jf" kiesBeter.nl Het aanbod van uw zorgverzekeraar Rekenhulp Een aanbod op de deurmat ofONET% Nieuwe brochure in 'gewone taal' Momenten om te onthouden wijst u de weg in de zorg 'Als het basispakket overal hetzelfde is, zijn er dan nog wel verschillende polissen?' nr. 6 NOVEMBER 2005 MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT Hans Hoogervorst, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Misschien heeft u de brief met het aanbod voor een nieuwe zorgverzekering al gekregen van uw zorgverzekeraar. Zo nietdan krijgt u de brief vóór 16 december. Houd uw brievenbus dus goed in de gaten! Op deze pagina zetten we nog eens op een rij wat uw mogelijkheden zijn om te reageren op het aanbod, en welke belangrij ke tijdstippen daarbij horen. Als u kinderen heeft, dan bevat de brief van uw verzekeraar natuurlijk ook een aan bod voor de verzekering van uw kinderen. Ook zij hebben vanaf 1 januari 2006 een eigen verzekering. Kinderen onder de 18 jaar hoeven geen premie te betalen. De zorgtoeslag is inmiddels bij veel mensen bekend. Op 1 november hadden ruim vijf miljoen mensen hun aanvraagformulier al ingestuurd. De Belastingdienst/Toeslagen is nu hard aan het werk om ervoor te zorgen dat al die mensen in december hun eerste maandelijkse toeslag krijgen. Ligt uw formulier nog thuis, stuur het dan snel in. U kunt nog steeds een zorgtoeslag krijgen als u er recht op heeft. Ik vraag tot slot nog even uw aandacht voor een aantal nieuwe folders en onderde len op de website www.denieuwezorgverzekering.nl. Doe er uw voordeel mee, ze zijn voor u. Met elkaar kunnen we ervoor zorgen dat de invoering van de nieuwe Zorgverzekeringswet met zo min mogelijk problemen verloopt. I Vanaf 6 december kunt u op de website www.kiesBeter.nl zorgverzekeringen onderling vergelijken. Deze website geeft betrouwbare en onafhankelijke informatie over de zorg. De site werkt eenvoudig. U vult op het onderdeel 'zorgverzekeringen' enkele gegevens in over uw persoonlijke situatie en geeft ook aan wat u belangrijk vindt bij het verzekeren van uw ziektekosten. Vervolgens krijgt u antwoord op de vragen: 1. Wat verandert er voor u? 2. Wat biedt uw verzekeraar? 3. Welke zorgverzekeringen passen bij u? KiesBeter.nl is een initiatief van het ministerie van VWS. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) voert de site uit, samen met vele andere organisaties in de zorg. Voor het onderdeel over de zorgverzekeringen zijn dat onder meer de Nederlandse Patiënten Consumenten Federatie (NPCF) en de (gezamenlijke) zorgverzekeraars. Vraag: De inhoud van het basispakket is bij iedere verzekeraar gelijk. De manier van vergoeden kan verschillen. In de eerste plaats kan er een eigen risico zijn. U kunt een eigen risico nemen, maar het is vrijwillig en niet verplicht. Uw zorgverzekeraar moet u ook accepteren zonder eigen risico! Ook zijn er verschillende soorten polissen. Er zijn twee hoofdvormen, gecontracteerde zorg (ook wel naturapolis genoemd) en niet-gecontracteerde zorg (ook wel restitutiepolis genoemd). Gecontracteerde zorg Als de zorgverzekeraar afspraken maakt met zorgaanbieders, spreken we van gecontracteerde zorg of natura. U kunt voordeel hebben van deze afspraken, in de vorm van een lagere premie of betere service. In de praktijk zal de zorgverzekeraar, net zoals bij het ziekenfonds, afspraken maken met bijna alle zorgaanbieders in uw omgeving. Wilt u toch naar een zorgaanbieder waar uw zorgverzekeraar geen afspraken mee heeft gemaakt? Dan bestaat de kans dat u soms niet alles helemaal vergoed krijgt. Niet-gecontracteerde zorg Maakt de zorgverzekeraar geen afspraken met zorgaanbieders, dan spreken we van niet-gecontracteerde zorg of restitutie. Het maakt voor de vergoeding dan met uit naar welke zorgaanbieder u gaat. Maar uw premie is waarschijnlijk wel hoger, omdat de zorgverzekeraar geen contracten met de