HOT-club al 15 jaar gek van trekkers Prins Erik: 'De clubjes maken het carnaval in Keunedarp' Toneelstuk OCH met 't Oale mot eerst op Stichting Sion bedankt Fienpreuver voor gift Gemengd koor Amazing viert tienjarig bestaan Lezers Schrijven Minder bezuinigingen op minimabeleid Opbrengst Diabetes Fonds Rozen voor raadsleden Cultuurnota Opbrengst collecte Opbrengst Dorcas Kerstkaarten Dijkerhoek Concert muziekschool Dierenkalenders Bijeenkomst NBvP Holten Lezing vrouwen in politiek Donderdag 18 november 2004 Holtens Nieuwsblad 7 Holten - Dinie VVegstapel nam in 1994 het initiatief om een a- capellakoor op te richten. Met nog enkele enthousiastelingen plaatste ze een advertentie in het Holtens Nieuwsblad. Deze oproep leverde in één klap veertig leden op. Samen met de jonge, energieke dirigent David van der Braak groeide het ledenaantal van Amazing al snel tot zestig. Het koor zingt voornamelijk populair repertoire. In 1997 is Amazing op tournee geweest door Canada en Ameri ka. Dat was voor de koorleden een geweldige ervaring. Ama zing heeft in 2002 en 2004 de band met partnergemeente Win terberg verstevigd. Zij werd daar onthaald door een superen thousiast publiek. Amazing is sinds 15 november weer voor tien dagen op reis. Deze keer is de bestemming een stukje Nederland in de tropen en wel Curasao. Zij gaat daar een vijftal concerten geven en zal ook deelnemen aan een groot korenfestival. Enkele jaar geleden heeft het koor een nieuwe dirigent. Juliette Dumoré, aangenomen. De repertoirekeuze is hetzelfde geble ven. De koorklank werd verder uitgewerkt. Het jubileumconcert dat wordt gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het koor, zal zaterdag 11 december om 20.00 uur worden gehouden in de aula van scholengemeenschap De Waerdenborch. Entree is 4 euro. De inhoud van het programma wordt een muzikale reis door de afgelopen tien jaar dat het koor bestaat. Verkeersonderzoek verdient bijstelling Door het college wordt 29 november in raadsvergadering aan de raad voorgesteld om te besluiten over een nader on derzoek naar rondwegen in relatie tot de Maïs weg. De vraag is of Holten, gelet op de inhoud van de opdracht, met het re sultaat van deze studie veel op zal schieten. Het Rijksoverheidsbeleid, zoals in de Planwct verkeer en ver voer neergelegd, is namelijk vertaald in een Provinciaal ver- keers- en vervoersplan. Volgens dat plan dienen gemeenten, re gio en provincie voorgenomen maatregelen op elkaar af te stem men en de meerwaarde in onderling verband te beoordelen. In het provinciale plan wordt ook bijzondere aandacht voor draagvlak gevraagd. Daarbij wordt sterk de voorkeur gegeven aan acties en maatregelen die van 'onderop' komen en sporen met andere maatschappelijke en/of economische ontwikkelin gen. Maar in Holten is absoluut geen draagvlak voor de ver keersmaatregelen, die volgens het college buiten de kern van Holten genomen moeten worden. Op veel plaatsen in de provincie hebben provinciale en gemeen telijke bestuurders de handen ineengeslagen. Dat heeft geleid tot een lijst van 46 op te lossen probleempunten. Daarbij gaat het om provinciale wegen, die nu nog door de bebouwde kom lo pen. Omdat de weg door Holten niet meer als een provinciale weg wordt aangemerkt, komt Holten op die lijst niet voor. Daarmee lijkt het probleem van Holten niet als gezamenlijk probleem van gemeente, regio en provincie te zijn erkend. Maar naar de ernst van het verkeersprobleem te oordelen, hoort Holten misschien wel in