Co Verkade: 'Duim maar voor me dat ik de honderd haal' Afscheid voor H. Wolterink met 'brandje' op eigen erf Politiek café over veldsport Verkeersexamen basisscholieren Samenwerking dierenartsen Joodse muziek Vredelievende ontvangst voor militair Schooien Mark benoemd tot erelid op z'n dertigste verjaardag Voorverkoop abonnement Twenhaarsveld en Koerbelt Start voorverkoop voor exclusief optreden Kane in Boschkamp Jeugd mogelijk naar gymlokaal Holtense marathonlopers >■2 Donderdag 14 april 2005 Holtens Nieuwsblad Holten - Leerlingen van groep 7 van alle basisscholen in Hol ten doen woensdag 20 april praktijk verkeersexamen. Hei gaat om 97 kinderen van dc Haarschool. de Regenboog, dc1 Holterenk, Dijkerhoek en dt Bosschool. Zij beginnen 's och tends om 9.00 uur. Om de minuut fietst een scholiei de praktijkproef vanaf het poli tiebureau (start) via de rotonde Larenseweg, rotonde Markelo- seweg over de Kol naar het eind punt op de gemeentewerf. Hiei krijgen ze namens Albert Heijr een drankje en iets lekkers. Een dag later, donderdag 21 april heeft aansluitend he schriftelijk examen plaats op dt school waar rond vier thema'? vijf vragen moeten worden be antwoord. Wie voor beide proe ven slaagt, verdienthiermee he' verkeersdiploma. Het verkeersexamen wordt geor ganiseerd door de verkeersou- ders van de basisscholen in Hol ten. Behalve deze enthousiaste club ouders ondersteunen 3VO de politie en de gemeente bij dt organisatie. Tot slot krijgen dt scholen veel hulp van zo'n vijf tien 60-plussers die posten lange de route en onmisbaar zijn. Holten - De dierenartsen var de Dierenartsen Combinatit Holten gaan vanaf vrijdag 2S april de weekenddienster combineren met de collega'? van dierenartsenpraktijk 'dt Vijf Heuvelen' uit Markelo. Wel blijft zaterdag het ochtend spreekuur (van 8.00 tot 9.00 uur in Holten bestaan, zodat de klan ten dan met hun huisdieren kun nen langskomen, of medicijner kunnen bestellen. Het nummei blijft 0548-362004. De dierenartsen hopen dat di een eerste aanzet is tot verder gaande samenwerking, zodat zi in de toekomst een nog bredei pakket aan veterinaire zorg kun nen bieden. In de maand april zijn weer twee middagen gepland waarop mer zijn konijn tegen een- geredu ceerd tarief kan laten inenten te gen myxomatose en/of VHD. Aanmelden kan nog vooi woensdag 27 april om 13.00 uur in het praktijkgebouw Dorps straat 24 C. (naast de Houtbeurs Graag van tevoren telefonisch opgeven op werkdagen van 9.0C tot 13.00 uur. Zaandam, hoe intens de jonge Co daar speelde samen met zijn broers Frans en Arnold. 'We mochten veel en konden heel wat uithalen eer mijn moeder ons tot de orde riep.' Ook wordt verteld over de hondenkarren die 's morgens langs het huis stoven ter distributie van het brood uit de fabriek. 'Mijn broer Frans en ik stonden vaak snel even op om naar het schouwspel van die voorbij stuivende karren te kijken. Het was altijd weer even spannend om te zien hoe de hondenmenner boven op de kar de honden aanvoerde door met een stok op de kar te slaan.' Messcherp kan Co Verkade zich nog beelden voor de geest halen: de behaaglijke gezelligheid bij voorbeeld bij zijn thuiskomst 's middags uit school, als zijn moe der klaar zat met het doorschij nende glazen theelicht op tafel of grootvader Honig'schaatsend op de bevroren Zaan, met een waxinelichtje van Verkade in zijn afgesneden hoge hoed. Al op jonge leeftijd wist Co dat zijn toekomst in de fabriek zou liggen. 