Interkerkelij k Recreatiewerk al 40 jaar actief m Foto's en film over korhoen Misschien nieuw reisboek van Christien Kronenberg Medische Diensten KerkDiensten WeerWeekoverzicht Agenda Geen technisch beheerder Boschkamp Fietsen langs agrariërs weGeNeR Holtens Nieuwsblad Donderdag 28 juli 2005 Holtens Nieuwsblad 3 HOLTEN - Het veertigjarig bestaan van het Interkerkelijk Recreatiewerk op camping de Lindenbergh is voor het recre atieteam aanleiding om voor even 40 jaar terug in de tijd te gaan: de hippie-tijd! Teamleden Marja Tromop, An- nelies Muller. Astrid van Oos ten. Purdey de Brabander en Re- nate van Oostveen Koentze zijn er zelf al helemaal klaar voor. in flower-power outfit, compleet met 'stickies'. Zij vormen samen één van de vier teams die de va kantie door voor het nodige ver maak zorgen op de camping, het zijn geen nieuwkomelingen want ook vorig jaar waren ze van de partij. Deze week doet het thema 'vriendschap' nog dienst maar de komende week zal dat dus de hippie-tijd zijn. Zaterdag worden er (misschien wel.zoete) broodjes gebakken om 20.00 uur bij het kampvuur, zowel kinderen als volwassenen kunnen meedoen. Voor jong en oud wordt er zondagmorgen om tien uur een kampdienst in de tent gehouden met als thema 'vriendschap' met voorganger pastoor A. Blommerde. Maan dag om halfdrie is er zeskamp voor de kinderen en om 20.00 uur hippievolleybal vanaf twaalf jaar. Dinsdag om halfdrie kun nen de kinderen deelnemen aan oud-Hollandse spelen. Woens dagmorgen moeten kinderen en volwassenen die deel willen ne men aan de Hippietrip vroeg uit de veren want men begint om half zeven, bij deze trip is ontbijt inbegrepen, 's Avonds is er een barbecue met 'promnight' waar bij men verkleed als hippie naar de disco mag komen. Voor kin deren is er op donderdagmiddag Maatschap Huisartsen Holten, Keizersweg 32, telefoon 0548- 363553. Spreekuur volgens afspraak. Voor spoedeisende hulp buiten kantooruren (17.00 - 08.00 uur) en tijdens weekenden en feestdagen bellen met Centrale Huisartsenpost Salland, telefoon 0570-501777. Zie ook website: www.huisartsenholten.nl. Apotheek: Vrijheidslaan 7, telefoon 361111 Geopend op werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur, zaterdag van ljO.00 tot 13.00 uur, zon- en feestdagen van 11.00 tot 12.00 uur. Buiten de openingstijden is voor spoedrcccptcn geopend de Dienst Apotheek Salland, Fesevurstraat 7 te Deventer. De Dienst Apotheek is gevestigd in hetzelfde gebouw als de huisartsenpost, naast het Deventer Ziekenhuis, telefoon 0570-606202. Verloskundigenpraktijk Rijssen-Holten, Haarstraat 171 Rijs sen. Spreekuur volgens afspraak tel. 0548-522399. Voor dringen de hulp telefoon 06-15075095. Tandarts: Behandeling uitsluitend na telefonische afspraak. J. Went, 0547-381653. Dierenarts: Dierenartsencombinatie Holten, Dorpsstraat 24C, te lefoon 362004. Spreekuur: 8.00 - 9.00 uur en 12.30 - 13.00 uur. Daarbuiten na telefonische afspraak, telefoon 362004. Dierenartscnpraktijk Deventer locatie Holten, Larenseweg 54, te lefoon 0548-362835/ 0570-653000. Hervormde Kerk Zondag 31 juli: 9.30 uur, ds. J.D.Th. Wassenaar, nevendiensten. 19.00 uur, ds. H. Gij sen, SoW-dienst. Eerste collecte: diaconie; tweede collecte: Ned. Bijbelgenootschap. Dijker hoek, 9.30 uur: ds. H. Gijsen, Collecte: Ned. Bijbelgenootschap. Gereformeerde kerk ^ondag 30 juli: 9.30 uur, ds. H. P. Mulder. 