Sportverkiezingspresentator verwacht meer Holtenaren Video over Oud-Holten in bieb Feest Schoolkring Dijkerhoek en toneel Lezers Schrijven Lezingencyclus 'zo leven, zo sterven' Begunstigersavond van Oudheidkamer Hoolt'n Lichte stijging van aantal uitleningen bibliotheek ledereen draagt steentje bij in het Trefpunt van Espelo Biotoopbeheer door WBE Sportverkiezing leeft bij burgers Aanslag 0ZB later betalen Politie wekelijks Lezingen voor NBvP Holten Aanhoudingen na diefstal fiets Donderdag 24 februari 2005 Holtens Nieuwsblad Holten - De Oudheidkamer Hoolt'n houdt donderdagavond 3 maart haar jaarlijkse begunstigersavond in de Kandelaar aan de Stationsstraat in Holten. Aanvang 20.00 uur. Iedere geïnte resseerde is welkom. De entree bedraagt 3,50 euro. Begunsti gers van de oudheidkamer en genodigden mogen gratis naar binnen. Aan het begin van deze avond brengt het bestuur de aanwezigen in het kort op de hoogte van de gang van zaken over het afgelopen jaar en de plannen voor het komende jaar. Daarna wordt er een diapresentatie gegeven worden over de buurschap Langstraat- Vrijbroeken. ofwel een deel van de Beuseberg en een deel van het Holterbroek. Na de pauze vertelt archeoloog de heer B.J. Groene- woudt over de vroegste geschiedenis van Holten, met als thema 'Waarom heet Holten Holten'. Tijdens zijn verhaal is er ten allen tijde gelegenheid om vragen te stellen. Het bestuur van de oudheidkamer hoopt met dit programma de belangstellenden weer een interessante begunstigersavond te bie den en verwacht een grote opkomst. Holten - De Openbare Bibliotheek Rijssen-Holten heeft een goed jaar achter de rug. In 2004 is het aantal uitleningen van de bibliotheek gestegen ten opzichte van 2003. Het totaal aantal uitleningen in 2004 bedroeg 532.863 en dat is een lichte stijging ten opzichte van 2003. Het aantal uitleningen van de bibliotheek Rijssen-Holten ligt aanzienlijk hoger dan bij andere bibliotheken van dezelfde omvang. Ook op de uitleenposten in de verzorgingshuizen Wellehof, Schutse en Parkstede werd zeer goed gebruik gemaakt van de col lectie. Grootletterboeken waren hier populair, maar ook andere materialen ter ontspanning. In 2004 is bij de collectievorming natuurlijk veel aandacht be steed aan de aanschaf van romans en informatieve boeken, maar ook aan de aanschaf van digitale media zoals cd-rom's en dvds's. Omdat de videorecorder in veel huishoudens vervangen is door de dvd-speler, is de omvang van de videocollectie iets afgenomen. Sinds de fusie in september 2003 maken de leden uit Holten meer gebruik van de materialen in de Rijssense vestiging en vice versa. De fusie heeft er dus voor gezorgd dat de leden meer keuze heb ben. Van de tijdschriften en krantencollectie is in 2004 goed ge bruikt gemaakt, zeker ook door niet-leden. ESPELO - Veertig jaar geleden verrees een houten gebouw aan de Valeweg w aar de Espelose verenigingen onderdak von den, maar al snel bleek dit onderkomen te klein. Er werd ge bouwd. nog eens verbouwd, weer een paar nieter er bij, er moest een keuken inkomen met alles er op en er aan en een klein zaaltje voor vergaderingen. Uiteindelijk leidden alle in grepen tot dat wat het Trefpunt nu is: een keurig onderko men, stenen gebouw, het multifunctionele centrum van Espelo waar zeer uiteenlopende activiteiten plaatsvinden en vereni gingen en besturen een goed onderkomen hebben. Voorzitter van het stichtingsbestuur Bert Krikkink: "De grond werd in die tijd voor een symbolisch bedrag aangekocht van de familie Slijkhuis. Het was eerst een heel klein gebouwtje maar door veel zelfwerkzaamheid en met financiële ondersteuning van de bevolking is het in de loop der jaren uitgegroeid tot wat het