Cannova Voorkomen is beter dan.... dichterbij dan u denkt Grootscheeps onderzoek in Heino V Carinova Zorg voor uw welzijn augustus 2006 Zorg bij u in de buurt Het kan gaan om korting op een Nordic Walking-cursus, om een gehoortest bij jonge baby's of om een project rondom het vroegtijdig signaleren van diabetes en hart- en vaatziekten. Carinova is op allerlei fronten actief met preventie. Want als het om uw gezondheid gaat is nog altijd het aloude gezegde van toepassing: voorkomen is beter dan genezen! Oftewel: preventie is beter dan zorg. Op deze Carinova maandpagina vindt u diverse voorbeelden van preventieprojecten, themabijeenkomsten, (lifestyle) cursussen, controles, onderzoeken en adviezen die Carinova allemaal voor uw en andermans gezondheid in haar programma heeft. Misschien is er iets voor u bij? Ook verschillenden diensten van Carinova hebben een preventief karakter. Denkt u bijvoorbeeld aan het consultatiebureau en de jeugdgezondheidszorg. Ook het Algemeen Maatschappelijk Werk is er dikwijls op gericht om erger te voorkomen en mensen te helpen om hun leven of bepaalde facetten daarvan, zoals bijvoorbeeld financiën, weer op de rails te krijgen. De meest bekende preventie activiteit van Carinova is misschien wel zwangerschapsgymnastiek, waarbij a.s. moeders leren hoe ze mee kunnen helpen aan een soepele bevalling. Samen met de Huisartsenpraktijk Heino heeft Carinova in Heino een grootscheeps preventieproject opgezet in het kader van de landelijke actie "Kijk op diabetes". Het project richt zich op het voorkomen van diabetes en hart- en vaatziekte. Tweeduizend Heinoërs in de leeftijd van 45 tot 70 jaar konden meedoen aan een risicotest. Onderdeel is een sneltest met vijf vragen met betrekking tot risicofac toren op gebied van diabetes en hart- en vaatziekte. Gevraagd wordt bijvoorbeeld of de middelomtrek meer is dan 102 cm (mannen) resp. 88 cm (vrouwen), of diabetes en hart- en vaatziekte in de familie voorkomt, of de patiënt al eens verhoogde bloedsuiker of bloeddruk heeft gehad en of de patiënt rookt. Als één of meer vragen met 'ja' worden beantwoord heeft de patiënt een verhoogde kans op diabetes of hart- en vaatziekten. Dan kan hij of zij meedoen aan een uitgebreide risicoanalyse. Maar liefst 504 mensen hebben aan zo'n risicogesprek meegedaan. Een groot aantal van hen gaat gezonder eten en meer bewegen. Een goede zaak! Preventieve cursussen Het cursusbureau van Carinova organiseert diverse cursussen met een preventief karakter. Dat varieert van een cursus "Omgaan met spanningen" tot een themabijeenkomst "Lekker gezond eten voor minder geld". Ook zijn er cursussen voor ouders met kleine kinderen, zoals de cursus "Kind en veiligheid". Wie serieus wil afvallen zou de cursus "Naar een goed gewicht" kunnen volgen, een cursus die u ongewenste eet gewoonten afleert en gezonde eetgewoonten aanleert. Bekijk de cursusagenda op deze pagina voor data en locaties. Of kijk anders op www.carinova.nl Cursussen en themabijeenkomsten september 2006 September Cursus 'Voetreflexmassage (vervolg)' Cursus 'Aanstaande oudervoorlichting' Cursus 'Kind en veiligheid' Cursus 'Muziek op schoot' Cursus 'Masseren, niet verleren' Cursus 'Omgaan met dementie' Cursus 'Leven met diabetes' Cursus 'Muziek op schoot' Cursus 'Borstvoeding, de beste start' Cursus 'Beter slapen' Cursus 'Omgaan met spanningen' Cursus 'Naar een goed gewicht' Cursus 'Kind en veiligheid' Themabijeekomst 'Lekker gezond eten voor minder geld' Deventer, start donderdag 7 Ommen, start woensdag 13 Dalfsen,•start woensdag 13 Dalfsen, start woensdag 13 Deventer, start maandag 18 Ommen, start maandag 18 Deventer, start woensdag 20 Ommen, start woensdag 20 Deventer, start woensdag 20 Deventer, start donderdag 21 Ommen, start maandag 25 Deventer, start dinsdag 26 Colmschate, start woensdag 27 Deventer, start donderdag 28 Hardenberg (Heemse), op donderdag 28 Gehoor getest van zo'n 3.500 baby's Sinds juni 2005 voert Carinova bij pas geborenen een zogenaamde neonatale gehoorscreening