'Dat was voor mij geen vraag. Voor mijn broer Frans lag dat anders, die had liever ster renkunde willen gaan studeren, maar die ruimte liet vader hem niet.' De fabriek stond centraal in het leven van Co Verkade. Veertig jaar lang heeft hij zich met hart en ziel ingezet voor het bedrijf. Zijn gezin kwam op de tweede plaats. Daar is hij niet trots op maar de kaarten lagen nu een maal niet anders, stelt hij in de inleiding van het boek. Verkade is voor velen nog steeds een begrip. Niet alleen vanwege haar biskwie en choco lade, maar ook door de Verkade albums. Begin 1900 startte de firma met deze albums en het werd een enorm succes. Tot op heden is er belangstelling voor en bestaan er nog ruilbeurzen. Bekend zijn de albums over de natuur met als auteur Jac. P, Thijsse. Zijn eerste zin in het al bum Lente is even beroemd als actueel: 'Het is nog niet bekend wie het eerst de lente procla meert: de zanglijster, de sneeuw klokjes of de hazelaar.' De prachtige illustraties werden verzorgd door kunstenaars als L.W.R. Wenckebach, Jan van Oort en Jan Voerman Jr. In 1960 kwam een onverwacht Holten - Een half jaar moesten ze hem missen. Maar toen Mark Schooien zaterdag na zes maanden terugkwam van een vredesmissie uit Irak lieten zijn vrienden en familie zich niet onbetuigd. Allereerst wachtte de militair op vliegveld Zestienhoven bij Eind hoven een warm welkom door familie en vriendenclub Club Ex cellent. Maar ook op de thuisbasis in Holten hadden creatieve geesten een aardig welkomstgeschenk bedacht. Het huis van Schooien was met vlaggetjes en slingers aardig ingepakt en in de tuin bevond zich een metersgrote vuurspugende draak. Een vrede lievend beestje overigens want militair Schooien kon het beestje zonder probleem over de bol aaien, (foto www.dj-beestje.nl) Holten - Onder begeleiding van een flink aantal ponyruiters werd de jarige pony Mark afgelopen zaterdag naar de recep tie bij Vincent's horses aan de Pasopvveg gebracht. Hier werd hij door menigeen gefeliciteerd. Namens de ponyclub gaf voorzitter Henk Hietbrink zowel de familie Van Lies als de familie Vincent een foto van de jarige. Omdat de pony al zoveel kampioenschappen binnenhaalde tijdens zijn actieve leven binnen P.C. De Bergruitertjes, werd hij tot erelid benoemd. Ook was er nog een felicitatie van pony Amber van manege stal De Eik. (fo to: Johan Bol ink) Holten - Een van de inwoners van Holtens vierde in maart zijn 99ste verjaardag: Co Ver kade. 'Duim maar voor me dat ik de 100 haal', aldus deze nog zeer alerte man. Geboren in 1906 te Zaandam en van 1925 tot en met 1965 in dienst van Verkade, vormde hij ruim 24 jaar samen met zijn beide broers en twee van zijn neven de directie van het Zaanse fa miliebedrijf. Onlangs is een boek verschenen, getiteld Een leven in biskwie en chocolade waarin Co Verkade boeiend en openhartig zijn le vensverhaal vertelt en waarin uitgebreid ingegaan wordt op zijn jaren in dienst van de Ko ninklijke Verkade fabrieken. Een groot deel van het persoon lijk relaas is opgetekend door Kine Schat uit Nij verdal, met wie Co Verkade vele gesprek ken voerde en die als verpleeg kundige een aandeel had in zijn verzorging. Erik Verkade, ach terneef en ooit zelf directeur bij Verkade, heeft het hele Verka de-traject verwoord, de teksten samengevoegd en er een boek van gemaakt. Een waar docu ment, uitgevoerd met talrijke fo to's en prachtige illustraties in zwart-wit en kleur. Wat opgetekend werd zijn ver halen die een boeiend tijdsbeeld geven. Over het ouderlijke huis bijvoor beeld, aan de Westzijde 87 in Holten - De voorverkoop van zwemabonnementen voor de zwem baden Twenhaarsveld en De Koerbelt gaat dinsdag 19 april van start aan de kassa