nut is. De agenda is altijd goed vol. Als je iets wilt organiseren moet je d'r altijd op tijd bij zijn. I-r zijn altijd activiteiten door de week, de plattelandsvrouwen, die ook weer aparte groepjes hebben zoals volksdansen, country linedancing, er is vrouwenvereniging, de jongens- en meisjesclub, de senioren-vereniging, er zijn veel vergaderingen en op zondag is er zondagsschool en de kerkdienst. In het weekend worden er nogal eens feestjes en kleine partijtjes gehouden door mensen die een zaal afhuren. Het werk voor het Trefpunt wordt allemaal op basis van vrijwilligheid gedaan. Dat is de gemeenschapszin die hier heerst in Espelo en ook alleen op die basis kun je in een kleine gemeenschap iets voor elkaar krijgen. Mensen zijn trouw aan de buurtschap en zetten zich daar voor in. Dertig jaar lang zette Gerda Markvoort koffie voor de plattelands vrouwen en vroeger maakte ze daarvoor ook de kachel aan. Me teen na haar huwelijk werd ze daarvoor gevraagd want ze woonde dichtbij. Nou, dan doe je dat dus. Gerda is zo'n voorbeeld van de vrijwillige medewerker. Maar zo zijn er zo velen zo gaat het ook met het onderhoud. Er is altijd wel iemand die handig is op een bepaald terrein en daar wordt dankbaar gebruik van gemaakt. Be heerders van het Trefpunt zijn Wim en Gerritje. Zij regelen ook de reservering van de zaal. Zo dragen iedereen zijn of haar steen tje bij." Het veertigjarig jubileum wordt aanstaand weekend gevierd met een feestprogramma voor iedereen, (foto: Rinus Vrijdag) Holten - De Wildbeheer eenheid (WBE) Holten houdt in sa menwerking met de natuurorganisatie voor particulier en ag rarisch natuurbeheer SB.NL op zaterdag 26 februari en zater dag 5 maart zaagdagen. Op deze dagen nemen de WBE-leden onder leiding van de WBE-' biotoopcommissie des trook beplanting langs de spoorlijn Holten- Deventer tussen het industrieterrein aan de Broekweg en de Door- lopendedijk onder handen. Door dunning en randenbeheer ontstaat er een betere biotoop voor vele soorten insecten als vlinders en overig wild. Mensen die inte resse hebben hieraan mee te helpen zijn van harte welkom. Het is de bedoeling op beide dagen om 13.15 uur te beginnen met de werkzaamheden. Holten/Rijssen - Rijssenaar Arjan te Lintelo presenteert vrijdagavond 25 februari de sportverkiezing 2004. Hij roept de genomineerden het podium in Lucky op. Voor Te lintelo is het niet de eerste pre sentatie. Werken met mensen is niet al leen zijn beroep, maar heeft ook zijn grote interesse. Afgelopen jaar was hij vooral bezig met het helpen van bedrijven en organi saties met het in beweging krij gen van mensen in de door de organisatie gewenste richting. Hij gaf daarvoor presentaties, workshops, seminars en prak tijkgerichte trainingen. Zelf volgde hij de opleiding tot 'ge certificeerd Enneagram trainer'. "Het Enneagram is een eeuwen oud psychologisch model en een managementinstrument dat mensen de mogelijkheid biedt inzicht te krijgen in zichzelf en in anderen. Het geeft een duide lijk beeld van onze kwaliteiten en valkuilen, onze waarden en overtuigingen en onze gedrags- en denkpatronen", legt hij uit. "Ik ervaar dit instrument niet al leen als mens maar ook profes sioneel als zeer waardevol in het steeds verder ontwikkelen van menselijk talent." Te Lintelo is een oude bekende bij de sportverkiezing. "Of het nog leuk is? Zeker. De Sportraad Rijssen-Holten en Lucky Co doen ook dit jaar weer hun uiter ste best om er een mooie en ge zellige avond van te maken. Ook nu staat het programma als een huis met voor elk wat wils. Zo hopen we- ook te horen wat de sportieve ambities van burge meester Bort Koelewijn zijn. Wellicht is hij, net als zijn voor ganger Jan Lonink