WïïlO Wet maatschappelijke ondersteuning Breda haalt mensen uit hun hokjes Huishoudelijke verzorging: uw gemeente gaat het regelen Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport December 2006 Decemberpost Meer weten? Meer informatie over de zorgverzekering Meedoen is het motto www.info-wmo.nl Het is al weer december en we maken ons op voor Pakjesavond met surpri ses en warme chocolade melk. December is ook de maand waarin we verzuchten: 'wat is dit jaar toch weer snel voorbij gegaan'. Naast terugblik ken is het ook de maand waarin we vooruitkijken. Wat staat ons in 2007 te wachten. Eén van de grote veranderingen is de Wet maat schappelijke ondersteuning die volgend jaar in werking treedt. Met deze wet komen alle welzijns voorzieningen in handen van de gemeenten. Ook de huishoudelijke verzorging gaat van de AWBZ over- naar de gemeente. Als u huishoudelijke verzorging heeft, dan heeft u vanaf volgend jaar te maken met de gemeente en niet langer met het zorgkantoor. Gebruikers van huishoudelijke verzorging vinden tussen alle decemberpost ook een brief van de gemeente. Daarin wordt u geïnformeerd hoe en met wie de gemeente de huishoudelijke zorg voor u gaat regelen. Mocht u geen brief ontvangen, dan is het verstandig om even met de gemeente te bellen. Staatssecretaris Ciémence Ross-van Dorp Heeft iemand zich wel eens afgevraagd waarom er meerdere organisaties voor tafeltje-dek-je in één buurt zijn? Het is echt zo. Vaak is er én een maaltijdservice voor ouderen én een voor gehandicapten... Maar waarom moet een oudere geholpen worden door een seniorenorganisatie? Breda maakt een einde aan het hokjesdenken. In Breda gaat het erom welke hulp u nodig hebt, niet tot welke groep u behoort. Informatie van uw gemeente over de Wmo De gemeente houdt u op de hoogfe over de invoering van de Wmo en haar plannen voor maatschappelijke ondersteuning. Bijvoorbeeld op de gemeentelijke pagina in de huis-aan-huiskrant, op haar website of door het verspreiden van folders. Algemene informatie over de Wmo - www.info-wmo.nl Website van het Ministerie van VWS met algemene informatie over de Wmo. - Postbus 51 De medewerkers van Postbus 51 beantwoorden algemene vragen over de Wmo. Vragen over uw eigen situatie moet u aan uw gemeente stellen. Postbus 51 is bereikbaar op werkdagen van 9.00 uur tot 21.00 uur. Telefoonnummer: 0800-8051 (gratis). Brochure over de Wmo Er is ook een brochure over de Wmo. Die kunt u bestellen bij Postbus 51 (via www.postbus51.nl of via 0800-8051). Misschien is het u al opge vallen. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport is weer begonnen met een voorlichtingscampagne over de nieuwe zorgverzeke ring. De reden is dat er een aantal wijzigingen zijn ten opzichte van vorig jaar. Zo moet u, als u wilt veranderen van verzekeraar, voor 1 januari opzeggen. Volgende week vindt u in deze krant meer informatie. Nu al vragen? Ga dan naar www.denieuwezorgverzekering.nl of bel met Postbus 51 (0800-8051). Als u in Breda ondersteuning nodig heeft, gaat u naar een inloopcentrum bij u in de buurt. U legt uw vraag neer bij vrijwilligers die een speciale opleiding hebben gevolgd. Zij proberen u zo goed mogelijk verder te helpen. Als u hulp nodig heeft die de vrijwilligers niet kunnen bieden, dan wijzen ze u door naar het Wmo-loket. Het is de bedoeling dat elke Bredase wijk straks zo'n inlooppunt heeft. Tevreden De vrijwilligers op de inloopcentra kijken naar de soort hulp die u vraagt. Het gaat hen er niet om of u last heeft van een handicap of van ouderdom. Zo kan het gebeuren dat een oudere in Breda onder steuning krijgt van iemand uit de gehandi captenzorg. Naar volle tevredenheid, overigens. De vrijwilligers op het inlooppunt helpen mensen ook om hun vriendenkring te vergro ten. Want hoe meer vrienden of kennissen iemand heeft, des te langer iemand op eigen benen kan staan. "Wij willen geen infopunt zijn, waar mensen met een foldertje de deur uit worden gestuurd. Wij helpen mensen echt op weg, als ze hulp nodig hebben van een organisatie maken wij de afspraak en soms gaan we zelfs mee." Zangles Om mensen met elkaar in contact te brengen, zoeken de vrijwilligers naar de talenten die iemand heeft. Een voorbeeld: een Surinaamse vrouw klopt bij de gemeente aan voor haar blindheid. De gemeente helpt haar met de nodige hulpmiddelen, maar na even doorpraten komen ze te praten over zingen. De vrouw blijkt een zangtalent te hebben. Via het inloopcentrum geeft zij nu zangcursussen in haar wijk. Ondersteuning In Breda is iemand met een beperking niet alleen iemand die ondersteuning nodig heeft, maar ook iemand die zelf ondersteuning kan geven. De Surinaamse vrouw doet dat met zangles, anderen gaan wellicht graag op bezoek bij eenzame wijk- genoten of bij mensen die wat hulp kunnen gebrui ken bij hun administratie. Een belangrijke verandering die te maken heeft met de invoering van de Wmo, is dat de huishoudelijke verzorging vanaf 1 januari a.s. niet langer vergoed wordt uit de AWBZ (Algemene wet bijzondere ziektekosten) maar uit de Wmo. En daarmee is niet langer het zorgkantoor in uw regio verantwoorde lijk voor de uitvoering, maar wordt dat de gemeente. Huishoudelijke verzorging is bijvoorbeeld hulp die u krijgt bij het schoonmaken, stofzuigen of ramen lappen. Belangrijk om te weten is dat het aantal uren zorg, het soort zorg en de kwaliteit van de zorg die u nu ontvangt niet veranderen. Ze blijven hetzelfde als de zorg die u op dit moment krijgt. De gegevens over uw indicatie gaan automatisch naar uw gemeente. Zo weet de gemeente precies welke zorg er na 1 januari 2007 voor u geregeld moet worden. Brief van zorgkantoor en gemeente U krijgt een brief van het zorgkantoor en van de gemeente, waarin staat hoe de gemeente de huishoudelijke verzorging voor u heeft geregeld in 2007. U hoeft zelf dus niets te doen, maar houdt wel uw brievenbus in de gaten. Gemeenten druk bezig De gemeenten zijn inmiddels druk bezig met het regelen van die huishoudelijke verzor ging voor 2007. In verreweg de meeste gevallen gaan zij door met de zelfde thuiszorgorganisaties die ook in 2006 de zorg leverden. Sommige gemeenten zijn nog niet zo ver dat ze al zorgaanbieders hebben gecontracteerd. Hier blijven de oude vertrouwde aanbieders de zorg leveren en verandert er voorlopig dus niets. Uw gemeente houdt u op de hoogte.

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 27