Holterberg passende rustplek voor gesneuvelde Canadezen Noordelijke kan zonder rondweg zilverzand Leerlingen Waerdenborch maken radioprogramma Oudheidkamer krijgt geld Projectenfonds Lezers Schrijven Geen treinen wegens spoorwerkzaamheden Lachen met COV Holten Stichting Jumelage opgericht Herdenking op tv in Canada Koffieochtend met gedichten Demonstraties met valken Kettingbotsing Antenne Radio 350 breekt af Film Shrek 2 Holterenk Eieren zoeken en Eierkuul'n Cursus eigen website maken Donderdag 17 maart 2005 Holtens Nieuwsblad Kandelaar - Voor het eerst onder de nieuwe naam, speelde COV Holten afgelopen weekend in de Kandelaar. Sinds de to neelclub echt een vereniging is geworden, werd de naam ver anderd van COC naar COV. Bezoekers genoten zichtbaar van voorstellingen. (Foto: Johan Bolink) Holten - De Stichting Jumelage Rijssen-Holten is sinds vorige week een feit. Bij het notariskantoor KienhuisHoving onder tekenden de leden van de stichting en notaris G.H.J. IJzer man de oprichtingsakte. Voorzitter Gerhard Zwoferink. penningmeester, secretaris Char les Vogely en de leden Annemiek Eertink, Jan Koelemaij en Ruud Vermaas vormen het bestuur van de nieuwe stichting, die de ban den tussen de burgers van Ri jssen-Holten en van de partnersteden Steinfurt en Winterberg aan gaat halen en verstevigen. De gemeenteraad van Rijssen-Holten besloot ruim twee jaar gele den de jumelage over te laten aan het 'particuliere initiatief, aan de burgers zelf en zich er als gemeentebestuur niet mee te be moeien. Gerhard Zwoferink werd vanuit de gemeente benaderd om de kar te trekken. En deze maand was het zover en kon het stichtingsbestuur zich presenteren. 'We hebben naar een goede balans gezocht in interesses en ervaringen, maar ook in een sprei ding tussen Rijssen en Holten. Ons bestuur bestaat uit drie perso nen uit Rijssen en twee uit Holten. Vermaas is actief in de sport raad Rijssen-Holten, Vogely heelt contacten met het onderwijs en koren in Holten, Eertink weet van het basisonderwijs en jongeren in Rijssen en Koelemaij is betrokken bij het voortgezet onderwijs met onder andere agrarische activiteiten'; aldus Zwoferink. De eerste contacten tussen de bestuursleden van de stichting en de partnersteden zijn inmiddels al gelegd: zowel in Winterberg als in Steinfurt werden de leden met open armen ontvangen. Volgende week komt een delegatie uit Steinfurt naar Rijssen en de stichting is daarbij. De eerste activiteit van de stichting is om al de verenigingen in de gemeente aan te schrijven, van brandweer tot sport, van onder wijsinstellingen tot koren. In de brief presenteert de stichting zichzelf en geeft informatie over de stichting. De brieven gaan de ze maand de deur uit. 'De initiatieven voor een uitwisseling moe ten vanuit de bevolking komen. We vragen dan ook aan de ver enigingen welke jumelageactiviteiten er binnen hun vereniging zijn en wat hun wensen zijn ten aanzien van deze activiteiten.' De stichting gaat een en ander inventariseren en probeert de ge wenste contacten te leggen en te bemiddelen. „We gaan ook be kijken wat we nog meer kunnen doen. Bijvoorbeeld een uitwisse ling van de sportclubs tussen de Duitse en Nederlandse partner steden. Maar bij alles ben je natuurlijk ook afhankelijk van de ac tiviteiten die in Steinfurt en Winterberg gehouden worden, en de verenigingen die er zijn. En deze steden zullen zelf ook met wen sen komen", geven de bestuursleden aan. De stichting wil de aan zet geven tot de onderlinge contacten, maar het is niet de bedoe ling dat de stichting de zaak blijft coachen. Dit jaar besteedt de stichting voor een groot deel aan het uitzoe ken van wat er al geregeld is en welke subsidiemogelijkheden er onder andere vanuit Brussel, in de toekomst mogelijk zijn. 