r> i X f)m Verenigingen blij met gezamenlijk clubhuis Bouwen aan toekomst voor dove kinderen in Afrika Blauw Wit tentenkampen en Totaaldag hele club Holten herovert de T0X cup Lezers Schrijven Wat doet de politie eigenlijk? Majorettes HMV in de prijzen Snelheidsduivel tegen boom Zonnebloem verkoopt loten Boottocht Rode Kruis Holten Uitnodiging Bergvliegers Collecte MDLS Mooie opbrengst Astmacollecte Donderdag 9 juni 2005 Holtens Nieuwsblad HOLTEN - Moord en Brand! Onder die titel neemt TV Oost momenteel een serie nieuwe afleveringen op van Overijsselse sagen en legendes. De verhalen worden in liedjesvorm ge bracht door een troubadour zoals dat een paar eeuwen gele den de gewoonte was. Anne van der Meyden, hoogleraar massacommunicatie en predikant, boeiend verteller en vooral Twentenaar in hart en nieren, neemt de gesproken versie van het verhaal voor zijn rekening. Tussen de vertellingen door worden de sagen en legendes op film gereconstrueerd, zo nauwgezet en authentiek mogelijk. De invul ling van de rollen wordt wisselend verzorgd door een aantal ama teurtoneelverenigingen uit de provincie en voor een drietal afle veringen viel de eer te beurt aan COV-toneel uit Holten. Voorzit ter en PR-man Sander Jongsma is. mét de spelers en figuranten, bijzonder verguld met de Holtense bijdrage aan deze tv-serie en ziet het. naast de ervaringen die zij tijdens de opnames opdoen, ook als een stukje promotie voor de toneelvereniging. "Boven dien zie je nou eens hoe zo'n uitgebreide productie tot stand komt. Je maakt alle facetten van de opnames mee en dat alleen al is bij zonder boeiend. Wij hebben meegewerkt aan de aflevering over Hutt'nkloas en over Berendina Hertgers, de vrouw die er zo rond 1800 nogal vrije ideeën op na hield wat mannen betreft, zoals het verhaal gaat. Zij kwam in cafés en danste en sjanste met de mannen. Daarom werd er een scène opgenomen in een café in Hengelo en werd alles teruggebracht in de stijl van toen. Berendina raakte volgens de legende zwanger van een Duitse sol daat die hier op oefening was om ergens in Oostenrijk oorlog te gaan voeren. Dus moest er een ook vrijscène worden opgenomen en een bevalling. Berendina ontkent vervolgens haar zwanger schap, brengt haar kind in haar eentje ter wereld maar de baby komt te overlijden. De moeder wordt er van beschuldigd het kind te hebben vermoord, wordt afgevoerd om de doodstraf te onder gaan maar onderweg wordt ze bevrijd door een groep Duitse sol daten die uit de bosjes te voorschijn komen. "Dat is nog maar een korte weergave maar het geeft wel aan dat er naast de negen toneelspelers ook heel veel figuranten nodig zijn om zo'n productie gestalte te geven. Al met al een echt gave erva ring!" De eerste twee afleveringen waar COV-toneel een rol in speelt zijn inmiddels klaar, de derde staat nog op stapel. Wanneer exact de uitzenddata zijn is nog niet precies bekend maar volgens San- der Jongsma moet dat ergens in oktober plaatsvinden. Nadere be richtgeving volgt, (foto: Johan Bolink) HOLTEN - Op de Kalfstermansweide werd maandagmorgen vroeg het startsein voor de Holtense verkeersvveek gegeven. Nog tot en met vrijdag 10 juni zijn de verkeersouders van Holten in de weer met de tweede Holtense verkeersweek voor alle leerlingen van het basisonderwijs. Wethouder Ligtenberg kreeg een speciale verkeers-ambtsketen als burgemeester van het verkeerspark. In totaal zijn er vier activi teiten georganiseerd die kunnen worden aangepast aan de ver schillende leeftijdsgroepen. Maandag begonnen de kleintjes. Als extra attractie was er voor hen een clown, die soms slimme maar soms best domme dingen deed. Voor de leerlingen van groep 1 en 2 waren er fietsen van een plaatselijke fietsenhandel gekomen. De grotere mogen hun eigen fiets meebrengen. Alle leerlingen doen mee met het project 'Trapvaardig' van de ANWB. 