uit. Dit gebeurt al binnen vijf dagen na de geboorte. Doel van de controle is om al in een heel vroeg stadium gehoorproblemen vast te stellen. Zo kunnen later zoveel mogelijk taal- en spraakachterstanden worden voorkomen. Bij een twijfelachtige score wordt binnen drie dagen tot twee weken een tweede test gedaan. Blijft deze ook twijfelachtig, dan neemt een deskundige van de Nederlandse Stichting voor het Dove en Slechthorende Kind een derde test af. Er zijn inmiddels al zo'n 3.500 baby's door Carinova op hun gehoor gescreend. Wilt u zich opgeven, bel dan (0900) 8662 (co,io/min.) of kijk op www.carinova.nl Bent u benieuwd naar onze diensten? Kijkt u dan op www.carinova.nl of bel met (0900) 8662 o,to/min>. T (0900) 8662 0,10 /min) I www.carinova.nl Bathmen Looweg 33 C, Bergentheim Burg. Oprelllaan 5-7, Broekland Bouwhuisplein 11, Colmschate Andriessenplein 1, Holterweg 108c, Veldpapefweg 2, Dalfsen Ruitenborghstraat 30, Dedemsvaart Latyrusstraat 12c, Schuttevaer 39, Deventer Zwolseweg 180, Ruijsdaelstraat 33, Enkdwarsstraat 2A, M.G.Gooszenstraat 10, H.J.P Fesevusstraat 7, Karei de Grotelaan 9a, Karei de Grotelaan 361, Spuistraat 48, Leliestraat 27, Diepenveen Molenweg 7, Gramsbergen Gramsberger State 12, Hardenberg Stationsstraat 2e, Hessenweg 74a, Meteoorlaan 2, Lage Doelen 1, Floralaan 1, Heeten Stevenskamp 1, Heino Markstraat 27, Holten Gaardenstraat 31, Lemelerveld Ds. C. Keerstraat 1, Luttenberg Harmelinkstraat 13, Mariënheem Veenhorst 1, Nieuw Heeten Bathmenerweg 5, Nieuwleusen Burg. Backxlaan 265, Olst Averbergen 3c en 9, Ommen Jhr. Van Nahuysstraat 66, van Reeuwijkstraat 50, Veldkampweg 19, Raalte Arkelstein 2, De Blekstraat 34, Almelosestraat 40a, Markstraat 65, Schalkhaar Ganzeboomsweg 9, Slagharen Dr. Willemslaan 150, Staphorst Hoogeweg 30, Wesepe Ds. E. Kreikenlaan 3, Wijhe Oranjelaan 18a. Leden van het Carinova-servicepakket kunnen voortaan met korting kennis maken met het populaire Nordic Walking. Samen met de organisatie Nordic Walking Salland biedt Carinova een introductie les aan met 30% korting. De cursussen zijn te volgen in Bathmen, Bergentheim, Dedemsvaart, Deventer, Hardenberg, Heino, Holten, Luttenberg, Nieuwleusen, Olst, Ommen, Raalte, Wesepe en Wijhe. Bel voor informatie en opgave: (0900) 8662 0,10/mrn) Speciaal voor jonge mantelzorgers van 12-15 jaar organiseert Carinova van 13-15 oktober a.s. een actief ontmoetings weekend op een kampeerboerderij in Drente. Er kunnen maximaal 30 jonge mantelzorgers mee. Je moet afkomstig zijn uit een van deze gemeenten: Dalfsen, Deventer, Hardenberg, Holten, Olst/Wijhe, Ommen, Raalte of Staphorst. Deelname is gratis voor wie aan de voorwaarden voldoet. Opgave en informatie: doyoucarefficarinova.nl Kinderen met overgewicht. Nog geen algemeen beeld, maar toch... dikke kinderen komen steeds vaker voor. Wilma Beerens, consultatiebureauarts bij Carinova, beaamt dat. "Daarom gaan we Ook al met overgewicht aan de slag bij kinderen vanaf 2 jaar. De kunst is eigenlijk dat zé gezond doorgroeien, zodat ze over een paar jaar wel het goede gewicht heb ben dat bij hun lengte past". Carinova is j onlangs in Deventer met een nieuw pro ject gestart - "Bewegen vet gezond" voor kinderen vanaf 4 jaar. Zes ouders en hun kind met overgewicht krijgen intensieve begeleiding varr een diëtist, een docent van de basisschool en een gedragsthe rapeut. Met de nadruk op "samen doen" wordt met die aanpak geprobeerd het gedrag van ouders en kind zo te veranderen dat overgewicht ijjfc niet meer op de loer ligt. xjv Tips voor ouders Heeft Wilma Beerens nog algemene tips voor ouders die zien dat hun kind een kilootje meet krijgt' Wilma Beerens: "Er zijn een paar eenvoudige regels. Als je die naleeft, helpt dat ai heel veel: Elke morgen ontbijten (minder zin in tussendoortjes en betere concentratie op schooi) Maximaal t gias gezoete drank per dag Onbeperkt thee en water Minstens 1 uur per dag buiten spelen Maximaal 1 uur per dag tv kijken of computeren

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 22