Velocitas: 'We hebben er nu al schik aan' jFl 'We kunnen eikaars leven verrijken' Keunestatjesoamd met vele prijzen Holtense groep bereidt zich voor op reis naar Bedanda Zakelijk Bekeken Opening Herbergh de Keun Grote eindejaarsshow bij Autobedrijf Dries Willems Kerstrock in De Wippert Sylvesterparty Stadskelder Oud gereedschap voor derde wereldlanden Bijeenkomst NBvP Espelo Kerstpuzzelrit Uitslag loterij Zonnebloem Opgave optocht Eerste prijs op kerstmarkt Concert lAponderdag 23 december 2004 Holtens Nieuwsblad Holten - Het was behoorlijk druk tijdens de opening van Her bergh de Keun aan de Markeloseweg, afgelopen maandag. Het voormalige café De Preuter is in enkele maanden tijd om gebouwd tot een bistro. En het blijkt een zeer geslaagde meta morfose. De nieuwe eigenaren Dinie en Peter Jansen geven aanwezigen vol trots een rondleiding. Ook Ap en Joke Preuter, de voormalige ei genaren van het pand. waren blij met het resultaat. 'Ik zal hier ze ker vaak even binnen komen wandelen', verzekert Joke. Volgens Dinie was het wel aanpoten om alles in die korte tijd rond te krij gen. 'Het is nog niet helemaal klaar. Op sommige plekken moet nog geverfd worden', geeft ze aan. Er is een speciale lunchkaart aanwezig en ook de gerechten op de grote kaart zijn zeer betaal baar. Er is zelfs gedacht aan kinderen. Voor hen is een speciale kinderkaart toegevoegd. (Foto: Johan Bolink) I Holten - Ford Servicedealer Dries Willems. gevestigd aan de iKeizersweg 70, houdt woensdag 29, donderdag 30 en vrijdag 31 december (tot 13.00 uur) een eindejaarsshow. Hierbij wordt de nieuwe Ford Focus model 2005 geïntroduceerd. Om de koper zich zo breed mogelijk te kunnen laten oriënteren. staat de nieuwe Volkswagen Golf en de Opel Astra ook opgesteld I in de showroom van Dries Willems. Bij aankoop van een auto Ikrijgt men een dvd-homeset cadeau en een occasion vanaf 7.500 I euro is bovendien voorzien van een jaar garantie. Zelfs de oudste, nog nauwelijks rijdende auto brengt heel veel geld op. Keus is er volop. Maar liefst dertig occasions wachten op een nieuwe eige naar. Ook kent men tijdelijk extra voordelige financieringsmoge lijkheden en uitgestelde betalingen. Men ontvangt tegen inleve ring van de ingevulde taxatiebon, welke uitgeknipt kan worden uit de uitnodiging die volgende week in het Holtens Nieuwsblad staat. Voor meer informatie: www.drieswillems.nl. Laren - In zaal De Wippert aan de oude weg Laren-Holten wordt op Tweede Kerstdag voor de zestiende keer het Ker strockfestival gehouden. Dit jaar heeft de organisatie gekozen voor een combinatie van nieuwe bands, jonge regionale bands en bestaande bands die sinds kort in nieuwe bezettingen op treden. Daarnaast is deze zestiende aflevering voorzien van een zo breed mogelijk rockprogramma, wat altijd heeft gezorgd voor een ge zellige sfeer en een stampvolle zaal. Tussen 16.00 en 22.00 uur treden de volgende vijf bands op: Intoxicated. Lady en de Vage- band. Unknown uit Holten. Dat Doe'w Rockers en Double You. De entree voor Kerstrock in De Wippert bedraagt 7 euro. De naam Unknown staat voor een nieuwe rockband uit Holten. Enkele bandleden van deze groep behoren tot de jaarlijkse vaste bezoekers van Kerstrock. Min of meer geïnspireerd door andere bands die daar waren te zien is Unknown ontstaan. De vier jonge mannen uit het Overijsselse landschap zijn dit voorjaar voor het eerst bij elkaar gekomen en hebben