Themadag Vrouwenraad over zorg in eigen hand W Holten tegen Zutphen blijft bij kleine kansjes Biljartteam Kally 5 wint uit tegen Tikam Handbaldames winnen ruim van ESCA Arnhem Leergang over dood en esoterische filosofie Zomer 2004 zeer nat, maar wel vrij warm Resultaten W Holten Rabobank sponsort team Blauw Wit Cl Tienersoos So What? bomvol activiteiten Open Deurdienst Weekendweer A jDonderdag 30 september 2004 Holten E3 - Enter E4 Enter was in deze wedstrijd beter in het samen spelen en begon iets feller in de duels. Het gevolg was een snelle 0-3 achters tand. Toen kon Jordi het eerste Holtense doelpunt maken. Enter bracht de stand nog voor rust op 1-5. Na rust was eerst sprake van een gelijkopgaande strijd met ook goede combinaties van Holten. Dit resulteerde in doelpunten van Remco en een tweede van Jordi. In het laatste kwartier was Enter weer sterker en voerde de voorsprong op tot de eindstand 3-10. Excelsior E4 - Holten El Een heerlijke spannende wedstrijd waarin de ploegen gelijk waardig waren en waarin voor iedere meter met alle inzet werd geknokt. De aanvallen golfden over en weer en aan beide kan ten waren het de aanvallers die kansen misten en verdedigers die steekjes lieten vallen. Het maakte dat de wedstrijd tot aan de laatste minuut boeiend bleef. Een te lang doorgevoerde actie leidde tot balverlies en werd direct afgestraft, 1-0. Gelukkig was het Niels die met zijn gevreesde harde trap van ver, hoog 1-1 in schoot. Uiteindelijk was het Bart V. die via de binnenkant van de paal 1 -2 scoorde en daarmee Holten de gelukkigste van de 2 ploegen maakte. Eindstand: 1-2 Rohda Raalte D3 - W Holten Dl Na de goede wedstrijden vorige week tijdens het Zwaluwen toernooi begon Holten vol goede moed aan de wedstrijd. Maar toen de bal tot drie keer toe toch weer niet rustig werd wegge werkt door de verdediging kreeg keeper Thom een afstandschot om de oren. 1-0 voor Rohda Raalte. Geleidelijk bouwde Holten naar de rust toe een overwicht op, dat leidde tot 4 of 5 mogelijk heden, die echtr door goed keeperswerk van Rohda Raalte on schadelijk werden gemaakt. Na de uitleg in de rust door de trai ner dat er in de verdediging en bij de opbouw te veel balverlies werd geleden, werd de bal in de tweede helft beter in de ploeg gehouden. Resultaat bleef niet uit, na een minuut of 5 schoof Max, na een aanval over veel schijven, de bal in het doel, 1-1. Holten rook kansen, maar kwam ongelukkig op een 2-1 achters tand. nadat de verdediging een corner van Rohda niet weg kreeg. Holten dwong nog wel een paar goede doelkansen af, maar scoorde niet meer. Rohda nog wel een keer. Eindstand 3-1 voor Rohda Raalte. Eindstand: 3-1 Den Ham C3 - Holten C2 Holten trof zaterdag in Den Ham een tegenstander die gelijk waardig was en er volop kansen waren om de volle winst mee naar huis te nemen. Maar ja, dan moetje wel blijven voetballen. De eerste helft hadden de gasten een lichtelijk windvoordeel en waren daardoor veel in de aanval. Na tien minuten kwam Den Ham dan ook aan de leiding (1-0). Holten kreeg wel enkele klei ne kansen, zo werd Mare vlak voor de keeper net gestopt en was Glenn ongelukkig in de afwerking. De tweede helft zou voor Holten het verwachte succes moeten brengen, mar het liep an ders. Een overtreding van Daan betekende een strafschop voor Den Ham. Hier werd echter niet uit gescoord. Vlak hierna was het alleen de scheidsrechter die een overtreding zag en de bal weer op de stip legde. In eerste instantie wist Nick de bal tegen te houden maar uiteindelijk wist men toch te scoren (2-0). Door deze onterechte strafschop raakten de Holtenaren danig in de war en vergaten te voetballen. Toch kwamen we door een prachtig doelpunt van Glenn nog op 2-1Het was echter te laat om de einduitslag nog