'Trapvaardig' is een fictscircuit met allerlei obstakels waarbij de leerlingen hun fiets leren beheersen. Zo is er een soort drempel en staan er bor den. Ook volgen alle leerlingen een 'dode hoek' demonstratie. In een brandweerwagen kunnen ze zien hoe dat precies werkt. Op de Kalfstermansweide staat ook een trekker omdat kinderen in Hol ten regelmatig te maken krijgen met landbouwverkeer. Ze krijgen dan een indruk van hoe groot zo'n ding eigenlijk is. De derde acti viteit is creatief van aard. de kleuters gaan een mooie zonneklep kleuren en de oudere leerlingen maken verkeersspandoeken. Ver der oefenen de deelnemers het correct oversteken van een zebra. Na het goed oversteken van de zebra worden de kinderen beloond met een traktatie. Als de zebra 'genomen' is, is de ijscokar aan de beurt. Bij de activiteiten worden de verkeersouders van Holten ondersteund door ouders van leerlingen en door bestuurders van 3VO afdeling Holten, (foto: Sander Scheperman) HOLTEN - Zoeken naar huisbazen die een middagje gaan 'stap pen' met de bewoners van hun pand is over het algemeen het zelfde als zoeken naar een speld in de hooiberg. Voor Holtenaren is dat, een korhoen op de Holterbcrg zien. Maar toch is het ge beurd: de gelukkige vinders waren bewoners van de Diessenplas. De firma Habion, eigenaar van woon- en zorgcentrum Diessen plas, wil graag meer in contact komen met de bewoners en nam het initiatief om een gezellig middagje te organiseren voor men sen die afhankelijk zijn van een rolstoel en dus ook van vrijwilli gers die hen voortduwen. Twintig medewerkers van Habion had den zich vrijwillig, aangemeld om met hen een tochtje door Hol ten te maken, aangevuld met vrijwilligers en medewerkers van Diessenplas. Zo'n vijftig bewoners konden daarom genieten van een tocht rond en door de kern van Holten. Onderweg was het op letten geblazen want in de toer was ook een puzzel opgenomen waarvan de antwoorden onderweg te vinden waren. Bij terug komst wachtte de bewoners een stapel pannenkoeken, geserveerd door de medewerkers van Habion. Al met al een middag om op terug te kijken zowel voor de mensen van Habion als voor de be woners van de Diessenplas en zeker voor herhaling vatbaar! HOLTEN - Touwtrekvereni ging Okia, jeu-de-boulesclub Butenboel en hondenclub De Bergspeurders hebben sinds kort een gezamenlijk clubhuis op hun sportterrein aan 't Vletgoor. Burgemeester Bort Koelewijn zal dit zaterdag 11 juni om 13.30 uur officieel openen. Daarna zullen de ver schillende sportclubs tot 16.00 uur demonstraties geven en kunnen belangstellenden het clubhuis bezichtigen. Iedereen is welkom. Het terrein ligt er glad bij. Voor aan is nieuw gras ingezaaid; sprietjes komen net boven kij ken. Enkele sporters hangen aan het touw. Okia heeft hiervoor een gewichtstellage en een spe ciale zandbaan met een soort lig gende ladder aangelegd. Deelnemers trekken aan een touw die aan de gewichtstellage vastzit. Ze trekken dus een zwaar gewicht omhoog. Op de sporten van de liggende ladder hebben deelnemers grip tijdens het aan het touw hangen. Het clubhuis glimt. "We hebben elkaar geholpen", vertelt secre taris Cor van Iperen van Buten boel. "De jeu-de-boulers