Cannova Feestmaand caloriemaand? V dichterbij dan u denkt december 2006 SlimKids: overgewicht de baas Nieuwe consulent allochtone mantelzorg Bent u benieuwd naar onze diensten? Kijkt u dan op www.carinova.nl of Kerstbijeenkomst 2006 Carinova Zorg voor uw welzijn Nieuw e-mailadres cliëntenraad Rectificatie telefoonnummer zorgkantoor Meer weten over voeding gezonder leven Zorg bij u in de buurt Op vrijdag 8 december van 13.30 - 17.00 uur staan de diëtisten van Carinova met een stand in de Albert Heijn, Schurinkhof 2 in Ommen. De diëtisten beantwoorden dan uw vragen en lichten dit toe met verpakkings informatie van levensmiddelen. Welke vleessoorten zijn mager? Wat heeft uw kind aan aanbevolen hoeveelheden nodig? Zijn light chips gezonder dan gewone chips? Hebben senioren extra vitamines nodig? Wat is cholesterol? Deze vragen en nog veel meer kan de diëtist beantwoorden. Goede weerstand door goede voeding! De "R" is weer in de maand. Zorgen vitaminepillen en andere voedingsupple menten voor extra weerstand? Nee, hoor. De meeste weerstand haalt u gewoon uit goede voeding en voldoende beweging. Dan kan uw lichaam de ziektekiemen heus wel aan. Eén op de zeven schoolkinderen is te dik of dreigt dat te worden. Overgewicht ontstaat wanneer het evenwicht tussen eten en bewegen verstoord is. Als kinderen meer energie (=eten) binnenkrijgen dan ze verbranden, kunnen ze te dik worden. De cursus SkimKids is bedoeld voor kinderen met overgewicht in de leeftijd van 8-12 jaar en hun ouders. In Oalfsen gaat nu een speciale cursus van start. 21 bijeenkomsten De cursus, die 21 weken duurt, bestaat uit een beweeg-, een voedings- en een opvoedingsdeel. Kinderen en ouders krijgen respectievelijk een werk- en een handboek en kleine huiswerkopdrachten. Het doel van de cursus is het bevorderen van een actieve en gezonde leefstijl, waar bij het gezin een belangrijke spil is. Tijdens het programma leggen we niet de nadruk op het gewicht. Als kinderen op hetzelfde Wat is goede voeding? Goede en gezonde voeding is voeding zoals vermeld in de schijf van vijf. Dus met: voldoende brood voldoenden groente en fruit zuivel vetten aardappelen drinkvocht. Sommige groepen: extra vitamine D Sommige groepen hebben desondanks wel extra vitamine D nodig. Vooral omdat de zon minder schijnt en het lichaam daardoor minder vitamine D aanmaakt. Dit geldt voor: blanke vrouwen boven de 50 jaar blanke mannen boven de 60 jaar donker getinte mannen en vrouwen boven de 50 jaar. Vitamine D is naast calcium een belang rijke voedingstof ter voorkoming van botontkalking. Dus om sterke botten te krijgen en te houden is het ook belangrijk om voldoende zuivel te gebruiken: voor 20-50 jaar: 400 ml 50-70 jaar: 500 ml 70+: 550 ml Naast goede voeding is voldoende beweging ook erg belangrijk om botontkalking tegen te gaan. De extra belasting op de botten zorgt ervoor dat het lichaam gewicht blijven en slechts in de lengte groeien zijn we al heel tevreden. Intakegesprek Voordat de cursus start is er een informatieavond waarop u kennis kunt maken met de volledige inhoud van de cursus en vragen kunt stellen. Als u uw kind aanmeldt, dan volgt er een intakegesprek. In dit gesprek bekijken de begeleiders of deelname aan de groep uw kind kan helpen. Zubeyde Akman is bij Carinova in dienst getreden als Coördinator Vrijwillige Thuiszorg/Consulent allochtone mantel zorg. In die functie helpt Zubeyde vooral allochtone, voornamelijk Turkse mensen. Ze geeft ondersteuning, advies en maakt ze wegwijs in de zorg. Ook gaat Zubeyde zich inzetten om allochtone vrijwilligers en mantelzorgers te werven. Omdat Zubeyde zelf ook van Turkse afkomst is, weet ze hoe het er in de Turkse cultuur aan toe gaat, waar de Turkse gemeenschap tegen aanloopt en waar de problemen