zorgaanbieders heeft gesloten. Ook kunt u niet profiteren van afspraken tussen uw verzekeraar en de zorgaanbieders. De zorgverzekeraars doen u in deze weken een aanbod voor een nieuwe zorgverzekering. Het ministerie van VWS heeft met de zorgverzekeraars afgesproken dat zij allemaal vóór 16 december 2005 hun eigen verzekerden een aanbod doen. Let dus goed op uw deurmat! Wat moet u doen als u het aanbod van uw verzekeraar in de bus heeft gekregen? Er zijn verschillende mogelijkheden: U bent tevreden over uw huidige verzekering en verzekeraar. In dat geval hoeft u niets te doen. Het aanbod van uw verzekeraar lijkt zoveel mogelijk op de verzekering die u nu heeft. De wet regelt, dat als u niet reageert op het aanbod voor de basispolis, u vanaf 1 januari 2006 volgens dat aanbod verze kerd bent. Het kan wel voorkomen dat uw verzekeraar u vraagt het aanbod voor de aanvullende verzekering te bevestigen. U wilt bij uw verzekeraar blijven, maar iets aan het aanbod veranderen. U wilt bijvoorbeeld een hoger of een lager eigen risico, of u wilt een andere aanvul lende verzekering. In dat geval moet u dat vóór 1 maart 2006 aan uw verzekeraar laten weten. U wilt van verzekeraar veranderen. Ook dat moet u vóór 1 maart 2006 aan uw verzekeraar laten weten. Vanaf 6 decem ber 2005 kunt op www.kiesBeter.nl aan biedingen van verzekeraars met elkaar vergelijken. U kunt verzekeraars ook vra gen om u een aanbod te doen. Gaat u met een andere dan uw huidige verzekeraar in zee, dan moet u dat wel bevestigen aan die nieuwe verzekeraar. Sluit tijdig een nieuwe verzekering als u van verzekeraar verandert. Neemt u een andere verzekeraar, dan gaat de verzekering altijd met terugwerkende kracht in vanaf 1 januari 2006. Stel: u zegt op 30 januari 2006 uw verzekering op en sluit een nieuwe verzekering, dan geldt de nieuwe verzekering met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 2006. Heeft u tussen 1 januari en 30 januari zorgkosten gemaakt, dan verrekenen de verzekeraars dat onderling. De premie die u al aan uw 'oude' verzekeraar heeft betaald krijgt u teruggestort. De premie voor de nieuwe verzekering gaat altijd op 1 januari 2006 in. De aanvullende verzekering, hoe werkt dat? Heeft u nu (in 2005) een aanvullende ver zekering, dan krijgt u van uw verzekeraar Op www.denieuwezorgverzekering.nl staat vanaf eind september een groot aan tal rekenvoorbeelden over wat de nieuwe verzekering in verschillende situaties kost. Veel mensen hebben opgemerkt dat deze voorbeelden geen rekening houden met hun specifieke persoonlijke situatie. Bijvoorbeeld omdat hun inkomen preciès tussen twee voorbeelden in zit. Daar is wat aan veranderd. Op de website staat nu namelijk ook een rekenhulp waar in u uw persoonlijke gegevens kunt invoe ren. De uitkomsten geven daarmee ook een beter beeld van uw toekomstige situa tie. Let op: het blijft een benadering, onder andere omdat er wordt uitgegaan van gemiddelde premies en de gemiddelde teruggave van de no-claim. niet alleen een aanbod voor het basispak ket, maar ook een aanbod voor een aan vullende verzekering. Maar ook in andere gevallen kunt u een aanbod krijgen voor een aanvullende verzekering. Hoe zit dat? Bent u nu ziekenfondsverzekerd of heeft u een zogeheten standaardpakketpolis (WTZ), dan heeft u in veel gevallen een aanvullende verzekering. Bijvoorbeeld voor tandartskosten of fysiotherapie. Dan krijgt u van uw verzekeraar een vergelijkbare aanvullende verzekering aangeboden. Heeft u nu geen aanvullende verzekering, dan krijgt u die waarschijnlijk ook niet aan geboden, maar het kan wel. Het staat de verzekeraar namelijk vrij om u wél zo'n aanbod te doen. Bent u nu particulier verzekerd dan kan het zijn dat u een beperkte dekking heeft. Ook is het mogelijk dat u een uitgebreide dekking heeft. - Heeft u nu een heel beperkte dekking, bijvoorbeeld zonder huisarts, dan bent u