19.00 uur, ds. De Jong, Rijssen SoW-dienst. Eerste collecte: kerk, tweede collec te: evangelisatie. Évangeliegemeente De Loofhut (Dorpsstraat, HMV-gebouw) Zondag: 10.00 uur, samenkomst. Katholieke kerk Holten (Irene), zondag 30 juli: geen viering Heeten, zaterdag 30 juli: 19.00 uur, eucharistieviering. Voor ganger: past. Wolters; Nieuw-Heeten 17.30 uur, eucharitievie- rjng. Voorganger: past. Wolters. Heeten zondag 31 juli: 09.00 uur, eucharistieviering. Voorganger: pastor Wolters Tent Borkeld Zondag 24 juli: 10.00 uur, pastor H. Bloo. Maandag In de nacht was het onbewolkt en rustig. De minimumtemperatuur kkvam uit op 14.1 graden: goed slaapweer. De dag begon ook goed met volop zon en nauwelijks bewolking. In de morgen perioden rjiet zon, afgewisseld door wolkenvelden. In de middag ging de zon regelmatig schuil achter wolkenvelden en stapelwolken. Ook vielen ej- een paar regendruppels maar daar bleef het ook bij. Zo werd het weer een zomerse dag met 26.2 graden als maximum. Dinsdag In de nacht viel er nog een buitje maar het stelde niet veel voor terwijl de natuur wel neerslag van betekenis kon gebruiken. In de rhorgen viel er opnieuw een regenbui, deze leverde ook weinig neerslag af. Verder waren er wat opklaringen, af en toe zon. 's Middags bleef het droog, stapelwolken en opklaringen en zon wisselden elkaar af. Holten 2.4 mm en Espelo 0.8 mm. Woensdag De nacht verliep met veel wolkenvelden, het bleef wel droog. Door ije bewolking kon het niet flink afkoelen, het werd 16.0 graden als minimum. In de morgen veel opbollende stapelwolken en een enke- lè bui. In de middag vielen er enkele regenbuien met af en toe on weer. De wind was vrij krachtig en kwam uit het noordwesten. Toch épn tegenvallende dag met een lage temperatuur van 19.4 graden. Donderdag Ifi de nacht was het meest onbewolkt en kon de temperatuur flink qalen. Het w erd in de weerhut 12.9 graden. Het eerste deel van de morgen was het nog aardig weer, er waren perioden met zon afge wisseld door wolkensluiers. Daarna nam de bewol-king geheel toe. in de middag gevolgd door perioden met motre-gen. Later in ijiiddag af en toe even droog, het leek meer op een herfstdag dan om zomerdag. Kil met maar 16.9 graden. Vrijdag De nacht verliep zwaarbewolkt, waarbij langdurig regen en mot regen viel. Ook de hele morgen was bewolkt en was het regen achtig. 's Middags soms nog wat lichte motregen, maar er kwa- rjicn ook langdurig droge momenten voor. Later zelfs wat opkla ringen en af en toe zon, opnieuw een tegenvallend dag. Holten dver het etmaal 5.2 mm en Espelo 6.3 mm neerslag. Zaterdag Nachts hadden we een afwisseling van opklaringen en wolken velden. De temperatuur was gedaald tot 12.6 graden in de weer- ljut. In de morgen viel er nog wat lichte motregen, later droog met veel wolkenvelden en nauwelijks zon. Ook in de middag lukte het cje zon niet óm goed door te breken. Af en toe liet de zon zich /iien. Het was wel wat aangenamer met 18.4 graden. Zondag lien groot deel van de nacht was het onbewolkt. Daardoor kon de temperatuur aan een daling beginnen. Het werd 10.3 graden als minimum. De dag begon met wolkenvelden, opklaringen en af en tpe zon. Later in de morgen was het zonnig. In de middag geleide lijk toenemende bewolking, later een lichte regenbui, tyleteo Holten, Freddie Paalman, het spel 'hippie gezocht' en 's avonds vanaf 10.00 uur wordt het levend Cluedo gespeeld in de bossen rondom de camping; een moordspel waarin gezocht moet worden naar de moorde naar. Iedereen