liggen. goed zijn best doet om de botten stevig te houden. December lekker eten! De decembermaand is de maand van gezelligheid en lekker eten. Let goed op verpakkingsinformatie als u op de calorietjes wilt letten. Wist u bijvoorbeeld dat in taai taai of schuimkransjes geen vet zit maar in gevulde speculaas juist een heleboel? Als u meer wilt weten over goede en gezonde voeding kunt u de diëtisten van Carinova raadplegen. Bel (0900) 8662 (€0,10/min). Meer informatie Voor meer informatie kunt u contact opne men met Fysiotherapie Praktijk Pleijendal in Dalfsen, tel. (0529) 431 609 of kijken op www.fysiotherapiedalfsen.nl. Buiten Dalfsen kunnen ouders van kinderen met overgewicht ook meer informatie of begeleiding krijgen van een diëtist of een orthopedagoog. Wilt u hier iets meer over weten dan kunt u hierover altijd contact opnemen met Carinova, telefoon (0900) 8662 (€0,10/mln). Voor de vrijwilligers van het Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg (CVT) organiseert Carinova weer de inmiddels traditionele Kerstbijeenkomst. Een prima moment om in een gezellige sfeer bij te praten en ervaringen uit te wisselen met andere vrijwilligers. De Kerstbijeenkomst vindt dit jaar plaats op 14 december 2006 van 15.00 - 17.00 uur in het Hof van Salland In Diepenveen. Vrijwilligers krijgen nog een uitnodiging. bel met (0900) 8662 <e 0,10/min). T (0900) 8662 (€0,io/min) I www.carinova.nl Bathmen Looweg 33 C, Bergentheim Burg Opreillaan 5-7, Broekland Bouwhuisplein 11, Colmschate Andriessenplein 1, Holterweg 108c, Veldpaperweg 2, Oalfsen Ruilenborghstraat 30, Dedemsvaart Latyrusstraat 12c, Schuttevaer 39 Deventer Zwolseweg 180, Ruijsdaelstraat 33, Enkdwarsstraat 2A, M.G.Gooszenstraat 10, H J P Fesévusstraat 7, Karei de Grotelaan 9a, Karei de Grotelaan 361, Spuistraat 48, Leliestraat 27, Diepenveen Molenweg 7, Gramsbergen Gramsberg er State 12, Hardenberg Stationsstraat 2e, Hessenweg 74a, Meteoorlaan 2, Lage Doelen 1, Floralaan 1, Heeten Stevens kamp 1, Heino Markstraat 27, Holten Gaardenstraat 31, lemelerveld Ds. C. Keerstraat 1, Luttenberg Harmelinkstraat 13, Mariënheem Veenhorst 1, Nieuw Heeten Bathmenerweg S, Nieuwleusen Burg. Backxlaan 265, Olst Averbergen 3c en 9, Ommen Jhr Van Nahuysstraat 66, van Reeuwijkslraat 50, Veldkampwe'g 19, Raalte Arkelstein 2, De Blekstraat 34, Almelosestraat 40a, Kaagstraat 10a, Markstraat 65, Schalkhaar GanzeboomswegS, Slagharen Dr. Willemslaan 150, Staphorst Hoogeweg 30, Wesepe Ds. E. Kreikenlaan 3, Wijhe Oranjefaan 18a. De cliëntenraad van Carinova behartigt uw belangen. Heeft u vragen aan of suggesties voor de Cliëntenraad, dan kunt u die vanaf nu ook per mail versturen: clientenraad@C3rinova.nl In de vorige Cannova maandpagina (november 2006) stond onder het kopje "De WMO komt er aan" een foutief tele foonnummer en naam van CIZ Deventer. De juiste gegevens zijn: CIZ Oost Veluwe, telefoon (055) 526 05 26. Onze excuses. Voor mensen met diabetes geldt dat zij - ovet het algemeen - al behoorlijk veel weten over voeding en regelmatig over leggen met een voedingskundige. Maar niet alleen diabetici zouden meer over voeding moeten weten. Ook voor andere risicogroepen kan meer kennis over eten heel nuttig zijn. Denk aan: mensen met (dreigend) overgewicht mensen met gewrichtsproblemen mensen met hartvaatziektes en nierfalen. Vooral voor die mensen geldt: leer de gebruiksaanwijzing van uw lichaam kennen! De diëtisten van Carinova kunnen u daarbij helpen. Kijk ook eens op games.voedingscentrum.nl/vitaminespel/ Daar krijgt u op een lichtvoetige manier meer inzicht in de voedingswaarde van verschillende levensmiddelen. Of maak anders meteen een afspraak voor een voedingsadvies met de V j diëtisten van Carinova. /m

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 24