j O Rijssen-i H oiteq t m Rijssen-Holter\)i Begrotingskrant P «fi i Donderdag 25 november 2004 HO12ZA10 gemeente Milieu, natuur en landschap Veel aandacht wordt binnen dit programma besteed aan het nemen van maatregelen ter beperking en voorkoming van wateroverlast. Verder streeft de gemeente naar een goede dienstverlening, zoals verantwoorde tarieven voor riolering en afvalverwerking. Ook het lozen van afvalwater in het buitengebied moet worden geminimali seerd om verontreiniging te voorkomen. Het handhaven van milieu vergunningen is daarnaast ook onderdeel van werken aan een duur zame samenleving. Rioleringsmaatregelen In 2004 is een beleidsplan vastgesteld dat voorziet in de planning van rioleringswerkzaamheden, opvang en berging van riool- en hemelwater en afkoppeling en infiltratie van hemelwater. Deze en andere maatregelen moeten wateroverlast in de toekomst sterk terugdringen of voorkomen. De uitvoering van deze maatregelen is in 2004 begonnen en duurt tot 2010. ten voor iedereen goed bereikbaar en toegankelijk zijn. Ook kun nen sportevenementen met een nationale uitstraling, zoals de triat lon Holten, gestimuleerd worden om Rijssen-Holten op de kaart te zetten. Op het culturele vlak speelt de discussie of het huidige cul tuuraanbod gehandhaafd moet blijven of dat dit moet worden ver sterkt. Aansluitend daarop rijst ook de vraag of dit een taak is die door de gemeente moet worden gestuurd, of door particulier ini tiatief. Ook het welzijn van gehandicapten en ouderen is een belangrijk onderdeel. De gemeente streeft naar een goed voorzieningenniveau in de verpleging, verzorging en de thuiszorg. Doel is onder meer een aaneengesloten zorgaanbod, zodat de overgang van de ene naar een andere zorginstelling of -aanbieder naadloos aansluit. Uitwerking deelnota jeugd- en jongerenwerk Met het vaststellen van de nota subsidiëring jeugd- en jongeren werk in juni 2004 is de basis gelegd voor een nieuwe opzet van het jeugd- en jongerenwerk, waaronder de subsidiëring. De voorstellen die in deze nota zijn gedaan moeten nu, in samenspraak met de betrokken instellingen, in de praktijk worden gebracht. Dit betreft onder andere het opstellen van voorwaarden voor budgetcontrac ten en het oprichten van een overkoepelende instelling. Er is een overgangstermijn van vier jaar waarbinnen deze zaken geregeld moeten zijn. Opvang jongeren kern Holten Door te investeren in een zinvolle vrijetijdsbesteding van jongeren wordt tegelijkertijd de overlast en criminaliteit van jongeren terug gedrongen. Het is de bedoeling dit vorm te geven door een gedeel te van de Liezenboerderij in Holten als jongerencentrum in te rich ten. Omdat de noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan lang duurt wordt er gewerkt aan een tijdelijke oplossing voor deze doelgroep. 'stichting Kulturhus Holten'. Het onderbrengen van meerdere organisaties en instellingen in gezamenlijke accommodaties levert veel voordeel op. In het kader van het Kulturhus is in juni 2005 een nieuwe sportzaal nabij 't Mossink gereed en wordt onderzocht of er een koppeling mogelijk is tussen dorpshuis De Boschkamp en gebouw Irene. Ook het huidige gemeentehuis in Holten is betrok ken bij de planvorming. Doel van dit programma is de doorstroming van het regionale en lokale verkeer te bevorderen en daarmee de verkeersveiligheid te vergroten. Hiervoor zijn maatregelen geformuleerd in de Langetermijnvisie Verkeer en Vervoer (LTVV) en in het Verkeersstructuurplan (VSP). Daarnaast wordt, ter bevordering van de werkgelegenheid, onderzoek gedaan naar versnelde uitvoering van de tunnelplannen in de kern Rijssen. Het bieden van voldoende parkeergelegenheid in de gemeente is ook een doel van dit pro gramma. Tunnelproject Om de doorstroming en de veiligheid van verkeer te vergroten wordt