kan hier aan mee doen. Vrijdagmiddag kunnen de kinderen zich heerlijk uitleven bij het hutten bouwen dat om halfdrie begint. Volgens de teamleden komen op bepaalde onderdelen van het programma die jaarlijks terugkeren, ook veel Holternaren af. Over twee we ken op donderdagavond de nacht van de Borkeld, waarbij de deelnemers een bepaalde route moeten lopen zonder in het lichtschijnsel van patrouilleren de auto's te komen want dan krijgen ze strafpunten. Niet alle onderdelen van de pro gramma's zijn gratis, veelal wordt er een kleine bijdrage gevraagd. V. Deze dames hebben wel zin in de feestweek van het Interkerkelijk Recreatiewerk. (foto: Johan Bolink) HOLTEN - In Natuurdiorama Holterberg is van 30 juli tot en met 29 augustus een unieke ex positie over het korhoen te zien van natuurfotografe Si- mone Gerard. Het korhoen is hét symbool van Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug. Op de Sallandse Heuvelrug leeft de laatste, bedreigde, populatie van deze unieke vo gel in Nederland. De expositie heeft de balts van het korhoen, bolderen genaamd, als thema. Aan de hand van fo to's en film wordt een beeld ge schetst over het bolderen, het terrein waar dat gebeurt, hoe de hanen bolderen en hoe de hen zich daartussen begeeft. De door Simone Gerard speciaal ge maakte film geeft een mooie in druk van de sfeer en de geluiden die bij het bolderen van het kor hoen horen. Simone Gerard fo tografeert veel op en rondom Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug en in de omgeving van Enschede en Delden. Ze reist regelmatig naar Scandina vië, Frankrijk, Duitsland en Bel gië om natuurfoto's te maken, vaak in opdracht. "Al enkele jaren volg ik het wel en wee van het korhoen dat met uitsterven wordt bedreigd. Mo menteel overweegt men op de Veluwe korhoenders uit te zet ten omdat dit gebied overeen komt met de natuurlijke biotoop. Met deze expositie hoop ik aan dacht te krijgen voor het wel en wee van dit prachtige dier en het behoud van de soort. Daarnaast hoop ik dat mensen genieten van de foto's en de film van het prachtige schouwspel dat in het ochtendgloren begint, maar heel moeilijk is gade te slaan omdat het dier zo schuw is." Vorig jaar exposeerde Gerard in Natuurdiorama Holterberg ge durende de tentoonstellingscy clus 'de bijzondere dieren in Na tionaal Park de Sallandse Heu velrug'. Website van Natuurdiorama Holterberg: www.museumhol- terberg.nl HOLTEN - Burgemeester en wethouders wil len geen technisch beheerder aanstellen voor dorpshuis De Boschkamp. De Stichting Sociaal Cultureel Werk Holten vroeg de gemeente om een technisch beheerder aan te stellen voor De Boschkamp. Socuwe is van mening dat er 's avonds onvoldoende beheer in het dorpshuis aanwezig is. In dorpshuis De Boschkamp zijn zowel overdag als 's avonds veel activiteiten. Klusjes worden door de beheerder van de sporthal verricht. Die beheerder sluit aan het eind van de avond ook het dorpshuis af. De gemeente wijst het verzoek af omdat ze 'het een te dure oplossing vindt om een beheerder koffie te laten schenken'. Ze vindt dat er niet ge noeg klusjes zijn om de avond mee te vullen. 