een ander aanzien te geven. Deze tegen stander moeten we in eigen huis kunnen pakken. Uitslag: 2-1 Holtens Nieuwsblad Rijssen-Holten - De Rijssense Vrouwenraad houdt vrijdag 8 oktober in het Parkgebouw aan de Oosterhofweg een bij eenkomst voor alle vrouwen en mannen in de gemeente Rijs sen-Holten die geïnteresseerd zijn in de 'zorg'. Het thema is namelijk 'Zorg in eigen hand'. De bijeenkomst begint om 09.00 uur en duurt tot 16.00 Bij de themadag zijn, naast de Rijssense Vrouwen Raad, ook Stichting De Koepel in Rijssen, de Vrijwillige Thuiszorg Rijssen, Stichting Welzijn Ouderen Hol ten en de Ouderen Advies Raad Rijssen betrokken, evenals het Patiënten Consumenten Platform Zwolle. Tijdens deze informatie dag staan diverse thema's die met zorg te maken hebben cen traal. Belangrijke veranderingen in de zorg worden uitgelegd, er wordt verteld hoe er optimaal ge bruik gemaakt kan worden van de mogelijkheden die de zorg biedt en hoe mensen in kwetsba re situaties het beste begeleidt en ondersteund kunnen worden en een eigen weg in de zorg kunnen vinden. De vier workshops heb ben als thema 'Regie houden over je eigen leven' over vrou wen met een chronische ziekte of handicap, 'Het doolhof GGZ' over waar en hoe hulp te vinden in de geestelijke gezondheids zorg, 'Klanten kiezen' over ver anderingen in de AWBZ en hoe men de zorg die men nodig heeft zelf kan kiezen en 'Ken uw recht' over patiënten- en klach trecht. De deelnemers kunnen kiezen uit meerdere workshops, en aan twee daarvan deelnemen. Bij ontvangst kan men zich voor de ze workshops opgeven. De hele dag wordt er door diverse (ge zondheidsinstellingen informa tie gegeven op een informatie markt. „Wij willen deze dag toeganke lijk doen zijn voor iedereen, vrouwen èn mannen, die zich op de een of andere manier betrok ken voelen bij de zorg. Is het niet voor hen zelf dan wel in het alge meen. Want zorg is iets wat ons allemaal raakt daarvoor hoef je niet eerst patiënt te zijn of ver zorger", aldus G. Tigelaar-Vrug- gink van de Rijssense Vrouwen Raad. „Het is goed om te weten wat er zoal aan zorg geboden wordt. Ook wanneer men al in de" zorg" zit is het goed zo n dag bij te wonen. En ook voor man- telzorgers is dit een gezellige en wellicht leerzame dag." Nadat de Rijssense Vrouwen Raad een kleine steekproef ge houden had over een aantal af kortingen in de zorg en hun bete kenis besloot ze het thema 'zorg', dat provinciaal aandacht geniet, ook plaatselijk onder de aandacht te brengen door het or ganiseren van een themadag. ..Bijvoorbeeld wat betekent de afkorting ZIN. of PCPT, en wat WVG, GGZ of AWBZ om er maar even een paar te noemen of PCPT In de workshops kunnen de deelnemers hun kennis in de zen testen en krijgen ze informa tie over patiëntenrechten en klan- trecht. Organisaties achter de workshops zijn onder andere de Patiënten Consumenten Plat forms Twente en Zwolle. Op de informatiemarkt staan veertien stands met informatie van onder andere Patiëntenverenigingen. Zorginstellingen en Zorgloket de Koepel. Aan deze laagdrempeli ge themadag kunnen honderd personen deelnemen. Belangstel lenden kunnen zich tot en met 1 oktober telefonisch aanmelden bij Gesicn Breukelman-Jansen, telefoon (0548) 515690 of Ger- dien Tigelaar-Vruggink, (0548) 514163, in verband met onder andere de lunch. De kosten zijn 5 euro per deelnemer, en dat is in clusief koffie, lunch en een drankje. Men hoeft geen lid te zijn van een of andere organisatie om te kunnen deelnemen. Onder ande re het Eerste Kamerlid mevrouw H.J. Nap-Borger verzorgt een in leiding. Wethouder J. Flim-Ger- ritsen geeft toelichting op het zorgbeleid in Rijssen en Holten. Uit Holten is vertegenwoordigd in de werkgroep mevrouw L. Steenhuis van de Stichting Wel zijn Ouderen en verder zijn ge richt ook Holtense vrouwenver enigingen aangeschreven. 