lopen op kerstmarkt Zwervers Holtens Nieuwsblad 5 Les in ontstaan van opera Senioren missen uitgaansgelegenheid Mantelzorg zeker niet zo vanzelfsprekend Meer kramen dan ooit tevoren op Smidsbelt Gezellig Lekker broodbakken met scouting Amazing zingt op kerstmarkt Niet automatisch naar Diessenplas Senioren willen wel graag verhuizen Eén loket voor alle vragen Kleurplatenactie Dinsdag 5 december 2006 HOLTEN - "Mantelzorg lijkt vanzelfsprekend, maar is dat niet", zei Lammi Steenhuis van Stichting Welzijn Ouderen Hol ten. "Vaak wordt gedacht, dat kinde ren deze taak vanzelfsprekend op zich gaan nemen als vader of moeder zich niet meer kan red den". Maar volgens Steenhuis is dat tegenwoordig een stuk min der. "Er komt ook zoveel meer bij kijken dan alleen het verzor gen. Ook het invullen van for mulieren voor de belasting bij voorbeeld", geeft ze aan. HOLTEN - De kerstfair op zater- lag 9 december op Smidsbelt in Holten wordt groter dan ooit. Daarnaast zal het aan gezellig heid niet ontbreken met zwer- rers, sint-bemardshonden, elanden, kerstbomen en na tuurlijk de kerstmarkt. Met als klapper op de vuurpijl: een sfeervolle fakkeloptocht over de Holterberg. 'Er zijn maar liefst 50 procent meer aanmeldingen dan vorig jaar", weet Bert Wansink te ver- lellen. "En de inschrijving staat nog steeds open". Zeker zo'n zestig kraampjes zul len een plekje vinden op Smids belt. "Het is nog even puzzelen waar ze allemaal komen te staan", geeft Bert aan. Langs de kant van Blokker van de Maat komt een overkapping met aan weerskanten kraampjes. "Zo creëer een gezellig en knus straatje", vertelt hij. "Het mooi ste zou zijn om ook helemaal rondom de Dorpskerk kraam- pjes te krijgen. Maar of dat dit aar gaat lukken, is nog even af wachten. Misschien voor een volgende keer, wanneer we nog meer kramen hebben". Naast het plein zelf, zal ook het gemeentehuis worden gebruikt. "Hier komen kraampjes met bijvoorbeeld kunst en antiek. Maar ook een klokkenmaker". Alles wat beter niet buiten kan staan, krijgt een plekje binnen. Buiten is een skihut aanwezig met overdekt terras. Dit heeft uitzicht op het podium. "Er komt een podium, zoals die er ook met de intocht van Sinter klaas stond", zegt Bert. "Alleen iets kleiner". Hierop worden optredens gehouden van onder meer kinderkoor Mozaïk in de sfeer van Charles Dickens Christmas Carol, het Rijssens kerkkoor, Amazing, Vocal En semble Rijssen en wordt-er een kerstverhaal verteld. "Ze kondi gen daarmee een groter optre den in de Dorpskerk aan, waar doorlopend een programma plaatsvindt". De sfeer Charles Dickens zal op meerdere plekken op de kerst markt aanwezig zijn. Zo zijn er bijvoorbeeld zwervers, die be delen om een aalmoes en graag schoenen willen poetsen. Verder kan er pony's worden gereden en zijn er ezels. Wat voor extra sfeer zal gaan zorgen op de kerstmarkt. HOLTEN - Koor Amazing treedt öterdag 9 december op tijdens kerstmarkt in Holten, 'n de Dorpskerk zal het koor om ''■15 uur hun kerstrepertoire- zingen. Vervolgens wordt een tweede optreden op de Holterberg ge- Seven bij restaurant Woody's, waar ook een kerstmarkt is. Dit ls> nadat de fakkeloptocht is ingekomen. HOLTEN - Stichting voor Soci aal en Cultureel Werk begint van maandag 29 januari met een cursus opera in de Bosch kamp. De cursus bevat vier avonden waarin Ben Coelman, hoofd voorlichting en educatie van de Nationale Reisopera, de hoog tepunten uit de geschiedenis van de opera zal toelichten. Hij doet dit aan de hand van ge- luids- en beeldfragmenten. De eerste avond staat het ontstaan van opera centraal en hoe dit nieuwe genre zich in Italië ont wikkelde gedurende de eerste twee eeuwen. De tweede avond wordt de we reld van de negentiende eeuwse opera in Italië, Duitsland en Frankrijk behandeld. De cursisten kunnen de derde avond een bezoek brengen aan de ateliers van de Nationale Reisopera in Enschede. Ben Coelman zal de cursisten de laatste avond voorbereiden op een bezoek aan een sprook jesopera voor volwassenen, 'Hansel und Gretel' van Hum- perdinck. Begin maart kunnen de cursisten dan eventueel een bezoek brengen aan de genera le dan wel de première van deze opera in Enschede. Voor meer inlichtingen: Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk, telefoon 0548-36 27 55. HOLTEN - De scouting zal ook dit jaar aanwezig zijn op de kerstfair in Holten. Onder meer kunnen kinderen brood bakken aan een stok boven een gezellig haardvuurtje. foto: johan bolink STRENGERE REGELS HOLTEN - Veel senioren den ken te makkelijk over plaatsing in Woon- en Zorgcentrum Dies senplas. "Vaak hoor ik van mensen dat