Noordwest Twente 60 jaar bevrijd Jeugd moet weten wat vrijheid kost Plannen themapark oorlog en vrede nog altijd levend 'Ik begreep niet waarom mijn moeder zo huilde' se Ter gedachtenis aan Joden, verzetsmensen en bevrijders Holten centrum herdenking Weesjongen met schuilnaam Colofon prjgf- Donderdag 21 april 2005 Holtens Nieuwsblad 7 'The act of remembrance' klinkt op 4 mei als honderden Canadese veteranen zich ver zamelen op de Canadese Be graafplaats in Holten om hun gevallen kameraden te her denken. Het wordt een indrukwekkende herdenking, met de 'missing- man' vlucht door vier F-16's, waarvan er één boven het kruis van de begraafplaats recht naar boven gaat. Met 'poppies', de bekende Canadese klaproos, symbool van herdenken, die door een helikopter boven de begraafplaats uitgestrooid wor den. Met kinderen die brood de len met de veteranen én met de Canadese gouverneur-generaal Adrienne Clarkson, die bege leid wordt door Pieter van Vol- lenhove. De herdenking wordt live uitge zonden in Canada hoewel het daar dan vier uur 's morgens is. De reportage wordt die dag ook herhaald. ïn het kielzog van de gouverneur-generaal volgen mi nisters en ambassadeurs. De her denking wordt ook bezocht door de begeleiders van de veteranen en vele belangstellenden. De or ganisatie verwacht in totaal zo'n vijfduizend personen. De offi ciële herdenking begint om 11.00 uur en duurt tot 12.30 uur. Kaarten voor de herdenking zijn gratis af te halen bij de VVV- kantoren in Holten en Rijssen. Op het kaartje staat de opstap plaats van waar men naar de Ca nadese Begraafplaats vervoerd wordt. Wie geen toegangskaart heeft, kan niet bij de herdenking aanwezig zijn. Hoewel er veel autoriteiten aan wezig zijn, nemen bij de plech tigheid op de Holterberg de kin deren een centrale plaats in. Hol- tense schoolkinderen declame ren onder andere 'In Flander Fields the poppies blow' en het aangrijpende 'The Trainwisthle'. "Toen de soldaten terugkwamen in Canada reisden ze per trein They shall grow not old, as wethat are left grow old. Age shall not weary them, nor the years condemn At the going down of the sun and in the morning: We will remember them! weer naar huis. Als de machinis ten wisten dat er soldaten in de trein zaten, lieten ze de trein een bepaald fluitsignaal blazen, zo dat de inwoners wisten: er ko men soldaten thuis", vertelt Margriet Hanewinkel, voorzitter van de Stichting Viering Natio nale Feestdagen Holten, die ver antwoordelijk is voor het pro gramma. Met op de achtergrond het ge luid van de voortdenderende trein en die stoomfluit verzorgen kinderen de declamatie, in het Engels en het Nederlands, over de soldaten die niet thuiskwa men en hun laatste station von den op de begraafplaats in Hol ten. Het 75 kinderen tellende koor uit Georgetown zingt en sa men met de Holtense schoolkin deren leggen de Canadese kin deren bloemen op de graven. Tenslotte delen de schoolkinde ren het brood met de bevrijders. Dat speciaal gebakken brood be staat uit zes delen. "Het brood delen verwijst naar het thema van dit jaar 'vrijheid delen is een kunst'. De kinderen houden één deel zelf en geven vijf delen weg. Vijf stukjes van 'mij/mei' en dat verwijst naar henzelf en naar 5 mei", legt Hanewinkel uit. Gesproken wordt door de gouverneur-generaal Clarkson, door burgemeester Bort Koele- wijn, door de Canadese minister van Veteranenzaken Albina Gu- arinieri en prof. dr. Anne van der Meiden. De minuut stilte wordt ingeluid door de Last Post. Daarna voe ren de Fló's de 'missing man formatie' uit. Dan volgt de 'Act of rememberance' door de vete ranen, gevolgd door de belofte van Canadese jongenen om de gevallenen te blijven herdenken. Daarna worden kransen gelegd. "De kinderen leggen de eerste krans, en daarna een beperkt aantal officiële instanties", ver telt Hanewinkel. Na het officiële gedeelte kan iedereen bloemen of kransen neerleggen. Dan leg gen ook