van de zwembaden. Deze verkoop gaat door tot en met vrijdag 30 april van 9 tot 16 uur. Rijssen/Holten - Zeshonderd meter brandweerslag werd aan elkaar gekoppeld om een 'brand' in een schuur aan de Dennenweg in Zuna, net over de gemeentegrens, te blussen met Rijssens water. Brandweercom mandant Henk Wolterink nam afscheid en de korpsen Rijssen en Holten besloten voor de laat ste oefening onder de leiding van Wolterink een schuur naast de woning van de brandweer commandant als oefenobject te gebruiken. Uiteraard was Wolterink zelf daarvan niet op de hoogte. Hij werd voorafgaand aan de oefe ning voor een overleg naar het Holtens korps geroepen. Toen de oefening in gang gezet was, kwam ook het Holtens korps naar het oe fenobject en kreeg Wolterink tot zijn verrassing te horen dat het brandweerspul op zijn eigen erf oefende. De spuitgasten vonden wel dat de 'brand' geblust diende te worden met Rijssens water en daartoe werden een aantal slangen aan elkaar gekoppeld tot de Maat- graven bereikt was. Het was het begin van een week van afscheid nemen voor de brandweercommandant. Vrijdag middag werden Henk en Riekje Wolterink door een colonne brandweerauto's thuis afgehaald. Ze liepen, onder applaus, door een erehaag van brandweermensen en mochten plaats nemen in de oude brandweerauto, die voor deze ge legenheid uit het Borculo's muse um gehaald was en hen naar de hal van het gemeentehuis vervoer den, waar de (drukbezochte) re ceptie gehouden werd. Burge meester B. Koelewijn, één van de sprekers, sprak over Wolterinks standpunt dat goed brandweerper- Zwemmers kunnen met het abonnement van 1 mei tot en met 31 au gustus terecht bij Twenhaarsveld en van 1 mei tot en met 14 septem ber bij De Koerbelt. Een vier-maandsabonnement kost voor de jeugd van 3 tot en met 17 jaar 19 euro 40 en voor een volwassene vanaf 18 tot en met 64 jaar 29 euro 30; een 65-plusser betaalt 19 euro 40. Een gezinsabonnement kost voor één der ouders 29 euro 30 en voor de overige gezinsleden 14 euro 60. Het gezinsabonnement moet door al le gezinsleden worden aangeschaft, waarbij kinderen in de leeftijd van 3 tot en met 17 jaar bij het gezin horen, hierbij wordt geen uitzonde ring gemaakt. Er kan bij twijfel naar eeri trouwboekje worden ge vraagd. Bij het zwembad Twenhaarsveld kan men niet pinnen. Voor meer informatie, telefoon: (0548) 519183, bij geen gehoor telefoon (0548): 854820. In het boek 'Een leven in bisk wie en chocolade vertelt Co Verkade boeiend en openhartig zijn levensverhaal en gaat hij uitgebreid in op zijn jaren in dienst van de Koninklijke Ver kade fabrieken, (eigen foto) Holten - Het gemeentebestuur van Rijssen-Holten heeft plan nen om alle veldsport in Holten te concentreren op sportcomplex 't Vletgoor. Sportcomplex Meer manskamp zou dan moeten wor den opgeheven om plaats te ma ken voor luxe woningbouw. Al leen de tennisbanen zouden mo gen blijven. Een drastisch idee, dat bij uitvoering grote gevolgen heeft. Reden voor de werkgroep Holter Politiek Café om deze kwestie aan de orde te stellen in het eerstvol gende openbare politiek café op dinsdag 26 april in Grand Café 't Keuntjc aan de Dorpsstraat. Aan vang 20.00 uur. De Meermanskamp wordt thans gebruikt door de kortgeleden zelf standig geworden vier afdelingen (voetbal, handbal, atletiek en scha ken) van de voormalige algemene Sportvereniging Holten, 't Vlet goor is in gebruik bij de zaterdag voetbalclub Blauw Wit'66. Naast het complex van Blauw Wit liggen de volkstuintjes van de Volkstuin vereniging Holten. Voor de volks- tuinders zal een ander terrein