ze denken: als het tijd voor me is, krijg ik zo een plek", zegt Bea Kieskamp van Diessenplas. "Maar dat is zeker niet meer zo. Daarnaast wordt de regelgeving om in aanmerking te komen, zelfs verscherpt". Bea benadrukt dan ook, dat se nioren hier eerder over moeten nadenken en zich zo vroeg mo gelijk op de wachtlijst laten zet ten. Hetzelfde geldt voor aan leunwoningen. Voor meer informatie: Diessen plas, telefoon 0548-362505. PROBLEEM FINANCIERING HOLTEN - De meeste zelf standige senioren wonen in eengezinswoningen. Vaak omdat ze geen mogelijkheid hebben om te verhuizen naar een seniorenwoning. Ook al willen ze dat wel graag. Omdat ze al een huis hebben, krijgen ze bij woningbouwver enigingen vaak minder punten. Waardoor ze niet in aanmer king komen voor een ander huis. Bij koopwoningen komt de fi nanciering om de hoek kijken. Banken staan meestal niet te springen om een hypotheek te verlenen aan iemand op hoge leeftijd. Verder bestaat er een kans dat senioren hun huursubsidie kwijt raken, wanneer het maandelijks huurbedrag hoger uitvalt. Dan ontstaat het risico dat men in financiële problemen raakt. Omdat men dan niet meer rond kan komen met het geld wat overblijft. HIP MOET TERUG KOMEN HOLTEN - Uit de enquête van Stichting Welzijn Ouderen blijkt dat veel senioren niet weten hoe zij aan bepaalde informatie moe ten komen. Voorzitter Lammi Steenhuis vindt het dan ook erg jammer dat het Holtens Informatie Punt (HIP) in het gemeentehuis nooit echt goed van de grond is geko men. "Het moet voor senioren eenvoudig mogelijk zijn om hulp en advies in te roepenbena- druktze. "Nu worden ze vaak van het kastje naar de muur ge stuurd". De herinvoering van het HIP zou een oplossing kunnen zijn. Eén loket waar men terecht kan met alle wagen. Waar men advies kan inwinnen en informa tie kan krijgen. Maar waar ook wordt doorgevraagd. Steenhuis: "Zo kwam iemand met de vraag hoe ze een scootmobiel kon krij gen. Maar na even doorvragen waarom ze dat wilde, bleek uit eindelijk dat ze meer gebaat was met een persoonlijk alarm". LEUKE PRIJZEN TE WINNEN HOLTEN - Kinderen kunnen leuke prijzen winnen wanneer ze meedoen met de kleurplatenac tie van de Holtense Handelsver eniging. Bij de C1000, Blokker van de Maat, het postkantoor, bakkerij Nijkamp, Heusinkveld en de Albert Heijn zijn kleurpla ten verkrijgbaar. De bedoeling is dat kinderen de ze zo mooi mogelijk inkleuren en daarna uiterlijk vrijdag 8 decem ber om 18.00 uur in de rode bus bij Albert Heijn stoppen.De kerstman zal een dag later om 16.00 uur op de kerstfair het po dium beklimmen en de winnaars bekend maken. En er zijn mooie prijzen te winnen: pannenkoe ken eten bij Woody's, kinderpak ketten van Albert Heijn of je kleurplaat als taart van bakkerij Nijkamp. wel wat afstandelijk te reageren. "Maar na de kerstborrel en fa miliebezoek werd dit al minder. Senioren spraken er met elkaar over. Dat ze hun verhaal aan de voorlichters kwijt konden en dat het zeker niet eng is", geeft Steenhuis aan. "Daarna waren er maar weinig afmeldingen meer". Volgens de voorzitter waren er maar weinig klachten over het niet rond kunnen komen. "Maar mensen zijn vaak terug houdend, als het om hun eigen portemonnee gaat". Met de uitkomst van de enquê te wordt gekeken wat er beter zou kunnen. Steenhuis: "De bedoeling is om drempels weg te halen en con tacten te versterken. Regie kun nen houden over het eigen le ven". HOLTEN - De meeste senioren boven de 75 jaar voelen zich in Holten niet echt eenzaam. Wel missen ze uitgaansmogelijkhe den voor hun leeftijdscategorie. Het merendeel zegt ook rond te bmen met hun inkomen. Daarnaast willen velen best ver huizen naar een seniorenwo- jr. ning, maar wordt hen dat moei- ■lii 'ijk gemaakt door regelgeving. en Verder ontbreekt het vaak aan advies op maat. Dit kwam naar voren uit een en- zi- ?uête die is gehouden door ;s. Stichting Welzijn Ouderen on- ,k- fa 75-plussers in Holten. Ruim ia- 130 zelfstandig wonende senio- ;r- ren zijn tussen oktober 2004 en juni 2006 bezocht en onder vraagd. Twaalf getrainde voor- et lichters gingen op pad met on- en der hun arm ruim vierhonderd nl' vragen over onder meer zorg, o- wonen, welzijn en sociale con- Senioren konden in Zaal Vosman terecht voor de welzijnsmarkt. Veel instanties gaven informatie. foto: sander scheperman tacten. 'Het uiteindelijke doel van de enquête is te weten wel ke behoeften er leven onder se nioren", zegt voorzitter Lammi Steenhuis. "Hoe kunnen senio ren zolang mogeüjk zelfstandig blijven leven". De ondervraagden bleken eerst

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 5