13 Dorpskerk - In de dorpskerk wordt zondag 3 oktober om 19.00 uur een Open Deur- dienst gehouden. Het thema van deze dienst is: Niet te gelo ven. Een onderw erp aan de hand van het Open Deurnummer van sep tember. over Thomas. 'Hoe kan ik nu geloven wanneer ik niet (meer) weet wat ik geloven moet'. Ds. Seelemeijcr uit Steenderen wil de aanwezigen er op een an dere manier naar leren kijken. Wolkenvelden en soms wat re gen. Vrijdag, zaterdag en zon dag rustig herfstweer met wol kenvelden, opklaringen en gere geld zon. Het blijft niet helemaal droog, want soms weet een' sto ring ons land te bereiken en dan kan er wat regen of een enkele bui vallen. De temperatuur is nog goed in vorm voor de tijd van het jaar met 17.0 a 18.0 gra den. Eigenlijk best redelijk herfstweer dus, ook nog. geen nachtvorst voorlopig. Vletgoor - Blauw Wit Cl kreeg vorige week maandag uit handen van de directeur a.i. van de Rabobank Holten- Markelo, de heer drs. P.J.M. Kuster een compleet nieuwe outfit overhandigd. Hiermee is de Rabobank toegetreden tot sponsors van de jeugdaf deling van Blauw Wit '66. Blauw Wit Cl is het seizoen goed begonnen. In de beker werden alleen maar succes be haald. Hector uit Goor, BZSV uit Borne en Delden werden be dwongen. Wie de volgende op ponent zal zijn is nog niet be kend. De tegenstander zal ech ter duidelijk meer tegenstand bieden. In de competitie is het team ook goed begonnen. Wijhe, Rohda Raalte en Des leverden allemaal fraaie overwinningen op. De ploeg zal proberen zo hoog mo gelijk te eindigen in haar klasse. Met de steun van de Rabobank Holten-Markelo moet dat luk ken. Na de fotosessie kwamen alle spelers de heer Kuster en me vrouw Kuiphuis van de Rabo bank bedanken voor de steun. In het clubhuis werden daarna de contracten getekend en wer den door voorzitter Wim Klein Nagelvoort enkele presentjes overhandigd. Met de spon soring van Blauw Wit Cl zijn alle jeugdteams van Blauw Wit keurig in de kleren gestoken. Aan de jeugdspelers van Blauw Wit is het nu om te bewijzen dat ze met die steun tot mooie spor tieve prestaties kunnen komen. Achterste rij v.l.n.r.: Begeleider Jan Voogt, Nick de Bie, Frank Aanstoot, Jacco van Alst, Jasper Kampman, Ruben Bolink, Robbert Stegeman, Thijmen Voogt, de heer P.J.M. Kuster al gemeen directeur a.i. van de Rabobank Holten-.VIarkelo en voorzitter Wim Klein Nagelvoort. Voorste rij v.l.n.r. begeleider Youri Noorlander, Stijn de Vrij er, Jurgen van Dijk. Leon Tromop, Mike Kolkman, Justin Morsink, Jeroen Brincate, Gijs Klein Nagelvoort en begeleider Dervin Beldman. (Foto: Johan Bolink) Holten - Het nieuwe seizoen is alweer een tijdje bezig bij dorpshuis de Boschkamp, en dus is de tienersoos ook weer begonnen. Elke vrijdagavond staat de kel der weer open van 19.30 tot 22.00 uur. voor tieners tussen de elf en vijftien jaar. En in deze gezellige kelder is altijd wat te doen. Tijdens de soos worden er veel activiteiten georganiseerd door de vrijwilligers. De activi teiten die de vrijwilligers voor de komende vier avonden gaan organiseren zijn: - 24 September: Popcornparty. Want wat is een film nou zonder een goede zak popcorn? - 1 Oktober: Casinoavond. Heb je zin om een gokje te wagen? Kom dan langs. This could be your lucky night... - 8 Oktober: Bejaardensoos. Be- jaardensoos? Ja! Dus trek de kast van opa of oma open, kies een leuke outfit, en kom langs voor een spannend potje bingo. - 15 Oktober: Cluedo. Ergens loopt een moordenaar rond. Ben jij de nieuwe Baantjer die wil komen helpen zoeken en de zaak oplost? En zo kan er nog veel meer geor ganiseerd worden. Maar wat be langrijk is, is dat de tieners met hun ideeën en wensen bij de vrijwilligers komen. Samen kij ken ze