'Vrijheid maak je met elkaar' Stippen en strepen in peutertentoonstelling Meer korhoenders Wis en waarachtig Agenda weGeNeR Holtens Nieuwsblad Dinsdag 9 mei 2006 Kindertentoonstelling Gestipt gestreept, Natuurdiorama Holter- berg, zondag 30 april 2006 - zondag 3 sep tember 2006 Cursus Nordic Wal king, Losse Hoes, dins dag 9 mei 2006 NBvP Holten, Vosman, maandag 15 mei 2006 Lezing Hans Stolp, Holtengroep, Kande laar, woensdag 17 mei 2006, 20:00 Bijeenkomst NBvP Dijkerhoek. Bonte Paard, donderdag 18 mei 2006, 20:00 Meester Knijff Toer nooi, Vletgoor, zater dag 20 mei 2006 Bloemenmarkt, Hol ten, zaterdag 20 mei 2006 Jubileum wedstrijd VV Holten, Meer manskamp, zondag 21 mei 2006 Receptie 40-jarig ju bileum Blauw Wit, Vletgoor, woensdag 24 mei 2006 Dauwwandelen. Na tuurdiorama, donder dag 25 mei 2006 Hemelvaartsfietstocht Boschkamp, donder dag 25 mei 2006 Ponyconcours, Bor- keld, donderdag 25 mei 2006 Beusebergs Feest. Langstraat, vrijdag 26 mei 2006 - zaterdag 27 mei 2006 Jubileumtoernooi se nioren Blauw Wit, Vletgoor, zaterdag 27 mei 2006 Basisscholieren legden bij elk graf een narcis neer en bleven daarna even staan om zachtjes 'dank je wel' te zeggen. (Foto: Johan Bolink) HOLTEN - De basisscho lieren herdachten vorige week donderdag 4 mei de oorlogsslachtoffers op de Canadese Begraafplaats. Bij elk graf lagen ze een narcis neer. Daarnaast wer den er kransen bij het mo nument gelegd. Margriet Hanewinkel van Stichting Viering Nationale Feestdagen gaf de kinderen tijdens de bloemlegging mee: "Als je een bloem bij het graf legt, zeg dan heel stil: 'Dank je wel!'." Van Minderhout van scho lengemeenschap De Waer- denborch zei: "Vrijheid maak je met elkaar. Hier lig gen bijna 1400 mensen die op jonge leeftijd zijn ver moord. Wat een ramp, wat een verdriet. Hoeveel leed zal dat de familieleden gege ven hebben toen ze hier wer den begraven". Om de kinde ren hier een duidelijk beeld van te geven, vertelde Van Minderhout waar ze aan moesten denken: "Denk aan iemand die je heel erg lief hebt en die wordt doodge schoten. Au, dat doet zeer; wat een wreedheid". Het geet ech op'n oftoch met de Hoolterkraante of neet dan? Het artikel van Wil is mie uut het harte e grepp'n. Ak argens een pesthêkel an hebbe. dan is het wa an censuur. En ak argens vuur wille goa is het wa óönze Hoolter kraante. Het dut mie good dat ter leu bint diet an de belle trekt. Het is merakels good dat ter soms is good öönder uut'n zak wordt e geev'n. Van uut het Diekerhookse heurn ik dat de I loolter Kraante, de Hooltense middenstanders en het gemeentebestuur der good van langs had e had van Mans van Sangel, op de middag van de viefenvief- tig plussers. En det is good, ik goa nog volle veerder, ik goa met Wil met. Ok van mie krig het gemeentebestuur nen onmeunige vêêge uut de panne, umdat ze het gemeentelijk niejs uut de Hoolterkraante hebt e haald. En det vuur een paar lullige griepstuuvers. Ok al kost det dan een paar cêênt meer. Het drêêjt in disse wereld toch neet alléne umme geeld, al likt het doar de leste joar'n meer en meer op. Mar ok al die aandern diet met de Hoolterkraante van doo hebt. Goat is bie meka zitt'n met as doel um de Hoolterkraante wier nen Hoolterkraante te loat'n weer. De kraante mag neet verleurne goa, det bint wie an Be- ijers en Wiegers verschuldigd. Ik beseffe hêêl good dat ik de wiesheid neet alleene in pach hebbe ma het wórdt tied dat ter wat anne doane wórdt. Vuur dait wêêt is vief menuut'n oaver twaalme. En zeg.noe neet dat het neet kan. Awe met meka wilt, köwe in Hoolt'n alles. Diekerhookse feest, Splose feest, een Piraat'n feest, hêêmaol op e zet duur de jonge leu, Beusebarger feest en de Keunefeest'n en det bint alléne nog ma de feest'n. As de gemeentelijke partieën, Hoolt'n wilt hóöl'n, zo as het is en ok wil bliev'n, loat oe dan is een kêêr heur'n. Dit is de kaans vuur de VVD, de SGP en de CU um wat vuur de Hoolter te doo. Hoolt'n verd- eent ziene kraante. Ok ik wille achter op de Hoolter kraante wier ne advertentie zeen van Dikkers en\of Waansink en genne van cee-duuzend uut Wierd'n en Enter. Gen frats'n. Ik zegge de Hoolter Kraante neet op en det mött leu diet zich Hoolter neumt ok neet doo. Het mótt zo weer dat ai de Hoolterkraante neet hebt e lêêz'n, dai neet op de heugte bint met wat ter in óóns darp gebuurt. Amaol met meka, de gemeente vuurop en dan de vêêrkaante viefkop, het geet neet alléne um geeld. Wis en waarachtig neet. De vêêrkaante Viefkop \oor kinderen vallen veel stippen en strepen te ontdekken in Natuurdiorama