Griekse mythe herleeft in Overijssel Windmolen op dak provinciehuis Overijssel 100.000," voor Pakistan Kort nieuws Alle Overijsselse gedeputeerden aan de 'weblog' Zoekplaatje oH MIO t «M5ö(?re JJ Financiering jeugdzorg moet anders Uitbreiding Nationaal Park de Weerribben stap dichterbij Overijssel, nl De gevolgen van de aardbeving in voor de noodhulp aan de slachtof- Pakistan hebben ook de provincie fers in Pakistan. Het geld komt via Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel Provincie Overijssel adres Postbus 10078, 8000 CB Zwolle telefoon 038 425 23 18 e-mail nleuwsredactie@prv-overijssel.nl www.prv-overijssel.nl zie ook de portal www.overijssel.nl Overijssel niet onberoerd gelaten. Het algemeen bestuur van de provincie, Provinciale Staten, heb ben daarom een bedrag van 100.000,- beschikbaar gesteld girorekening 800800 terecht bij de samenwerkende hulporganisaties SHO onder de noemer 'Noodhulp Pakistan'. Op 9 en 10 december 2005 toont heel Nederland zich betrokken bij buurt en omgeving tijdens Make a difference day (MADD). MADD bestaat al langer in Engeland en de Verenigde Staten. In Nederland wordt het voor het eerst georgani seerd. Het is de afsluiting van het zil veren regeringsjubileum van Koningin Beatrix. Tienduizenden Nederlanders zetten zich dan actief in door vrijwillig de handen uit de mouwen te steken en zo iets te doen voor anderen. Ook in Overijssel doen inwoners, scholieren, buurten, bedrijven, gemeenten en vrijwilligerscentrales mee. De ge deputeerden Jansen, Kristen en Ranter en de Jongerenraad Overijssel gaan op 9 en 10 december ook als vrijwilliger aan de slag. Meedoen of meer informatie Mmmmakemtiffieremeéayjiii De tweede generatie allochtonen in Overijssel krijgt een speciaal lespakket om meer inzicht te krijgen in de samenleving. Tijdens de lessen worden verschillende thema's behandeld waarmee deze jongeren moeite hebben zoals homoseksua liteit, euthanasie en het Nederlandse rechtssysteem. Het effect van het lesprogramma wordt met een enquête over het begrip voor en over de Nederlandse samenleving gemeten. Het lespakket wordt ontwikkeld door ROC Aventus in Deventer. De provincie heeft hiervoor een subsidie van 24.400 euro beschikbaar gesteld. Als de les sen succesvol zijn, dan worden andere (V)MBO-scholen benaderd om het lesprogramma over te nemen. De provincie Overijssel voert haar vuurwerktaken actief en gedegen uit. Dit blijkt uit het rapport 'Evaluatie uitvoering Vuurwerkbesluit provincie Overijssel' dat is opgesteld door NovioConsult Van Spaendonck.'Sinds de invoering van het nieuwe Vuurwerkbesluit, in 2002, is de provincie belast met nieuwe taken voor vuurwerk evenementen, vuurwerkinrichtingen en de coördinatie op het gebied van vuurwerk. Met de evaluatie wil de provincie de veiligheid, kwaliteit, klanttevredenheid en vereenvoudi ging van wet- en regelgeving verbeteren. De provincie zal ook in de toekomst kritisch blijven kijken naar de uitvoering van de vuurwerk- taken. Het rapport is te downloaden via wmwmmijsseLnl/milieui Op zaterdag 17 december organi seert de provincie Overijssel in Heeten, gemeente Raalte, een open dag en officiële opening van de nieuwe rondweg. Onderdelen van de open dag zijn een winterfair, een nostalgische winterkermis en een static show van bijzondere voertui gen, Uiteraard zal ook de kerstman niet ontbreken. De open dag duurt van 12.00 tot 17.00 uur en is gratis toegankelijk voor alle inwoners van Heeten en andere belangstellenden. De nieuwe rondweg wordt 1.200 meter lang en gaat deel uitmaken van de provinci ale weg N332 (gedeelte Raalte- grens Gelderland). Kijk voor verdere informatie over de open dag en de rondweg op ww.wjmndiMeyffreetiem ml! Een staande ovatie vormde de afsluiting van de eerste twee voorstellin gen van de opera Orfeo ed Euridke. Deze opera, over de moeilijke maar ook intrigerende relaties tussen leven, liefde en dood zal begin 2006 nog vier keer te zien zijn in Deventer en Zwolle. De uitvoering is in handen van de Nationale Reisopera en het Orkest van het Oosten. Orfeo ed Euridice is een mythe uit de Griekse oudheid en gaat over twee geliefden die gescheiden zijn door de dood. Hij leeft op aarde en zij in de onderwereld. De mythe is in de acht tiende eeuw door de Duitse componist Christoph Willibald Gluck bewerkt tot opera. Eerbetoon De speciale voorstellingen zijn een initi atief van het provinciebestuur van Overijssel. Zij zijn trots op het rijke cul turele aanbod in Overijssel en op haar inwoners. Gedeputeerde Kristen, ver