge maakt in samenwerking met het Bruce Museum in Green wich (VS). Met ruim 80 werken uit vier museale collecties (Rijksmuse um Twenthe, Rijksmuseum Amsterdam, Frans Halsmuse um en Dordrechts Museum) presenteert het Rijksmuseum Twenthe in 2007 een overzicht van de Nederlandse schilder kunst in de 18de eeuw. Er zijn werken te zien van onder anderen Pieter Barbiers, Wy- brand Hendriks, Pieter Gerar- dus van Os, de gebroeders Van Strij, Cornelis Troost, Wouter Johannes van Troostwijk, Nico- laas Verkolje en Jacob de Wit. Het jaar van de 18de eeuw start in het museum op 26 en 27 ja nuari met het congres Ger-ma- nie? over de culturele relaties tussen de Nederlanden en de Duitse staten in de 18de eeuw. Tegelijkertijd wordt de presen tatie Moffen en Hazekoppen. Letterkundige contacten tussen Nederland en Duitsland in de 18de eeuw geopend. Vanaf 1 april 2007 worden 'op zaal' 18de-eeuwse schilderijen en schilderijlijsten gerestaureerd. Het publiek kan de vorderingen volgen. In de loop van het jaar geven landelijk bekende experts lezin gen over allerlei aspecten van de cultuur van de 18de eeuw. Daarnaast organiseert het mu seum in samenwerking met de Volksuniversiteit Enschede een cursus over kunst en cultuur van de 18de eeuw. Het jaar van de 18de eeuw - 24 februari 2007 t/m 6 januari 2008, zie ook www.rijksmuse- um-twenthe.nl. Plug In is de nieuwe benadering voor de presentatie van de col lectie van het Van Abbemuse um. In de komende drie jaar zal de collectie van het museum voortdurend anders worden ge presenteerd door middel van een reeks onafhankelijke, op zichzelf staande tentoonstellin gen in de zalen van het nieuwe gebouw. In april 2006 zijn de eerste afleveringen van Plug In geopend, een nieuwe serie col lectiepresentaties die onder an dere door gasten van buiten het museum zoals kunstenaars en gastconservatoren worden sa mengesteld. Elke zaal staat op zichzelf, met een eigen thema en een eigen presentatieduur. Hierdoor ont staan in de opeenvolgende za len steeds weer andere verha len, verrassende verbanden en onthullende tegenstellingen. Plug In verwijst niet alleen naar de zalen, die als blokken in een blokkendoos in- en uitgescho ven kunnen worden, maar is ook een uitnodiging aan de be zoekers, om al naar gelang inte resse of behoefte 'in te pluggen' en de verbeelding aan het werk te zetten. Plug In - De collectie anders, doorlopend t/m april 2009. Zie ook www.vanabbemuseum.nl. In de tentoonstelling Dreiging uit de Ruimte in het Utrechtse Sonnenborgh-museum en ster renwacht vertellen de overblijf selen van verschillende meteo rieten die op aarde zijn neerge slagen, het verhaal van het ont staan van het zonnestelsel en van de planeten. Regelmatig be richten de media dat de aarde in de nabije toekomst mogelijk wordt getroffen door de inslag van een grote meteoriet. Utrecht werd in 1843 nog opge schrikt door een aantal harde knallen gevolgd door een gie rend geluid. Een boerenknecht zag een zwaar voorwerp inslaan in een wei bij het Fort Blauwka pel. De overblijfselen van de 'Utrecht', samen met andere meteorieten die op aarde zijn neergeslagen, vertellen het ver haal van het ontstaan van het zonnestelsel en van de plane ten. In Sonnenborgh zie je hoe geowetenschappers te werk gaan om dit te onderzoeken. En ervaar met beeld en geluid de dreiging uit de ruimte en de we reldwijde effecten op het kli maat en het leven op aarde. Dreiging uit de Ruimte - t/m 9 april 2007. Adriaan de Lelie - Meisje met brief, z.j., olieverf op paneel, 35 x 27 cm. Collectie Rijksmuseum Twenthe, Enschede. fotografie r. klein gotink

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 51