Holter- berg. (Foto: Sander Scheperman) HOLTEN - Natuurdiora ma Holterberg houdt tot en met 3 september de spe ciale kindertentoonstelling Gestipt Gestreept voor kinderen vanaf 3 jaar. Bij het horen van deze titel zullen velen onmiddelijk denken aan zebra's, tijgers en jachtluipaarden. Mooie dieren, dat wel. Maar wie ze w'l zien, moet of naar de dierentuin of er ver voor rei zen. Veel dichter bij huis - Per slot van rekening de we reld van iedere kleuter - zijn eveneens stipjes en streepjes te vinden. Bijvoorbeeld een geelbuikvuurpad langs de waterkant, een tijgervlinder in het veld of een wesp in de achtertuin. En wie heeft er als kind nu geen lieveheers beestjes gevangen om ze vervolgens in een jampotje te bewaren? In Gestipt Gestreept ge ven kleine, eenvoudige die ren uit de achtertuin, hun ge heimen prijs. De expositie sluit aan bij de belevingswe reld van de jongsten en is bovenal ongecompliceerd. In de tentoonstelling is on der meer een kleuterlabyrint verwerkt, het labyrint eindigt in de dalmatiërkamer, een 'huiskamer' vól verstopte dalmatiërs. In elke ruimte is een informatief spel voor kleuters. Voor de ouders is er extra achtergrondinformatie aanwezig. Natuurdiorama Holterberg aan de Holterbergweg 12 is van maandag tot en met zon dag open van 10.00 tot 17.00 uur en zondags van 11.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie: www.museumholterberg.nl of e-mail: museum@holter- berg.nl HOLTEN - Vereniging Na tuurmonumenten en Staatsbosbeheer hebben dit voorjaar 23 korhanen ge teld in het Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug. Dat is het hoogste aantal sinds zes jaar. Vorig jaar telden de natuurorganisa ties 13 hanen. In 2002 was er een historisch diepte punt. Toen leverde de jaar lijkse voorjaarstelling slechts 8 hanen op. Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer zijn blij met het grotere aantal korhoen ders. Toch blijft de populatie vooralsnog kwetsbaar. Daar om gaan de natuurorganisa ties hun heidebeheer nog be ter afstemmen op de behoef tes van het korhoen. Ook an dere vogels die op de grond broeden, zoals de nachtzwa luw, profiteren daarvan. Uit onderzoek dat bureau Al- terra recent in het Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug uitvoerde, kwam naar voren dat het beheer van de heide nog beter kan worden toege sneden op de behoeftes van het korhoen. Het belangrijk ste advies van Alterra is het vergroten van de variatie in het heidegebied. Hoe meer afwisseling van bijvoorbeeld hoge, oude heidestruiken en lage, jonge heideplantjes, des te meer insecten er in het gebied kunnen leven. Die vormen weer onmisbaar voedsel voor de korhoenkui- kens, die de eerste weken uit sluitend van insecten leven. Daarnaast zijn ook zanderige plekken, plekken met een ruigere begroeiing met braam en distel, en grasland jes met veel kruiden van be lang. Op zanderige plekken kunnen specifieke insecten als mierenleeuw en wilde bij leven. Ruigere stukken en ook kruiden zijn van belang als voedselbron voor volwas sen korhoenders en voor de kuikens vanaf twee weken oud. Bosbes en vossebes ten slotte zijn ook een belangrij ke voedingsbron voor het korhoen. Gelukkig zijn die volop aanwezig in het ge bied. Ook vogels als boom leeuwerik, nachtzwaluw en roodborsttapuit en andere dieren, zoals vlinders en li bellen, zandhagedis, gladde slang en ree profiteren van deze variatie. tiVt huis-aan-huiskranten Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Wegener Huis- aan-huiskranten BV, beho rende tot Wegener NV, in sa menwerking ifiet de stichting Holtens Nieuwsblad. Stich- tings-bestuur: W'.H. Bevers, secretaris, Kollingserf 4, 7451 XC Holten," Klachten bezorging: Tel. 053 - 4842383 0548-363637 of 0548-597357 Abonnementen: tel. 053-4842383 of e-mail: abonnementen@whk. wegener.nl Eindredactie: Peter Bulthuis Tel: 0548-597370 Fax: 0548-597369 Adres Holtens Nieuwsblad: Haarstraat 100 7462 AT Rijssen E-mail: holtens. nieuwsblad@whk. wegener.nl Inleveradres: Blokker Van de Maat, Smidsbelt 7, 7451 BL Holten (tot vrijdags 12.00 uur) Hoofd redactie: A. Schepers Advertentie-adviseur: D.J. Schuppert, tel. 0548- 597357 mobiel: 06-51531406 Fax: 0548-597359 E-mail: dj .-schuppert@whk.wege- ner.nl Bladmanager: B.A. Zieleman, tel 06- 51198351 of 0548-597350, fax: 0548-597359 Commercieel regiodirecteur: G.J.M. ter Hedde Directie: J.V.Munsterman Algemeen hoofdredacteur: Mw. G. Arendsen-Tieben Algemene voorwaarden www.wegcncrhuisaanhuiskrantcn.nl

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 3