in 2002, te porren voor het aangaan van een sportieve uitdaging." Deze keer wordt Te Lintelo ge assisteerd door Bert Boom. "Ik ken hem van naam. Als prof was hij zeer succesvol met wielren nen en nu is hij onder meer ac tief als begeleider van het natio nale gehandicapten basketbal team. Een op en top sportman met het hart op de goede plaats", aldus Te Lintelo. Dat de sportverkiezingscommis- sie de nieuwe categorie Gehan dicaptensporter van het Jaar in het leven heeft geroepen, vindt Te Lintelo zeer waardevol. "Het geeft aan dat de gehandicapten sport nu gelukkig ook in Rijs sen-Holten de volwaardige plek Holten - De avond waarop de sportiefste inwoners uit de ge meente Rijssen-Holten bekend gemaakt worden, nadert. Vrij dag 25 februari worden de na men van de winnaars bekend gemaakt. Dat de Sportverkie zing 2004 Rijssen-Holten leeft bij de burgers uit deze ge meente bleek uit het grote aan tal genomineerden: ruim twin tig personen/teams werden kandidaat gesteld. De Sport verkiezing 2004 Rijssen-Hol ten wordt gehouden bij Lucky Co aan de Morsweg en be gint om 20.00 uur. Kaarten zijn gratis af te halen bij de VVV-kantoren in Rijssen en Holten. De sportverkiezing is georgani seerd door de sportverkiezings- commissie Rijssen-Holten, be staande uit Johan Westhof en Jan Nikkels uit Holten en Henk Altena, Dinant Brinks, Ab Brug- gink en Jenny Burgers uit Rijs sen en Sportraadafgevaardigde Theo Hagedoom. Bovengenoemd team heeft sa men met Lucky de organisatie van dit sportieve gebeuren op zich genomen. De genomineerden worden eer der op de avond door de com missieleden ontvangen in een aparte ruimte van Lucky. Elke genomineerde krijgt een sticker met de tekst 'genomi neerd', zodat hij of zij herken baar is voor het aanwezige pu bliek. De genomineerden krijgen ook een aandenken, zowel van de ge meente Rijssen-Holten als van de sporverkiezingscommissie. Tegen achten gaan de genomi neerden naar de Fabriek, waar het sportevenement gehouden wordt. Arjen te Lintelo verzorgt de presentatie en voor tien uur zijn de namen van de winnaars bekend. Evenals voorgaande ja ren treedt de jazzgroep Jazz Spi rit op, daarnaast verzorgt de streetdancegroep van Bato uit Holten een optreden en om 22.00 uur 's avonds begint het onofficiële deel van het pro gramma en dj Erik Gerritsen en een optreden van Jannes. Holten - De gemeente laat de betalingen voor de OZB aan sluiten bij de betalingen over 2004. Dat betekent dat een groot deel van de inwoners de aanslag een van de komende weken ontvangt, maar dat bet aling later plaatsvindt. De be perkte verhoging vond met na me plaats voor alle strategi sche projecten, niet alleen voor het gemeentehuis. De betaling van de OZB over 2004 vindt nog plaats tot en met april 2005. Om de inwoners niet voor dubbele lasten te plaatsen, is besloten de nieuwe automati sche betalingen pas dan in te la ten gaan als de betalingen over 2004 zijn afgerond in april 2005. De automatische betalingen over 2005 beginnen dus in mei 2005 en lopen door tot en met april 2006. Overigens heeft de raad enkele jaren geleden besloten de OZB jaarlijks met 2 procent te verho gen voor het financieren van nieuw beleid. Deze verhoging vindt vier keer in opeenvolgende jaren plaats en de laatste verho ging gaat in op 1 januari 2006. Wanneer echter het rijk een maximum aan de tarieven stelt, kan dit betekenen dat de laatste verhoging van twee procent vol gend jaar niet plaatsvindt. Daar over komt in de loop van dit jaar meer duidelijkheid. Wat Arjan te Lintelo betreft heeft de sportverkiezing geen nieuwe opzet nodig. "De basis is beproefd en succesvol. Dit blijkt uit het op Radio 350 grote aantal bezoekers van vorig jaar." (foto: