Noordwest Twente 60 jaar bevrijd 'Thuis ben ik niemand, hier ben ik een held' Nachtmerrie op een zonnige dag Canadese veteranen komen ook na zestig jaar nog graag naar Nederland Ter gedachtenis aan Joden, verzetsmensen en bevrijders mm Donderdag 21 april 2005 Holtens Nieuwsblad 6 Welcome Again Veterans (WAV), met haar hoofdkwar tier in Holten, is al ruim een jaar bezig met het voorberei den van warme welkomst- en herdenkingsactiviteiten voor het zestigste bevrijdingsjaar. "Vijf jaar geleden dachten we dat het de laatste keer was dat veteranen uit Canada hier zouden komen, ook al gezien de leeftijd van de veteranen. Maar direct na het 55ste jaar werd al gevraagd naar de ze stigste herdenking", vertellen Gert Jan van 't Holt en Ma- rietje Eggink, die samen met penningmeester Harry Lie- vendag het bestuur vormen. 'Thuis ben ik niemand, hier ben ik een held', zei een veter aan in 2000. Het gebied van de WAV is Overijssel en Noord-Gelderland. De WAV vroeg inmiddels de verschillende plaatselijke co mités van Holten, Almelo, Dalf- sen, Markelo. Deventer, Goor, Nieuwleusen, IJsselmuiden, Borculo-Eibergen-Neede en Zutphen naar gastgezinnen om zo de veteranen en hun directe begeleiders te kunnen herber gen. De Stichting Welcome Again Veterans werd opgericht in 1989 en kwam voort uit het plaatselij ke Pelgrimage Comité, dat van de vijftiger tot de zeventigerja ren jaarlijks de familieleden van de gevallen soldaten, die op de Canadese Begraafplaats in Hol ten zijn begraven, huisvestte en een programma aanbood. Vanaf 1990 organiseert Welcome Again Veterans soortgelijke pro gramma's voor Canadese vetera nen en regimenten die een be zoek aan Nederland brengen. Een herdenking op de Canadese Begraafplaats in Holten is daar bij een centraal onderdeel van dit programma. Voor de zestigste verjaardag van de bevrijding is veel aandacht, hebben Van 't Holt en Eggink gemerkt. Aangenaam verrast waren de WAV-bestuursleden toen ze vernamen dat Canada de WAV en Holten bovenaan de lijst van evenementen heeft ge zet die bezocht worden door on der andere de gouverneur-gene raal, de 'Beatrix' van Canada, Adrienne Clarkson. "Zij is de plaatsvervanger van koningin Elisabeth in Canada, staatshoofd van Canada dus", vertellen Eg gink en Van 't Holt. Het is de eerste keer dat de gou verneur-generaal naar Holten komt. In haar kielzog reist een aantal ministers mee. Clarkson komt met een delegatie van rond 650 Canadezen naar Holten, waaronder ministers, voorzitters van veteranenorganisaties, de erewacht, de militaire band en vlagdragers. "In de vlaggenpara- de zijn alle provincies van Cana da vertegenwoordigd: een kleur rijk schouwspel. En ook de ere wacht is prachtig mooi. Ze staan op de Canadese begraafplaats hier van het hek tot aan de trap pen." Circa zevenhonderd veteranen wagen deze keer de oversteek naar Europa. Tien jaar geleden, met de vijftigste herdenking van de bevrijding, kwamen nog ruim 4.500 veteranen naar Overijssel. "De jongste veteranen zijn in middels rond de tachtig. 