de kinderen bloemen op de graven en zingen het Canade se kinderkoor en het Ambassad or Christian Menchoire uit Ca nada. "Er zijn hier grote herdenkingen gehouden. Maar ook dit is een speciale herdenking. Voor de veteranen betekent dit heel veel. Deze mensen komen hier vol overgave herdenken en zijn vaak geëmotioneerd. Het doet je wat. zo'n oude veteraan bij een ge denksteen", aldus Hanewinkel. Hoewel het aantal veteranen af neemt, zijn er elk jaar meer men sen bij de herdenkingen op de berg. Hanewinkel: "We richten ons ook vooral op de jeugd. We moeten de jongeren ervan door dringen dat vrijheid niet iets vanzelfsprekends is en dat vrij heid iets is dat je moet onder houden. De jeugd is de toekomst en moet de vrijheid waarmaken. En ze moet weten wat vrijheid kosten kan." Hij behoort tot de weinige Joodse gezinnen in Almelo die de oorlog ongedeerd overleef den. Bernhard Kats (71), een geboren Almeloër dook als 10-jarige jongen in de zomer van 1943 met zijn jongere zuster onder op drie adressen. Over die periode wil hij eind dit jaar een boek publiceren met de titel 'De Bedevaart'. "Het schrijven vlotte niet erg, maar ik heb het ten behoeve van mijn kinderen en hun tijdgenoten, als een soort plicht, doorgezet", aldus de nu in Israël wonende Kats. Kats dook in juni 194.3 als tien jarige jongen met zijn zuster, vader en moeder onder op de zolder van een boswachtershuis bij de familie ten Brug in Hul zen, gemeente Hellendoorn. "Mijn zusje en vooral ik. maak ten teveel lawaai. We wilden buiten spelen. Na twee weken kwamen er twee heren, die vroegen of we een treinreisje wilden maken. Nou, dat vond ik prachtig. Ik begreep alleen niet, waarom moeder zo huilde. We stapten uit de trein in Nijverdal. De heren hebben ons toen afge leverd bij het hoofd van de School met de Bijbel en zijn fa milie, in Hulzen. Omdat het zo'n lieve en hartelijke familie van zes personen,was, heb ik me snel aan de nieuwe omstan digheden aangepast." Hij ging gewoon naar school als een Rotterdams weeskind, met een schuilnaam. Na school speelde hij altijd buiten. "Eens kwam er een groep van vier boerenjongens op me af. Ze be gonnen me te treiteren, vanwe ge mijn bruine schoenen. Een nam zijn klomp en begon me er mee te slaan. Ik werd toen zo kwaad, dat ik weg wilde en in het rond ging slaan. Per onge luk heb ik één van hen een bloedneus geslagen. Hij liep huilend weg, zijn vriendjes hem achterna. Sinds die dag heb ik nooit meer schoenen aange daan, behalve de enkele keer dat ik naar de kerk ging. Ik leer de ook al gauw Twents pro- at'n." Na de oorlog werd hij met zijn ouders herenigd. Het gezin Kats was een van de weinige Joodse gezinnen in Almelo die de oorlog ongedeerd overleef den. Veertig familieleden van hem overleefden de oorlog niet. "Ik was de eerste jongen die na de oorlog zijn barmitsva (Jood se communie) in de kleine sy nagoge van Almelo deed. Van de 857 Almelose Joden waren er geloof ik iets meer dan hon derd overgebleven. Iedereen huilde." Met het schrijven van het boek borrelen er weer herinneringen omhoog. Herinneringen aan de bezetting, de luchtgevechten, de V-l's en V-2's en herinneringen aan Almelo. "De Oude Wierden- seweg, het zwembad, de grote markt, de aankomst van sinter klaas en zwarte piet op het sta tion, de Hancater brug, het Twente-Rijnkanaal, de Lolee. het schaatsen op de gracht rond het Egbert ten Cate park en de ijscoman met roomijsjes van 15 en 10 cent." Hij werd geboren in 1933 in Almelo als zoon van een plaatselijke arts. "Ik groeide op als een kleine lord Fantleroy, al tijd keurig gekleed, welopge voed en gehoorzaam." Kats heeft een twee jaar jongere zus ter. Het gezin had een gouver nante en twee dienstmeisjes, één voor het huis en één voor de keuken. Vader praktiseerde aan huis. Ze woonden aan de Egbert ten Catelaan. Kats herinnert zich nog hoe de Duitse troepen op 10 mei 1940 de hele dag door de laan trokken. "En de