Harry Broeze) krijgt die het verdient. Vorig jaar mocht ik mevrouw Staman al op het grote podium verwelkomen. Zij hield toen een warm pleidooi voor de gehandicaptensport en gaf terecht aan dat deze tak van sport niet alleen landelijk, maar ook regionaal te weinig aan dacht krijgt. Dit heeft de organi satie goed gehoord. Ik ben blij dat wc binnen Rijssen-Holten het goede voorbeeld geven en de Gehandicaptensporter van het jaar dit jaar voor het eerst als volwaardige categorie presente ren." Wat Te Lintelo betreft heeft de sportverkiezing geen nieuwe op zet nodig. "De basis is beproefd en succesvol. Dit blijkt uit het grote aantal bezoekers van vorig jaar. Een bewijs dat het publiek de combinatie van het officiële gedeelte en prima entertainment enorm waardeert. Toen hadden we al meer gasten uit Holten dan tijdens de editie 2002. In dat jaar was het immers de eerste keer dat Holtense verenigingen kan didaten aandroegen. Nu we weer een jaar verder zijn verwacht ik nog meer gasten uit Holten voor de editie 2004. Sportminnend Rijssen-Holten mag 25 februari gewoon niet missen." Holten - Met een film, een le zing een video en een tentoon stelling schenkt de bibliotheek in Holten de nodige aandacht aan de boekenweek van 9 tot en met 19 maart. Naast de ac tiviteiten in Holten is er ook een uitgebreid programma in de Rijssense bibliotheek. Voor donderdag 10 maart staat de film Rembrandt met in de hoofdrollen Klaus Maria Brand- auer en Johanna ter Steege op het programma. De film wordt vanaf 20.15 uur vertoond in het Dorpshuis en de entreeprijs be draagt 3,50 euro. Eveneens in het Dorpshuis is de lezing die Renate Dorrestein geeft op dins dag 15 maart. De lezing begint om 20.00 uur. De entreeprijs is 8,00 euro. Leden van de biblio theek, donateurs en scholieren krijgen korting. Op woensdag 9 maart wordt voor de bewoners van de Dies- senplas een video over oud-Hol ten vertoond. Tot slot verzorgt de Holtense Oudheidkamer een tentoonstelling in de biblio theek. De activiteiten die in Rijssen worden gehouden hebben alle maal plaats in de bilbiotheek aan de Hoge Wal. Op donderdag 10 maart is er vanaf 10.00 uur een lezing van Riet Strijker met als titel 'optooien'. Twee dag later, zaterdag 12 maart verzorgt de Folkloregroep Riessen vanaf 10.30 uur een klederdrachtshow. De'film Rembrandt wordt in Rijssen woensdag 16 maart, aanvang 19.30 uur vertoond. Bovendien is er in de bieb in Rijssen een tentoonstelling te bezichtigen met foto's van de Rijssense Coöperatie uit 1964 van de heer Nijkamp. De etalage is ingericht door het Rijssens Museum en er is een verkoop van afgeschreven geschiedenis boeken. Daarnaast is de vitrine van boekhandel De Poort inge richt over kerkelijke historische figuren. Betrokkenheid burgers Zilverzandtracé krijgt een staartje De burgers van Holten hebben eind vorig jaar massaal een peti tie ondersteund voor opschorting van de Zilverzandtracé plan nen van de gemeente Rijssen-Holten. De oproep van de burgers is genegeerd en op 29 november is na een roerend betoog van de wethouder in de raadsvergadering een voorbereidingskrediet voor deze plannen goedgekeurd. Omdat in de notulen een suggestieve waarheid was verwoord is door HS Support op 20 december in de raadsvergadering ge bruik gemaakt van het "spreekrecht burgers". Door in te spre ken op de notulen is duidelijk gemaakt dat er nog geen demo cratisch vastgesteld VSP plan is waarop verder gebouwd kan worden. In de raadsvergadering van 31 januari werd door de VVD frac tie naar aanleiding van die inspraak aan de wethouder een toe lichting gevraagd. Volgens de wethouder is het aangeboden stuk van HS support een weergave van hoe zij de besluitvor ming