inmiddels al een behoorlijk repertoire op het programma staan. Wekelijks oefenen de vier punklicfhebbers in het plaatsje Okkenbroek. De passie van Unk nown ligt bij het spelen van de muziek van onder andere Ramo- nes, Sexpistols en Mötorhead. Holten - De jaarwisseling zal ook dit jaar weer groots gevierd worden met een Sylvesterparty bij partycentrum De Stadskel der. Enkele carnavalsclubs zijn al enkele weken intensief bezig om er een spetterende avond van te maken. Zo is er deze week al begon nen met de installatie van de speciale lichten. DJ Mamix zal deze avond de touwtjes in handen hebben voor wat betreft de muziek. De voorverkoop is inmiddels gestart en er zijn al behoorlijk wat kaarten verkocht. Het tropische thema*dat aan de Sylvesterparty is verbonden, zal door de organisatie nog een extra impuls worden gegeven door tal van gratis gadgets. Kaarten zijn nog verkrijgbaar in de voorverkoop bij partycentrum De stadskelder. Holten - Ze hebben er zin in, de nieuwe prins van De Fienp- reuvers en zijn adjudant. Met als motto 'Recht toe rechtan, doar hoal ik van' gaan prins Velocitas en adjudant Toon, oftewel Willy Veneklaas en Anton van Beek, zij aan zij, als een 'twee-eenheid', de carna valstij d in. Veneklaas werd in mei bena derd. En hoewel zeer vereerd, wilde hij in eerste instantie 'nee' zeggen. Niet omdat hij het niet leuk vond, maar vanwege dat hij met een eigen bedrijf en als raadslid zijn uren meer dan vol had. Het excuus 'geen tijd' werd echter niet geaccepteerd. „Dat mocht geen probleem zijn, want volgend jaar heb je ook geen tijd, je hebt nooit tijd, werd er gezegd." Veneklaas ging ak koord: „Je wordt één keer ge vraagd en dan moet je je kans pakken. Dan moet er maar iets anders blijven liggen. Het kost wat extra uren en wat extra plan ning. Maar de data en tijdstippen zijn al ver van tevoren bekend, dus daar kun je rekening mee- houden." Veneklaas, die in het najaar ge woonlijk twee weken met va kantie gaat. liet er wel een week vakantie voor schieten. Ook de 37e prins van De Fienpreuvers koos zijn eigen adjudant en die kwam, hoe kan het anders, uit de vriendenclub Velocitas. Willy maakte een afspraak dat hij langs zou komen bij Anton, net als hij een fervente carnavals vierder, en daar ging Anton over nadenken: „We maken nooit af spraken, we vallen binnen bij el kaar. Dit moest öf iets ernstigs zijn öf Willy was gevraagd als prins Carnaval. Dat laatste bleek inderdaad het geval", vertelt Anton. Anton hoefde er niet lang over na te denken: „Als je kame raad dat vraagt, dan doe je dat", en gaat voorlopig als 'adjudant Toon' door het leven. De eerstvolgende uitgesproken camavalsactiviteit van het duo is Keunestatjesoawnd op 28 de cember, een feestavond die geld in het laatje moet brengen, onder andere om het mindervaliden- carnaval, het kindercarnaval en de kaarsjes voor op de Canadese Begraafplaats te kunnen bekosti gen. De Holtense carnavalsprins heeft ook dit jaar geen prinses. „Het is niet uitgesloten dat dat er ooit nog van komt...", geeft prins Velocitas aan. De 37ste prins nam als prinsen- naam de naam van zijn vrien- Prins Velocitas en zijn adjudant Toon gaan tijdens het carnaval als een twee-eenheid zij aan zij. (Foto: Johan Bolink) dengroep Velocitas aan. De oudst bekende vriendenclub van Holten, zeggen ze zelf. Vanaf de lagereschooltijd op de Dorps school en ook later, toen ze naar verschillende scholen gingen, bleven