hebben het clubhuis geverfd en de touw trekkers hebben geholpen met het gladmaken en verharden van onze banen". Vijf in totaal. Mooi verscholen tussen bomen en struiken, lijkt het net een stukje Frankrijk. "Eerst stond het oude clubhuis van Okia daar en was het parkeerterrein. Nu zit er zelfs een hek voor en hebben we onze eigen ruimte". Van Ipe ren is er duidelijk trots op en hoopt dan ook dat velen tijdens de opening komen kijken. "Het blijft niet alleen bij kijken. We hebben ballen op voorraad, dus wie zin heeft mag zelf ook mee doen". Om het geheel aan te kle den, zorgt Butenboel voor een glaasje wijn en stokbrood. Elke woensdag en vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur wordt er echt gespeeld. "We hebben ongeveer dertig leden en daarvan is meest al de helft zeker wel aanwezig. Best een trouwe club". Ook de Okia geeft zaterdag de monstraties, net als hondenclub De Bergspeurders. Verder komt er een tent te staan voor ont vangst en het hapjesbuffet. "Het moet een gezellig feestje wor den", geeft Okia-voorzitter Teun Stevens aan. "De bediening zal over het terrein heenlopen om bezoekers van een hapje en drankje te voorzien". Okia is ooit op de parkeerplaats van 't Vletgoor begonnen, en kreeg in 1997 een eigen club- huisje. "Er werd nog fietscross gehou den, maar dat ging later ter ziele. Wij kregen vanaf die tijd nog een stuk grond erbij", vertelt Teun. Het gebouwtje werd al snel te klein, ook omdat Buten boel en de Bergspeurders er graag gebruik van wilden ma ken. Teun: "Kinderdagverblijf Catal- pa zette noodgebouwen neer, zo dat ze daar tijdens de verbou wing terecht konden". Kakel bont aan de Lageweg werd com pleet vernieuwd, maar in de tus sentijd moest de kinderopvang wel door kunnen gaan. "Na de oplevering van het nieuwe pand, bleven de noodgebouwen staan. Met de hulp van Wim Dalhuisen van Catalpa hebben we de helft ervan kunnen overnemen". Okia en Butenboel gebruiken geza menlijk een stuk en de Berg speurders heeft een eigen deel. "Je kunt nog steeds zien dat Ca talpa erin heeft gezeten. De klin- HOLTEN - Blauw Wit sluit het voetbalseizoen af met de bekende Totaaldag op zater dag 11 juni. Daarvoor gaan de pupillen op tentenkamp. De organisatie is druk in de weer geweest en op vrijdag 10 juni is het zover. Rond 18.00 uur gaat de vlag in top en be gint een spannende avond en nacht voor de pupillen. De volgende dag begint om 9.00 uur de Totaaldag met voor de jongste pupillen een spellen- circuit waarbij de winnaar in het bezit komt van De Blauw- Wittertjes Bokaal. De D- en C-jeugd spelen vanaf 9.30 uur een mixtoernooi en de finale van de Penalty-Bokaal voor de jeugd begint om 12.00 uur. Het tentenkamp wordt hierna afgesloten en dan starten de senioren hun programma. Vanaf 12.30 uur treden zij aan in een zeven tegen zeven toer nooi. Ook wordt gestreden om de Gait Light Bokaal, de Pe nalty Bokaal voor senioren. Hans Stam verdedigt de beker. Om 16.00 uur zal voorzitter Wim Klein Nagelvoort het seizoen officieel beëindigen. Hij neemt afscheid van trainer Dick Brands die na vijf sei zoenen naar Avanti Twello gaat. ken zitten bijvoorbeeld hoger en het aanrecht is in de vorm van een badje". De drie sportclubs zijn duidelijk erg blij met hun nieuwe onderkomen en hopen zaterdag veel belangstellenden te mogen ontvangen. HOLTEN - De Holtense scha kers hielden maandag hun laatste schaakavond dit sei zoen en haalde de TOX cup binnen. Traditiegetrouw is dat de thuis wedstrijd tegen Lochcm, een wedstrijd waarbij de TOX