Ruïne nieuw krijgt leven [fnlfpr ic XTipiiwchlarl Wis en waarachtig Herdenking met Pipes and Drums Agenda op andere plek Daling WV-bezoek Opbrengst collecte Beurs speelgoed 13 lillUltf t 3IilCltl Dinsdag 11 april 2006 HOLTEN - De activi teitenagenda van het Holtens Nieuwsblad is verhuisd. Deze stond altijd op pa gina 3, maar heeft nu een plekje gevonden op pagina 4 onder het kopje Weekagenda. Hier zijn ook de medi sche en kerkdiensten te vinden. HOLTEN - Volgens In ge Hendriks van de Re gio VVV daalt het aan tal bezoekers bij de VVV-kantoren. Dit komt vooral omdat toeristen meer gebruik maken van Internet. In formatie wordt van tevo ren op het web gezocht, daarnaast wordt makke lijker via Internet ge boekt. Vragen stellen aan de VVV gebeurt steeds meer via e-mail. "Op de websites van de VVV kan straks ook on line worden geboekt", vertelt ze. "Nu kan al worden gekeken welke evenementen er zijn en is er veel andere infor matie af te halen", zegt Inge. "Er komt straks een test met het online opgeven van evenemen ten via de site. Na con trole door de VVV, wordt de attiviteit auto matisch toegevoegd aan de agenda". Uit de kijkcijfers van de website van VVV Hol ten, blijkt in mei een ho ge piek te zijn (bevrij ding) en in de maand au gustus. In totaal werd er vorig jaar 1,4 miljoen keer op de website geke ken. De site van VVV Rijssen 'slechts' 800 duizend. HOLTEN - De collecte van Simavi heeft in Holten 2761,57 euro opgebracht. Met de opbrengst kan Simavi in 2006 projec ten financieren ter ver betering van de gezond heid van kinderen. Deze projecten zijn vooral ge richt op het voorkomen van ziektes, door voor schoon drinkwater, sani taire voorzieningen en voorlichting te zorgen. BATHMEN - In zaal Braakhckke aan de Schoolstraat 6a in Bathmen wordt zater dag 22 april van 9.30 tot 12.00 uur een speel goedbeurs gehouden. De opbrengsten van de verkoop komen ten goe de aan Stichting Peuter speelzalen Bathmen en niet-verkocht speelgoed gaat naar een goed doel. Meer informatie, Ger- tien de Winter, telefoon: 0570-542169. De ruïne van De Waerdenborch ligt er nu nog verlaten bij. Maar misschien dat er in de toekomst toch weer een burcht op wordt gebouwd. (Foto: Harrv Broeze) HOLTEN - De ruïne van kasteel De Waerdenborch ligt er verlaten bij in de berm op het kruispunt van de Markeloseweg en de Rijssenseweg. Doordat het ligt verscholen onder een bed van gras, zul len vele toeristen de funda menten zelfs over het hoofd zien. "Zonde", vindt Bert Hoolt'n is een machtig pleitske um te lêêm'n. In disse tied'n is het altied wier mooi at de Hoolter jongs uut Diekerhook, Splo, 'n Beusebarg ent Hoolterbrook wier gangs bint met het poasveur. Wie zal de gróttste boake hemm'n, dit joar? Met plezeer déênk ik terugge an vrogger, toenk zelf ok met gunge hen poasveur slepp'n. Wat waw- we der drok met en wat wawwe der op gedoane um te winn'n. Doar braand'n in oonze jonge joarn wal tien grööte poasveur'n in Hoolt'n. In't begin was ter agêêt gen kuuring en had iederene 'n grót- ts'n. Öóns poasveur zóll en möss, wis en waarachtig, 'n-grötts'n weer. A drek in't begin van't nieje joar begun'n wie met hooit slepp'n op nen kleine haandkoare. Drei tekke der op en dan, twei man trekk'n en drei man drukk'n, op noar de boake en dan ma stapeln. De snêê vleug oe nog mangs um'n kop hen, zo kööld was het. Ja, det hooit sta peln was nog nen küns op zich, det kon en moch iederene nog neet. Ik kan mie nog good vuur de öög'n haal'n, daw ooit te smal warn begunn'n en toen kwamme wie te vrog op heugte en doar dööndern óöns hêêle poasveur ööndersteboav'n. Het was een wöönder dat ter gen ongelukk'n ge- buur'n. Op goeien vriedag dan hólp'n de oolde leu ok met. dan moss de boake op heugte word'n e brach. De hêêle buurte kwam wal effen kiek'n en drunk een borreltje of een pilsje met. En wat was het een fees ai dan zoaterdag's de eer ste pries hadd'n of de meuiste boake. De leu diet het mossen kuur'n. det was toen amoal nog haand- wark, wórd'n vake stark óönder druk e zet, zo go- aw at ze de poasweire opkwamm'n. Vuur det ze kuur'n, wörd'<i der kloare borrels e schunk'n, um ze in de juuste stemming te krieg'n. De umtrek wórd'n e mett'n met een doodgewoon metlint. Ast effen konn heul ie het lint langs de brêêdste kaant'n van de boake. Met de heugte gungt a net zo. Ie mött neet rekk'n dat die kêêrls van de kuur ing