luchtge vechten, dag in dag uit, en de V- l's en V-2's gedurende mijn on derduikperiode." Over die perio de wil hij eind dit jaar een boek publiceren met de titel 'De Bede vaart'. Hij heeft het al tien jaar in voorbereiding en wilde het in eerste instantie gaan schrijven op aandrang van zijn moeder. Hij begon in het Engels, "omdat mijn Nederlands niet zo goed meer was". Maar naar.mate hij meer en meer Hollandse woor den en begrippen tegenkwam, die niet in het Engels vertaald of uitgelegd kunnen worden, is hij geleidelijk en nu in het geheel in het Nederlands gaan schrijven. "En after all, het hele verhaal speelt zich in Nederland af. Wel zal ik het later in het Engels om schrijven." Hij woont nu in Omer, Israël, een kleine nederzetting in het. noorden van de Negev-woestijn. Daarvoor in de Verenigde Sta ten. Drie keer ging hij naar Israël voor het eerst in 1961 "voor twee jaar op het Hadassah zie kenhuis. Ik was een echte Zio nist." De tweede keer nam hij zijn vrouw en twee kinderen mee. Dat was in 1968, hij bleef er vier jaar. Daarna ging hij voor NASA werken. In 2000 bleef hij in Israël met zijn vrouw. Hij is nu gepensioneerd. Zijn vier kin deren zijn in de VS gebleven. Hij is zes keer terug geweest in Nederland, voor het laatst in 1982. Herdenkingen zijn volgens hem alleen belangrijk als ze beteke nis hebben. "De Tweede We reldoorlog herdenken is voor sommigen veel meer belangrijk dan voor mij. Iedereen kent en kele feiten van de Tweede We reldoorlog. Ook wordt erover op scholen ge doceerd. En wie geïnteresseerd is kan internet gebruiken. Het net is vol met algemene gege vens en individuele herinnerin gen. Wat we nooit mogen verge ten is, dat mensen in staat zijn geweest, een moordindustrie op gang te brengen, die aan miljoe nen het leven heeft gekost. Stel je voor wat er gebeurd zou zijn als de nazi's computers hadden gehad." Dit boek beschrijft het leven van een Joodse jongen, gedu rende de Tweede Wereldoor log. De Joodse gemeente van Almelo telt 250 families, 875 leden in totaal, met een syna goge en een begraafplaats. Va der is huisarts. Hij is afkom stig uit de naburige provincie Drenthe. Daar heeft zijn fami lie twee eeuwen, geleefd. Zijn voorvader, uit Frankfurt-am- Main, besloot in 1697 naar Nederland te emigreren, om dat de regering daar aan de Jo den dezelfde rechten toekende als aan de overige burgers. Moeder is na de Eerste We reldoorlog uit Duitsland naar Nederland gekomen. Zij groeide op in Breslau. Het Joodse leven thuis is traditio neel. Op vrijdagavond krijgt hij een keppeltje op het hoofd, vader steekt de kaarsen aan en zegt de gebeden over de wijn en het brood. Er wordt een feestelijke maaltijd opgediend. Een enkele keer gaat hij met zijn vader naar de synagoge of "sjoel", soms op Shabat. altijd op Rosh Hashana en Yom Kippur. Op Pesach wordt thuis een uitgebreide Seder gevierd. Op Simchas Torah worden er snoepjes in de sjoel gestrooid en de Torah rol wordt feeste lijk rondgedragen. De buiten staander merkt nauwelijks dat hij Joods is. Hij ziet er met zijn blonde haren, groene ogen en rechte neus zeker niet Joods uit. Hij gaat naar de kleuter school, later naar de algemene lagere school met zijn niet- joodse vriendjes en vriendin netjes. Dat verandert na 10 mei 1940, als de Duitsers Ne derland en zijn stadje bezetten. Eerst wordt hij niet meer in het gemeentezwembad toegelaten. Dan wordt het bezoeken van restaurants aan Joden en hon den verboden. Kort daarna naait moeder, met tranen in haar ogen, een oranje David ster op zijn jasje. Hij mag niet meer naar de gewone school. Moet nu een eind lopen naar de Joodse school. Als hij langs zijn voormalige school loopt, wordt hij door sommige klas genoten uitgescholden. Uit de dagelijkse opmerkingen en verhalen van zijn ouders voelt hij zijn moeders angst en be zorgdheid. Tegelijkertijd hoort hij zijn vaders geruststellende stem. Dan plotseling de