ze elkaar zien. De groep van acht jongens die op hun brommers door Holten en het buitengebied trokken, kozen voor de naam Velocitas. „Op de LTS hoorden we dat binnen een bepaalde formule de V kwam van het Latijnse woord Veloci tas en dat betekende snelheid. Snelheid was belangrijk in die jaren dat we met brommers door Holten knapten." De kameraad schap bleef, de naam bleef. Er kwam zelfs nog een logo bij: de Gier. En deze gier is uiteraard het symbool van prins Velocitas. „In de natuur houdt de gier met zijn scherpe blik alles in de ga ten en ruimt de ongerechtighe den op. Ik hoop dat ik tot as- woensdag ook alles scherp zal zien en dat er zich geen onge rechtigheden voor doen", aldus de prins. Prins Velocitas heeft als titels 'de sleurhuttenkoning van Keu- nedarp', 'voorvechter tegen de Maïsweg' en 'beschermheer van het Scheperspad'. Er is een goed contact met de carnavalsvereni ging in Rijssen; de Bolnpeetr's doen dit jaar voor het eerst mee in de Holtense optocht. Dat zowel in Holten als in Rijs sen de laatste drie jaar voor een raadslid als prins gekozen is (in 2003/ 2004 CD A-raadslid Hen- ny Kuipers, in 2002/2003 het PvdA-raadslid Remi de la Haye en nu het raadslid van Gemeen tebelang Willy Veneklaas) be rust op louter toeval. „In princi pe kan iedereen prins worden. Dat is ook de doelstelling, ieder een betaalt ook z'n eigen drank, je hoeft geen zak met geld mee te brengen als je prins wordt. Het kost vooral veel tijd en daar Holten - Om de kille avonden tussen kerst en nieuwjaar te vullen, houdt carnavalsvereni ging de Fienpreuvers dinsdag 28 december onder de naam Keunestatjesoamd een groots opgezette verwerping in haar residentie Bierlokal am Bahn- hof. Vanaf 20.00 uur zijn er vele prijzen (zoals taarten, kaas en wijn) te winnen met het Rad van Avontuur en het potstoten. Speciaal voor de liefhebbers zul len er ook wildrondes worden gedraaid. Nieuw is het spel de Doldraaiende Dart. Hierbij zal niet de beste, maar de slimste darter winnen. Prins Velocitas en zijn Adjudant zullen om elf over elf de trekking verrichten van de verloting, waarvoor ove rigens op de avond zelf nog lo ten kunnen worden gekocht. Als hoofdprijzen zijn een viertal hal ve keunen te winnen met daar naast nog tal van andere prachti ge prijzen. Speciaal voor de Prins en zijn Adjudant zal een verloot die tas-ronde worden ge speeld. Wat de inhoud van deze mysterieuze tas zal zijn kan men op de avond zelf zien. Holten - De gereformeerde en hervormde kerk, starten met de actie Gered Gereed schap. Er wordt gereedschap ingeza meld en op aanvraag verstuurt naar kleinschalige projecten in de Derde Wereld. Het gaat hierbij om handgereedschap en klein elektrisch gereed schap voor houtbewerking, metaalbewerking, autotech niek. elektromontage en kle ding. Dus bijvoorbeeld ha mers, zagen, beitels en bank schroeven, maar ook naaima chines. Hiervoor staat bij de Hout- beurs een grijze container met het opschrift Gered Gereed schap waar men oude en over tollig gereedschap kan depo neren. De actie loopt tot bid dag, 9 maart 2005. Contact personen zijn J. Aanstoot, te lefoon 0548-361186 en E. Re- terink, telefoon 0548-363251 krijg je veel plezier voor terug." Een beetje geld kost het wel, want vrijwilligers versieren de carnavalswagen van de prins: „Dan komen er wel een paar kratjes bier voor de versierders uiteraard." De vriendengroep zelf is inmid dels zeer enthousiast