Ziekenfonds verzekerd? Alles over de aanvullende verzekering Particulier verzekerd? No claim ook in de nieuwe zorgverzekering Voor iedereen straks één zorgverzekering Gesproken informatie De nieuwe Zorgverzekering nr. 2 JULI/AUGUSTUS2005 MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID, WELZIJN EN SPORT Hans Hoogervorst, minister van Volksgezondheid, Weizijn en Sport De voorlichtingscampagne over èe nieuwe zorgverzekering is nu een maand op weg. U heeft al veel reacties gegeven, ook op de vorige pagina's in deze krant. Onder andere zijn er veel aanvragen voor extra exemplaren, om die te kunnen doorgeven aan familie en vrienden in andere delen van het land. Dat hoeft niet, want de pagina verschijnt in zo'n 225 huis-aan-huiskranten en komt daarmee in elke brievenbus! Deze fase van de voorlichtingscampagne is vooral bedoeld om de hoofdlijnen van de nieuwe zorgverzekering zo duidelijk mogelijk aan u uit te leggen. Vervolgens willen we in het najaar dieper ingaan op de bij u levende vragen. Dan heeft het kabinet ook definitieve besluiten genomen over de financiën. Er zijn ook reacties van mensen die zich bezorgd afvragen of zij de nieuwe verzekering volgend jaar wel kunnen betalen. Ik begrijp die zorgen heel goed, want de premie zal voor veel mensen volgend jaar hoger zijn dan wat ze nu aan hun verzekeraar betalen. Daarom is het belangrijk om te weten dat tegenover die hogere premie ook andere financiële maatregelen staan. Bestaande premies gaan omlaag (de AWBZ-premie) of verdwijnen (de procentuele ziekenfondspremie). Er komt een tegemoetkoming in de premiekosten: de zorgtoeslag. En er komen per 7 januari belastingmaatregelen waarvoor het kabinet extra geld heeft uitgetrokken. Zo blijft de verzekering voor iedereen betaalbaar. - Vraag het aan Gerard - Gerard de Smidt (42) is ziekenfondsverzekerd. Hij las in de brochu re van het ministerie van VWS over de veranderingen per 1 januari aanstaande. Hij zegt: 'Ik zit al mijn hele leven in het ziekenfonds. Mijn vrouw en twee kinderen van 7 en 10 zijn meeverzekerd. Gelukkig zijn de kinderen straks ook gratis verzekerd, net als nu.' Begin dit jaar maakte Gerard al kennis met het no-claimsysteem: "Als ik geen zorg gebruik krijg ik 255 euro terug, en als ik minder dan 255 euro aan zorg gebruik krijg ik het verschil terug. Dat geldt ook voor mijn vrouw. Straks in de nieuwe zorgverzekering is er óók zo'n no-claimsysteem. Als ziekenfondsverzekerde is voor mij straks nieuw dat ik een vrijwil lig eigen risico kan nemen. Maar ik denk niet dat ik daar gebruik van ga maken. Ik wil het liefst bij mijn huidige verzekeraar blijven en dat kan gelukkig heel gemak kelijk. Maar ik ga in december wel kijken op www.kiesbeter.nl om te zien hoe mijn verzekeraar - het doet vergeleken met de rest, bijvoorbeeld met de premiestel ling.' Ook de aanvullende verze keringen wil Gerard in december nog eens vergelijken. 'Ik heb overigens begrepen dat ik mijn huidige aanvullende verzekering gewoon kan hou den, dat is wel een geruststellend idee.' Gerard heeft de.brochure van het ministe rie van VWS gelezen die iedereen in de bus krijgt. Hij heeft gezien dat het één en ander gaat veranderen met de premiebe taling. Hij gaat een premie aan zijn zorg verzekeraar betalen van naar verwachting zo'n 1100 euro per jaar. En een inkomens afhankelijke bijdrage die hij vergoed krijgt van zijn werkgever. Dat loopt via het loon- strookje. Daar merkt hij dus weinig van. 