vlucht. Alles achtergelaten. Ondergedoken. Hij is nu een Rotterdams weesjongetje, met een schuilnaam. Vanwege zijn jeugd ervaart hij de oorlog als een groot avontuur. Tenminste dat lijkt zo. (uit: 'De Bedevaart' van Bern hard Kats) Wie over de Transportweg op het Nijverdalse industrieter rein rijdt, zal zijn ogen niet ge loven. Daar staat zomaar in een weiland tussen kantoor- en fabrieksgebouwen en loodsen een tank uit de Tweede We reldoorlog. Bovendien wap pert er een Amerikaanse vlag. Wie verder kijkt, ziet nog veel meer voertuigen uit WO II. Tanks, gevechtswagens, vracht wagens. jeeps, takelwagens en rijen militaire jerrycans. De voertuigen bevinden zich in ver schillende stadia van onderhoud. Duidelijk is dat er aan allemaal ernstig gesleuteld en geverfd zal moeten worden voor ze er weer uitzien zoals ooit de bedoeling was. In een grote hal is Nijver- daller Joop Staman daarmee werkzaam. Oude militaire voer tuigen zijn zijn grote hobby en zijn broodwinning. Van over de hele wereld haalt hij oude voer tuigen en tanks en onderdelen daarvan naar Nijverdal, waar ze opgeknapt worden. "Op beurzen in binnen- en buitenland lopen mensen van alle leeftijden en al le rangen en standen rond, op zoek naar juist dat specifieke on derdeeltje voor hun jeep of pick up. Het is een boeiende wereld", vindt Staman. Naast de verkoop op beurzen verhuurt hij zijn tanks en andere voertuigen ook voor het maken van films over de Tweede We reldoorlog. De authentieke tanks zijn onder meer te zien in de top- film 'Saving Private Ryan'. Lo- gisch dat Staman lid is van de stichting Keep them Rolling: een stichting die zich inzet om oude militaire voertuigen rij klaar te houden en bij diverse gelegenheden en herdenkingen met het oorlogstuigt naar buiten komt. Hij is regiocoördinator. Zeker in deze tijd met de her denking van zestig jaar bevrij ding laat 'Keep them Rolling' zich regelmatig zien en horen in de regio. Door zijn collectie en belang stelling voor historische voertui gen uit WO II ontstond het idee om in Nijverdal een Oorlogsmu seum te stichten waar de collec tie een passend onderkomen zou kunnen vinden. De plannen be staan al enkele jaren. Oorlogs museum dekt niet helemaal de lading. De werktitel is 'Thema park voor oorlog en vrede'. "De plannen zijn niet van de baan", benadrukt Staman. "Het stich tingsbestuur. waarin ook de ge meente Hellendoorn vertegen woordigd is, is er nog steeds mee bezig. Maar momenteel is er geen nieuws. We hebben ra diostilte. Zeker is wel dat er in de toekomst weer het een en an der naar buiten komt, als we iets verder zijn." Tot zolang staat een deel van de collectie van Staman opgeslagen in het Oor logsmuseum in Zwijndrecht, dat overigens zal worden ingepast in een zelfde soort museum in het Brabantse Overloon. Maar op zaterdagmiddag 7 mei rijdt bij de feestelijkheden ter herdenking van de bevrijding een grote militaire parade met de Canadse bevrijders door Nijver dal en daarbij zijn ook de pronk stukken van Joop Staman. Eer der die morgen vertrekt de stoet van het terrein om via Rijssen en Holten, waarbij ook de militaire begraafplaats wordt aangedaan, in de middag naar Nijverdal te komen. Zo'n honderd voertuigen en vele muziekkorpsen doen in de parade mee. De Historische Kring Hellen- doom-N ij verdal geeft ter gele genheid van de herdenking een boek uit over de slachtoffers van het bombardement op 22 maart op het dorp. In die kringen is ook historisch materiaal uit de afgelopen oorlog. Men spreekt daar liever over Verzetsmuse um. Staman bevestigt dat er ze ker plaats zal zijn voor uitingen van het lokale en regionale ver zet in het nieuwe museum. Noordwest Twente 60 jaar bevrijd is een gezamenlijke productie van de Wegener huis-aan-huiskranten Twents Volksblad, Holtens Nieuws blad, Weekblad De Koerier, De Driehoek en Twenth Rui ten Drie. Teksten: Lieke van der Lee, Jenny Bouwhuis-Ter Maat, Miranda