aan de slag gegaan. „Ze willen voor ons en voor henzelf het carnaval dit jaar tot een hoogtepunt te maken. Ze doen er heel geheimzinnig over. We weten er niets van behalve dat ze er gruwelijk druk mee be zig zijn." Carnaval vieren is ietwat anders als je prins of adjudant bent. Dat geldt ook voor prins Velocitas en adjudant Toon. „Hoewel het nog lang geen carnaval is, heb ben we al veel meegemaakt. De opname van het prinsenlied dat Teun Deijk schreef bijvoor beeld. Wij zingen de coupletten en de vriendengroep zingt het refrein mee, begeleid door De Braandheultjes. Er is inmiddels een fotodag geweest, waarbij de hele vereniging per bus naar een van tevoren uitgezochte locatie trok. Allemaal dingen die we anders niet meegemaakt zouden heb ben", vertelt adjudant Toon. Prins Velocitas: „Maar we zitten nu nog in de voorgerechten. Het hoofdgerecht, het carnavalsfeest zelf, moet nog komen." De op tocht en daarna het feest op za terdag 5 februari is wat Toon be treft het hoogtepunt. De twee eenheid verwacht dat het carna val heel intensief zal zijn. „Het wordt een zware etappe, want het carnavalsweekend ben je dag en nacht in touw, maar je doet het voor je plezier. We hebben er nu al schik aan." Holten - Cathrien Jongen en Paul Akkerman organiseren opnieuw een groepsreis naar Bedanda. De bedoeling is dat deze reis omstreeks december/ januari 2005/ '06 gehouden wordt. Belangstellenden wor den uitgenodigd zich aan te melden, en dat kan tot 5 janu ari 2005, zodat zich vanaf die zelfde maand een groep kan voorbereiden. Voor aanmel ding of informatie kan men te recht bij Paul Akkerman en Cathrien Jongen, telefoon 0548-366558. Akkerman en Jongen gaan zelf ook mee. De reis duurt twee weken. Gro tendeels wordt overnacht bij de mensen van Bedanda thuis, zo dat er direct contact is tussen de Holtenaren en de Bedandezen. De deelnemers aan de reis ma ken op deze manier intensief kennis met de bewoners van Be danda en het leven daar. Als men wil kan men deelnemen aan de dagelijkse activiteiten in het dorp, zoals het land bewerken, water halen, eten koken. De vliegreis kost ongeveer 1.000 euro. De andere kosten worden door Akkerman op zo'n 500 eu ro geschat. in januari 2005 wordt de kennis- makings- en voorlichtingsavond gehouden. „Daar komen onder meer punten als kosten, het reis schema, de groepssamenstelling en gezondheid, veiligheid en conditie aan de orde. Na deze bijeenkomst kunnen belangstel lenden beslissen of ze deelne men", geeft Akkerman aan. Voor de deelnemers aan de trip worden in de loop van 2005 een viertal bijeenkomsten over de cultuur, de taal en de verdere voorbereiding gehouden. Al eer der vertrok een groep Holtena ren naar Bedanda, een reis waar de deelnemers zeer enthousiast van terug kwamen. Er zijn nog steeds contacten tussen de Hol tense Afrika-reizigers en de Be dandezen, Een aantal deelne mers aan die eerste reis gaan binnenkort op eigen gelegenheid naar Afrika. De Stichting Vrienden Holten Bedanda, waar Akkerman voor zitter van is, heeft een vriend schappelijke verhouding met in woners van Bedanda. „Het is wederzijds iets voor elkaar bete kenen. Wij helpen hen en zij ontvangen ons en maken zo een waardevolle ervaring mogelijk. De meeste deelnemers van vorig jaar hebben veel geleerd van de dorpelingen met hun elementai re levensvorm", benadrukt Ak kerman. „Het is méér dan hulp verlening. Het is een vriend schap tussen bewoners