moe ten worden gevonden. De werkgroep Holter Politiek Café wijst erop, dat verhuizing van de volkstuinen bepaald niet het meest ingrijpende gevolg is van de sport- verhuizing. De gemeente wil im mers de opbrengst van de bouwka- vels voor luxe woningen op Meer manskamp gebruiken voor de ver dere ontwikkeling van 't Vletgoor. Maar hoe verhoudt zich dit met de eventuele aanleg van een noorde lijke rondweg, waarvoor met name de VVD, maar ook andere groepen en personen in Holten zich sterk maken? Zo'n noordelijke rondweg en de bouw van luxe woningen kunnen elkaar aardig dwars zitten. En wat is de relatie met de ver keersplannen van de gemeente zelf? En zijn de terreinen rond 't Vletgoor geschikt voor uitbreiding van het sportcomplex? De toenma lige gemeente Holten heeft al eens een groot bedrag extra moeten uit trekken om het hoofdveld van Blauw Wit op de voormalige broekgronden van wateroverlast te vrijwaren. Verder rijst de vraag hoe het alle maal financieel uitpakt voor de sportverenigingen. Op Meermans- kamp heeft de voormalige SV Hol ten geïnvesteerd in de accommo daties en op 't Vletgoor zal op nieuw geïnvesteerd moeten wor den. De gemeente zal hierbij uiter aard de voorkeur geven aan een in tensieve samenwerking met Blauw Wit. Het is de vraag of iedereen daar evenveel zin in heeft. En dat geldt eveneens voor de hockeyclub Holten, die ook een plaatsje zou moeten krijgen op 't Vletgoor, om dat deze club haar fraai gelegen ter rein achter het NS-station moet verlaten, omdat de eigenaar de huur heeft opgezegd. Dit alles kan op 26 april ter sprake komen in het politiek café. Gespre- kleider is als gebrukkelijk Wim Dalhuisen. Ook kunnen er natuurlijk vragen worden gesteld, want burgemees ter, wethouders, raadsleden en be stuursleden van de betreffende ver enigingen zijn ook uitgenodigd om de bijeenkomst bij te wonen. Wie overigens een ander onderwerp wil aansnijden in het politiek café krijgt daarvoor wel de gelegenheid. Na de pauze is daarvoor een vra genuurtje ingelast. Rijssen - De populaire formatie Kane komt op donderdag 12 mei voor een exclusieve clubshow naar Lucky Co aan de Morsweg 8 in Rijssen. De zaal opent om 20.00 uur: het concert begint om 21.00 uur. De voorverkoop voor dit evenement begint zaterdag 16 april om 10.00 uur. Kaarten zijn alleen te verkrijgen via de Ticketmaster (www.ticketmaster.nl) of aan de kassa bij Lucky Co. De band heeft zojuist haar nieuwe single 'Something to Say' uitgebracht. Tevens komt er een nieuwe cd aan. De band heeft ook al aangegeven buiten het optreden op Pinkpop weinig tot geen shows in Nederland te doen. Het optreden bij Lucky Co is dus een unieke kans om Kane nog li ve te zien dit jaar. Voor informatie: www.lucky.nl/podium. (foto: pr) soneel goed materiaal verdiende. "Hij hengelde altijd naar het neus je van de zalm op brandweerge- bied", aldus Koelewijn, die bena drukte dat het gemeentelijk brand weerkorps goed uitgerust was met het modernste materiaal en haalde het Ifex-project aan, een blus- kanon dat te vervoeren is op een motor en waarmee in twee scho ten een brandende auto kon wor den geblust: één van de vele pri meurs van de plaatselijke brand weer. Wolterink kreeg van hem pennen en papier met het verzoek zijn wederwaardigheden op schrift te zetten. Postcommandant Henk Baan sprak namens de korp sen Rijssen en Holten over de be- Voormalig brandweercommandant Henk Wolterink 'treurde' dat hij nog niet met burgemeester Koelewijn op de gevoelige plaat was gezet. Aan die wens werd bij zijn afscheid voldaan, (foto: Harrv Broeze) trokkenheid van