heeft ervaren, net alsof er meerdere waarheden zijn. Op zijn minst zou een inhoudelijke reactie van de wethouder ver wacht mogen worden. Maar kennelijk voelt de wethouder zich niet verantwoordelijk voor de gang van zaken omdat zijn ant woord zich beperkte tot een algemene opmerking: "Als ik heb gelogen dan was dat in commissie". Met zo'n reactie waant het college zich kennelijk in een positie die haar het recht verschaft om burgers over serieuze aangele genheden volkomen respectloos van repliek te.dienen. Op basis van de inhoud zou een bestuursrechter ongetwijfeld tot een voor het college vervelende conclusie komen. Maar dat ter zijde. Verbazingwekkend is nu weer dat de gemeenteraad 28 februari a.s. onder de dekmantel "uitbreiding spreekrecht" het voorstel krijgt om bij hamerslag te besluiten het Reglement van orde van de Raad zodanig te wijzigen dat op de notulen van de raad met meer kan worden ingesproken. De argumenten voor het wijzi gen zijn: "Het vergroten van de betrokkenheid van de burger bij de werk zaamheden van de raad". Het komt toch vreemd over dat men de betrokkenheid van de burger wil vergroten door de inperking van het spreekrecht in de raad. Of heeft dit niks met vergroting van betrokkenheid van de burger te maken, maar is het enkel bedoeld, om zoals de wet houder dat zelf formuleert "in commissie te kunnen liegen" zonder daar formeel op attent gemaakt te kunnen worden door betrokken burgers? HS Support, Gerard Snippert, Jelle Hanenburg. Dijkerhoek - Buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek houdt voor leden en huisgenoten de jaarlijkse feestavond in sa menwerking met DAT op za terdag 26 februari bij het Bon te Paard. 'Bruidegom op hol' is het toneelstuk dat opge voerd zal worden. Het stuk is geschreven door Wil- ma Renes Leertouwer, het is een blijspel. De aanvang van de avond is om 20.00 uur en de toe gangsprijs 5,00 euro per persoon inclusief een kop koffie(kinde- ren van de basisschool gratis). Korte inhoud De jonge, welgestelde schrijver Cees Hoogervorst leeft een rus tig leventje met zijn secretaresse Carlijn en huishoudster Geertje. Hij is als kind geadopteerd en zijn adoptieouders zijn overle den. Op een dag krijgt hij be zoek van de Duitser Helmut Kurtfinger en diens dochter Lot te. Zij brengen hem onthutsend nieuws. Helmut beweert zijn va der te zijn. Tijd om daar rustig over na te denken krijgt Cees nauwelijks, want er wordt bij hem ingebroken, waarbij taxi chauffeur Hein gewond raakt. Zijn huishoudster krijgt plotse ling last van bloemenwateraller gie en doet heel vreemd. Haar dochter Miranda toont wel heel openlijk haar gevoelens voor hem en tot overmaat ramp komt de inbreker terug op de plaats van het misdrijf. Of... Zit het toch anders? Kortom ingre diënten genoeg die voor een on vervalst avondje genieten zullen zorgen. Zondag 29 mei is er een fiets- puzzeltocht voor het hele gezin. Holten - In maart worden er in Holten drie lezingen gegeven over hoe wij in het gewone le ven kunnen oefenen in ster ven. Op uitnodiging van Erna ter Steege Persoonlijke Uit vaart verzorgiiig geven spre kers vanuit verschillende in valshoeken de bezoekers vin geroefeningen mee voor het le ven. Woensdagavond 2 maart ver zorgt Henri de Vidal de St. Ger main, gerenommeerd regressie- cn dagdroomtherapeut, de lezing 'De cirkel van leven en dood'. De Vidal spreekt over de weg die de onsterfelijke ziel gaat bij het sterven. Hij besteedt aan dacht aan het feit dat wij overle denen dichtbij kunnen ervaren en over hoe wij dromen kunnen interpreteren waar overledenen in verschijnen. De avond vindt plaats in de gereformeerde kerk De Kandelaar, Stationsstraat 4 in Holten. Woensdagavond 9 