de top tien van die lijst. Maar als gemeente, regio en provincie volgens de Planwet Ver keer en Vervoer problemen uitwisselen en ontwikkelingstenden sen op elkaar afstemmen, moet er op alle bestuurslagen toch er kenning ontstaan voor de problemen in Holten. Maar die afstem ming en erkenning lijkt er niet te zijn. Een zorgelijke zaak, want Holten zit nu met de eerste fase van een verkeersstructuurplan waarmee de verkeersproblemen niet opgelost worden, maar verlegd worden. En op sommige plaat sen, door de aanleg van het Zilverzandtracé, zelfs versterkt wor den. Spijtig is dat de thans gekozen insteek voor de studie weer slechts zal leiden tot discutabel cijfermateriaal. Maar cijfers heb ben we zo langzamerhand genoeg. In de plaats daarvan dienen de ruim beschikbare gegevens en rapportages en de inbreng van burgers en belangengroeperin gen, afgestemd te worden op regionale ontwikkelingstendensen. Daarbij dient de voor te stellen oplossing ook te passen binnen de doelstellingen en de kaders van het Provinciale verkeers- en vervoersplan. Alleen dan kan in belang van gemeente, regio en provincie een optimale oplossing met draagvlak ontstaan, die met prioriteit en met financiële bijdragen van andere belanghebbende bestuursla gen gerealiseerd kan worden. Wij hopen dat de raad op 29 november de studieopdracht in die zin bij wil stellen, zodat een resultaat ontstaat wat op lokaal en provinciaal niveau verdedigbaar zal zijn. f/S Support Nieuwe manege Borkeldsweg Onlangs lazen wij in diverse bladen, waaronder het Holtens Nieuwsblad, dat B en W voornemens is het stichten van een nieuw manegebedrijf aan de Borkeldsweg door te drukken. Tegen het advies van de eigen ambtenaren in. Het is nu de bedoeling om het verzoek in te brengen als pilot- project in het kader van de reconstructiewet, die de agrarische sector aan de nieuwe alternatieve inkomensbronnen moet hel pen. Hoe kan B en W dit verdedigen als de aanvrager niet een boer, maar een directeur van een gerenommeerd loodgietersbe- drijf is? Hoezo alternatieve inkomensbron voor de agrarische sector? Overigens nemen wij aan dat B en W bekend is dat op tien vicr- I kante kilometer rondom de Bolkeldsweg al decennia lang vier j goed geoutilleerde manegebedrijven gevestigd zijn plus meerde re pensionstallen. De levensvatbaarheid van nog een manegebe drijf is dus heel erg twijfelachtig. Kennelijk wil B en W dit op- lossen door dit nieuwe bedrijf te subsidiëren (pilotproject). Wat I worden de volgende projecten van B en W? Een gesubsidieerde camping, een gesubsidieerd garagebedrijf of een gesubsidieerde caravanstalling? Dat dit absoluut ten koste van bestaande bedrij ven zal gaan, boeit B en W kennelijk niét zo. Al met al een heel merkwaardige gang van zaken, die nadere uit leg behoeft. Dick Boon Holten - Bij het horen van de naam HOT-club zou men kun nen denken aan een groep mensen die zich met erotiek bezighoudt. Dat is echter niet het geval. Het betreft hier de Holtense Oude Tractoren Club en die bestaat deze maand 15 jaar. Gert Wansink, Henk Vukkink, Joop Wansink en Gerben Wansink zijn daar van de stuwende krachten. In 1989 kwam Gert in het bezit van een Lans Bulldog, zo'n zwa re, stampende tractor. Joop had een Deutz en via een vertegen woordiger kwamen zij terecht op een show in Erica waardoor ze aan een adresje kwamen waar ze een tank konden kopen. Die tank zat echter onder de kippen- stront. 'Maar', zegt Gert. 