'Daar staat heel wat klaar voor uitwisselingsactiviteiten', weten de be stuursleden. De stichting wil het 'tussenstation" zijn voor de be schikbare subsidies, ook al omdat de subsidies naar geregistreerde stichtingen gaan. Zelfheeft de stichting geen geld voor activitei ten. maar ze kan wel bemiddelen en de mogelijkheden aangeven. De gemeente Rijssen-Holten neemt dit eerste jaar de aanloopkos ten van de stichting voor haar rekening. Verenigingen die alvast meer informatie willen of uitwisselingplannen hebben, kunnen zich melden bij het secretaris Vogely, telefoon 0548-362334. (Fo to: Harry Broeze) Holten - Via de Stichting Welcome Again Veterans komen ook in 2005 honderden Canadese gasten naar Overijssel. Over heel Nederland zullen dat er meer dan duizend zijn. De herdenking in Holten zal een centrale rol gaan spelen voor al le in Nederland aanwezige oud-strijders. Holten heeft door zijn jaarlijkse scholierenherdenking en het plaatsen van brandende kaarsen op graven door de schooljeugd op kerstavond, in Canada een grote bekendheid gekregen. De twee grote herdenkingen in 1995 en 2000 hebben deze bekendheid al leen nog maar vergroot. De herdenking van dit jaar zal rechtstreeks op twee landelijke Ca nadese zenders worden uitgezonden. De commissie 4 mei (werk groep aangesteld door de Stichting Welcome Again Veterans) is volop bezig met de voorbereidende werkzaamheden. Meer informatie zal bekend worden gemaakt in een wekelijks ar tikel in het Holtens.Nieuwsblad. Boschkamp - In de ontmoe tingsruimte van dorpshuis I)e Boschkamp vindt vrijdag 18 maart de laatste koffieochtend van dit seizoen plaats. Vanaf halftien staat er een lek ker kopje koffie klaar en kan er even gezellig worden bijgepraat. Om tien uur wordt met het pro gramma. Deze ochtend zal Willemien Grobben de aanwezigen laten genieten van haar verhaaltjes en gedichten. Veelal in dialect maar ook af en toe in het Nederlands. Heel verrassend zingt ze tussen door. De toegang voor deze ochtend, die tot ongeveer kwart over elf zal duren, is gratis. Holten - Gerrit en Jannie Zandvoort van Valkerij Rijs sen verzorgen dit jaar ook vliegdemonstraties in Holten. Dat gebeurt bij het herten kamp. bij dagcentrum Erve Deijk. De eerstvolgende de monstratie wordt gegeven op donderdagmiddag 24 maart. De spectaculaire vogelshow is gratis te zien. De vliegdemonstraties in Holten worden gegeven in de vakanties, telkens op donderdagmiddag vanaf 14.00 uur. Behalve in de meivakantie, omdat het die don derdag dan 5 mei, bevrijdings dag, is. De data zijn 19 mei (pinkstervakantie), en in de zo merperiode op 16 juni, 28 juli en 1 september, op 20 oktober (herfstvakantie) en 29 december (kerstvakantie). De valkenier vliegt met zes val ken. twee woestijnbuizerds, een kerkuil en. sinds kort. een step- penarend. De woestijdbuizerd, de arend en de kerkuil vliegen vanaf het hertenkamp. Dat geldt niet voor de valken, zij kiezen het luchtruim vanaf het trapveld je in de directe nabijheid van het hertenkamp. 'Voor de valk is het hertenkamp te klein. De valken lopen daar het risico om tegen het gaas of in het ergste geval, onderaan auto te vliegen. Van daar dat we voor het vliegen van de valken uitwijken naar het trapveldje', vertelt Zandvoort. Holten - Op de A 1 ter hoogte van Rijssen-Holten vond maandag 14 maart om 9.00 uur een kettingbotsing plaats. Een 29-jarige man uit Enschede moest remmen omdat het ver keer voor hem ook remde. Hij zag in zijn achteruitkijkspiegel dat het verkeer achter hem ook stilstond. Opeens voelde hij dat hij werd aangereden aan de ach terzijde van zijn auto. In totaal waren er zeven personenauto's en een bestelbusje betrokken bij een kop-staartbotsing. De be trokkenen kwamen uit de rich ting van Almelo en reden in de richting van Deventer. Door de aanrijding ontstond er een file van ongeveer zeven ki lometer. Deze werd door de po litie beveiligd. Het overige ver keer kon verder rijden via de vluchtstrook. In totaal werden vier auto's en het bestelbusje af- gesleept. Het duurde twee uur voordat alles opgeruimd was. Rijssen - Door het afbreken van de antenne zijn alle uit zendingen van radio 350 ko men te vervallen. De ver wachting is dat woensdag avond de verbindingen weer hersteld zijn. De antenne die het signaal in Rijssen op 106.4 verzorgt is af gebroken. Hierdoor wordt het signaal ook niet overgebracht naar Holten en naar de kabel met als gevolg dat radio 350 compleet uit de lucht