Wet maatschappelijke ondersteuning Vrij'williger in Buitenrust Als de mantelzorger een uurtje weg wil Zorgende AOW'er niet langer gekort Huishoudelijke verzorging: uw gemeente regelt het Meer weten? n Meedoen is het motto www.info-wmo.nl Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport December 2006 Kerstgedachte Kerst is bij uitstek een moment waarop we oog hebben voor onze medemens. En daarmee is kerst heel erg Wmo. Want ook achter de Wmo gaat de solidari- teitsgedachte schuil. Die solidariteit leeft, zoals ook blijkt uit de twee voorbeelden op deze pagina. Voorbeel den van mensen, zoals u en ik, die een luisterend oor hebben of een helpende hand uitsteken naar een kennis, een buurvrouw of een buurtgenoot. En daarmee brengt de Wmo mensen bij elkaar. Gemeenten zijn druk bezig met het regelen van de hulp in het huishouden. Veel gemeenten hebben die brief inmiddels al verstuurd. Andere doen dat binnenkort. Het enige dat u hoeft te doen, is uw brievenbus in de gaten houden. Heeft u eind december nog geen brief ontvangen, dan is het verstandig om even met uw gemeente te bellen. Ik wens u fijne feestdagen. Staatssecretaris Clémence Ross-van Dorp Informatie van uw gemeente over de Wmo De gemeente houdt u op de hoogte over de invoering van de Wmo en haar plannen voor maatschappelijke ondersteuning. Bijvoorbeeld op de gemeentelijke pagina in het huis-aan-huisblad, op haar website of door het verspreiden van folders. Algemene informatie over de Wmo - www.info-wmo.nl Website van het Ministerie van VWS met algemene informatie over de Wmo. - Postbus 51 Postbus 51 beantwoordt algemene vragen over de Wmo. Vragen over uw eigen situatie moet u aan uw gemeente stellen. Postbus 51 is bereikbaar op werkdagen van 9.00 uur tot 21.00 uur. Telefoonnummer: 0800-8051 V (gratis). Brochure over de Wmo Er is ook een brochure over de Wmo. Die kunt u bestellen bij Postbus 51 (via www.postbus51.nl of via 0800-8051). Als op 1 januari a.s. de Wmo van kracht wordt, is de gemeente verantwoordelijk voor de uitvoering van de hulp bij het huishouden. Dat is bijvoorbeeld de hulp die u krijgt bij het schoonmaken, stofzuigen of ramen lappen. Krijgt u nu huishoudelijke verzorging, dan gaan de gegevens over uw indicatie automatisch naar uw gemeente. Zo weet de gemeente precies welke zorg er voor u geregeld moet worden. Wat niet verandert is het aantal uren zorg, het soort zorg en de kwaliteit van de zorg. In 2007 krijgt u dus dezelfde zorg als nu. Brief van uw gemeente Waarschijnlijk heeft u al een brief gehad van uw gemeente, waarin staat hoe de hulp bij het huishouden voor u wordt gere geld in 2007. Veel gemeenten hebben die brief inmiddels al verstuurd. Anderen doen dat binnenkort. Het enige dat u hoeft te doen, is uw brievenbus in de gaten houden. Heeft u eind decem ber nog geen brief ontvangen, dan is het verstandig om even met uw gemeente te bellen. Gemeenten druk bezig De gemeenten zijn momenteel druk bezig met het regelen van de hulp bij het huishouden voor 2007. Vaak gaan zij door met de zelfde thuiszorgorganisaties die ook in 2006 de zorg leverden. Sommige gemeenten zijn nog niet zo ver dat ze al zorgaanbieders hebben gecontracteerd. Hier blijven de oude vertrouwde aanbie ders de zorg leveren en verandert er voorlopig dus niets. Uw gemeente houdt u op de hoogte. John Leenhouts werkt als vrijwilliger op het nieuwe woonzorg centrum Buitenrust in Middelburg. Zijn vrijwilligerswerk begon met de ziekte van een kennis, die niet meer kon lopen en was aangewezen op een scootmobiel. Leenhouts besefte dat de man geen familie had en besloot hem te steunen. "Ik ga nu iedere week bij hem langs." Inmiddels bezoekt Leenhouts meer mensen op Buitenrust. Hij helpt hen met van alles en nog wat, maar het liefst zit hij gewoon met ze te praten. "Het gaat vaak over vroeger. Maar niet alleen hoor! Vooral mijn oude kennis is goed op de hoogte van