Gerritsen, Edelmira Valera en René Leferink. Foto's: Johan Bolink, Harry Broeze, www.oorlogsmonu- menten.nl. I Almelo Een plaquette van zwart natuursteen met een meaple leaf, het nationale symbool van Canada, aan de Oot- marsumsestraat is één van de vele oorlogsmonumenten in Almelo. De gedenksteen herinnert aan de Cana dian Grenadier Guards Frans A. Wil liams en Milton R Lewis die de dood vonden tijdens de bevrijding van Almelo. Op 4 april 1945 reed de eerste geallieerde tank over de spoorbrug bij de Steffensweg Almelo binnen. Bij het Waaggebouw vond een vuurgevecht plaats tussen de bezetter en een Canadese tank. Het karak teristieke gebouw werd hierbij zwaar beschadigd. De opmars van de Cana dese troepen werd bemoeilijkt nadat er door een Duitse 'panserfaust' een Stuart tank op de Vriezebrug was opgeblazen. Hierbij kwamen Williams en Lewis om het leven. Almelo werd op 5 april bevrijd. Bij diezelfde Vrie zebrug herinnert een herdenkingskruis aan de gebroeders Albertus en Jo hannes Kamphuis die daar vlak voor de bevrijding door de bezetter werden gefusilleerd. Op deze plek bevond zich in de laatste maanden van de oorlog een V1 stelling die deel uitmaakte van Commando centrum 'Hertme' met VI stellingen in Bolkshoek (baan 1Nijreesbos (baan 2 en 3) en Platen- kamp (baan 4Daarnaast zijn in Almelo nog oorlogsgraven op de gemeen telijke begraafplaats Het Groenendeal aan de Willem de Clercqstraat. De geallieerde eregraven in Almelo herbergen het stoffelijke overschot van negentien gesneuvelde militairen. Bij elk graf is een identieke zerk van wit te natuursteen geplaatst met in reliëf een embleem en een kruis. Een bevrij dingsplaquette op de zijmuur van stationsgebouw De Riet herinnert aan de bev rijding. Bij De Riet reden op 4 april 1945 de eerste tanks van het Cana dian Lake Superior Regiment Almelo binnen. Een dag later was heel Al melo bevrijd. Almelo heeft ook nog een bevrijdingsmonument dat ge plaatst is bij het stadhuis Het bevrijdingsmonument herinnert de inwoners Almelo aan de Tweede Wereldoorlog en aan het herwinnen van de vrij heid. Tot slot is er het monument voor de gevallenen aan het Wethouder E van Donkelaarplein. Het monument herdenkt de ruim vierhonderd mede burgers die tijdens de bezettingsjaren door oorlogshandelingen zijn omge komen en is het centrum van de jaarlijkse herdenkingsplechtigheden. Daarte Ook het monument m Daarlc, een ech te verzetshaard waar vele studenten uit het westen een onderduikadres von den. is ter nagedachtenis aan een ge vallene tijdens de oorlog Geerhard Bosch, die als ambtenaar op het ge meentehuis in Hellendoorn werkte vond de dood in het Duitse concentra tiekamp Ludwiglust Hij hielp velen aan persoonsbew ijzen en was betrok ken bij de overval op het bevolkingsre gister in Hellendoorn Een plaatselijk comité zorgde kort na de oorlog dat er voor Bosch een herdenkingssteen bij de Nederlands hervormde kerk werd ge plaatst. Wierden Het herdenkingsmonument tegen over het station in Wierden is een geschenk als blijk van waardering en dankbaarheid voor de spontane hulp en steun die de plaatselijke be volking heeft geboden aan dwang arbeider uit het Zuidhollandse en Zeeuwse Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duivenland. Tevens worden met het gedenkteken vier mannen herdacht die bij de beschie tingen op de transporttrein zijn om gekomen, te weten: A. Doornhein, D.J. van der Graaf, P. Kerp en P. Lont. Sinds de Nederlandse rege ring in London in september 1944 de grote spoorwegstaking had afge kondigd, was elke trein die nog reed het doelwit van geallieerde jacht vliegtuigen. Zo ook een lange trein die op 25 december 1944 in de vroege ochtend vanuit Kampen was vertrokken. Omstreeks 9 uur werd Wierden opgeschikt door het luide rate len van machinegeweren. Engelse Spitfires scheerde laag over het station en beschoten de trein. Maar in de wagons zaten geen vijandelijke troepen of