is. Voor meer informatie 0548-681010 of via de website www.ra- dio350.nl Boschkamp - In de ontmoe tingsruimte van dorpshuis De Boschkamp wordt zondag 20 maart om 14.00 uur de kin derfilm Shrek 2 gedraaid. In Shrek 2 vertrekken Shrek en Fiona naar haar ouders, de ko ning en koningin van Far Far Away land. Fiona wil haar prins (Shrek) aan haar ouders voor stellen. maar die zijn niet erg onder de indruk van hem. Kaartjes kosten 1,50 euro en zijn te verkrijgen bij de Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten, Tuinstraat 2, telefoon 0548 - 36 27 55. Noordelijke parallelweg Holten - De Canadese Oor logsbegraafplaats op de Hol terberg vormt in deze omge ving een van de meest indruk wekkende herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog. Toen in mei 1945 ons land be vrijd was, zag je verspreid in het landschap witte kruisen staan, die de plaatsen markeerden waar gesneuvelde soldaten waren be graven. De Canadese legerlei ding kreeg van de regering in Canada de opdracht om geschik te plaatsen te zoeken voor een ereveld voor de gevallenen. Er was besloten dat om logistieke redenen de lichamen van de dui zenden slachtoffers niet terugge voerd zouden worden naar Ca nada, maar herbegraven op ere- velden in het land waar zij wa ren gesneuveld. De Commandant van het tweede Canadese leger de Lt. Generaal G.G. Simonds vond dat de Hol terberg een passende rustplaats zou kunnen worden voor zijn gevallen landgenoten. Er werd contact opgenomen met de toen pas aangestelde burge meester dr. W.H. Enklaar die di rect alle medewerking toezegde. Het eerste plan was de begraaf plaats aan te leggen op de flank van de Holterberg, ten oosten van het Beukenlaantje. Onder handelingen met de eigenaren van de grond leidde tot een ne gatief resultaat. De Canadezen lieten toen het oog vallen op een gebied bij het zogenaamde Kolkje, maar daartegen kwam veel verzet van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten, die de aanleg van een begraafplaats op die plek omdat het een inbreuk zou zijn op de natuurwaarde van het gebied. Uiteindelijk werd er een gebied gevonden op de plek waar nu de begraafplaats is gesitueerd. De eigenaar van de grond was bereid deze voor een begraaf plaats beschikbaar te stellen. De aanleg begon in het najaar 1945 en werd uitgevoerd door Canadese militairen in afwach ting van hun repatriëring. Tot de zomer van 1946 werden de li chamen van 1394 geallieerde soldaten op deze plaats herbe graven. Naast 1355 Canadezen vonden 36 Britten, 2 Australiërs en 1 Belg in Holten hun laatste rustplaats. Tijdens de aanleg van de be graafplaats ontstond een nieuw probleem. De Canadezen wilden op het ereveld een kruis plaatsen van zestig meter hoog en dit kruis moest 's nachts verlicht worden. De bomen aan de oost kant van de begraafplaats waren nog niet zo hoog en een verlicht kruis van zestig meter zou tot in Duitsland zichtbaar zijn als een waarschuwende vinger. Opnieuw protesteerde de Ver eniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland tegen dit idee. In hun schrijven van 26 oktober 1945 aan de burgemees ter van Holten staat: 'Ons Be stuur is eenigszins ontsteld over deze plannen, omdat het karak ter van het landschap door den hoogen toren onherroepelijk zal worden geschaad. Burgemeester Enklaar was het hiermee eens. Het plan was niet uitvoerbaar, ook al omdat er geen elektriciteit op die plek was. Het heeft hem echter heel wat praten gekost om de Canadezen van dit idee af te brengen. De soldaten die het dichtst bij de begraafplaats waren gesneuveld, werden als eerste herbegraven op het ereveld. De eerste dertien graven in het eerste plot zijn dan ook de Canadezen die in Holten zijn gesneuveld. De graven werden eerst voor zien van een eenvoudig wit hou ten kruis. Pas in de jaren vijftig werden deze kruisen vervangen door de zerken zoals die er nu staan. Om de begraafplaats een terrasachtig aanzien te geven, passend bij de Holterberg zijn de graven bedekt met een meters dikke humuslaag. Het bleek al gauw dat de be schikbare grond te groot was. Nog steeds kun je in de bossen achter