van een villawijk en een sloppenwijk. We kunnen eikaars leven verrij ken." De stichting helpt de in woners van Bedanda op meerde re manieren. Door de regelmati ge contacten is exact duidelijk wat nodig is. Zo werd in Neder land een rijstpeller op de kop ge tikt en door de stichting betaald. Er werden ook vier ziekenhuis bedden gesponsord vanuit Hol ten. Voor de komende tijd staan er een aantal projecten op stapel. De stichting zorgt voor geld voor schoolbankjes voor de ba sisschool: zestien dubbele bank jes voor 32 leerlingen. Deze bankjes worden in Bedanda, dat een timmermanswerkplaats heeft, zelf gemaakt. De school heeft meer nodig. Akkerman: „Het grootste probleem is dat leerkrachten soms maandenlang geen salaris ontvangen. En de kinderen hebben tassen, schrif ten en pennen nodig." Ook steunt de stichting het Cen trum voor traditionele medicij nen, dat 'San Pedro de Bedanda' heet. Het is een tuin met genees krachtige planten; in het huis er bij worden van de planten ge neeskrachtige zalfjes en drank jes gemaakt door enkele daar voor opgeleide dorpelingen. „Op deze manier wordt de oude kennis van lokale geneeskrachti ge planten in ere gehouden. Bo- Paul Akkerman: 'Het is een vriendschap tussen bewoners van een villawijk en een sloppenwijk.' vendien zijn de medicijnen veel goedkoper dan de Europese", aldus Akkerman. In het huis worden ook patiënten ontvan gen. Het initiatief hiervoor kwam ruim een jaar geleden van de Franciscaner zuster Ane Ma ria, die al achttien jaar in het dorp woont. „We bekijken per jaar naar aanleiding van hun ver slag of we het volgend jaar op nieuw bijdragen", legt Akker man uit. Bij elk project vraagt de stichting een plan en een begro ting uit het dorp zelf. Daarnaast zijn er projecten in voorbereiding zoals de drinkwa tervoorziening (jaarlijks is het drinkwater in de putten enkele maanden zout en die periode wordt steeds langer), een vert aling van een artikel over tradi tionele medicijnen en het op knappen van het dak van het zie kenhuis. De voedselhulp via de Franciscaner zusters gaat ook komend jaar gewoon door. De zusters hebben een kinderpoli kliniek en een voedselprogram ma voor ondervoede moeders en kinderen. De Stichting Vrienden Holten Bedanda werkt veel sa men met de Franciscanessen. Er staat komend jaar nog iets leuks te gebeuren. „Het plan is dat de 17-jarige Bigna, zoon van Bi- cosse Nandafa, onze vriend uit Bedanda een half jaar naar Hol ten komt. Een paspoort heeft hij al", vertelt Akkerman. Inmid dels is Akkerman in overleg met de rector van scholengemeen schap De Waerdenborch. en misschien is het mogelijk dat Bigna de periode dat hij in Hol ten komt een lesprogramma kan volgen. Belangstellenden die bij willen Espelo - NBvP Espelo heeft maandag 13 december een kerstbijeenkomst gehouden. Buiten werd iedereen verwel komd met het sfeervol bran den van lantarens en de zang van het koortje. Dc avond werd ingevuld met ge dichten en samenzang, begeleid op het orgel door Franske Velt- kamp. Verder werden er twee kerstverhalen verteld. Het koor tje, bestaande uit Egbert en Sas- kia van der Brink, Henk Rech terschot. Marieke Markvoort, Ineke Bronninkreef en Gerjanne Meyerman, zongen verscheide ne liedjes. Er werden kerstlied jes gespeeld op keyboard door Marloes Nijland en op dwars fluit door Marlijn Bronninkreef. De collecte is bestemd voor de kaarsen op de Canadese Be graafplaats. De jaarvergadering