'De inzet van vrijwilligers lijkt op dit moment de eni ge mogelijkheid om het probleem van de stich ting op te lossen', aldus de gemeente, die daarbij denkt aan de manier waarop sportverenigingen gebruik maken van vrijwilligers voor kantine werkzaamheden. Burgemeester en wethouders vinden het ook niet verstandig om iemand aan te stellen, terwijl het Kulturhus nog in ontwikkeling is en nog niet duidelijk is hoe een aantal zaken aangepakt gaan worden. HOLTEN - De agrarische PR- club, afdeling Rijssen-Holten. heeft ook dit jaar weer een aantal agrarische bedrijven bereid gevonden om de stal deuren open te zetten en be zoekers een kijkje achter de schermen te laten nemen. Een fietstocht van 25 kilometer leidt woensdag 3 augustus vanaf 10.00 uur langs de be drijven. De start is bij het VVV kantoor Dorpsstraat 27 Holten. Het gaat om verschillende be drijfstakken: een melkveebedrijf met twee melkrobots, een biolo gische varkenshouder, een ijs- boerderij, een museumboerderij waar 'Salland Best' streekpro ducten en draaiende miniatuur landbouwmachines uitgestald worden en als laatste een bezoek aan een paardenmanege. Verder kunnen de fietsers stop pen om te smullen van een lek kere pannenkoek onder de mo len. Info VVV-kantoor. HOLTEN - "Een boek schrij ven over je reiservaringen? Hoe dóe je dat?" Dat was de vraag die Christien Kronen berg stelde toen Ada en Jan Rosman, zelf schrijvers van reisverhalen, het idee lanceer den om de resultaten van de verkenningstochten die Chris tien samen met haar man Roel maakte door vele delen van de wereld, vast te leggen op pa pier. Een boek schrijven, dat zouden ze haar wel leren. Fo to- en diamateriaal had ze zelf wel. Het eerste boekje over hun reis naar Alaska zag eind jaren ne gentig het levenslicht. Het twee de, In de schaduw van de Doorn boom. een reisverslag over Na mibië, verscheen in 2000. Rond de periode van afnemende gezondheid van Roel en daarna zijn overlijden, was er natuurlijk geen enkele lust tot reizen. Maar zo langzamerhand pakt Chris tien de draad weer op en begeeft zij zich weer voorzichtig op de weg die ze samen met haar trou we maatje Roel bewandelde met als doel: het verkennen van de wereld. "Hoe dat allemaal zo begonnen is? Het was in 1988, wemaak- ten een reis door Turkije, nogal avontuurlijk, een vlucht boeken en maar zien waar je terecht kwam. Het was voor het eerst dat we dat deden en we noem den onszelf 'bejaarde backpac kers'. Dat beviel ons zo goed dat we ons voornamen om meer van dergelijke reizen te maken. De kinderen waren het huis uit en we kregen dus meer de gelegen heid om iets dergelijks Ie doen. Op een eigen vakantiebeurs van Wereldcontact zagen we Ada Rosman voor het eerst; zij had het toen te druk maar we hoor den dat zij in N ij verdal woonde. We hebben later contact gezocht en ze zei: "Kom maar langs." Dat is gebeurd en sindsdien zijn we met Ada en Jan bevriend ge raakt. Zij stimuleerden ons altijd om bepaalde reizen te maken. Een jaar later maakten we onze reis naar Australië, na een geor ganiseerde trip door Indonesië. We trokken twee maanden rond, begonnen in Darwin en eindig den in Sydney. Later, in tussen liggende jaren, zijn we nog een paar maal teruggeweest en heb ben de west- en oostkant van dit continent afgereisd. We zijn zelfs diep de binnenlanden in gegaan, waar je helemaal nie mand tegenkomt! Dan kom je onderweg een bordje tegen dat vermeldt dat het eerstvolgende benzinestation 240 kilometer verderop ligt. Daar stond inder daad een benzinepomp met een winkeltje erbij en een paar slaapplaatsen. Verder niets. Door contact te leggen met dit soort mensen onderweg, kom je veel te weten over het land en over de cultuur, dat maakt zo'n reis zo boeiend. Roel genoot daar in het bijzonder