of het te realiseren valt. Of misschien lijkt het iemand wat om te komen helpen achter de bar, of te helpen met het orga niseren van activiteiten. Diegene kan zich dan aanmelden als vrij williger, want die kunnen ze bij de tienersoos altijd gebruiken. Dus kom even binnen bij de kel der (entree is gratis), of bel even naar het kantoor: 0548 36 27 55. Holten - Deze uitwedstrijd voor biljartteam Kally 5 begon eigenlijk licht paniekerig. Bas- sie belde 's middags de leider op dat hij helaas was geveld door het Watjang-griepvirus. Dit is een gevaarlijk virus dat opzettelijk was verspreid door de tegenstander om Kally 5 te ontmoedigen. Terwijl de Tikam-kerls de bacte- riële oorlog waren begonnen, ;was voor Bassie gelukkig al snel een vervanger gevonden. Jeroen Hendriks, sterspeler van het tweede en ook twee op de laatste clubkampioenschappen, was zeer bereid om mee te spelen. Kally 5 knalde in de lekker ruimzittende Toyota Starlet dus toch nog met een viertal naar N ij verdal. De eerste wedstrijd werd ge- jspeeld door Buffie. Nou en of er 'gespeeld werd door Buffie. Alle i vijfhoeken van het biljart heeft de vampierslayer z'n tegenstan- j der laten zien. Soeplesse, drie I jdondersfiene ballen achter el- ikaar en gewoon goed spel waren Buffie deel deze avond. En zoals in een goede film de held altijd wint, won Buffie deze partij ook lekker dik en vet boven de 1 Duidelijk onder de indruk van het hiervoor vertoonde spel be gon gastspeler Jeroen wat ge spannen aan de wedstrijd. Hevig 'okend en drinkend werd einde lijk, de rust en de hoge series ge vonden. In een prachtig slot trok Jeroen ook de partij verdiend naar hem toe. De derde partij was Mamix ein delijk aan de beurt. Het was zichtbaar dat hij niet gewend was om zo laat op de avond te spelen. Tel daar ook nog eens het manco aan drank bij op dus het betekende dat Molen heel langzaam op gang kwam. Zijn tegenstander had ogenschijnlijk hele ander plannen in het begin van de partij. Het leek er wel op of hij vroeg thuis moest zijn. De nuchtere Marnix stond dus al snel ver achter. Maar door goede support van z'n eigen Kally 5 boys kwam hij toch weer terug in de wedstrijd, en won. Buffie. Jeroen en Mamix hadden allen al hun wraak genomen op de 'Watjang- griepvirus ver spreiders'. Toen was het de beurt aan Janus. Janus begon geweldig, lag zelfs met 24-12 voor op zijn tegen stander toen toch zijn immuun gestel het opgaf. Ook hij leek als zijnde geveld door het Watjang- griepvius. Als een kaartenhuis viel het spel van de boomlange Janus in elkaar. De Hercules van Tikam profiteerde uitstekend en won van de inmiddels totaal in gestorte 'Twin Tower Janus'. Het is niet te hopen dat dit 'Gi- gantisch-de-boot-in-gaan-virus' besmettelijk is voor de hele ploeg. Waarschijnlijk zal het zich alleen zeer tijdelijk beper ken tot de Gigantisch leden. Vreemd genoeg leek in eerste instantie niemand echt blij met de 2-7 uit overwinning. Dit na tuurlijk omdat het, zo vroeg in het seizoen, zo lang naar uit had gezien dat er misschien wel met 0-9 gewonnen kon worden. Toch was bij thuiskomst ieder een wel blij met de zeven punten en kon Kally 5 terugkijken naar een leuke biljartavond in de To ko van Tikam. Gemiddelden: Jeroen (1,48). Mar nix (1,43), Janus (0,77), Buffie (1,15). Holten - Dutch University Col lege for Social Cultural Stu dies heeft een leergang ontwik keld over dood en hiernamaals en esoterische filosofie. Voor geïnteresseerden en studenten verzorgen zij twee modules op HBO-niveau. Deze worden ge houden aan de Winkelberg weg 38 in Holten. Om het begrip esoterie te verhel deren zal worden ingegaan op zowel de grenzen tussen het eso terische gedachtegoed en het wetenschappelijk denken, als op die tussen het esoterische en in- stitioneel-religieuze