'De wil is groot, maar het vlees is zwak', zei onlangs een veteraan tegen ons." Niet alleen de veteranen worden bij gastgezinnen onder gebracht, dat geldt ook voor één begeleider per veteraan "Daar houden we als organisatie ook rekening mee. Het is niet de be doeling dat we halve families gaan onderbrengen", aldus Eg gink en Van 't Holt. Andere taken van de regionale WAV zijn het organiseren aller lei activiteiten rond de grote her denking op de Canadese Be graafplaats in Holten: de aan- en afvoer, de inrichting, het geluid oftewel bijvoorbeeld de rijplaten op de zandwegen, de stoelen, drinken voor de veteranen zijn het pakkie-an van de regio- WAV. De WAV is verantwoor delijk voor het vervoer van de veteranen naar de hoogtepunten op 3 mei in Groesbeek, 4 mei in Holten en 8 mei, de grote parade in Apeldoorn. Ze verzorgt ook het vervoer van en naar Schiphol naar en vanuit de gastgemeente. De WAV zorgt ook voor subsi dies aan de plaatselijke comités voor een plaatselijk programma gedurende de periode van 30 april tot 10 mei. Dat zo'n megaproject de nodige kosten met zich meebrengt is duidelijk. De WAV heeft ver schillende bedrijven aangeschre ven, maar kan nog best financië le steun gebruiken. Bedrijven en particulieren die mee willen hel pen om er voor de veteranen een onvergetelijke herdenking van te maken kunnen een bijdrage stor ten op rekeningnummer 49 76 59 840 van de ABN/AMRO- bank, ten name van Welcome Again Veterans, Holten. "Wat we van deze zestigste her denking verwachten? Dat onze bevrijders opnieuw met veel en thousiasme zullen worden ont vangen. Door onderbrenging in gastgezinnen zal het contact met de bevolking worden verhoogd en we hopen de Canadezen te la ten zien op 4 mei dat we de slachtoffers blijven herdenken", aldus de WAV-bestuursleden. Het gedenkteken aan de Oranjestraat in Holten her innert nog aan die bewuste ochtend op 30 april 1945. Het was een dag die mooi en zonnig begon. Uiteindelijk werd die dag een nachtmer rie. Een V2 kop explodeerde aan de Oranjestraat in Hol ten tijdens zijn retour. Hier bij kwamen vijf Engelse mi litairen en een jonge vrouw en om het leven. Ook werden er twee huizen weggeblazen. Mevrouw Ten Velde-Aan- stoot herinnert zich de dag nog als die van gisteren. Er staat een asbak met een foto van het huis op de tafel. Het huis dat mevrouw Ten Vel- de-Aanstoot en haar man als net getrouwd stel lieten bou wen in 1937. Een prachtig deftig huis aan de Oranjestraat 67. Het huis had een waterleiding en een af voer. De oorlog kende hon gersnood en vanuit de kerk werd gevraagd kinderen uit het Corrie was inmiddels 23 jaar en ze was net zondags met een vriendin naar Deventer ge weest, "Nou begin ik pas te le ven, had ze gezegd nadat de Duitsers weggingen. Er zat precies één dag tussen, zegt ze al zuchtend." Het was die bewuste 30 april 1945 zonnig en de vlaggetjes hingen uit. Mevrouw Ten Vel- de-Aanstoot bereidde haar maaltijd voor. "Ik wilde oranjestaafjes (knol raapjes) eten. Heerlijk met nootmuskaat en een papje, ik had alleen geen melk genoeg. rie, ga jij even naar oma toe, een beetje melk ha len. Mijn moeder woonde schuin te genover ons en dat huis staat er nog steeds. Ik was de aardappels aan het opzetten bij het fornuis. Ik zie Corrie nog lopen met een liter maatje voor de melk. Ook zag ik de V2 over de straat heen komen en er kwamen allemaal rode en blauwe balletjes uit. En ineens die knal. Ik dacht, ik moet weg, want ik was in ver wachting van Mieke, ons der de kindje. Het was allemaal een drama. Ik ben gaan lopen en bloedde zo vreselijk, toen wist ik nog niet dat mijn oog er uit hing. Mijn gezicht was op diverse plekken kapot en mijn andere oog werd op het nip pertje gered." Dat is nu zestig jaar geleden. Corrie is nooit verder gekomen dan die plek. Ze wijst een plek aan op de fo to. De armen waren eraf. Ik heb het