oorlogsmaterieel, maar 1.400 mannen uit Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duivenland. Zij werden onder zware bewaking in afgesloten wagons voor verplichte tewerkstelling naar Duitsland afgevoerd. Toen de trein bij het station van Wierden tot stilstand kwam te staan, werd het van alle kanten beschoten. Vier mannen werden dodelijk getroffen door mi trailleurkogels. Velen raakten gewond. Ruim 160 gevangenen zagen kans te ontvluchten en werden opgevangen door de plaatselijke bevolking. Het Joods monument eveneens aan de Spoorstraat is opgericht ter nagedachte nis aan negen joodse medeburgers die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de bezetter zijn omgebracht, te weten: Simon Bertus de Haas, Helena de Haas-de Bruin. Lion de Haas. Carolina de Haas-Polak, Joseph Leeser, Johanna Leeser-Keizer. Adolf Minders, Mozes Pagrach en Reintje Pagr- ach. Daarnaast is er nog een Brits ereveld op de Algemene Begraafplaats. Het erveld herbergt de graven van zeventien Engelse, twee Canadese en twee Nieuw-Zeelandse militairen, die bij luchtgevechten zijn omgekomen. Bij elk graf is een identieke zerk van witte natuursteen geplaatst. De inrich ting van Britse erevelden is uniform in alle 140 landen, waar de Common wealth War Graves Commission verantwoordelijk is voor het onderhoud van de oorlogsgraven. Daarlerveen Een gedenksteen in de tuin van de gere formeerde kerk vrijgemaakt in Daarler veen verwijst naar de namen van vier verzetsstrijders. Gozem Gntter (opge pakt na verraad). Gerrit Jan Kerkdijk (doodgeschoten op de dag van de be vrijding). Wicher Wuitc fgevallen bij felle beschietingen op schepen in het Overijsselse Kanaal) en Gerhard Nij- land. Deze laatste werd opgepakt door de Sicherheits Dienst nadat in een hooi berg op de boerderij van zijn vader de grootste buit ooit bij een bankoverval werd gevonden. Bij de Nederlandsche Bank aan de Wierdensestraat in Almelo werd door verzetsstrijders 46 miljoen gulden buitgemaakt. Nijland stierf in concentratiekamp Neuengamme. i'l j "fc, Oorlog en Kloosterhaar zijn onlosma kelijk verbonden met boer Albertus Weerts Reeds in de Eerste Wereldoor log hielp hij Russische krijgsgevangen de grens over naar Nederland en toen de Nationaal Socialistische Partij in duitsland steeds meer terrein won w aarschuwde hij al voor de verderfe lijkheden van het regime. In WO II vonden veel Joden, verzetsstrijders en piloten onderdak in zijn potstal waar een stier als een soort waakhond dien de. Bovendien hielp hij veel dwangarbeiders uit heel Europa vluchten die te werk werden gesteld om langs zijn boerderij een verhard pad aan te leggen Dat pad moest als vluchtroute voor de Duitsers dienen, maar de aanleg liep fikse vertra ging op door doordat vele dwangarbeiders dankzij Weerts een nieuwe vrijheid te gemoet gingen. Nu nog is deze weg in de volksmond bekend als hazenpad. Weerts kreeg een monument in de vorm van een kei die zijn kracht en robuustheid uitstraalt. Het monument aan de Eversdijk in Enter is opgericht ter nagedachtenis aan de verzetsman Hendrikus de Vries die hier op 9 december 1944 door de Sicherheits Dienst werd ge fusilleerd. Hendrikus de Vries werd beschuldigd van hulp verlenen aan het verzet. Het enige dat de SD kon vinden waren wat papieren en een typemachine. De Vries werd ge sommeerd de typemachine naar de auto te brengen. Toen De Vries zich omdraaide om naar huis te lopen, werd hij door de twee SD-ers in de rug geschoten. Het Joods monument aan de Bomerbroekseweg in Enter is op gericht ter nagedachtenis aan twintig joodse medeburgers die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen in de vernietigingskampen Sobi- bor en Auschw itz. Daarnaast is er in Enter een zwerfkei aan de Rijssense- weg ter nagedachtenis aan alle medeburgers die tijdens de bezettingsjaren door oorlogshandelingen zijn omgekomen.

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 7