denken. De leergang esoterische filoso fie. In deze module wordt aan dacht besteed aan de wijsgerige antropologie van de Griekse wijsbegeerte. Daar vinden we de overtuiging dat de mens, behal ve zijn zichtbare, fysieke li chaam, ook een lichamelijke vorm heeft die is opgebouwd uit een ander soort materie dan de gewone stof. In deze esoterische filosofie treffen we gedachten aan dat de ziel, afgezien van het gewone zichtbare lichaam, te vens beschikt over een fijnstof- felijk lichaam. Lichaam en ziel zijn namelijk zo verschillend van aard, dat zij zonder een tus senschakel geen contact zouden hebben. In de geschiedenis van deze filo sofie zijn er diverse karakteris tieke beelden gebruikt en bena mingen gehanteerd voor die fijn- stoffelijke schakel. In de westerse cultuur zijn hier voor de termen het Ka (Egypte), ochêma (neo-platonisten), pneu- ma (Aristoteles), soma pneuma- tikon (de apostel Paulus), aura (new-age denken), etherisch li chaam (theosofie/ antroposie) en fijnstoffelijk lichaam in gebruik. In deze module (leergang) ver krijgen studenten kennis van en inzicht in esoterische grondbe grippen, grote periodes en the ma's van de Griekse wijsbegeer te. In het bijzonder wordt aan dacht besteed aan de esoterische filosofie van de stoffelijke meer voudigheid (hylisch pluralisme) als een antropologisch denk- en verklaringsmodel voor de bijna dood-ervaring. Behandeld wor den grondideeën en thema's uit de metafysica van de belangrijk ste filosofen. Aan de orde ko men: de Pré-socraten. Socrates, Plato en Aristoteles met een uit loop naar de Stoa, het Hellenis me en het Neo-platonisme. De colleges worden verzorgd door Hendrik Boswinkel. Data: donderdag 04, 11, 18, 25 no vember; 02, 09 december 2004 Holten - Het damesteam 1 van Handbal Vereniging Holten is de zaalcompetitie goed gestart. In de thuiswedstrijd tegen ESCA uit Arnhem werden twee punten gepakt. Het team van trainer Samir Saba moest in deze wedstrijd drie basis speelsters missen. Met twee speel sters uit Dames AI in de gelederen, startte Holten voortv arend. Al in de beginfase werd een 3-0-voor- sprong genomen. ESCA kon aan vallend weinig voor elkaar krijgen. Holten miste nog een strafworp, terwijl keepster Marloes Valk voor Holten een strafworp stopte. Via twee snelle breaks bepaalde Holten de ruststand op 6-2. Na rust ging Holten goed door. Twee fraaie treffers van Michelle den Bouwmeester en een treffer van Ellen Teeselink brachten Hol ten zelfs op 9-2. Holten nam iets gas terug, waardoor ESCA enkele keren kon scoren (11-5). Twee fraaie aanvallen brachten Holten op 13-6. In de slotfase wist ESCA door slordigheden in de defensie van Holten de stand nog een iets dragelijk aanzien te geven. Op de zege met 13-9 was echter niets af te dingen. Scores: Jessica Smit 4; Michelle den Bouwmeester 3; Monique Plantinga, Ellen Teeselink 2: Pau- lien Schooien en Jolien Bannink 1 De heren speelden tegen CVO 2 een lastige tegenstander. Holten begon echter goed en nam al voor rust een voorsprong van 13-10. Na rust werd het een doelpuntenfeest. In hoogtempo vielen de treffers. Holten benutte de kansen goed en liep langzamerhand verder uit me de door goed keeperswerk van Jo ris Jeurissen. De eindstand werd 31-21 in het voordeel van Holten. Scores: Thys Jeurissen. Freddy Wolterink 6. Tom Muller. Jan Henk Kamphuis. Meino v. Beek 4, Menno Koerse 3, Tristan Dorlas, Andy de Jong 2. Dames 2 speelde een spannende wedstrijd tegen Voorwaarts 2. Voor rust gaven beide teams elkaar weinig toe. De ruststand van 5-5 was dan ook terecht. Ook in de tweede helft ging het lange tijd ge lijk op (7-7), In de slotfase had Holten echter pech. Enkel schoten op de paal en een gemiste strafworp zorgden er voor dat de treffers van Voorwaarts