zelf gelukkig niet ge zien. Ze hadden aan de V2 ge morreld, de dekmantel was er af. Ze wilden hem laten ontplof fen op een veilige plek ergens in de bergen of zo. Van alle huizen in de buurt waren de ra men er uit gesprongen. Het was nog een geluk bij een on geluk. Als hij in het midden van het dorp was geëxplo deerd, dan waren er veel meer doden gevallen. Ik werd in Deventer geopereerd en kreeg een glazen oog. Het heeft nog een tijd geduurd voor we de ouders van Corrie konden inlichtten. Dat was nou éénmaal in die tijd. Corrie is in Holten op de oude be graafplaats begraven. Het graf is er nog steeds en bevindt zich precies achter het lijkenhuis- In heel Nederland zijn er ruim 2500. in het gebied noordwest Twente tiental len. Oorlogsmonumenten. V aak ter nagedachtenis aan de gevallen; verzet strijders, Joden, bevrijders, maar ook onschuldige burgers. Een plek om even bij stil te staan. Voor de oudere generatie om herinneringen op te halen, voor de jongeren om ze bewust te maken en houden van deze inktzwarte bladzijde in de geschiedenis. Sommige monumenten doen al zestig jaar dienst, anderen zijn om welke reden dan ook op een later moment geplaatst. Ook nu zestig jaar na de bevrijding worden nog monumenten opgericht, zo als 5 april bij de Puntbrug in Vroomshoop en 20 april als in Kloosterhaar een monument ter nagedachtenis van de Joodse werkkrampen wordt ont huld. V andaar een overzicht, niet uitputtend, wel interessant. Niet alleen om de gedachte aan een vreselijke periode in stand te houden, maar zeker ook vanwege de moedige maar vaak ook trieste verhalen, die achter deze monu menten schuil gaan. Het is niet opmerkelijk dat enkele mo numenten zijn gesitueerd op plekken die in de oorlog van cruciaal belang zijn geweest. Zo ook de stenen zuil met klok bij de Tonnendijkbrug een voormalige ophaalbrug aan de Ham- merstraat in Vroomshoop. De brug vloog in de oorlog maar liefst twee keer in de lucht. Aan het begin en op de dag dat Vroomshoop werd bevrijd, namelijk 5 april 1945. De Duitsers wil den met het opblazen van deze brug de opmars van de Canadezen stuitten. Doordat andere kanaalovergangen bij Daarlerveen en Geerdijk in tact bleven lukte dat niet. Toen in Vroomshoop in 1988 een eigen 4 mei comité werd op gericht. werd het initiatief genomen voor een nieuw monument Op het plein voor de bibliotheek verrees in 1990 het V-monument, het monument van Vrede, Vrijheid en Recht. Op een plateau van twaalf meter doorsnee verrijzen twee gedeelten va neen dreigende muur tot een hoogte van 1,80 meter. De keiharde wal symboliseert de donkere tijd van oorlog, onderdrukking, geweld en onrecht. De zwerfkeien in het plateau staan voor de vele gevallenen. Tegelijkertijd met de onthulling van het V-monument werd het plein omgedoopt tot Vredesplein. Nijverdal Het monument Twilhaar op de Sal- landse Heuvelrug in Nijverdal her innert aan de 83 joodse mannen (voornamelijk uit Groningen) die in 1942 korte tijd op de Sallandse Heu velrug moesten verblijven. Op 2 ok tober 1942 werd het kamp Twilhaar door de bezetter ontruimd en gingen de joodse mannen op transport naar Westerbork en verder. Vrijwel nie mand van hen heeft dit overleefd. Werkkamp Twilhaar, of'Rijkswerk kamp Twilhaar' zoals het officieel heette, was één van de bijna vijftig joodse werkkampen in Nederland. De ze werkkampen waren het voorportaal van Westerbork en zijn negen maanden in gebruik geweest. In elk kamp verbleven 