'Met een betonmolen en water en grind kreeg ik 'm weer helemaal schoon.' Ook Henk Vukkink mengde zich bij de twee liefhebbers en later werd de kring steeds groter. Zo'n dertien leden. Niet een ech te vereniging, maar wel echte hobbyisten. Het oudste exem plaar tractor is een Hanomag RL 20 uit 1940. De rest is uit de ja ren veertig, vijftig en zestig. Het zijn overigens niet alleen oude tractoren die ze hebben, maar ook landbouwmachines zoals een dorskast, ploegen en een graanmaaier. De leden van de club variëren nogal in leeftijd: de jongste is 25 De leden van de HOT-club zijn echte liefhebbers van oude landbouwvoertuigen. (Foto: Johan Bo- link) en de oudste 66 jaar. De sfeer in de club is bijzonder goed, want zoals ze zelf zeggen hebben ze nog nooit gedonder gehad. Een paar keer per jaar nemen ze deel aan shows die echt niet al tijd naast de deur zijn: Vaassen, Tilligte en Nordhorn bijvoor beeld. En dan moet er ook wor den overnacht. Dat gebeurt in een oude veewagen met voor tent, wat de feestvreugde nog Dijkerhoek - GLTO en Vrou wen van Nu afdelingen, Espe- Io, Dijkerhoek en Holten ver zorgen vrijdag 19 november om 19.30 uureen toneelavond Het Bonte Paard in Dijker hoek. Toneelvereniging OCH speelt het stuk 't Oale mot eerst op. Berend Scholten, caféhouder en boer, runt samen met zijn enige dochter, een knecht en een dienstmeid het bedrijf. Een ver tegenwoordiger in drank zal wel even regelen dat hun bedrijf ge moderniseerd wordt. Dit tot on genoegen van de schoolmeester van het dorp. De dienstmeid en een gast krij gen in de gaten dat de vertegen woordiger op eigenbelang uit is. De zuinige buurman Staal die samen met zijn zuster woont, is ook uit op eigenbelang, maar krijgt in de gaten dat, wil je wat nieuws beginnen 't oale eerst op mot. Holten - Burgemeester en wet houders gaven de raad ter overweging om 20 duizend eu ro te bezuinigen op de uitvoe ring van het minimabeleid. Tijdens de begrotingsvergade- ring bleken alle fracties daar niet mee uit de voeten te kun nen. Alle fracties, uitgezonderd de PvdA, wilden dal er maximaal 10.000 euro bezuinigd werd in 2005. Er zit nog 40.0000 euro in de minimabeleidspot, en zo kan er nog tot en met 2008 10.000 euro ingeteerd worden. De frac ties zijn van mening dat met een bezuiniging van maxima 10.000 euro het huidige minimabeleid onverkort kan worden uitge voerd. De PvdA-fractie was te gen, omdat deze maatregel de fractie niet ver genoeg ging. De PvdA wil het budget voor uit voering van het minimabeleid verhogen met 20.000 euro, zodat de hoogte van de verschillende voorzieningen niet aangepast hoeft te worden. 'Wij willen die 40.000 euro reserve behouden. Want wat gebeurt er als dat geld straks op is?', vroeg PvdA-raads- lid M. Tijhof-Zwijnenberg zich af. Fractievoorzitter B. Wolte- rink reageerde vanaf de overkant van de raadzaal: 'Als dat potje op is, dienen ChrU en PvdA samen een motie in om geld in die pot te storten.' meer verhoogt. Regelmatig worden er toertocht- jes gehouden en als elk zichzelf- respecterende club, heeft men natuurlijk ook een jaarlijkse feestavond. In oktober, wanneer de laatste toertocht is geweest. Om samen onder het genot van een goed glas en een lekkere hap terug te blikken op het afgelopen Holten - De collecte van het Diabetes Fonds heeft in Holten een bedrag van 3554,40 euro opgebracht. De collecte werd gehouden van 31 oktober tot en met 6 november. Met het opgehaalde geld finan ciert het Diabetes Fonds een aantal belangrijke wetenschap pelijke onderzoeksprojecten. Deze gaan niet alleen over hoe