'Een kogel maakte een einde aan zijn leven' Column: Anton van Beek Vorming college Zitdag thuiszorg Dinsdag 18 april 2006 (Vervolg voorpagina) HOLTEN - Wat het raadsprogramma be treft heeft op bepaalde punten elke coalitie partij haar eigen in breng. „Dat komt de geloofwaardigheid en de democratie ten goe de", aldus De la Haye. Na de vakantieperiode van de burgemeester, eind april, spreken de coalitiepartners over het te vormen college. Onderwerp van gesprek is dan de verdeling van de werkdruk. Na terugkomst van de burgemeester bespreken zij de portefeuilleverde ling. NIJVERDAL - De Thuiszorgwinkel van Thuiszorg Noord West Twente houdt donder dag 20 april 10.00 tot 16.00 uur in Nijverdal (Grotestraat 42) een themadag waarin het comfortabel zitten cen traal staat. Vorig jaar was de Zitdag in Nijverdal een groot succes, vandaar dat Thuiszorg Noord West Twente het evenement ook dit jaar weer op de agenda zet. 9 HOLTEN - Iedereen kent de grafstenen op de Cana dese Begraafplaats. Velen gaan er 4 mei heen om de oorlogsslachtoffers te her denken en er een kaarsje neer te zetten. Maar een gezicht hebben de graven voor de meeste Holtenaren niet. Voor veel Canadezen is dat wel anders. Die heb ben er een familielid liggen en kennen het gezicht ach ter de grafsteen. Zo ook Carole Holland. Al hoewel ze zelf net twee jaar oud was toen haar vader in Europa werd vermoord, voelt ze nog steeds zijn lief de en zijn aanwezigheid in haar hart. Haar vader Frederick Wm. Sharratt was onderdeel van het Lincoln/ Welland regi ment. Dit werd uitgezonden vanuit St. Catherines, Onta rio, om via Engeland naar Frankrijk, België en Neder land te gaan, om daar de Duitsers te verdrijven. Zijn regiment probeerde de Duitsers vanuit Nederland terug te dringen naar Duits land. Bij de grens kwamen de Canadezen echter onder vuur te liggen vanuit een ge bouw. Veel soldaten werden daardoor gedood, inclusief de commandant. "Mijn va der was de volgende in rij om deze functie op zich te nemen", zegt Carole. "Hij moest zijn mannen weg zien te krijgen uit de modderige velden waar ze onder vuur van de laatste van de oorlog. "Het waren eerlijke jonge Canadezen die sneuvelden, zo kort voor het eind van de Tweede Wereldoorlog". Carole: "We weten niet of mijn vader ooit de telegram heeft ontvangen waarin stond dat hij vader was ge worden van zijn zoon Brian". "Frederick groeide op in London, Ontario in Canada. Hij hield van muziek en speelde vaak viool. Hij was een hardwerkende man, die weekends met mijn moeder uit dansen ging. Hij hielp mijn grootvader met de bouw van de familie-broei kas, waar hij 's nachts ook werkte. Overdag werkte hij voor de spoorwegen", vertelt Carole. "Hier verbrijzelde hij z'n enkel door een rollen de as van een trein". Alhoe wel de verwonding heelde, zorgde het wel voor een groot probleem in Europa. "Ze vertelden ons dat zijn enkel na een lange mars be hoorlijk pijn deed. Dat hij zijn laars opensneed om ver lichting te krijgen. Maar hij klaagde nooit over het lopen in koud kanaalwater of door de modderige velden", geeft Carole aan. "Enkele van zijn oorlogsvrienden kwamen kort na de oorlog bij mijn moeder thuis om te praten. Ze zeiden trots te zijn dat ze een vriend van Frederick mochten zijn. Dat hij voor hen een held was en ze hem nooit zouden vergeten". Frederick Sharratt met zijn vrouw en dochtertje Carole Holland. lagen. Zijn oorlogsvrienden vertelden mijn moeder dat hij niet ver is gekomen. Een kogel door zijn hoofd maak te een eind aan z'n leven". Het regiment kon na vele da gen vechten toch het ge bouw bereiken waaruit werd geschoten en de sluipschut ters doodden. De Canadezen hadden veel vrienden verlo ren tijdens dit gevecht, een (Foto: Sander Scheperman) Of ik voor het Holtens Nieuwsblad deze week een column wilde schrijven was de vraag van redacteur Pe ter Bulthuis. Hij voegde er aan toe dat ik mocht schrij ven wat ik wil. Waaraan weer werd toegevoegd dat het stukje in verband met de feestdagen liefst overmorgen af moest. Een deadline is voor een verslaggever een normale zaak, ik moest eerst nog bedenken