de begraafplaats de met mos overwoekerde trappen vin den van het volgende terras. Hoewel de aanleg van de be graafplaats begon in 1945 werd Zo zag de Canadese Begraafplaats er rond de jaren veertig uit. Allemaal witte kruisen. de grond door de regering pas officieel aangekocht van de ei genaar in 1947. Daarna werd de grond geschonken aan Canada, zodat de Canadese Begraaf plaats een stukje Canada in Hol ten is. Canadese erevelden zijn er in Bergen op Zoom, Groes- beek en Holten. Holten - Rijssen - Veertien leerlingen van scholengemeen schap De Waerdenborch in Holten hebben afgelopen don derdag 10 maart een geheel ei gen live programma uitgezon den van 11.00 tot 13.00 uur bij radio 350. De leerlingen hebben een pro- jectweek gehad waarbij aan dacht werd besteed aan de sector Zorg en Welzijn van ouderen. Ze werden gastvrij ontvangen door de makers van het pro gramma Oudfit, Gerrit ten Brin- ke. Herman Nitert en Ruud Ver maas. De makers begeleidden de leerlingen met het maken van het programma. en materialen in een geautomati seerd inventaris programma. Verder wil de oudheidkamer graag beschikken over een digi tale filmcamera voor het vast leggen in beeld en geluid van historische verhalen van Holte naren. Bij presentaties en lezin gen wordt steeds meer gebruik gemaakt van een geleende be- amer en laptop. De aanschaf van deze apparatuur is ook in het projéct opgenomen. Holten - Oudheidkamer Hoolt'n krijgt 2.500 euro uit het Rabo Projectenfonds voor de koop van nieuwe appara tuur. Een project waarin wordt voor zien in de aanschaf van een seal- apparaat voor het conserveren van foto's, de aanschaf van twee digitale fotocamera's, een voor algemeen gebruik en een voor het vastleggen van voorwerpen Espelo - Kinderboerderij Dondertman verzorgt zon dag 20 maart (Palmpasen) een gezellige doemiddag voor de jeugd. Voor een eu ro kunnen kinderen mee doen met verschillende acti viteiten. waaronder het tra ditionele eierkuul'n en ei eren zoeken op het terrein. Onder deskundige leiding kunnen ze tevens creatief aan de slag in het Speelhonk dat daartoe in paassfeer wordt aangekleed. Bonnen voor deelname zijn verkrijgbaar aan de kassa. Op Palmzondag is Dondertman geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Het We reld Natuur Fonds heeft er die dag een kraam staan. Eerste Paasdag is de kinder boerderij zoals altijd gesloten. Op Tweede Paasdag is deze echter geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Dan maakt 's mid dags ook de paashaas zijn op wachting op het terrein. Op Palmzondag start Dondert man met de verkoop van de nieuwe donateurkaart. Meer informatie aan de kassa. Kinderboerderij Dondertman is vanaf 1 april van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Met in gang van dit seizoen blijft de poort op maandag gesloten. Feestdagen als Tweede Paas dag en Tweede Pinksterdag vormen een uitzondering. Holten - Met de aanleg van de noordelijke rondweg kan een belangrijk deel van de ver keersproblematiek in Holten worden opgelost. De noordelij ke rondweg verbindt de oost en westkant van het dorp op een veilige wijze met elkaar. Die weg parallel aan het spoor biedt in combinatie met het HJ Wansinktracé uitstekende mo gelijkheden voor de ontlasting van de dorpskern. Met de noordelijke rondweg wordt ook ingespeeld op toe komstige ontwikkelingen. Aan de Deventerzijde van het dorp is een sterke uitbreiding te v erwachten van het industriege bied Vletgaarsmaten en aan de Holterbergkant moet rekening worden gehouden met een toe name van het recreatieverkeer. Maar ook woningbouw op de Kol of aan de Rijssense kant van het dorp moet niet worden uitge sloten. De verkeersstromen die hier het gevolg van zijn kunnen via de noordelijke rondweg langs het dorp worden gevoerd. Ook de Look, sportterreinen en camping Veneklaas kunnen via deze weg veilig worden ontsloten en met de dorpskern worden verbon den. Voor een groot deel van het tr acé van de noordelijke rondweg kan het bestaande Groenewegje gebruikt worden. Een verdiepte aanleg is eenvoudig te realiseren waardoor horizonvervuiling en geluidsoverlast