extra prioriteit gegeven aan de uitvoering van de LTVV. Met de realisatie van de fietstunnel bij het NS station in Rijssen is inmid dels begonnen. Dit geldt ook voor de aanleg van een rotonde op de kruising Reggesingel-Morsweg.Twee autotunnels in Rijssen zijn nog in voorbereiding. VSP Holten Begin 2005 is het onderzoek afgerond naar de noodzaak van een noordelijke en zuidelijke rondweg. De verwachting is dat het VSP in de loop van 2005 ter vaststelling aan de gemeenteraad wordt aan geboden. In een plan van aanpak wordt dan aangegeven hoe het plan voorbereid en in uitvoering genomen kan worden. Parkeren De parkeernota is inmiddels onderwerp van discussie. De definitie ve besluitvorming over parkeerregulering zal in 2005 plaatsvinden. Daarna moet beleid worden uitgewerkt dat op korte en middellan ge termijn in voldoende parkeergelegenheid voorziet tegen maat schappelijk verantwoorde kosten. Opheffen spoorwegovergangen buitengebied In het kader van verkeersveiligheid wordt de mogelijkheid onder zocht om enkele spoorwegovergangen in het buitengebied op te heffen. Dit project bevindt zich nog in de onderzoeksfase. Of het te realiseren is hangt in belangrijke mate af van externe subsidiemo gelijkheden. Op dit moment is er geen uitzicht op subsidiegelden, dus lijkt uitvoering op korte termijn niet mogelijk. v v.V"".,"' r? du, sr In het kader van de bezuinigingsvoorstellen was oorspronkelijk voorge steld om te bezuinigen op sportbevordering met 12.500,- per jaar. De raad vond dat niet juist en heeft besloten dat er bezuinigd moet worden op de ambtelijke ondersteuning voor dit onderdeel. Ook heeft de raad besloten dat de zelfwerkzaamheid van de sportver enigingen verder uitgebreid moet worden. Voor zover dit ten koste gaat van de bestaande inzet van medewerkers van Soweco moeten er voor deze mensen andere werkzaamheden binnen de gemeente worden gezocht Westelijke rondweg Rijssen Een groot deel van de raad vindt het nog steeds jammer dat er in Rijssen geen westelijke rondweg ligt Zo'n weg zou veel verkeersproblemen oplossen en geeft ook een mogelijkheid om tegelijk Plaagslagen verder uit te breiden. De uitbreiding wordt tegengehouden door de geplande ecolo gische zone aan die kant van Rijssen. De raad heeft via een motie het college gevraagd hier zo spoedig mogelijk nogmaals met de Provincie overleg over te voeren om te komen van een oplossing van deze proble matiek. Welzijn en zorg Dit is het breedste programma in de begroting. Hieronder vallen onder meer jeugd, ouderen, cultuur, sport en zorg. In het jeugdbeleid staat een preventieve benadering centfaal. Aandacht moet er zijn voor alle groepen jongeren en bijzondere aandacht voor probleemjongeren. Maar ook peuterspeelzaalwerk en overig onderwijs worden betrokken bij de vorming van het beleid. Het jeugdbeleid wordt geïntensiveerd, hierdoor worden ontwikkelingsachterstanden voorkomen en weggewerkt. Zo wordt overlast en criminaliteit teruggedrongen. De gemeente wil (vrijetijds)sporten stimuleren.Voorzieningen moe- Rijssen - Holten. Reken daar maar op. tieve instrumenten in te zetten zoals de website, wijkavonden, raadscommissies, et cetera. In al haar activiteiten is het belangrijk dat de gemeente zo doelmatig mogelijk omgaat met haar (financië le) middelen. Voor het succes van het Kulturhus is het van belang dat er voldoende deelnemers zijn aan dit project Ook moet de omvang van het project afgestemd zijn op de belangstelling bij de Holtense verenigingen en ove rige kandidaatgebruikers. De raad heeft daarom het college gevraagd een hernieuwd onderzoek te doen naar de bereidheid om straks in het Kulturhus mee te doen. Verkeer en vervoer Huisvesting Muziekschool Omdat de huisvesting van de muziekschool niet meer voldoet aan de huidige eisen, is er een onderzoek gaande naar