waarover ik zou schrijven. Zie hier het resultaat. Tijd: zes jaar geleden. Plaats: Goor, Reggehoftheater. Daar stond ik dan in mijn beste pak als woordvoerder van Actie groep Holten voor de Vaste Kamercommissie Binnen- landsezaken en Koninkrijkre laties van de Tweede Kamer. Holten met Rijssen, dat leek ons niet zo'n goed plan. Dat wilden we de hoogste bestuur ders van ons land nog eens vertellen De Tweede Kamer leden vuurden hun vragen op mij af: "Waarom toch? Tja", zei ik, "Wil Holten een rustiek plattelandsdorp blijven dan lijkt industriestad Rijssen mij een gevaarlijke keuze. Voor je het weet slaat de in dustrie en daarmee de verste delijking toe", was één van de argumenten. Nu, dat zagen wij helemaal verkeert, spraken andere insprekers, waaronder de Holter burgemeester. "We hennen een Kernenbeleid. Rijssen mag helemaal geen in dustrie vestigen in Holten! Vraag maar aan de provincie, er zijn dichtbij regionale ter reinen." Bovendien, zo be weerde op die gedenkwaardi ge zaterdag burgemeester Van Vooren van Rijssen: "Wij heb ben Holten helemaal niet no dig voor onze industrie. We hebben het onderzocht, Rijs sen kan nog minstens vijfen twintig jaar vooruit!" Politiek en provincie zeggen het mag niet, Rijssen zegt het hóeft niet. En nu, zes jaar later, ge beurt het toch. Een enorm Rijssens industrieterrein moet er komen in ons boerenland. Met het omzeep helpen van de Kernenbeleid-belofte was de strijd om het veilig stellen van Holtens platteland in feite al verloren. Een handige zet, nu alleen nog praten over plaats en kavelgrootte. Of het nu Lo kerbroek wordt of een geleide lijk uitbreiden van Vletgaars- maten, het is om het even, on ze mooie buitengebied gaat eraan. Zoals in het verleden ook mooie stukken van onze Holterberg er aan zijn gegaan. Tekstschrijver en leadzanger Bennie Jolink van Normaal wist het allang: "Politiek is mie gin bliksem weert, gooi maar veur de haaien". En de stoere superboeren van het Hoolterbrook? In plaats van met het strokanon op te trek ken naar het Schild in Rijssen hebben ze het hoofd in de schoot gelegd, of op het hak blok zo u wilt. "Ie veraandert d'r toch niks an", zullen ze wel gedacht hebben in hun boe renwijsheid. Zij hebben Jolink goed begrepen. Kijk beste mensen, voor zo'n verhaal is nu het Holtens Nieuwsblad, de Hooi ter kraante. In de uiteenzetting hier boven heb ik u een aantal feiten opgesomd én mijn me ning gegeven. U hoeft het na tuurlijk niet met mij eens te zijn, en ongetwijfeld zijn er die een andere mening zijn toegedaan. Maar het ging wel ergens over. Over een indus triedreiging in een klein plaatsje, over de teloorgang van het platteland, over de waarde van beloftes van de politiek, over de fusie van twee verschillende gemeentes, en natuurlijk over hoe een in woner daar zo tegen aan kijkt. Zo'n verhaal kan helpen een mening te vormen of te beves tigen over het onderwerp. "Het stond in het Holtens Nieuwsblad", schreef onlangs zelfs een regionaal dagblad. Dan moet je toch wel een bij zondere krant zijn. Mooi dat wij zo'n onafhankelijk week blad hebben. Maar nu wat an ders. Na dit gelezen te hebben merkten mijn huisgenoten op dat ik ook iets móóis moest schrijven, iets over de Holter berg bijvoorbeeld. Nu, dat is niet zo moeilijk: Nachtzwalu wen. Vanuit tropisch Afrika zijn ze onderweg. Op de heide van het Numendal. maar ook verderop bij de Holterheide en bij het kolkje van Ter Horst zijn ze straks weer te horen, de Nachtzwaluwen. Wie eenmaal hun ratelende lied heeft ge hoord vergeet het zijn hele le ven niet. En als je geluk hebt komen de vogels even nieuws gierig om je heen vliegen, on hoorbaar, als een geest. Nu al verheug ik mij erop straks weer met vogelaar Henk Roe- lofs er op uit te trekken en bin nen te treden in de wondere wereld van deze dieren op de donkere heidevelden. Jaarlijks tellen wij de territoria. Het gaat goed met die nachtbra kers, het aantal nachtzwalu wen neemt toe. En dat is mooi. Dat was het dan, het verhaal is af. De deadline is gehaald, nu eerst... Tot ziens.

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 9