Wolterink bij 'zijn' mensen en vergeleek de ge meentelijke brandweer na de her indeling met een 'mooie vracht wagencombinatie die soepel over de weg gaaf. Eén ding vond Wolterink jammer, had hij in de weken daarvoor ver teld. Hij stond met het korps met elke burgemeester uit zijn periode als commandant op de foto, behal ve met Bort Koelewijn. Als ver rassing voor hem werd daar op het laatste moment nog iets aan ge daan omringd door de brandw eer van Rijssen en Holten werden Koelewijn en Wolterink vereeu wigd. ;breeuws, tino de b ;De achte 'den beli< ISomsen. !mann e: AANBIEDING ROLLATOR Holten - Kunst en Cultuur Holten heeft een bijzonder trie naar Holten gehaald. Het trie Gasn Singer brengt een pro gramma waarin vele verschil lende kanten van de joodse volksmuziek worden belicht Woensdag 20 april 20.00 uur treedt het trio op in de Bosch kamp. Bijzonder aan deze muziek i? door de verspreiding van jo- over de hele wereld 'joodse! vele vormen en stijler en in vele talen wordt ge- waarvan het He- het Jiddisch en het La de belangrijkste zijn. achtergronden hiervan wor- belicht. Het trio bestaat uil die hun sporen verdiend hebben: zanger Jos gitarist Marco Lude- en violist en zangere4 Renske Velthuis. Entree stan daard: 8,00 euro: donateurs 5,00 en scholieren: 3,00 overleg met de mededeling; 'Ik heb de zaak getoetst, mensen zijn het met me eens. ik kan niet meer met je werken. Co. Je moet eruit.' Zoals dat in de jaren zestig niet ongebruikelijk was, werd het probleem niet uitgepraat. Co Verkade is echter nooit rancu neus geweest. Waar hij wel heel dankbaar voor is, is dat dankzij de verschijning van het boek Een leven in biskwie en choco lade en het speurwerk dat Erik verrichtte in de uitgebreide Ver- kade-archieven, duidelijk is ge worden dat Co's visie, namelijk dat de fabrikant open moet staan voor de wensen van de consu ment, de juiste bleek te zijn. Het boek Een leven in biskwie en chocolade door Co Verkade kan voor 25 euro (inclusief ver zendkosten) besteld worden via: www.allesoverfabrikanten.nl Holten - Het college ziet ook hel gymlokaal aan de Tuinstraat als! mogelijk tijdelijk onderkomen voor de Holtense jongeren. De gymzaal komt over een aan tal maanden leeg. De oude gym zaal aan de Tuinstraat voldeed niet meer; de bouw van de nieu we accommodatie vordert ge staag. De gemeente denkt erover om eventueel de oude gymzaal ter beschikking van de jongeren te stellen. Er moet nog wel een akoestisch onderzoek gehouden worden. HOLTEN - Aan dc Rotterdamse marathon deden een viertal Hol tense atleten mee. Dinie Pasman liet weer zien dat ze een snelle marathon kan lopen. Zij finishte in 3:39:55. Markeloër Henk Kroeze liep zijn eerste marathon in 4:37:00. Bert Visser in 3:19:40 en Ron de Bruin kwam in 3:03:34 over de finish. Prima tijden in weersomstandigheden die de toppers de das omdeden. einde aan de actieve loopbaan van Co Verkade. Verschil van inzicht over de verkoop van Verkade-producten leidde tot een breuk. Zijn broer Frans overrompelde Co tijdens een Heeft u ons huis-aan-huismagazine Noord West Thuis Best deze week al ontvangen? Op de achterzijde vindt u daar de aanbiedingen uit onze Thuiszorgwinkels. Tegen inlevering van de coupon krijgt u maar liefst 75,65 korting op de rollator (i.p.v. de 5,- die per abuis in de coupon staat vermeld). Normaal kost dit loophulp middel 145. U betaalt met coupon slechts 69,35! Heeft u Noord West Thuis Best niet ontvangen? Vraag dan een gratis exemplaar aan via ons KlantenContactCentrum 0900-0678.

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 5