van. Hij verloor op zijn vierde jaar zijn gezichtsvermogen: daar heeft hij nooit een probleem van gemaakt want hij haalde op zijn manier toch alles uit het leven wat er in zat. En daarbij hoorde ook 'rei zen'. Bij terugkomst kon hij al tijd enthousiast vertellen over al les wat hij 'gezien' had. Zijn be leving zat in geuren, in het kli maat maar zeker ook in de con tacten met de inwoners. Hij sprak goed Engels en Duits en hij fixeerde zich op de gesprek ken met mensen die we onder weg tegenkwamen. Eén van de volgende mooie reizen maakten we naar Alaska en een deel van Noord-Canada, langs de goud steden. Met een camper trokken we samen met onze zoon en schoondochter door dat prachti ge land met die overweldigende natuur! Over die reis is mijn eerste boekje verschenen waar bij Ada mij gecoacht heeft. We maakten niet alleen verre reizen maar zochten het ook wel dich ter bij huis. We wandelden sa- Christien gaat goed uitgerust op reis; de camera gaat altijd mee.(foto: Johan Bolink) men graag en dat zouden we het liefst in de bergen doen. Eerst maar naar het heuvelachtige Sauerland om te oefenen vanwe ge Roel's handicap. Zolang we maar in ons eigen tempo liepen, dat iets lager lag dan het gemid delde. ging alles goed. Maar we brachten het op den duur zelfs zo ver dat we de Alpen van alle kanten hebben bewandeld! In 2000 maakten we de reis door Namibië waarover mijn tweede boekje is verschenen. De sfeer in het land en onder de bewoners maar ook de natuur leenden zich er voor om zoveel mogelijk kleurenfoto's te gebruiken en al met al is dat een kleurrijk boekje geworden waarvan ik de laatste exemplaren pas geleden ver kocht heb. Later maakten we nog een reis naar China, georga niseerd weliswaar, vooral van wege de taal maar ook omdat je in China als toerist geen toe stemming krijgt om daar met de auto rond te reizen. Ook in Amerika zijn we geweest. Daar hebben we rondgetrokken in een camper van Wyoming tot New Mexico waar we onder meer de opgravingen van oude Indianen hebben bekeken. Later zijn we in Syrië en Jordanië geweest, ook met een georganiseerde reis in verband met dc veiligheid. En nu pak ik de draad weer op maar wel met een georganiseer de reis: in september ga ik naar Georgië en Armenië. Ik spreek de talen niet en dan wordt het er niet makkelijker op om zomaar op de bonnefooi te gaan! Ik ben me nu al aan het verdiepen in al lerlei literatuur want ik wil altijd alles over een land weten! Zo heb ik pas gelezen dat het Arm eense alfabet is opgezet rond 300 na Christus door een mon nik die bepaalde tekens van de Grieken overnam. In diezelfde tijd ontstond ook het Georgiaanse alfabet waar ook Griekse tekens in voorko men en ook het Nederlandse al fabet ontstond in die periode. Misschien hadden de monniken onderling contact? Dat zou ik al lemaal zo graag uit willen zoe ken!" Misschien dc basis voor een nieuw boek? "Ik weet niet of dat er in zit met zo'n elfdaagse reis! Maar wie weet? Misschien heb ik toch stof genoeg!" Expositie biggenhandel Oud heidkamer. Dorpsstraat 27, t/m zondag 30 oktober 2005 Dorpsfeest Holten, t/m zaterdag 30 juli 2005 Valkendemonstratie, Erve De- ijk. Vrijheidslaan, donderdag 28 juli 2005, 14:00 Zwerversavond. Losse Hoes, donderdag 28 juli 2005, 18:00 Erwin Autocross, Schupperts- weg, donderdag 28 juli 2005, 18:00 Openstelling Dorpskerk, Dorps kerk. vrijdag 29 juli 2005, 14:00-16:00 Ochtendwandeling Natuurdiora ma. woensdag 3 augustus 2005, 6:30 Fietstocht, 25 km langs agrari sche bedrijven (open huis), woensdag 3 augustus 2005 VVVkantoor Dorpsstraat 27, start vanaf 10:00 Braderie en vlooienmarkt, Holten, donder dag 4 augustus 2005, 14:00- 21:00 Oud-Hollandse avond, Losse Hoes. donderdag 4 augustus 2005. 