zelf op den bult kröpp'n, dus ait versier'n kön- n'n pakk'n ie der boav'n an móói ne meter of wat bie. Op zich maak'n det niks uut, ik dêênke dat det oavera op dezelfde wieze gung. Den lest'n zoater- dag was het altied gróót feest. De hêêle buurte kwam kiek'n. Het poasveur wórd'n good nat e maakt en dan gunge wie het darp duur en zunge wie, van Noordenbarg zit in't kissie en wi-j der boavenop. Toch had de Noord'nbarg in die tied va ke 'n grötts'n, zóónder de Koljódd'n, de Haarjód- d'n, het Röóie Darp, Soertje en Harwich met de kesjott'n te kort te doon. Het was ok nog de tied dat het amoal nog neet zo arg was met rêgeltjes. Hêêle inboedels en autobaene gung op het poas veur en wie stokt nem an met ofgewarkten öellie. En zo gung op'n êêrsen poasdag de vlamme der in. N'euldsten van de buurte moggem anstekk'n en zo gauw as de êêrste verkoolde tekskes ma te griep'n waarn begunne wie met zwart maak'n, det heurn der bie. Noar'n dik uur gung de ooldern op huus an en dan bleef ie met een klein koppeltje nog een paar uur noa geniet'n van die machtige hette en den vollen veurglood en van al det wark det in een paar uur tied in de braand gung. En noe in 2006 bint ter in het Sallaandse Hoolt'n nog altied vêèr grööte boak'n. Loat wie oons toch good bedêênk'n, dat det bienoa allêne in Hoolt'n zo is. Det mött zóó bliev'n, det mag neet kapot word'n e maakt duur regeltjes van "papiern leu", diet nog nooit het geveul van ne boake bouw'n hebt e had. Wis en waarachtig neet. De vêêrkaante viefkop De 48th Highlanders of Holland Pipes and Drums zullen tijdens de plechtigheid samenspelen met de Somme Battle field Pipeband uit Frankrijk. Wansink. Het liefst wil hij de voormalige burcht weer gaan opbouwen tot originele staat. "Ik weet niet wat archeolo gisch gezien mogelijk is en mag", geeft Bert aan. "Het plan ligt daarom bij het Oversticht. "Het wachten is nog op een uitsluitsel." "Je zou het helemaal weer op kunnen bouwen, zodat het een toeristische attractie kan worden. Of je geeft met een steigerconstructie aan hoe het er ooit uit zou hebben ge zien. Je kunt er evenementen houden, een trouwlocatie van maken of de VVV er een plaatsje geven." Zodra het Oversticht eruit is wat mag, kan het brainstor men beginnen. "Dan gooien we alle ideeën bij elkaar en kijken wat haalbaar is". HOLTEN - In verband met de 61-jarige bevrijding van de gemeente Apeldoorn en Voorst zullen de 48th High landers of Holland Pipes and Drums zondag 16 april (Eerste Paasdag) op de Ca nadese begraafplaats om 14.30 uur een herdenking houden. Tijdens de herdenking wor den bij de graven van de mi litairen van de 48th Highlan ders of Canada, die omgeko men zijn tijdens de bevrij ding in april 1945, bloemen worden gelegd en wordt een krans gelegd bij het graf van de commandant van de 48th Highlanders of Canada. Lt. Col. D.A. MacKenzie. De 48th Highlanders of Hol land Pipes and Drums zullen tijdens de plechtigheid sa menspelen met de Somme Battlefield Pipeband uit Frankrijk. Oud-burgemeester van Apel doorn en voormalig Com missaris van de Koningin in Utrecht, Jhr. Beelaerts van Blokland, zal een toespraak houden. De herdenking wordt bijge woond door de ambassadeur van Canada in Nederland, Mrs. Swords, en leden van de Canadese ambassade. Bij het grote monument op de Canadese begraafplaats zullen kransen worden ge legd door burgemeester De Graaf van Apeldoorn en bur gemeester Van Blommen- stein van Voorst en door de wethouders van de gemeente Rijssen-Holten. Iedereen is van harte uitgenodigd bij de herdenking aanwezig te zijn. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Elke week op dinsdag het nieuws uit uw eigen plaats in de brievenbus. Dat is wat het Holtens Nieuwsblad elke week voor u verzorgt. Overzichtelijk ingedeeld, helder geschreven en goed geïllustreerd. Een krant die midden in de samenleving staat, met een redactie die weet wat er leeft. Neem nu een abonnement en u krijgt 'm elke week keurig op tijd aan huis bezorgd. Makkelijker kunnen we het u niet maken... Dhr./mevr.: BON Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad - Postbus 692 - 7500 AR Enschede t.a.v. Service-afdeling Postcode: n 48,05 per jaar (betaalwijze: per acceptgiro) 46,40 per jaar (betaalwijze: automatisch) (losse nummers: 0,95) Woonplaats: Telefoon: Handtekening:

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 3