Kampioenschap schaakteam 2 Boom cadeau? Opruimen explosieven Bouwen aan Kolweg Gemeente naar Holten Passage Bijeenkomst NBvP Holten Veiling Udema Collecte Enkhuizer wijsheid Dinsdag 28 maart 2006 5 (Foto: Johan Bolink) HOLTEN - De op- spoorwerkzaamheden langs het spoor bij Twenhaarsveld gaan nog tot eind april du ren. Het bedrijf Leemans zoekt hier de grond af naar explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. Het terrein langs het spoor zelf wordt nu on derzocht met metaalde tectoren. Ondertussen zijn al wel delen van granaten gevonden met een grootte van zo'n 7,5 centimeter. Maar Lee mans verwacht nog meer te vinden. HOLTEN - Achter de huizen in de grote bo men van het voormalig GEB-terrein is begon nen met de bouw van kraaiennesten. Het is een gekwetter vanaf de vroege morgen en het resultaat is verba zingwekkend. Ook op de oude begraaf plaats is het lente door de kraaiennesten. Ook de duiven zijn bezig en ze maakten al schette rend ruzie. Wie zal er overwinnen en kunnen er straks nog meesjes, vinken en merels hun jonkies grootbrengen, als er zoveel kraaien in hun buurt wonen? Maar het is wel dicht tussen de huizen. In veertig jaar is dit nog nooit voorgeko men. Ze kwamen alleen maar langs om even uit te rusten. HOLTEN - Het ge meentebestuur en en kele ondersteunende afdelingen als commu nicatie zal vanaf juli een plek in Holten krij gen. Het college van burgemeester en wet houders en de gemeen teraad blijven zo'n fwee jaar in het Hol- tense gemeentehuis. Door de oplevering van het nieuwe gemeente huis in Rijssen, kunnen vanaf juli de overige af delingen verhuizen naar de overkant. Omdat in dit nieuwe deel geen grote vergaderruimtes aanwezig zijn, verhuist het gemeentebestuur naar Holten. Het oude gemeentehuis in Rijssen gaat daarna onder de sloophamer en wordt er begonnen aan het twee de deel van de nieuw bouw. Na de oplevering in 2008, verhuist het be stuur weer terug naar Rijssen. HOLTEN - Passage Holten houdt donder dag 30 maart om 20.00 uur een bijeenkomst in de Kandelaar. Te gast is weerman Ton ten Hove uit Zwolle. HOLTEN - NBvP Holten houdt donderdag 30 maart om 20.00 uur in zaal Vosman een bijeen komst. In samenwerking met de agrarische commissie is voor deze avond Tonny Campmans uit Heèten uit genodigd. Ze geeft een le zing aan de hand van vi deobeelden over het hou den van struisvogels. Haar eigen struisvogelbedrijf en werkzaamheden staan hier bij centraal. Het jaarlijkse reisje van de NBvP is op woensdag 26 april. Deze keer gaat de reis naar Friesland. Vertrek 8.30 uur bij Vosman. Voor inlichtin gen, 0548-363600. HOLTEN - Op scholenge meenschap De Waerden- borch wordt veel aandacht besteed aan het aanleren van spreekvaardigheid in de drie moderne vreemde talen. De tweede klassen brachten dit vrijdag 24 en maandag 27 maart in de praktijk in le vensechte situaties. Een deel van de school wordt 'omge bouwd' tot Duitsland, Frank rijk, Engeland of zelfs het oude Rome. Leerlingen konden inkopen doen, hotels bespreken en bestellingen doen op een ter rasje en in een restaurant. Bovenbouwleerlingen en le raren fungeerden als ge sprekspartners. Vervolg van voorpagina) HOLTEN - Op 29 maart 1906 zag Jacobus Verkade het levenslicht in Zaandam en groeide op in een gezel lig gezin. Zaandam was in die tijd blijkbaar een goede voedingsbodem voor be drijven die zich later tot grote concerns ontwikkel den. Zo herinnert Verkade zich de 'eerste' Albert He- ijn die daar zijn bakkers zaak had en met zijn mand brood rondbracht. Ook de Bruynzeels begonnen in Zaandam met het eerste, kleine bedrijf. Ondertussen ontwikkelde het Verkade-bedrijf zich, alhoe wel de economische situatie niet meewerkte. De Eerste Wereldoorlog brak uit. En net in die periode had vader Verkade zich voorgenomen een nieuw product te ontwik kelen. "Het was aan het be gin van die oorlog dat wij, als kwajongens, iets vonden in de kleerkast van mijn va der. Gewikkeld in papier. Wij dachten dat het een stuk zeep was maar het bleek chocola de te zijn. Wij kenden dat ei genlijk nog niet zo. Later hebben we begrepen dat va der al heel lang met het plan rondliep om chocolade te gaan maken en dat is hem gelukt ook!" Jacobus Verka de trad in 1925 tot het bedrijf HOLTEN - Het tweede schaakteam speelde vrij dagavond 24 maart haar laatste externe wedstrijd van het seizoen uit tegen Almelo 6. Het lukte het team om kampioen te wor den. Omdat Raalte donderdag avond al had gespeeld en met 4-2 gewon, mocht Holten met y/i-lVi verliezen om kampioen te worden. Dit toe en vormde samen met twee broers en twee neven de vijfkoppige directie waarvan hij de commerciële kant voor zijn rekening nam. "De vertegenwoordigers kwamen toen nog gewoon bij de winkeliers aan huis voor de verkoop van blikken