volgend jaar voor méér verzekerd dan nu. Het wettelijke basispakket van de nieuwe zorgverzekering, waar ook de huisarts in zit, is immers voor iedereen verplicht. - Heeft u nu een uitgebreide particuliere polis die méér zorg dekt dan het huidige ziekenfondspakket, dan krijgt u voor dat meerdere van uw verzekeraar een aanbod voor een aanvullende verzekering. Het ministerie van VWS heeft een nieuwe brochure gemaakt die nog eens in duidelij ke bewoordingen de hoofdlijnen van de nieuwe zorgverzekering op een rij zet. Die is nu beschikbaar. De brochure is binnenkort ook verkrijgbaar in het Turks, Arabisch, Frans, Duits, Engels, Spaans en Portugees. De uitgave heeft als eerste brochure van de Rijksoverheid van de Stichting Makkelijk Lezen het keurmerk 'Gewone Taal' gekre gen. Bestellen U kunt de brochure downloaden van www.denieuwezorgverzekering.nl, maar ook bestellen bij Postbus 51 (0800-8051). Datum Toelichting Zo snel mogelijk: Zorgtoeslag aanvragen. Als u denkt recht te hebben op zorgtoeslag, maar.het nog niet heeft aangevraagd, doe dit dan zo snel mogelijk. Dan kan ook de betaling zo snel mogelijk beginnen. Vraag het formulier aan bij Belastingdienst/Toeslagen: downloaden van www.toeslagen.nl of aanvragen bij de BelastingTelefoon 0800-0543 (gratis). U kunt uiterlijk tot 1 april 2007 zorgtoeslag aanvragen voor het jaar 2006. Vóór 16 december 2005: Uw huidige ziektekostenverzekeraar doet u een aanbod voor de nieuwe zorgverzekering. Het aanbod dat u krijgt van uw verzekeraar is voor het basispakket en een eventuele aanvullende verzekering. Reageert u niet op het aanbod dan bent u vanaf 1 januari 2006 volgens het aanbod verzekerd ('wie zwijgt stemt toe'). U kunt uw verzekeraar vragen het aanbod te wijzigen. U kunt ook uitkijken naar een andere verzekeraar. Kijk voor een vergelijking van verzekeringen vanaf 6 december 2005 op www.kiesBeter.nl. Heeft u géén aanbod ontvangen, neem dan contact op met uw huidige verzekeraar. 1 januari 2006: De nieuwe zorgverzekering gaat in. Reageert u niet op het aanbod van uw verzekeraar dan bent u per 1 januari 2006 toch gewoon verzekerd. U zit dan nog niet aan de verzekering vast, want u heeft nog tot 1 maart 2006 de tijd om de verzekering te wijzigen of op te zeggen. 1 maart 2006: Laatste moment om het aanbod van uw verzekeraar te weigeren of te wijzigen. Wilt u de aangeboden verzekering wijzigen of opzeggen, dan moet u dat vóór 1 maart 2006 doen. Heeft u op 1 maart 2006 nog niets aan uw verzekeraar laten weten, dan bent u tot 1 januari 2007 verzekerd volgens het u gedane aanbod. Eind 2006 kunt u opnieuw van verzekeraar wisselen. 1 mei 2006: U moet een nieuwe zorgverzekering hebben. Heeft u uw verzekeraar vóór 1 maart laten weten dat u niet op zijn aanbod ingaat, dan moet u uiterlijk 1 mei 2006 zelf een verzekering hebben afgesloten bij een zorgverzekeraar. Heeft u op 1 mei nog geen nieuwe verzekering afgesloten, dan bent u in overtreding. U kunt dan een boete krijgen. De verzekering gaat altijd in met terugwerkende kracht tot 1 januari 2006. U betaalt ook altijd premie vanaf 1 januari 2006. U bespaart dus geen geld door lang te wachten met het afsluiten van de verzekering. juli augustus september oktober november december januari februari maart april mei i 6 - 29 Post van VWS Aanvraagformulier zorgtoeslag van Belastingdienst 1e - Aanvraagformulier zorgtoeslag terugsturen 16e - Uiterlijk aanbod verzekeraar 1e - Zorgverzekeringswet van kracht 1e - Geldigheid aanbod I verzekeraar loopt af Ie-ledereen moet verzekerd zijn U kunt aan deze pagina geen rechten ontlenen. Aflevering 7 verschijnt eind december. Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport www.denieuwezorgverzekering.nl U kunt ook bellen met Postbus 51: 0800-8051 (gratis) Vanaf 1 januari 2006: Een nieuwe zorgverzekering voor iedereen

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 6