cup op het spel staat. In september 2004 werd Lochem de trotse be zitter van deze cup; een goede reden voor Holten om er wat aan te doen. Holten won met 1Zi-5Zi. Dit is inclusief het resultaat van de Lo- chemse gastspelers (drie onder ste borden). Het verschil werd aan de vier eerste borden be paald. Tot september is Holten de houder van de cup. HOLTEN - Wil van den Berg en Gerard Heethaar aan de Voorsboersstraat gaan don derdag 15 september naar Tanzania. Niet alleen om va kantie te vieren, maar vooral om mee te helpen bij de bouw van een dovenschool. "Je kunt geld geven aan goede doelen, maar het leek ons juist leuk om zelf eens de handen uit de mouwen te steken", geeft Gerard als reden waarom ze dit gaan doen. Wil vertelt hoe ze op het idee zijn gekomen. "Dinja Konijnen belt uit Nijverdal zette een tijdje terug een oproep in de krant. Zij zocht vrijwilligers die wilden helpen bij een bouwproject in Tanzania. We zijn daarna naar de informatiebijeenkomst ge weest". Er kwamen in totaal twintig belangstellenden op af. Gerard: "De vertrekdatum van 15 september werd genoemd en velen haakten af. Vooral jonge ren. omdat de vakantietijd dan weer over is". In totaal bleven er elf over. Dinja heeft zelf vaker projecten in Afrika gedaan. Via de Neder lander Robin Donkersgoed die werkt op een school in Dodoma in Tanzania, werd het nieuwe project opgestart. "Op die school zitten veel doven met een ach terstandprobleem. Leraren we ten niet goed te communiceren met deze kinderen, waardoor ze achterblijven in hun ontwikke ling. Ouders willen die kinderen het liefst zo weinig mogelijk over de vloer, omdat ze hen al leen maar tot last zijn". Vaak zijn ze doof geboren of gewor den door ziekte als malaria of hersenvliesontsteking. Maar soms ook, omdat ze zijn mishan deld. Om deze kinderen een kans te geven, zou er een dovenschool- tje moeten komen waar de leer lingen les krijgen in liplezen en waar ze extra aandacht krijgen om zo hun ontwikkelingsach terstand terug te brengen. "Je gaat naar een land datje niet kent cn waarvan je de cultuur niet kent. Dat is wel spannend", vindt Wil. Maar huiverig ervoor zijn de twee niet. "Als je je een voudig opstelt en niet verwacht dat het daar luxueus is, kom je een heel eind. Je moetje in hun levensstijl kunnen verplaatsen". Het groepje slaapt in een een voudig hotel buiten het dorpje, Wil van den Berg en Gerard Heethaar gaan helpen bouwen in Tanzania.(foto: Johan Bolink) maar gaat 's ochtends vroeg naar de werkplek en blijft daar de rest van de dag. "Je leeft dus tussen de dorpelingen. Daar ga je eten en drinken". Dat is ook een on derdeel van de reis, dat beiden trekt. "Je kunt een safari gaan doen, maar dan weet je nog niet hoe mensen daar leven", zegt Gerard. Wil: "Van het hotel moetje ook geen luxe voorstelling hebben, hoor. Het blijkt dat het zelfs vaak voorkomt dat er ineens geen stromend water meer is". De werkzaamheden kunnen be staan uit het sjouwen van stenen, timmeren of wat er op dat mo ment maar moet gebeuren. "Daarnaast gaan we er de kinde ren vermaken en moeten we zelf ons eten koken". Ook de dorpe lingen zelf, helpen mee. Met het maken van stenen bijvoorbeeld. Het werkproject duurt twee we ken. Wil en Gerard knopen ei zelf nog een extra weekje aan vast om daar echt vakantie te vieren. "Het werkproject kost de prijs van een normale vakantie daar. Hierdoor houdt Dinja geld over dat ze in het schooltje kan stoppen. Daarnaast helpen wij vrijwillig mee met de opbouw. Ook de Wilde Ganzen onder steunt