diabetes kan worden voorko men, maar ook hoe de ziekte kan worden behandeld. Keunedarp - De verplaatsing van de hofbar werd door car navalsvereniging De Fienpreu- vers echt op donderdag 11 no vember gedaan. Voor de eerste keer is dat Café 't Keuntje. De nieuwe Prins Carnaval werd echter pas afgelopen zaterdag in het Bonte Paard bekendge maakt. Prins Velocitas (Willy Veneklaas) en adjudant Anton van Beek kwamen om 23.11 uur uit een vouwcaravan te voorschijn. Voordat de Elfde van de Elfde- Holten - Het Steunpunt Infor mele Zorg Rijssen, het plaatse lijk steunpunt voor mantelzor- gers, bestaat een jaar. Tijdens de begrotingsvergadering, af gelopen vrijdag, kregen de le den van de raad daarom een roos uitgereikt: voor hen zelf, als ze mantelzorger waren, of om door te geven aan iemand die voor een hulpbehoevende zorgt. Het was een 'dankjewel' voor de goede samenwerking tussen ge meente en Steunpunt. De raads leden namen de roos in ont vangst, en konden haar drie tel later weer afgeven aan bode E. Brinks, die met een grote vaas achter de dames aankwam. Op voorstel van SGP-raadslid G. Kreijkes werd de rozenvaas tij dens de vergadering in het mid den van de raadszaal gezet. Holten - Het amendement van de PvdA om niet te bezuinigen op de cultuurnota (20.000 eu ro) haalde het niet. „Cultuur is hier een ondergeschoven kind je", stelde PvdA-raadslid M. Tijhof-Zwijnenberg vast. De PvdA vond het onacceptabel dat de cultuurnota nu weer een jaar doorgeschoven werd. De so cialisten werden hierin alleen gesteund door Gemeentebelang Rijssen-Holten. ,,Als er geen geld is om die nota uit te voeren, hoeft die nota ook niet", meen de VVD-fractievoorzitter J. Kc- velam. Ook de andere partijen hadden, nu er keuzes gemaakt moesten worden, er het geld niet voor over. avond begon. werd. eerst stilge staan bij het verlies van Marie Rustebiel. President Teun Deijk: 'Marie en Hennie Rustebiel wa ren altijd aanwezig tijdens het carnaval. Marie betekende veel voor ons. We zullen haar missen als de moeder van de Fienpreu- vers.' Prins Erik de Miene sloot daarna zijn seizoen af. Hij gaf het kos tuum door aan zijn opvolger. 'Ons jaar zit erop. Een jaar met veel leven in de brouwerij.' Voordat hij echt naar huis mocht, kondigde hij een wisse ling aan bij de Raad van Elf. Twee Arabieren kwamen bin nengewandeld en brabbelden iets onverstaanbaars. 'Volgens mij wordt dit alleen verstaan door Tjerk van der Meij en Mark van der Pluijm', zei Prins Erik. Het bleken de opvolgers van de twee te zijn, die zich hadden ver scholen in de lange gewaden: Bert Reijlink en Björn Ruste biel. Ook De Versierders kregen nieuw bloed. Deze officiële bou wers van de Prinsenwagen, be staan 33 jaar. Een heel team nieuwe jonge leden stond klaar om zich bij de oude groep te voegen. Albert Boode maakte later op de avond via een cryptische om schrijving de Keunedarper van het Jaar bekend. Het bleek uit eindelijk Ep van Schooten te zijn geworden. Hij stopte on langs als fractievoorzitter van Ep van Schooten werd tijdens de Elfde van de Elfde gekozen tot Keunedarper van het Jaar. (Fo to: Johan Bolink) Gemeentebelang. Albert: 'Hij heeft een lange staat van dienst; het is een publiek figuur. Aanva ringen met de gevestigde orde gaat hij niet uit de weg. Hij heeft respect voor noeste arbeid. Ruim veertig jaar zit hij in de politiek, dat zijn maar liefst tien raadsperiodes. Daarbij werd hij zes keer met voorkeursstemmen door de bevolking gekozen. Be gonnen bij de Boerenpartij en la ter