'Die premie van 1100 euro is wel een forse verhoging. Maar er staan gelukkig ook dingen tegenover. Ik onthoud het voor mezelf maar in drie stappen. Eén: er zijn óók premies die lager worden (de AWBZ- premie) of die vervallen (de procentuele ziekenfondspremie). Twee: er komt een zorgtoeslag als tegemoetkoming in de premie die behoorlijk kan schelen in het inkomen. En drie: het kabinet heeft nog een aantal belastingmaatregelen in de maak om de premie betaalbaar te hou den.' 'Ik heb met mijn inkomen van 27.000 euro Gerard de Smidt heeft de brochure van VWS over de nieuwe zorgverzekering grondig gelezen. Hij is al goed op de hoogte van wat er voor hem gaat veranderen. 'Ziekenfondsverzekerden kunnen blijven rekenen op een goede zorgverzekering' recht op een zorgtoeslag. Mijn vrouw werkt niet en de grens waarboven je geen zorgtoeslag meer krijgt ligt voor gezinnen op ongeveer 40.000 euro. Nu moet ik wel zeggen dat ik de naam zorgtoeslag wat verwarrend vind want je denkt al gauw: zo'n toeslag moet ik extra betalen. Maar nou blijkt dat je juist geld terug krijgt van de Belastingdienst.' Gerard heeft begrepen dat hij in septem ber een formulier van de Belastingdienst krijgt dat al zoveel mogelijk is ingevuld. Hij lacht: 'Ik heb alvast op de keukenkalender gezet dat ik dat vóór 1 november moet terugsturen, want in die dingen ben ik nogal vergeetachtig. Als het goed is krij gen we dan in december de eerste maandbetaling van de zorgtoeslag.' (Om redenen van privacy zijn de namen in dit artikel willekeurig gekozen.) Voor ziekenfondsverzekerden U heeft nu een aanvullende verzekering Als u nu ziekenfondsverzekerd bent, heeft u vaak een aanvullende verzekering. Bij de overgang naar de nieuwe verzekering kunt u die aanvullende verzekering gewoon behouden als u bij uw huidi ge verzekeraar blijft. Uw verzekeraar zal uw aanvullende verzekering niet opzeggen vanwege uw leeftijd of gezondheid of vanwege het verdwijnen van het ziekenfonds. U kunt natuurlijk ook nagaan of u alles in uw aanvullende verzekering wel nodig heeft, of misschien wilt u juist nog iets extra's verzekeren. Wilt u iets veranderen in uw aanvullende verzekering, dan kunt u het beste contact opnemen met uw verzekeraar. U heeft nu geen aanvullende verzekering Als u nu géén aanvullende verzekering heeft, is,uw verzekeraar niet verplicht om u een aanbod te doen voor een aanvullende ver zekering, of om u voor zo'n aanbod te accepteren. Hij mag dat natuurlijk wel doen. Voor personen met een leeshandicap is de brief van de minister, samen met de in juli verspreide brochure, ook in gesproken vorm beschikbaar. U kunt deze downloaden op www.denieuwezorgverzekering.nl of op cd bestellen bij het FNB in Grave, telefoonnummer 0486- 486 486. Voor particulier verzekerden Als u nu particulier verzekerd bent, bent u soms voor minder en soms voor meer dan het ziekenfondspakket verzekerd. In beide gevallen bent u straks verplicht om u voor het wettelijk vastgestel de pakket te verzekeren. Het wettelijk pakket van de nieuwe zorg verzekering komt overeen met het huidige ziekenfondspakket. U heeft nu meer dan het ziekenfondspakket Stel, u bent nu voor méér verzekerd dan het huidige ziekenfonds pakket, bijvoorbeeld ook voor de eerste negen behandelingen fysiotherapie. U krijgt dan van. uw zorgverzekeraar niet alleen een