het project met geld". Met de verkoop van ansichtkaar ten en het ophalen van sponsor geld, proberen deelnemers aan het project nog wat extra geld binnen te halen, zodat de doven school kan worden gerealiseerd. Wie geld wil storten, kan dit doen op bankrekening 92.74.07.442 van Dinja Konij nenbelt, onder vermelding van school. Wie meer informatie wil, kan bellen met Wil en Ger ard, telefoon 0548-362444. HOLTEN - Al viermaal heb ik gevraagd iets te doen aan de fiet senstalling op de invalidenparkeerplaats achter het gemeente huis op vrijdagmiddag. Een aangifte van zakkenrollerij (wel in het buitenland) hoeft niet, want 'wij doen er toch niet aan'. Gevraagd: is er een mogelijkheid om voor de herdenking op de Canadese Begraafplaats op 4 mei bij de busopstapplaats te ko men met een auto met een invalidenparkeerkaart. Waarin drie personen zitten die slecht ter been zijn? Antwoord: na alles in de computer te hebben gezet: 'we laten u het weten'. Niets gehoord, dus. Wat hebben wij als burgers hier nu aan? Wel kan er met zo'n vijftien man agenten (waarom zo veel) een kwartier voor de Ronde van Overijssel uitgescheurd worden. Waar blijft de maximumsnelheid in de dorpen? A. van Beek HOLTEN - De majorettes van de jubilerende Holtense Mu ziek Vereniging (HMV) zijn tijdens een majorettewedstrijd in Zwijndrecht afgelopen za terdag in de prijzen gevallen. De jongste majorettes werden individueel beoordeeld tijdens de basic strut. Dit is een onder deel waarbij ze individueel be oordeeld worden tijdens het marcheren op verplichte muziek. Alle deelneemsters werden hier bij ingedeeld in groepen, waarbij de leeftijd bepalend is voor de groep waarin deelgenomen wordt. In de categorie Peewee behaalde Tamara Oostervelt een 8.1 en won hiermee de eerste prijs. In de categorie Juvenile behaalde Danielle Oostervelt een 8.5 was goed was voor een tweede prijs. In de derde divisie behaalden Ju dith Podt en Anita Baltes een puntenaantal van 76,2. Marijke Nijland en Christa Veneklaas behaalden 79,4 punten. Dit le verde beide duo's een tweede prijs op. Ramona en Sharon Deten behaalden 80,4 punten wat hun een knappe eerste prijs opleverde. Sonja Bult behaalde met haar solo een puntenaantal van 77,2 dit was ook goed voor een tweede prijs. Een kleine groep van HMV kwam uit in de derde divisie op muziek van James Bond en be haalde in de categorie een pun tenaantal van 78.6. Dit leverde een tweede prijs op. Onder leiding van Jeannet Bos- schers en Samanthika Ulfman hebben de deelneemsters zich voorbereid. HOLTEN - Een 21 jarige auto mobilist uit Almelo reed vrijdag middag 3 juni over de Holter- bergweg. In de bocht bij de dag- camping verloor hij de controle over zijn auto. Hij kwam uit de richting van Nijverdal en is na de bocht de berm ingereden en kwam in de bermsloot met als gevolg dat de auto kantelde. De auto kwam met het dak tegen een boom tot stilstand. Uit on derzoek bleek dat de man te hard gereden heeft. Zijn rijbewijs is ingevorderd. De auto was total loss en is afgesleept. De automo bilist is naar het ziekenhuis ge bracht. Hij was er zelf ogen schijnlijk gelukkig niet ernstig HOLTEN - Vrijwilligers van de plaatselijke Zonnebloemafde- ling gaan vanaf nu loten verko pen. Zij doen dit in het kader van de Nationale Zonnebloemloterij, die dit jaar voor de 37e maal wordt gehouden. Mensen die één of meer loten van 2 euro per stuk kopen dingen mee naar 5020 geldprijzen, waaronder de hoofdprijs van 15.000 euro. Met de opbrengst organiseert de Zonnebloem tal van