vrijwel tot nul teruggebracht kunnen worden. Aan de zuidkant van het dorp is nog een beperkte uitbreiding van het verkeer te verwachten als ge volg van de uitbreiding plan Lie zen. Maar voor dit verkeer is geen rond- of randweg nodig. Het me rendeel van dit verkeer kan bo vendien direct naar de A 1 of naar de S 14 worden afgeleid. Hoewel Holten de provinciale problemen niet op hoeft te los sen wordt met de noordelijke rondweg ook een gat in de pro vinciale wegenstructuur gedicht. En ProRail kan bij een goede uitvoering van het plan een aan tal overwegen opheffen en ver vangen door viaducten. De aanleg kan gefaseerd worden uitgevoerd waarbij elke fase di rect al profijt op kan leveren. Het Zilverzandtracé is dan over bodig geworden en daarmee weggegooid geld. Met de aanleg van een noordelij ke rondweg wordt met minimaal ruimtebeslag meerdere proble men opgelost. En omdat meerdere partijen zo als Provincie en ProRail ook profijt hebben van deze oplos sing hoeven de kosten niet al leen op de burgers van Rijssen- Holten te drukken maar zullen die kosten verdeeld worden. HS Support Sommigen deden de techniek en anderen deden het woord, met als hoofdpresentatoren Ferdi Koelewijn en Noami de Vlas.. Er kwamen tijdens de uitzending leuke e-mailtjes binnen. Verder werd een telefonisch interview gehouden met een mevrouw van de Diessenplas. Al snel liep de spanning hoog op, toen de tijd van uitzending dichterbij kwam. Iedereen werd zenuwachtig. Om 11.00 uur begon Ferdi Koe lewijn met het programma. Hij deed het erg goed en was zeer enthousiast. Daarna nam Noami de Vlas het om 12.00 uur over. Ook zij was zeer enthousiast en deed het erg goed. Het programma ging onder meer over de pil, vraag van de maand, interviews, gezond eten, bewe gen en natuurlijk kwam er mu ziek tussendoor. Boschkanip - In dorpshuis De Boschkamp start donderdag 31 maart van 19.30 tot 21.30 uur de nieuwe computercur sus website maken. In vijf lessen, die onder leiding staan van Frans van der Sluis, kan men stap voor stap leren hoe men een eigen website de lucht in kan krijgen. Tijdens deze les sen wordt het programma Front page 2002 gebruikt. Tijdens de ze cursus zal er voornamelijk aandacht besteed worden aan het oefenen met het maken van webpagina's. Voor deze cursus is kennis van Windows vereist. Voor meer informatie en opgave kan men terecht bij SoCuWe. te lefoon 0548-362755. De noordelijke rondweg met daarbij het Zilverzandtracé. Holten - Volker Stevin Rail Traffic verricht, in opdracht van ProRail, tot en met 5 april vernieuwingswerkzaamheden aan het spoor. Dit gebeurt tus sen overweg Oude Stationsweg in Deventer en het NS-station in Rijssen. Bij de werkzaamheden zet de aannemer machines in, zoals kranen, slijpmachines en werk- treinen. Hij probëert de overlast voor omwonenden zoveel moge- lijk te beperken. Het is echter niet helemaal te voorkomen dat mensen licht- en geluidhinder ondervinden. Daarnaast gebruikt de aannemer een waarschu wingsinstallatie voor de veilig heid van de baanwerkers. Ook deze installatie kan enige ge luidsoverlast veroorzaken. In verband met de werkzaamhe den worden diverse overwegen in de gemeenten Deventer en Rijssen-Holten tijdelijk afgeslo ten. Tussen Bathmen en Holten wor den van vrijdag 18 maart 23.00 uur tot en met maandag 21 maart 6.00 uur bielzen vernieuwd. Tij dens dezelfde periode, wordt tussen Holten en Rijssen het bal- lastgrind vernieuwd. Voorbereidende werkzaamhe den en aanvoer van materiaal wordt van maandag 14 tot en met vrijdag 18 maart van 7.00 tot 16.00 uur gedaan. Nawerk heeft maandag 21 maart plaats tussen 7.00 en 16.00 uur. De overwegen Roelf Bosma- straat. Zanddijk. Keizersdijk, Drostendijk. Oude Stationsweg, Doorlopendedijk en Geskesdijk worden in het weekend van za terdag 19 maart 0.00 uur tot en met maandag 21 maart 5.15 uur voor al het verkeer afgesloten. Er rijden dat weekend geen trei nen. Reizigers kunnen gebruik maken van de extra die worden ingezet. Wel moet met minimaal een halfuur langere reistijd reke ning worden gehouden.

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 5