bij Gemeentebelang. Eb heeft Dijkerhoek - Stichting Sion In ternational ontving afgelopen zaterdagavond tijdens de vie ring van de Elfde van de Elfde, in het Bonte paard een cheque van de carnavalsvereniging de Fienpreuvers. Naast het bedrag van 500 euro van de Fienpreuvers, kreeg de stichting van een anonieme gulle gever een extra bedrag van 111 euro. De stichting gaat het geld ge bruiken voor het helpen van kansarme, gehandicapte kinde ren in Roemenië; kinderen voor wie geen enkele opvang be stond. Momenteel worden 24 meervoudig gehandicapte kinde ren, in de leeftijd van 3 tot 16 jaar, opgevangen in een dagver blijf, Casa Luminii (Huis van Licht) in Sibiu. Het is dus een kleinschalig project, waaraan naast tien vaste gekwalificeerde Roemeense leerkrachten en as sistenten. ook een Nederlands zendelingenechtpaar hun mede werking verleent. Mede door de professionele aan pak en prachtige resultaten, er kent de Roemeense overheid het werk van de stichting volledig. Zij nemen inmiddels drie van de tien salarissen voor hun reke ning en steunen waar zij kunnen. Verder zorgt de stichting, met sponsors, zelf voor alle exploita tiekosten. Door de enorme stij ging van de salarissen in Roe menië, blijven die oplopen. Voor meer informatie: familie Scholman, telefoon 0548- 361019 of familie Valster, tele foon 0548-366975. veel burgemeesters overleefd. In de jaren negentig werd hij wet houder. Ook is hij actief op ker kelijk gebied in' Espelo en was hij de oprichter van kinderboer derij Dondertman. Een beschei den man met bijzondere kwali teiten.' Eb van Schooten: 'Ik weet niet zo wat ik moet zeggen. Tussen alle onderscheidingen die ik heb gekregen, raakt deze me toch echt. Het treft mij, en dat meen ik echt, dat ik door een vereni ging ben gekozen tot Keunedar per van het Jaar.' Volgens Prins Erik de Miene kende zijn ambtsperiode alleen maar hoogtepunten. 'Wie deze niet heeft meegemaakt, heeft veel gemist. Café De Blijdschap liep er als een rode draad door heen. Het staat voor de verbroe dering van alle vriendenclubjes in Holten', benadrukte Prins Erik. De Blijdschap was een ge legenheidscafé in het oude pand van Vlogtman aan de Industrie weg. In dit slooppand waren en zijn enkele vriendenclubs druk bezig met het bouwen van hun eigen carnavalswagen. Eén nau we lange ruimte werd daarbij in gericht als café annex kantine, met de naam De Blijdschap. De verbroedering van de clubjes kwam vooral naar voren toen een wagen werd afgekeurd door de optochtcommissie van Raal- te. Hierdoor mocht deze niet meedoen aan de optocht daar, waar veel wagens van De Fienp reuvers normaal wel naartoe gaan. 'De arrogante afvaardiging uit Raalte keurde een wagen af doordat deze iets te lang bleek te zijn. Maar ik heb gezien dat er aan de optocht wagens meede den die zelfs langer waren', zei Erik. 'Er werd met elkaar beslo ten niet naar Raalte te gaan, maar naar Deventer. Spot niet met de Keunedarpers. De club jes maken het carnaval in Keu nedarp.' De klok kwam ondertussen dichterbij het magische gekken- tijdstip elf over elf, het moment dat de nieuwe Prins en zijn Ad judant worden onthuld. 