activiteiten: dagtochten en diverse aangepas te vakanties. Zonnebloem vrijwilligers gaan op bezoek bij zieken en gehandi capten. De afdeling Holten kan nog best enkele nieuwe vrijwilli gers gebruiken, omdat de be hoefte aan het werk van de Zon nebloem blijft stijgen. Voor meer informatie over het plaat selijke Zonnebloemwerk in Hol ten T. Aarsen, 0548-366726 of I Lubberdink, 0548-363278. HOLTEN - Met 69 gasten aan boord heeft het Rode Kruis Hol ten dinsdag 31 mei de jaarlijkse boottocht gehouden. Vanuit Giethoorn werd met het party schip van Mannes Keur de route via Blokzijl, Vollenhove. Gene- muiden, Zwartsluis gevaren. Het schip kan aangepast worden en een groot voordeel is dat de mensen buiten op het dek kun nen zitten. Voor de onontbeerlij ke medische ondersteunende be geleiding zorgden dokter Piscaer cn vrijwilligers van de EHBO Holten. Het vervoer van de gas ten werd het Rode Kruis gratis aangeboden door Taxi Aanstoot en Oad Reizen met een rolstoel bus en touringcar. Het gastvrije onthaal aan boord en ook het weer zorgden voor een onverge telijke dag voor de gasten. Zij genoten van de sfeer en hadden veel plezier, wat te zien was aan hun blije gezichten. HOLTEN - De postduiven van de Bergvliegers waren dit week end ware snelheidsduiven want de gemiddelde snelheid lag zeer hoog. Ondanks de bewolking en de buien. Maar de wind kwam uit het zuidwesten en die blies de duiven naar huis. Zaterdag om 6.45 uur werden in Pont St. Maxence (428 km) de 204 Hol tense duiven gelost. Om 10.29.06 uur klokte A. Kaspers als eerste een duif. Dit leverde een snelheid op van 1906 mpm 114 km/h). 34 minuten later was een kwart van de duiven terug. De eerste tien plaatsen: 1 -4-9-10 A. Kaspers, 2-5 A. v.d. Heide, 3 M. Lodeweges, 6-7-8 J.G.J. Wiggers. Zaterdag 11 juni is de Nationale vlucht vanuit Le Mans. Iedereen die belangstelling heeft is don derdagavond 9 juni vanaf 19.00 uur van harte welkom in het Clubgebouw aan de Slachthuis straat om te zien hoe de duiven worden in gemand. Rond 21.00 uur vertrekken de duiven rich ting Le Mans en wordt de span ning voor de liefhebbers opge bouwd tot zaterdag als de dui ven naar huis komen. HOLTEN - Leverziekten vor men dit jaar het hoofdthema voor de collecteweek Maag Le ver Darm Stichting die van 19 tot en met 25 juni ook in Holten gehouden wordt. Wie wil helpen met enkele uren collecteren kan contact opnemen met Gerrie Meilink 0548-363850. Naar schatting lijden 200.000 mensen in Nederland aan een of andere leverziekte. Uiteenlopende ziek ten als hepatitis A. B of C, lever carcinoom of aandoeningen van de galwegen. De gevolgen zijn vaak zeer ernstig en hebben in vloed op het dagelijks leven van de patiënt. Een deel van het collectegeld wordt gebruikt voor wordt ge bruikt voor preventie, onderzoek en voorlichting. Daarnaast ook voor de behandeling van maag lever- en darmaandoeningen. De Maag Lever Darm Stichting is sinds 1981 actief: het werk wordt mede mogelijk gemaakt door donaties en eenmalige gif ten van particulieren en bedfij- ven. www.mlds.nl of 0900- 2025625. HOLTEN - In de week van 23 tot en met 28 mei werd in Holten gecollecteerd voor de jaarlijks astmacollecte. De opbrengst was dit keer 2.852, 36 euro. Een mooie opbrengst waarmee weer het aan en ander gedaan kan worden. Mogelijk door col lectanten en gulle gevers. De touwtrekkers in actie met op de achtergrond het clubhuis dat gedeeld wordt met Butenboel en De Bergspeurders. (foto: Johan Bolink)

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 7