150 a 200 mannen tus sen 18 en 65 jaar. De werkkampen lagen in afgelegen gebieden in Drenthe, Overijssel en Friesland, ver weg van de Randstad waar de meeste joden woonden. Uit bijna elk gezin zat er op die manier wel iemand ergens vast in een werkkamp, waardoor niet alleen de weerbare mannen, maar ook de gezinnen en verdere familie gegijzeld werden gehouden. In Overijssel la gen maar liefst tien van deze tot joodse werkkampen ingerichte locaties. In de lente van 1942 kwamen in Overijssel voornamelijk Amsterdammers in de kampen terecht. In de zomer van datzelfde jaar werden Groningers naar onder andere Twilhaar, Balderhaar en Kloosterhaar gezonden. Van het oorspronkelijke Rijkswerkkamp zijn nauwelijks overblijfselen bekend. Al thans niet op de plek, waar dit voormalige Nijverdalse kamp heeft gestaan. Op dit moment zijn 29 namen bekend van de ongeveer negentig mannen, die in het Nijverdalse kamp hebben vastgezeten. De namen van 56 Gronin ger mannen die in 1942 in Twilhaar hebben gezeten ontbreken nog. Het monument bij het gemeentehuis te Nijverdal is opgericht ter nagedachtenis aan de 85 medeburgers die bij luchtbombardementen zijn omgekomen. Het zwaarste bombardement vond plaats op 22 maart 1945, waarbij 73 doden vielen te betreuren. Het Joods monument in Hellendoom is een afgebroken gedenksteen met een Davidster. Op de voorzijde van de gedenksteen staan de namen van twaalf joodse oorlogsslachtoffers uit Hellendoom. - De geal lieerde eregraven in Hellendoom op de Algemene Begraafplaats herbergen het stoffelijke overschot van vijftien gesneuvelde bemanningsleden van een RAF-vliegtuig dat tijdens de Tweede Wereldoorlog in Hellendoom is neergestort. Zij kwamen uit Engeland, Canada, Australië en Nieuw-Zee- land. Het verzetsmonument, eveneens op de Algemene Begraafplaats is opgericht ter nagedachtenis aan zeven verzetsmannen die in de strijd tegen de bezetter is gesneuveld, te weten: T. Braakman, B. van der Wal, .1. Kap- teijn, G.J. Piksen, H.A. Harthollt, H. Kampman en kapitein A F. Lancker. Nét als in Hoge Hexel is ook in Hellendoom een straat naar Lancker ver noemd. - Het oorlogsmonument aan de Ninaberlaan in Hellendoom herin nert aan de Tweede Wereldoorlog en is opgericht ter nagedachtenis aan al le medeburgers die tijdens de bezettingsjaren zijn omgekomen. - Westerhaar-Vriezenveensewijk heeft een oorlogsmonument Ier nagedachte nis aan de eigen gevallen verzetstrij ders Dcrk Webbink. Jan van Putten en Hendrik Jan Schipper. Het monument werd in 1947 onthuld en kwam voor namelijk tot stand door de vele inspan ningen van plaatselijke verenigingen. Webbink en Van Putten kwamen om in kamp Erika in Ommen. Schipper liet het leven op 6 april 1945. de dag dat het Veendorp werd bevrijd Later is op het monument de naam bijgezet van Albert Jan Krikken, die als hospik in het toenmalige Nederlands Indië sneu velde, en op Java begraven ligt. Op het stenen monument, gemaakt door de Almelose beeldhouwster Janny de Vries-Brugman. is een man uitgebeeld, die in de kracht van zijn leven geveld is. Het staat symbool voor alle mensen, jeugdig en vol idealen die door de vij and zijn neergeslagen Al even triest is het verhaal van kapi tein Lancker, één van de grootste ver zetstrijders in Twente en Salland Lancker bevrijdde in februari 1945 zijn verloofde uit een ziekenhuis in Gronau en bracht haar na enige omzwervingen op een schuiladres in Hoge Hexel. Daar vond op de dag dat