de gevolgen van ver- of nieuwbouw van de muziekschool. Dit wordt in het eerste kwartaal van 2005 afgerond. Vervolgens wordt de mogelijkheid onderzocht of clustering van ruimtegebruik door verschillende cul turele instelling mogelijk is. Hierbij wordt onder meer gekeken naar de muziekschool, het Parkgebouw, Muziek Onderwijs Centrum Holten, de Holtense Muziekvereniging, et cetera. Onderwijs en educatie Het is van belang dat er voldoende huisvesting voor het basis- en voortgezet onderwijs aanwezig is. Hiervoor is een meerjarenhuis- vestingsplan opgesteld. Om een impuls te geven aan het voortgezet onderwijs in onze gemeente is onder meer de nieuwbouw voor de CSG Reggesteyn mogelijk gemaakt. Deze nieuwbouw is waarschijn lijk eind mei 2005 gereed. Voor- en vroegschoolse educatie Het is belangrijk onderwijsachterstanden bij jonge kinderen zo vroeg mogelijk te onderkennen, het liefst nog voor ze naar het basisonderwijs gaan. Om deze achterstanden te verminderen of zelfs op te heffen is voor- en vroegschoolse educatie ingevoerd.Via de leerplichtfunctie kunnen kinderen een zo goed mogelijke school loopbaan volgen. Sportvisie Op het gebied van sport heeft de gemeente een duidelijke visie (raadsbesluit 2002). De sportraad heeft inmiddels advies uitge bracht over de prioriteiten voor 2005-2008. Zo zal er, afhankelijk van de bestemmingsplanprocedure, onder andere worden gestart met de aanleg van drie extra velden nabij het terrein van voetbal vereniging Excelsior '31 Verder is de investeringssubsidieregeling in concept gereed. Besluitvorming hierover zal plaatsvinden door de gemeenteraad in december 2004 of januari 2005. Uitvoeren klanttevredenheidsonderzoek Om te bepalen of de dienstverlening zich op een acceptabel niveau bevindt is het noodzakelijk ieder jaar een klanttevredenheidson derzoek te houden. Een onderzoek naar het functioneren van de gemeentewinkel Rijssen en de publieksbalie Holten is al in 2003 gehouden. In 2004 is voor een bredere opzet gekozen en ook in 2005 zal een onderzoek (een deel van) de externe gerichtheid van de gemeente in beeld moeten brengen. Uitbouwen gemeentelijke website Internet speelt een steeds belangrijker rol in externe communica tie. Dit is onder meer te merken aan het toegenomen aantal bezoekers op de site. In maart 2003 lag dit aantal rond de 5.000 bezoekers, op dit moment krijgt de site gemiddeld 12.000 bezoe kers per maand.Via een stappenplan moet de site doorgroeien naar een interactieve site waarbij inwoners uiteindelijk via internet zaken kunnen doen met de gemeente. De technische uitvoering hiervan is onder andere afhankelijk van de landelijke ontwikkelingen op gebied van elektronische handtekeningen. w i?eme V' r <-• H ii ;.'üh Verzelfstandiging Parkgebouw Er is onderzoek gaande naar de wijze waarop het multifunctioneel centrum Parkgebouw in de toekomst het best kan worden beheerst. Hierbij wordt uitgegaan van verzelfstandiging in de vorm van een stichting. In april 2005 moet er een stichtingsbestuur zijn gevormd dat in juni, samen met de gemeente en een extern advies bureau, de exploitatie en het beheer van het Parkgebouw heeft vormgegeven. In augustus 2005 is dan de gehele nota 'van het mfc Parkgebouw naar Stichting Parkgebouw Rijssen' uitgevoerd. Uitwerking Kulturhusconcept Holten Het doel van dit project is beheer en exploitatie van accommoda ties, cultuuraanbod en horeca onder te brengen bij één organisatie: Sociale voorzieningen Werkgelegenheid heeft niet alleen een belangrijke economische functie, maar ook een sociale. Het hebben van werk draagt bij aan de geestelijk gezondheid van mensen. Daarom is 'werk voor ieder een' het doel dat de gemeente nastreeft. Dit doet de gemeente door op verschillende vlakken de werkgelegenheid te stimuleren (zie overige programma's). Hiermee