het laatste nieuws. Hij praat overal over mee." Ineke Marijs schuift aan. Zij is de coördinator van de vrijwilligers op Buitenrust. "Jonge vrijwilligers nemen soms foto's van vroeger mee om gesprekken op gang te brengen, of oude krantenberich ten. Het zal je verbazen hoeveel verhalen er dan loskomen." Marijs begeleidt de vrijwilligers. Er zijn trouwens ook een hoop bewoners die zich inzetten. Bewoners van aanleunwoningen brengen bijvoorbeeld maaltijden rond." John Leenhouts is het eens met de hoofdlijn van de Wmo. "Onder steuning is in een gemeente makkelijker te organiseren dan vanuit Den Haag. Bovendien komt de hulp beter aan. Maar ik maak me zorgen dat gemeenten straks hun eigen belangen voorrang geven Ik neem graag plaats in deWmo-raad van mijn gemeente. Waarom organiseren ze daar eigenlijk geen verkiezing voor met een open kandidatenlijst? Ik zou me kandidaat stellen!" Lies van Bladel en Theo van Vorsselen zochten na hun pensioen een nuttige én plezierige vrijetijdsbesteding. Ze werken nu als vrijwilliger bij de Vrijwillige Intensieve Thuiszorg (VIT) in Waalwijk. "Wat ons voldoening geeft? Die blijde glimlach als we binnenkomen..." "De VIT ondersteunt alleenstaande mensen met een beperking, bijvoorbeeld zieken, mensen met een handicap en ouderen. We zijn er ook voor de mensen die 24 uur per dag voor een hulpbe hoevend familielid zorgen. Zo kunnen deze 'mantelzorgers' een paar uurtjes iets voor zichzelf doen. Even naar de kapper bijvoor beeld. Het lijkt zo gewoon, maar de meeste mantelzorgers hebben nauwelijks tijd voor zichzelf... We nemen hun taken even over en lezen voor, nemen 'hun' zieke of gehandicapte uit wandelen of we doen een spelletje. Of we doen helemaal niks, dat komt ook voor. Je moet onze werkzaamheden trouwens niet verwarren met de professionele thuiszorg. Wij zijn echt puur ondersteunend." Waarom? "We lazen een oproep om vrijwilliger te worden en dachten 'we werken niet meer en voelen ons jong en fit genoeg om nog iets voor de medemens te betekenen. Wat ons voldoening geeft, is de blijde glimlach als we binnenkomen. Of dat ze vragen: 'je komt toch zeker volgende week weer?' Dus u blijft vrijwilliger? "Jazeker... Het kost weinig moeite en is een plezierige vrijetijdsbe steding. En er zijn zoveel mensen die op hulp wachten. Dat is in onze samenleving toch wel beschamend. We kunnen ook wel wat meer jongere vrijwilligers gebruiken. Mantelzorg voor jongeren komt net zo goed voor. Voor hen is het pffettig om iets te onderne men met een leeftijdsgenoot." AOW'ers die samenwonen omdat één van hen de ander moet verzorgen, worden niet langer gekort op hun uitkering. De wet die dit regelt is 22 november jl. in werking getreden. Tot die datum werden ouderen die bij elkaar wonen, uitsluitend omdat de één de ander moest verzorgen, beschouwd als samen wonend. Ook al hadden ze bijvoorbeeld ieder nog een eigen woning. Zij kregen daardoor een lagere uitkering. Samenwonende AOW'ers krijgen namelijk ieder 50 procent van het minimumloon, terwijl alleenstaanden een AOW-uitkering krijgen van 70 procent van het minimumloon. Voortaan kunnen ouderen die bij elkaar wonen vanwege de verzorging de hogere uitkering voor alleenstaanden krijgen als zij aan bepaalde voorwaarden voldoen. Zo moet er zorg worden verleend aan iemand die door ziekte of lichamelijke, verstandelijke of geestelijke stoornissen niet meer voor zichzelf kan zorgen. Ook moeten beide AOW'ers over een eigen woning beschikken waar voor zij de financiële lasten dragen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) beoordeelt of mensen onder de regeling vallen. Voor AOW'ers die al voor inwerkingtreding van dit wetsvoorstel samenwoonden en aan de voorwaarden van de nieuwe wet voldoen, geldt een terugwerkende kracht tot uiterlijk 4 april 2006. Meer informatie is te vinden op: www.svb.nl.

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 36