wordt maan dag 17 januari gehouden. De fa milie Lueks zal haar medewer king hieraan verlenen. Holten - MAC de Holterberg en MAC Haarle houden Twee de Kerstdag (zondag 26 de cember) een kerstpuzzelrit voor auto's en motoren. De start is vanaf 14.00 uur bij 't Stuurhuus aan de Beuseber- gerweg 37 en bij Café Vloed- graven aan de Kerkstraat 14 in Haarle. Na een aanlooproute komen de Haarlese en Holtense puzzelaars onderweg bij elkaar Daarna gaat men gezamenlijk al puzze lend verder naar het eindpunt Café Vloedgraven. Tot de prijs uitreiking wordt er bingo ge speeld. De puzzelrit is zeker niet alleen bedoeld voor MAC-leden. Ie dereen is welkom. Voor meer inlichtingen: Jan Vincent, telefoon 0548-364200 Holten - Er zijn door Zonne bloem Holten veel loten ver kocht. Op lotnummer 194681 is een prijs gevallen. Wie belangstelling heeft voor de trekkingslijst kan deze vinden op www.zonnebloem.nl of evefi bellen naar 0548-363278. De Zonnebloem is een landelij ke vrijwilligersorganisatie die zich inzet voor langdurig licha melijk zieken, lichamelijk ge handicapten en hulpbehoevende ouderen en eenzamen door hen regelmatig te bezoeken. Er is jaarlijks een dagboottocht en een ontspanningsmiddag. Ook kan men zich opgeven voor een lan delijke of regionale vakantie. Om aan bovenstaande deel te nemen hoeft men geen donateur te zijn. Wie belangstelling heeft, kan bellen met 0548-361335. Wie als vrijwilliger het team wil komen versterken kan bellen met 0548-364360. Holten - Wie deel wil gaan ne men aan de carnavalsoptocht van zaterdag 5 februari, kan zich daarvoor nu al opgeven. Opgeven kan bij G. Grave, tele foon 0548-361199 of H. Jalving, telefoon 0548-364184. Hier is ook informatie verkrijgbaar over bouwlocaties, de optocht, deel nameformulieren, reglementen en over start- en prijzengelden. Holten - De NBvP Vrouwen van Nu Holten heeft op de kerstmarkt de eerste prijs ge wonnen met de mooist aange klede kraam. dragen aan de op stapel staande projecten voor Bedanda kunnen een bijdrage storten op bankre keningnummer 340778792. Daarbij mag niet vergeten wor den het idee van de stichting: het onderhouden van vriendschaps banden met de inwoners van Be danda, met de bedoeling weder zijds iets voor elkaar te kunnen betekenen. Dat is ook wat de Franciscaner zusters schreven in hun laatste brief naar Holten, on der andere deze zinnen: 'Het he le leven bestaat om andere le vens te verlichten, die ons pad kruisen. Niets is klein waar lief de bestaat. Jullie aanwezigheid blijft onder ons leven. Bedankt voor wat jullie betekenen voor ieder van ons. eenvoudige blije mensen. Jullie aanwezigheid markeert andermaal dat noch tijd noch afstand er toe doet.' Bathmen - Egerlanderkapel dc Langenberger muzikanten uit Bathmen, onderdeel van muziekvereniging Orpheus, houdt een nieuwjaarsconcert op zondag 9 januari in de gro te zaal van Dorpshuis Braak- hekke te Bathmen. Om 11.15 uur zal kapelmeester Gerard Steg ink de aftrap geven met de Falkenauer mars. Tevens zal tijdens het concert een speci aal voor de kapel geschreven polka Battum Blif Biezonder worden uitgevoerd, geschreven door Henk Homma uit Zwolle. Het concert begint om 11.15 uur, de zaal is open om 10.45 uur en de entree is vrij. Voor meer informatie kan men terecht bij André Olden 0570- 544140 of schrijf een e-mail naar het adres: andreolden@wa- nadoo.nl

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 11