bisk- wie, koek en chocolade. Het contact was heel anders. We hadden naar ons idee ook geen concurrentie terwijl die moest voor het team geen probleem zijn. Karl Heinz Leisten speelde snel en kwam met een vers trooide pionnenstelling in het eindspel maar wist toch nog verrassend te winnen. Dinant van Beek maakte snel remise. Aloys Meulenbroek overdonderde zijn tegenstan der en won snel en haalde het 2,5 punt binnen. Bertus van Beek haalde in een moeilijke stelling er toch nog remise er in werkelijkheid natuurlijk wel was. Wij waren gewoon bezig om ons te concentreren op het maken van een goed product." In die jaren werden Jacobus en zijn vrouw Maya de ge lukkige ouders van vier kin deren. De Tweede Wereldoorlog ging natuurlijk ook niet on gemerkt voorbij aan het ge zin Verkade. uit. Henk van Beek bood met een pion voor remise aan, maar zijn tegenstander sloeg dit af. Dat moet men bij Henk niet doen, want dan gaat hij er echt voor zitten. Dat deed hij dan ook en won.Rob Gervedink Nijhuis als laatste aan het bord, kon het in tijdnood niet meer houden en verloor. Voor Hol ten maakte het niets meer uit. Een 4-2-overwinning en het kampioenschap was binnen. "Maar", zoals Jacobus zegt, "ik hoefde niet onder de wa penen vanwege broeder- dienst. .Natuurlijk was het geen gemakkelijke tijd, niet voor het gezin en niet voor het bedrijf. Maar we zijn er toch goed doorheen geko men. Dat zeg ik in alle dank baarheid." Tot 1965 bleef Jacobus lid van de directie van Verkade dat nog tot 1990 een familie bedrijf zou blijven om daar na over te gaan naar United Business. In de tussenliggen de jaren verhuisde het echt paar Verkade naar Italië, het land waar ze met veel plezier woonden maar ook het land waar mevrouw Verkade over leed. Later maakte Jacobus Verkade kennis met Ien van Vliet die woonachtig was op de Holterberg en met wie hij eerst in Italië samenwoonde en later in Holten. Inmiddels is ook mevrouw van Vliet overleden. Het nageslacht van Jacobus en Maya Verkade heeft zich ondertussen uitgebreid met elf kleinkinderen en vijftien achterkleinkinderen. Blijkbaar valt er veel te ver tellen over de Verkades, met name over Jacobus, voor be kenden "Co", voor oud-me dewerkers "meneer Co". Dat valt af te leiden uit het feit dat een familielid, Erik Ver- kade, een boek heeft samen gesteld onder de titel "Co HOLTEN - De inboe del van Udema wordt via een online faillisse mentsveiling verkocht. BVA-Auctions zal in opdracht van mr. R. Wilderink en mr. N. VVilderink machines verkopen. Zowel de machines in Holten als in Beverwijk worden via online-ver- koop van de hand ge daan. Het gaat daarbij onder meer om karbona- desnijmachines, ont- vliesmachines, rookkas- ten, guillotinescharen, ontzwoerdmachines en zelfs een varkensslacht- lijn. De bezichtiging was 23 en 24 maart en de veiling werd op www.bva-auctions.com van 23 tot en met 27 maart gehouden. HOLTEN - De Reuma fonds Collecte in Hol ten heeft het bedrag van 2.379,95 euro op gebracht. Iedereen zeer bedankt. Twee in elkaar geklemde glazen haalt men uit el kaar door het onderste glas in warm water te zetten, terwijl men het bovenste met koud wa ter vult. www.almanak.nl Verkade: een leven in bisk- wie en chocolade". Geschie denis, feiten, anekdotes. "Verkade is één van de wei nige oude familiebedrijven waar zóveel archiefmateriaal is bewaard gebleven." zegt zoon Frans. "Erik heeft de basis gelegd voor de Stich ting Behoud Cultureel Erf goed Verkade. Hij was bezig een museum op te zetten op de Zaanse Schans. Maar hij is inmiddels helaas op jonge leeftijd overleden. Toch zal zijn werk voortgang vinden: het museum wordt ingericht en opengesteld. Onder meer de Verkade-al- bums en de blikken zijn er te vinden." Vroeger waren "De meisjes van Verkade"' een begrip; in een moderne versie zien we ze nu weer in de tv-commer- cials. En voor die meisjes van Verkade van tóen was meneer Co een begrip: hij kende ze bij naam en had voor iedereen een goed woordje. Op onze opmerking: "U stond als directeur dus blijk baar goed bekend?", geeft hij even geen antwoord. "U komt over als een zeer prettig mens!" Daarover moet Jaco bus Verkade een poosje na denken, totdat zijn ogen be ginnen te glinsteren. Het is even stil.... Uiteindelijk klinkt zijn diepe basstem: "Danku...!" HOLTEN - Het lijkt of deze boom aan het Beukenlaantje als cadeau is ingepakt. Toch is dat niet zo. De jute doet dienst als bescherming van de stam. De bast kan namelijk slecht tegen de zon. Wanneer de beuk uit gaat lopen en weer vol in blad staat, gaat het jute er weer af. Beuken bieden elkaar normaal bescherming, omdat ze in groepen staan. Juist deze boom krijgt de volle laag. (Foto: Sander Scheperman) Co Verkade herinnert zich 1ste Albert Heijn

Holtens Nieuwsblad | 2006 | | pagina 5