maart vertelt Sjaan Abel vanuit het boeddhis me over hoe wij ons dagelijks kunnen voorbereiden op de dood. Het vraagt van de bezoe kers zich bewust te'zijn van onze sterfelijkheid. Sjaan leeft vanuit de Bön-traditie, een boeddhisti sche stroming uit het oude Tibet. Ze werkt in de gezondheidszorg en begeleidde veel mensen bij het stervensproces. De avond vindt plaats in de zaal van café De Biester, Stationsstraat 10 in Holten. Dinsdagavond 15 maart is het thema 'Goed leven is goed ster ven'. Flarry Gijsen, voorganger en pastor bij de Nederlands her vormde gemeente Holten en Je anne Traas-Hageman voorgan ger en pastor bij de vrijzinnige geloofsgemeenschap NPB Hen- gelo-Enschede gaan deze avond in gesprek met de aanwezigen over het geheim van goed ster ven. De kunst van doodgaan is de kunst van loslaten en verge ven. Een Godsgeloof kan hulp zijn bij het loslaten. De avond vindt plaats in de gereformeerde kerk De Kandelaar, Stations straat 4 in Holten. De lezingen beginnen om 20.00 uur en de entreeprijs bedraagt 2,00 euro. Voor informatie en opgave telefoon (0548)-367740 of erna.tersteege(« hetnet.nl. Zie ook www.ematersfeege.nl. Holten - 'Mag ik inhalen over een dubbel doorgetrokken streep', 'mag ik een brandende vuurkorf achter het huis heb ben' of 'is mijn rijbewijs ook een geldend legitimatiebe wijs'? Sinds gisteren krijgen luisteraars van Radio 350 we kelijks de kans om deze en nog veel meer vragen te stellen aan de politie van de gemeente Rijssen en Holten. Medewer kers van de politie zijn iedere week in het programma '350 Regioruil'. "Wij zijn zeer blij met de samen werking met Radio 350. 'Zo dicht mogelijk bij de burger staan' en 'kennen en gekend wor den'. Dat is ons motto", zeggen de teamchefs Marco van Zanten en Anja Veurink van de afdeling Rijssen Holten. "Wij willen graag onze werkzaamheden ken baar maken aan de burger en ze daarbij betrekken. Iedere week komt er een andere agent met een andere functie aan het woord. We zullen een week van tevoren bekend maken welke agent er naar de studio komt." Voor vragen kan, ook tijdens de uitzending, worden gebeld naar 0548-68 10 10. Het is ook moge lijk te mailen naar regioruil@ra- dio350.nl of een briefte schrij ven, ter attentie van 350 regio- ruil, postbus 234, 7460 AE Rijs sen. Radio 350 is te beluisteren via de ether in Rijssen 106.4, Holten 105.2 op de kabel 104.1 en sinds kort ook via de livestre- am www.radio350.nl. Holten - Mevrouw G. Hamer uit Hengelo is dinsdag 1 maart te gast bij de NBvP Vrouwen van Nu afdeling Holten. Ze geeft informatie over astma, bronchitis longemfyseem en allergie. Een week later dinsdag 8 maart is Prof. Dr. Knapen uit Utrecht te gast in het Bonte Paard in Dij kerhoek. Knapen, die nauw is verbonden aan het Ministerie van Landbouw spreekt vanaf 20.00 uur over voedselveilig heid van voedingsmiddelen. Voor donderdag 10 maart staat een provinciale agrarische them adag, met als onderwerp 'Bedrijf en Maatschappij'. De provincia le volksdansdagen zijn dit jaar op 28 februari, 7 en 14 maart. Op 7 maart danst Holten mee. Holten - De politie heeft vorige week woensdag drietal 18-jari- ge Groningers opgepakt op verdenking van vernieling en diefstal. Twee van hen komen uit Hoogezand, één uit de stad Groningen. De politie werd getipt door een aantal getuigen die één van de drie met een fiets op de nek had den zien lopen. De getuigen waren achter het trio aangelopen en zagen dat het slot van de fiets vernield was. Toen ze de drie Groningers daarop aanspraken gingenen ze er vandoor, waarop één van de getuigen de politie inschakelde. Agenten konden de drie ver dachten in de Dorpsstraat aan houden.

Holtens Nieuwsblad | 2005 | | pagina 4