'De Schone Zoon' stond erop het decor. Het lijkt een verborgen hint te zijn. richting wie de nieu we Prins zou kunnen worden: Club DIS. Deze afkorting bete kent immers De Ideale Schoon zoon. Een van de leden. Geert Soer, stond op de lijst waaruit bezoekers konden kiezen wie zij als nieuwe Prins zagen. Het bleek een totaal andere wen ding te krijgen. Gecamoufleerde mannen zochten gebukt met ver rekijkers de zaal af De zin: 'in gemeentebelang' viel. Verder bekeurde politieagent Oberink 'Met c, o, c. k' enkelen die zon der vergunning bomen hadden omgezaagd. Ondertussen stond er een vouwcaravan klaar. Alle maal aanwijzingen richting Wil ly Veneklaas. En inderdaad: uit eindelijk stapte hij uit de cara van met Anton van Beek. Het feest kon nu echt gaan beginnen. Holten - Dat de collecte min der op zou brengen dan vorig jaar had de plaatselijke Die renbescherming wel verwacht. Gezien het enorme tekort aan collectanten dit jaar en dat de economie er ook niet beter op is geworden. Toch is de Dierenbescherming Rijssen en omstreken blij met de opbrengst van dit jaar: in Rijssen 5098,76 euro, in Holten 819,89 euro en in Enter 1254,63 euro. Voor diegenen die de collectant gemist hebben, op rekening nummer 3473.83.041 is een bij drage altijd welkom. Holten - De voedselactie van Dorcas op dankdag 3 novem ber, heeft 122 dozen aan voed sel opgebracht. De collecte heeft 437,69 euro opgebracht. Dijkerhoek - Er zijn nog setjes Dijkerhoekse kerst- en nieuw jaarskaarten te koop. De opbrengst gaat naar de Dij kerhoekse verenigingen. Voor meer informatie: www.dijker- hoek.nl Holten - Het Muziek Onder wijs Centrum houdt woensdag 24 november van 14.00 tot 16.00 uur een voorspeelmid dag in Irene. Verder wordt er vrijdag 26 november om 19.30 uur een leerlingenconcert ge geven in de Dorpskerk. De leerlingen van de VIO-klas (voorbereidend instrumentaal onderwijs) zullen tijdens de voorspeelmiddag voor de eerste keer gaan optreden. Na afloop bestaat er een moge lijkheid om instrumenten uit te proberen. Tijdens het leerlingenconcert Ia- ten de hoogste leerlingen zien wat ze kunnen. Het accordeon orkest Almelonia's zal hierbij ook aanwezig zijn. Het A-orkest hoort bij de beste van Neder land. Het bestaat uit twintig le den. waarvan een enkeling al sinds de oprichting in 1949 bij de Almelonia's zit. De accordeo nisten spelen onder meer klas siek, tango en populair. Holten- - De Dierenbescher ming Rijssen en omstreken heeft kalenders te koop. Met afbeeldingen van een paard, honden, een poes, een ooievaar, een eekhoorn, een haan, scha pen, ganzen, een konijn, een oli fant, en koeien. De opbrengst van deze kalen ders komt ten goede aan hulp en verzorging van de dieren in Rijs sen en nabije regio. De kalen ders kosten 3,60 euro en zijn te bestellen bij Gerry Gerritsen, te lefoon 0548-516626. Holten - NBvP Vrouwen van Nu Holten houdt woensdag 24 november om 20.00 uur in zaal Vosman een afdelingsavond. Voor deze avond is C. Kronen berg uitgenodigd. Zij geeft een dialezing over Namibië en Zuid- Afrika. Kronenberg en haar man reizen heel veel en hiervan schrijven ze reisverhalen Wat ze ziet en meemaakt in al die landen wil ze graag doorgeven aan zoveel mogelijk mensen. Voor inlichtingen, telefoon 0548-362092. Dijkerhoek - NBvP Vrouwen van Nu Dijkerhoek houdt dinsdag 23 november om 20.00 uur haar maandelijkse bijeenkomst in Het Bonte Paard. A. Schreijer, lid van de Tweede Kamer commissie voor land bouw, natuur en visserij, komt een lezing houden over De vrouw in de politiek. Zij komt zelf uit de agrarische sector en een leefbaar platteland staat voorop in haar beleid. H. Schuurman uit N ij verdal was 18 oktober gastspreker. Zij ver telde over activiteitenbegelei ding bij de mensen thuis. Tevens gaf ze uitleg over allerlei hulp middelen die ze bij zich had.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 7