niet ongedaan gemaakt konden worden. Hollen verloor met: 7-9. Dames A 1 startte goed. Het team is v oor dit seizoen ingedeeld in de le klasse. Thuis tegen HCD'97 werd goed begonnen en een mime zege geboekt. Tot de rust liep het nog wat stroef (6-1maar daarna werd Holten sterker en kwam een verdiende 14-5 eindstand op het bord. De jongens speelden thuis tegen CVO. In een aardige wedstrijd had Holten het beter van het spel. Via een 13-9 stand bij rust werd een keurige 21-12-zege geboekt. Meisjes C trof in Zwolle in Tyfoon een sterke tegenstander die ook ge middeld ouder was. Tot de rust bood Holten goed partij (6-1) Na rust zakte Holten weg en wist Ty foon met 17-2 te winnen. Holten - Aan de neerwaartse ipiraal van de laatste weken ijkt nog geen einde te zijn ge komen na de laatste uitwed- itrijd van afgelopen weekein- le. In een onthutsend zwakke vedstrijd, mocht VV Holten ilechts vijftien minuten hopen op een goed resultaat, dat was ongeveer de tijd dat het voet ballend nog ergens op leek bij de roodzwarten. )e 3-1-nederlaag die in en tegen Zutphen geleden werd, was dan )ok terecht, de omschakeling was abominabel en er werd en kel reactievoetbal gespeeld. Op basis van balbezit mocht lolten zich de betere ploeg noe men de eerste partituur, maar dat geeft een vertekend beeld. De Zutphenaren lieten Holten voet ballen tot aan hun zestien, om van daaruit via gevaarlijke coun ters keihard terug te slaan. Kan sen kregen de bezoekers nog wel, Van der Wal wachtte iets te lang en Muller vergat de bal op de doellijn binnen te glijden. De gastheren waren iets effectie ver, na eerst een bal van de lijn gehaald te zien worden, was de tweede echte kans ook meteen raak. Een counter over links werd vakkundig en op Italiaanse wijze afgemaakt. Hierna werd een muur opgetrokken voor het Zutphense doel en loerde men enkel op een counter na een lan ge ros naar voren. Na de rust begon Holten stor machtig met het bestoken van het'doel van de tegenstander, maar de vrije trappen rond de zestien haalden niets uit. Een klein onoplettend moment deed dat wel, alleen dan in het nadeel van de Holtenarcn. En waar de jacht op de 1 -1resultaat leek te gaan krijgen, kreeg men het dek sel juist keihard op de neus. Er werd meteen twee keer ge wisseld door Van de Berg en het 3-4-3 systeem leek resultaat te hebben. De zijkanten bleken nu gevaarlijker doordat ze pertinent bezet waren en Holten kreeg wat kansen. Ook de "Anschluss- treffer" kwam voort uit een aan val via de zijkant. Volkcrink gaf de bal met links vanaf de rech terzijde voor en Stam volleerde van dichtbij binnen. Helaas bleek de treffer maar een paar minuten een "Anschluss- trcffer" te zijn, want daarna de gradeerde de aanvallers van Zutphen de verdediging van Holten na een slalom binnen de zestien van doelman Bakker. Na de 3-1 zakte het vertrouwen bij de Holtense ploeg stukje bij beetje weg en lieten de Zutphe- naren zich bij iedere neuskriebel uitvoerig behandelen om zo Holten te beroven van tijd om nog terug in de wedstrijd te ko men. Kleine kansen, verder kwam Holten niet en daarmee moet het vanaf aankomend weekend voor het eerst sinds lange tijd weer naar beneden kijken. Met koplo per Helios als gast op Meer manskamp komende zondag mag Holten zich toch een beetje zorgen gaan maken. Een over winning echter zou het vlaggen schip ineens weer op een juiste koers kunnen zetten. Tijd: 19.00 22.00 uur In de leergang dood en hierna maals wordt aandacht besteed aan de moderne bijna-dood-er- varing. In deze leergang maken studenten kennis met visies op dood en hiernamaals in bijbel historisch, filosofisch en psy chologisch perspectief. Er wordt eerst gespecificeerd wat een bij- na-dood-ervaring is. Ook deze colleges worden ver zorgd door Hendrik