aanbod voor het wettelijke pakket, maar ook voor dat meerdere deel, in de vorm van een aanvullende verzekering. U kunt beslui ten om op dat aanbod in te gaan of niet, zowel voor het wettelijke deel als voor het aanvullende deel. Als u op het aanbod voor beide in wilt gaan zal uw huidige zorgverzekeraar u voor die aan vullende verzekering niet weigeren. Voor het wettelijke basispak ket mag geen enkele zorgverzekeraar u weigeren. U heeft nu minder dan het ziekenfondspakket Als u nu voor minder dan het huidige ziekenfondspakket verze kerd bent, bijvoorbeeld ook niet voor de huisarts, dan bent u straks verplicht om u voor het wettelijk pakket te verzekeren. In dat pakket zit ook de huisarts. Uw huidige verzekeraar doet u een aanbod voor het verplichte wettelijk pakket. U kunt, als uw verzekeraar dat aanbiedt, bij dat pakket wel kiezen voor een eigen risico. Ook ambtenaren naar dc nieuwe zorgverzekering Vanaf 1 januari is iedereen die in Nederland woont op dezelfde manier verzekerd, met dezelfde rechten en plichten. Zo verdwijnen de 'gewone' particuliere en ziekenfondsver zekering. Ook de standaardpakketpolis ver dwijnt. En ook de zogeheten publiekrechte lijke regelingen voor gemeente-, provincie- en politieambtenaren en personeel van aca demische ziekenhuizen. De meeste gemeente- en provincieambte naren en het personeel van academische ziekenhuizen zijn nu verzekerd volgens de IZA-regeling; politiemensen volgens de DGVP-regeling. Die krijgen, net als iedereen in Nederland, straks een aanbod voor de nieuwe zorgverzekering. Als ze niet op dat aanbod reageren dan zijn ze vanaf 1 januari automatisch volgens dat aanbod verzekerd. De verzekeringsdekking van de nieuwe zorgverzekering is minder uitgebreid dan die van de publiekrechtelijke regelingen. Daarom zal het aanbod ook één of meerde re aanvullende verzekeringen bevatten. Ook deze ambtenaren kunnen de verzekering kiezen die het beste bij hen past. Onderwijspersoneel, rijksambtenaren, leden van de rechterlijke macht en burgerperso neel van defensie zijn momenteel particulier verzekerd. Zij krijgen natuurlijk ook een aanbod voor de nieuwe zorgverzekering van hun- huidige verzekeraar. - Bij weinig zorggebruik is teruggave mogelijk - De no claim is de 'bonus' die u achteraf ontvangt als u in een bepaald jaar geen beroep heeft gedaan op uw zorgverzeke ring. Het werkt als volgt. Als u in 2006 geen zorg gebruikt, krijgt u na afloop van het jaar 255 euro van uw verzekeraar terug. Gebruikt u minder dan 255 euro zorg, dan krijgt u het verschil terug. Alleen de huisarts, de kraamzorg en de verlos kundige zorg tellen niet mee in de no claim. Kinderen onder de 18 jaar betalen geen premie aan de verzekeraar, en krij gen dus ook geen no-claimteruggave. Het verschijnsel van de no-claimteruggave gaat straks gelden voor iedereen. Ziekenfondsverzekerden hebben er dit jaar al kennis mee gemaakt. EIGEN RISICO: VRIJWILLIG Daarnaast mogen verzekeraars u een vrij willig eigen risico aanbieden van 100, 200, 300, 400 of 500 euro. Daarbij hoort dan een premiekorting. Hoeveel die korting is. verschilt per verzekering en per verzeke ringsmaatschappij. In het aanbod dat u uiterlijk 16 december van uw verzekeraar ontvangt staat meer informatie. Voor kin deren onder de 18 jaar kan geen eigen risico worden genomen. - Vraag het aan Deniz - Samengevat komt de nieuwe situatie er straks zó uit te zien: Op 1 januari 2006 komt er één nieuwe zorgverzekering voor iedereen; Het wettelijk verzekerde pakket van elke zorgverzekeraar komt overeen met het huidige ziekenfondspakket; De zorgverzekeraars zijn verplicht om iedereen te accep teren voor de nieuwe zorgverzekering, ongeacht leeftijd of gezondheid. Ze mogen zieke of oudere mensen geen hogere premie in rekening brengen; Vóór 16 december aanstaande krijgt u een aanbod van uw huidige verzekeraar voor de nieuwe zorgverzekering; Als u niet op dit aanbod reageert, bent u vanaf 1 januari 2006 automatisch volgens dat aanbod verzekerd voor uw zorgverzekering; Heeft u nu een aanvullende verzekering, dan kunt u die gewoon behouden; Heeft u nu een polis die u voor méér verzekert dan het hui dige ziekenfondspakket, dan krijgt u een aanbod voor een aanvullende verzekering. Deniz Lobbers (37) is al aardig op dé hoogte van de meeste veranderingen in de ziektekos tenverzekering. 'Sinds een paar jaar ben ik particulier verzekerd. Nu wil ik volgend jaar een dag minder gaan werken, en dan zou ik dus weer terug moeten naar het ziekenfonds. Maar de nieu we zorgverzekering kent dat verschil gelukkig niet meer.' Deniz neemt nu deel in een collectieve verzekering van haar baas. 'Daar zitten wat extra's in die niet in het ziekenfonds zitten. En ik heb een eigen risico van 300 euro'. Het lijkt erop dat ze volgend jaar ook collectief verzekerd kan blijven. Deniz: 'Ik kreeg vorige week bericht van mijn werkgever dat hij ook voor de nieuwe zorgverzekering volgend jaar een collectief contract wil afsluiten. Ook met de moge lijkheid van een eigen risico. Alleen wordt mijn huidige verzekering per 1 januari gesplitst in een basisdeel dat wettelijk ver plicht is en een aanvullend deel waar die extra's in zitten. Alles bij elkaar ben ik dan verzekerd voor precies dezelfde zorg als nu.' Deniz wilde ook nog graag weten wat er nu precies in het ziekenfondspakket zit, omdat dat hetzelfde is als het pakket voor de nieuwe zorgverzekering. Ze vond haar antwoord op www.denieuwezorgverzekering.nl en ont dekte nog meer informatie: 'Zo kwam ik er bijvoorbeeld ook achter dat je in de In de nieuwe zorgverzekering heeft meer of minder gaan verdienen voor Deniz geen gevolgen meer voor de manier waarop zij verzekerd is. 'Niet meer heen en weer tussen particulier en ziekenfonds' nieuwe situatie niet verplicht kunt worden om deel te nemen aan een collectieve ver zekering.' (Om redenen van privacy is de naam in dit artikel willekeurig gekozen.) juli augustus september oktober november december januari februari maart april mei 6 - 29 Post van VWS Aanvraagformulier zorgtoeslag I 1e - Aanvraagformulier I 16e - Uiterlijk aanbod 1e - Zorgverzekeringswet I 1e - Geldigheid aanbod I 1e - ledereen van Belastingdienst zorgtoeslag terugsturen verzekeraar van kracht verzekeraar loopt af moet verzekerd zijn De informatie op deze pagina is onder voorbehoud van eventuele wijzigingen en van parlementaire goedkeuring van de Invoerings- en aanpassingswet Zorgverzekeringswet Gebruikte cijfers hebben een voorlopig karakter. U kunt aan deze pagina geen rechten ontlenen. De volgende pagina's in deze reeks verschijnen eind augustus. Het thema is dan de zorgtoeslag. Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport www.denieuwezorgverzekering.nl HC vei evt 60 we var feii

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 4