probeert zij onder meer de instroom in de bijstand te beperken en uitstroom te bevorderen. Het minimabeleid is gericht op activering, financiële zelfstandigheid, en zelfredzaamheid van een brede doelgroep, dus niet alleen men sen met een uitkering. Door procedures eenvoudig en laagdrempe lig te houden moet een 'armoedeval' en sociaal isolement worden voorkomen. Intensivering reïntegratie-instrumenten Sinds I januari 2004 is de financiering van de Wet werk en bijstand (Wwb) veranderd. De gemeente krijgt een vast bedrag per jaar voor bijstandsuitkeringen. Wanneer er meer bijstandsgerechtigden zijn dan door het Rijk is begroot, draagt de gemeente de financiële gevolgen. Het is dus niet alleen vanuit maatschappelijk, maar ook vanuit financieel oogpunt belangrijk dat de gemeente zich inzet voor reïntegratie en uitstroom van uitkeringsgerechtigden. Om de uitstroom te bevorderen start in 2005 onder meer een onderzoek naar het ontwikkelen van een detachering- en uitstroompool. De dienstverlening op gebied van de Wwb wordt verbeterd door meer aandacht te besteden aan klantmanagement. M inimabeleid De nieuwe Wet werk en bijstand (Wwb) verbiedt het verlenen van categoriale bijzondere bijstand. Bijzondere bijstand blijft wel bestaan, maar moet voortaan individueel worden getoetst. Dit is een zeer arbeidsintensieve en klantonvriendelijke werkwijze. In de verordening armoedebeleid neemt de gemeente de mogelijkheden op om de mensen die dit écht nodig hebben, financieel te blijven ondersteunen. Zo probeert zij, ondanks de geringe financiële ruim te, deze doelgroep zoveel mogelijk te ontzien in de landelijke bezui- nigingsgolf. Minimabeleid De raad heeft besloten dat-er voor 2005 niet verder bezuinigd wordt op het minimabeleid. Dit is opgenomen in een amendement en het college heeft daarvoor 20.000,- extra beschikbaar gekregen. Human Facility Center In januari 2005 zal duidelijk zijn of er voldoende draagvlak is voor een Human Facility Center (HFC). Een HFC probeert door bemid deling mensen bij dreigend ontslag op hetzelfde bedrijvenpark aan het werk te houden. Algemeen Dit programma is gericht op het doorontwikkelen van de gemeen telijke organisatie naar een extern gerichte organisatie, waar wordt gewerkt aan een goede dienstverlening aan inwoners en bedrijven. Deze kan alleen van de grond komen door open te staan voor ideeën en opmerkingen van buitenaf. Dat kan door diverse interac- Realiseren nieuwe gemeentehuis Na de sloop van het postkantoor en 't Bunne kan begin 2005 wor den gestart met de bouw van het eerste deel van het nieuwe gemeentehuis. Dit breng ook enige organisatorische aanpassingen veranderingen met zich mee. Zo zullen ICT toepassingen gereed moeten zijn, inclusief mogelijkheden voor telewerken. Er wordt een nieuwe techniek voor het netwerkbeheer geïntroduceerd en er komt een nieuwe telefooncentrale. Dit alles om in het nieuwe gemeentehuis flexibeler te kunnen werken. Deregulering De gemeente moet bezuinigen en een mogelijkheid daarvoor is om min der personeel in te zetten. De raad vindt dat dit zou kunnen door zoveel mogelijk overbodige regels af te schaffen. Dat scheelt in de vergunning verlening en in de handhaving. De raad wil dit verder onderzocht hebben en heeft het college opgeroepen hiernaar een onderzoek in te stellen. Inkoop energie De raad maakt zich zorgen over de stijgende lasten voor de burgers door de energieprijzen. De gemeente heeft alleen geen directe invloed op deze prijzen. Wel is het misschien mogelijk om via de gemeente een soort gezamenlijke inkoop van energie te regelen en daar door lagere prijzen te krijgen. Het college is gevraagd daar onderzoek naar te verrichten. e m e e n t e www.rijssen-holten.nl g emeente@rijssen-holten.nl

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 12