Boswinkel. Data: dinsdag 01, 08, 15, 22 febru ari; 01, 08 maart 2005: Tijd: 19.00-22.00 uur Aanmelden kan bij: drs. Will Dubbeling MA, Ph.D. telefoon: 0570-616594; mobiel: 06- 55102314: e-mail: duc-scs@wa- nadoo.nl Voor nadere inlichtingen over de leereans: Hendrik Boswin kel, telefoon: 074-2777513 of via e-mail: boswinkel@hot- mail.com Drs. H. Boswinkel is theoloog, godsdienstwetenschapper en godsdienstfilosoof. Hij studeer de te Groningen, Nijmegen en Amsterdam. Met in Holten een gemiddelde temperatuur over de drie zomer maanden van 17.8 graden. Espelo 17.5 graden en De Bilt 17,0 gra den tegen 16.6 graden was de zo mer vrij warm. De warmte liet zich vooral in augustus gelden. Met een gemiddelde temperatuur van 19.6 graden in Holten en Es pelo 19.2 graden tegen normaal 17.2 graden eindigde deze maand op negende plaats in de rij van warmste augustusmaanden sinds 1901. Ook de gemiddelde tempe ratuur injuni lag boven de norma le waarde. Juli was echter koel en werd een tegenvallende maand. Na een vrij koele, wisselvallige start volgde van 6 tot en met 9 ju ni een kort warmrzomers tijdvak. Na deze warme fase volgde inju ni een lang periode met meesten tijds vrij koel en licht wisselvallig weer. Aan het eind van juni bleef het wisselvallig maar wel met ho gere temperaturen. De eerste helft van juli verliep voor zomerlief hebbers teleurstellend met wissel vallig. nat weer en temperaturen die duidelijk te laag waren voor de tijd van het jaar. Aan het eind van de maand werd het weer sta biel, fraai en zomers warm. Het warme weer hield begin augustus aan en dit resulteerde in de 35e landelijke hittegolf sinds 1901 van 2 tot en met 11 augustus. De rest van augustus verliep wissel vallig met vrij normale tempera turen. In Holten telde de zomer aantal tropische dagen van vier, allemaal tijdens de hittegolf, te gen drie normaal. Het aantal zo merse dagen bedroeg er vieren twintig tegen 18 normaal. Het aantal wanne dagen kwam uitein delijk uit op 62, tegen 54 nor maal. In de tweede helft van au gustus kwam er geen einde aan het buiige weer. De constante aanvoer van warme vochtige lucht uit het zuidwesten en het re latief warme zeewater waren de ideale bron voor de vonning van buien, die vergezeld gingen van onweer en hagel. Injuni viel 56.0 mm in Holten dat was aan de dro ge kant tegen 72.0 mm normaal, zowel juli als augustus waren echter nat met respectievelijk 139.0 mm en 147.0 mm tegen 70.0 mm en 62.0 mm normaal. In Holten viel in totaal over de zo mer 341.0 mm. Espelo 340.0 mm. Beuseberg 390.0 mm. Dijkerhoek maarliefst 396.5 mm koploper dus, Rijssen 375.0 mm en De Bilt 319.0 mm tegen 200.0 mm nor maal. Met dank aan mijn trouwe waarnemers. Daarmee was de zo mer uitzonderlijk aan de natte kant. De zware buien hadden soms wateroverlast tot gevolg ook in Holten. Wat het meest op viel in de zomer en wat bijzonder was: op 17 juli 's avonds trok een buienlijn over het land vergezeld van zware windstoten. Op veel plaatsen ook in Holten en omge ving was een rolwolkt te zien. Dit zag er best angst aanjagend uit. wel prachtig om te zien vooral de snelheid toen die Holten passeer de, gelukkig bleef het zware weer uit zodat het achteraf erg mee viel. Zo blijkt dus wat de natuur allemaal in staat is. Het landelijk gemiddelde aantal zonuren van 600 zonuren week maar weinig af van het langjarig gemiddelde van 591 uren. In de Bilt werden 561 zonuren geregistreerd tegen nor maal 575 uren. Er kwam in Hol ten maar 1 zonloze dag voor. te gen zes dagen normaal. De zomer heeft het nog niet zo slecht ge daan. Onweer kwam op dertien dagen voor, en hagel vijf keer. En zo kunnen we terug kijken op een interessante zomer van 2004. Weerman, Freddie Paalman

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 13