18:00 Rondleiding biologische var kensboerderij. Broekweg 24. donderdag 4 augustus 2005, 19:00. Reserveren verplicht tot 16:00. Openstelling Dorpskerk, Dorps kerk. vrijdag 5 augustus 2005. 14:00-16:00 Ochtendwandeling Natuurdiora ma, woensdag 10 augustus 2005, 6:30 Zwerversavond, Losse Hoes, donderdag 11 augustus 2005, 18:00 Openstelling Dorpskerk, Dorps kerk, vrijdag 12 augustus 2005, 14:00-16:00 Verhalenfeest voor kleine dames en heren Natuurdiorama, zondag 14 augustus 2005 Braderie en vlooienmarkt, Hol ten, donderdag 18 augustus 2005, 14:00-21:00 Duitse en Oostenrijkse avond, Losse Hoes, donderdag 18 au gustus 2005, 18:00 Zeskamp, Holten, vrijdag 19 au gustus 2005 Openstelling Dorpskerk, Dorps kerk, vrijdag 19 augustus 2005. 14:00-16:00 Beachsoccertoernooi Suffendo, Holten, zaterdag 20 augustus 2005 Natuurtheater Natuurdiorama. dinsdag 23 augustus 2005 Openstelling Dorpskerk, Dorps kerk, vrijdag 26 augustus 2005, 14:00-16:00 Reunieorkest der Genie,Kalf- stermansweide, zaterdag 27 au gustus 2005, 20:00 Nazomermarkt Zozijn, donder dag 1 september 2005 Valkendemonstratie, Erve De- ijk, Vrijheidslaan, donderdag 1 september 2005, 14:00 Mountainbike Trophy, Zuur- berg, zondag 4 september 2005 Keunefeesten, Holten, donder dag 8 september 2005-zondag 11 september 2005, 20:00 Concert Dick Slagman, Kande laar, vrijdag 9 september 2005 Puzzelrit, MAC Holterberg. Beusebergerweg 37, zondag 11 september 2005, 14:00 Bijeenkomst NBvP Holten, Vosman, dinsdag 13 september. huis-aan-huiskranten Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting Hol tens Nieuwsblad- Stichtings-bestuur: W.H. Beyers, secretaris. Kollingserf 4, 7451 XC Holten, Klachten bezorging: Tel. 053 - 4842446. Abonnementen: tel, 053-4842383 of e-mail: abonnementen^ whk.uegener.nl Eindredactie: Peter Bulthuis Tel: 0548-597370 Fax: 0548-597369 Adres Holtens Nieuwsblad: Haarstraat 1007462 AT Rijssen E-mail: holtens nieuw'sblad-ó; whk.wegener.nl Inleveradres: Blokker Van de Maat. Smidsbelt 7, 7451 BL Holten (tot dinsdags 12.00 uur) Hoofd redactie: A. Schepers Advertentie-adviseurs: O. IJspeert, tel: 0548-597353. mobiel 06-51 19 83 42 H. Schottert, tel: 0548-597351. mobiel 06-51 19 83 21Fax 0548-597359 Bladmanager: B A Zieleman, tel06-51198351 of 0548-597350. fax 0548-597359 Commercieel regiodirecteur: G.J.M. ter Hedde Directie: J.V Munsterman Algemeen hoofdredacteur: Mw. G. Arendsen-Tieben Druk: Wegener Nieuvvsdruk Twente Op al onze advcrtentiecontracten en aan biedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentievoor-waarden huis- aan-huiskranten Koninklijke Wegener NV Een exemplaar van de Algemene Adver tentie-voorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Wegener Huis- aan-huiskranten BV is een onderdeel van het Koninklijke Wegener-concem. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt ge bruikt door onze administratie en om u te (la ten) informeren over voor u relevante dien sten en producten van de titels en de werk maatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan- huiskranten BV, afdeling Marketing, post bus 692. 7500 AR Enschede.

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 3