ze aankwa men het fatale vuurgevecht plaats waarbij Lancker de dood vond. Behal ve het monument ter nagedachtenis aan Lancker is in Hoge Hexel ook een straat naar hem vernoemd de I^ncker- weg. Den Ham Den Ham kende in de oorlogsjaren een zwarte nacht van het verraad, waarbij vijf dorpsgenoten naar Amersfoort af gevoerd werden. Van hen kwam alleen 'meester' Jaap Snel terug. Gerrit Jan Lammerink, de broers Wicher en Klaas Darti, Geert Heikens en Henk de Ruiter vonden de dood in Duitse concentratie kampen.Een ander Hammenaar Harm Teisen werd weggevoerd naar Vught en keerde ook nooit meer terug. In 1943 werden boven Den Ham diverse luchtgevechten gevoerd waarbij tien soldaten hun leven verloren Mede voor de ze gevallen en de Hammenaren die door de Duitsers werden afgevoerd is het de plaquette onder de ingang van de toren van de Nederlands hervormde kerk aan de Grotestraat. 'Getrouw tot in de dood 1940-1945, voor hen die pal stonden', luidt de tekst op de plaquette. m H Elk jaar herdenken wij on ze vrijheid. Dit jaar is het zestig jaar geleden dat noordwest Twente door ge allieerde militairen werd bevrijd. Daarom worden ook in deze regio speciale bevrijdingsprogramma's gehouden. Met als hoogte punt de komst van de Ca nadese veteranen en hun familie naar noordwest Twente op uitnodiging van het comité Welcome Against Veterans. Voor hun is een speciaal herden kingsprogramma samenge steld met in het bijzonder de grote herdenking op de Canadese begraafplaats in Holten op 4 mei. Het zal één van de laatste keren zijn dat wij met onze be vrijders zij aan zij deze zwarte periode in de ge schiedenis kunnen herden ken. En dat we met hen de slachtoffers kunnen her denken. Hun medestrij ders, onze bevrijders. Maar ook onze familie, bu ren of dorpsgenoten. De Wegener huis-aan-huis kranten in noordwest Twente blikken met deze gezamenlijke bijlage terug op de tijd van oorlog en be vrijding in deze regio. Op dat we niet mogen vergeten wat gebeurd is. Vriezenveen Janny de Vries-Brugman tekende ook voor het monument in Vriezenveen, een mannenfiguur die terugziet op de achterliggende tijd van angst, spanning en verdriet. De figuur rouwt om de on noemelijk vele slagen, die hem zijn toegebracht Slagen die nooit meer goedgemaakt kunnen worden. Het is een gebogen en geslagen figuur. Toch richt de man zich op Hij is gebroken en geslagen, maar niet verslagen Op het monument staan de namen van al len die in de oorlogsjaren hun leven lie ten. Het monument werd op 20 mei 1950 onthuld en heeft een plaatsje ge kregen op het, hoe toepasselijk, Mani- tobaplem. Volle straten, vlaggen en vreugdekreten. De Canadese bevrijders werden ze stigjaar geleden ov eral in noordwest Twente met open armen ontvangen. Van Rijssen tot Kloosterhaar en van Nijverdal tot Almelo konden de vaderlandse burgers hun geluk nauwelijks op. Ze waren na vijfjaar eindelijk bevrijd van het juk, dankzij deze Canadese hel den. Met hun tanks reden de strijders, veelal van het twaalfde regiment van de Manitoba Dragoons, door de straten. Ze deelden sigaretten en chocolade uit meisjes en jongens mochten een stukje meerijden. Nu zestig jaar later keren veel bevrijders terug naar het Twentse land. Velen voor de laatste keer. Deze keer niet luid toegejuicht als zestig jaar geleden, maar behandeld met alle re spect en egards. De dankbaarheid zal er evenwel niet minder om zijn.

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 6