antwoordelijk voor Welzijn en Cultuur in Overijssel, legt uit waarom. "Via dit klei ne gebaar willen we de Nationale Reisopera en het Orkest van het Oosten eren en onze inwoners en partners bedanken. Het publiek bij deze voorstel lingen is daarom opgebouwd uit al die mensen die bij deze provincie horen. Die hier wonen en werken en elke dag weer een bijdrage leveren aan de kunst en cultuur en aan onze samenleving. Maar ook mensen die anderen helpen en verzorgen of die via een bestuurlijke functie een bijdrage leveren aan de vita liteit van dit geweldige gebied." Voorstellingen Het decor voor de uitvoering van de Griekse mythe in Overijssel vormen diverse kerken in Enschede, Deventer en (onder voorbehoud) Zwolle. Voor elk van de operavoorstellingen nodigt de provincie een andere groep toeschou wers uit. Op 23 en 25 november zijn de eerste twee voorstellingen in Enschede opgevoerd voor mensen uit de wereld van kunst, cultuur en welzijn en de zorgsector, zoals mantelzorgers. In de maanden februari en maart van volgend jaar vinden er twee uitvoeringen plaats in Deventer. De afsluiting is op 5 en 7 april 2006. Voor de voorstellingen in 2006 zijn, afhankelijk van het aantal aanmeldin gen, een aantal kaarten verkrijgbaar. Heeft u belangstelling? Let dan op de berichten in de komende Overijssel.nl. en op www.overijssel.nl. Daar en op www.reisopera.nl vindt u meer informa tie over de voorstellingen. Niet eens per maand via een column in Overijssel nl, maar bijna dagelijks kunt u nu kennismaken met het wel en wee van het Overijsselse provinciebestuur. Via zogenaamde weblogs, oftewel digitale dagboeken, zijn de activiteiten en meningen van de gedeputeerden te volgen. Alle zes gedeputeerden van Overijssel leveren regelmatig nieuwe logs aan om zo een beter en completer beeld te geven van het werk van Gedeputeerde Staten. "De provincie heeft behoefte om zich ook op aansprekende wijze in de kijker te spelen via digitale toepassingen, een weblog past daar uitstekend bij," aldus gedeputeerde Ranter, die communicatie in de portefeuille heeft. Bezoek nu www.overijssel.nl en lees wat er in de provincie wordt ondernomen en waar de gedeputeerden Carry Abbenhues, Piet Jansen, Gert Ranter, Jan Kristen, Theo Rietkerk en Job Klaasen zich voor inzetten. Op het dak van het provinciehuis in Zwolle staat sinds kort een windturbi ne. Het gaat om een proef. De provin cie Overijssel wil onderzoeken of de windturbine voldoende energie opwerkt voor het provinciehuis en hoe veel geluid dit veroorzaakt. Als de resultaten van de proef positief zijn, komen er nog acht windmolens bij. Met dit project vervult de provincie Overijssel een voorbeeldfunctie voor alternatieve energievoorzieningen. Op dit moment wordt het provincie huis gerenoveerd. Bij de renovatie wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van duurzame oplossingen, zoals hoog isolerend glas en energie opslag in de bodem. Slagroomklopper De windturbines worden geleverd door Turby BV uit Lochem De turbine is een zogenaamde verticale as windturbine (ook bekend als de slagroomklopper). Deze is speciaal ontworpen voor toe passing op daken van hoge gebouwen. Kijk voor meer informatie op mxem.tufbf.mi. Oplossing zoekplaatje oktober: Deventer. 8 5 TE d'OOit ?)EN MIO P'ü ^tfNST, HKFt at' Mfiami ^een y\iwmzm N owg "De financiering van de verschillende vormen van jeugdhulp aan diverse groepen jongeren moet anders", aldus Gert Ranter, gedeputeerde Zorg en Participatie in Overijssel. "Ik vind dat het Rijk serieus moet kijken of de financiering van de jeugdzorg niet in één hand moqt worden gelegd. Nu zijn er diverse financiers: de zorgkan toren (AWBZ) voor de jongeren in de licht-verstandelijke gehandicapte sec tor en de geestelijke gezondheids zorg, Justitie voor de Justitiële jeugd inrichtingen en de provincies voor het jeugdzorgaanbod. We weten met zijn allen dat deze situatie geen recht doet aan de praktijk van alledag. Jongeren zijn niet altijd in een van deze hokjes te plaatsen. Ze verschui ven vaak van de ene sector naar de andere of hebben te maken met een meervoudige problematiek." Bij.de evaluatie van de Wet op de Jeugdzorg in 2006 wil de provincie dit punt duidelijk naar voren brengen. De verantwoordelijk gedeputeerde voor zorg in de provincie Overijssel ergert zich daarnaast aan de continue negatieve beeldvorming over de jeugdzorg in de media en in de poli tiek "Bij elk incident wordt de jeugd zorg, terecht of onterecht, in de ver domhoek geplaatst. Vaak wordt er gesproken over het falen van de jeugdzorg, zonder het eindoordeel af te wachten." Ranter is ervan overtuigd dat het Overijssel is een provincie met verrassende, mooie, rustgevende en soms ook nog niet ontdekte gebieden. Hoe goed kent u uw provincie? Weet u bijvoorbeeld waar bovenstaande foto is geno men? Zo ja, stuur dan uw oplos sing voor vrijdag 9 december 2005 op een briefkaart naar: Provincie Overijssel, t.a.v. Overijssel.nl, postbus 10078, 8000 GB Zwolle. Ook kunt u de oplossing via e-mail verzenden: nieuwsredactie@prv-overijssel.nl Vergeet in beide gevallen niet uw naam en woonadres erbij te vermelden. Onder de goede inzendingen worden drie prijzen verloot. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. Een half miljoen bezoekers per jaar genieten met volle teugen van de exclusieve en aantrekkelijke natuur die het Nationaal Park De Weerribben in de kop van Overijssel te bieden heeft. Om nog meer mooie stukken natuur in Overijssel te behouden, liggen er plan- nen om Nationaal Park De Weerribben uit te breiden met het gebied de Wieden. Voor het beheer en onder houd van het gebied heeft het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit al extra geld beschik baar gesteld. Het nationaal park wordt na uitbreiding bijna drie keer zo groot. Van 3.500 hectare naar 10.000 hectare. Draagvlak Het provinciebestuur van Overijssel is blij met de steun van het ministerie, maar gaan nog niet direct akkoord met de daadwerkelijke uitbreiding van het Nationale Park. "Voor een uitbrei ding is draagvlak in het gebied van belang", meent gedeputeerde Piet Jansen, portefeuillehouder Landelijk gebied en Water in de provincie Overijssel. "Daarom wil ik eerst bij de agrariërs en andere bewoners, riet landbeheerders en recreatieonderne mers in het gebied peilen hoe zij tegenover de plannen staan." Informatieavonden Begin 2006 organiseert de provincie, in samenwerking met onder andere de gemeente Steenwijkerland, overlegor gaan Nationaal Park de Weerribben en Vereniging Natuurmonumenten, een aantal informatieavonden om de meningen in het gebied te peilen. De reacties die gegeven worden tijdens de verschillende avonden gebruikt de provincie voor een advies aan de minister van LNV. In de zomer van 2006 is het advies over het al dan niet uitbreiden van het nationaal park Statenvergaderdag op 7 december Op woensdag 7 december is de laatste Statenvergaderdag van dit jaar. Overdag vergaderen de commissies Economie en bestuur, Ruimte en groen. Zorg en cultuur en Verkeer, milieu en water. De commissievergaderin gen starten om 09.30 en om 13.30 uur. Om 18.00 uur begint de Statenvergadering. Op de agenda staan onder meer de overeenkomst van het project Rijksweg 34/36 en de ontwik keling van het Regionaal Bedrijventerrein Twente in relatie tot de luchtkwaliteit. U bent vanzelfsprekend van harte welkom tijdens de Statenvergaderdag. De com plete agenda's en stukken kunt u vinden op www.overijssel.nl/sis. Hoe wil ik oud worden in Overijssel Bezoek het nationaal park Meer informatie over de nationale par ken die Overijssel rijk is, kunt u vinden op www.npdeweerribben.nl, www.sailandseheuvelrug.nl of vvv. wnationaalpark.nl. Of breng eens een bezoekje aan deze prachtige natuurgebieden. beeld dat in de buitenwereld is ont staan over de jeugdzorg, niet strookt met de realiteit binnen de Overijsselse jeugdzorg. De resultaten die geboekt worden, ondersteunen deze gedachte. Hierbij gaat het onder andere om een efficiëntere opvang van en hulp aan zorgvragers door een betere inzet van middelen en een betere samenwer king tussen instellingen. De gedepu teerde vindt wel dat de jeugdzorgsec tor kritisch naar zichzelf moet blijven kijken en onderling ook de discussie moet zoeken over kansen en verbete ringen voor de toekomst. Hoe stelt u zich uw toekomst voor? Waar wilt u later als oudere wonen en hoe ziet uw ideale woon- en zorgomgeving er uit? Dat zijn vragen waarop Provinciale Staten van Overijssel graag van u het antwoord wil len horen. Want Nederland en dus ook Overijssel vergrijst en het bestuur moet daar het beleid op aanpassen. De Staten organiseren daarom een breed publiekdebat met als titel 'Hoe wil ik oud worden in Overijssel'. Praat mee over uw eigen toe komst en kom naar het debat dat op 18 januari 2006 in Deventer zal worden gehouden. Tijd en locatie worden binnen kort in de kranten bekend gemaakt. Voor meer informatie bel met de Statengriffie van de provincie Overijssel, telefoon 038 425 13 36. provincie

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 5