Veel kijkers en deelnemers tijdens Erwin Autocross Nieuwe kansen voor Blauw Wit komend seizoen met jong team H£LL£HD00ftH mÉÊÊRrn oipoppi MARKELQ Agenda Win gratis kaartjes voor Heksendoorn in Avonturenpark Hellendoorn/ Te veel zon is niet gezond voor onze gezondheid Cursus leven met rugklachten Medisch Spectrum Twente meest doelmatige dialysecentrum Cursus leven met ziekte Kunst kijken en kopen Bergruitertjes Zwemvierdaagse Twenhaarsveid Bergvliegers >onderdag 5 augustus 2004 Holtens Nieuwsblad 9 Van welke schoen is de afdruk AVONTU R E N PA R K Wat kan je winnen? Maar liefst 10 winnaars krijgen 2 gratis toegangskaarten voor Heksendoorn, in de herfstvakantie' Dan kun je griezelen en grinniken met heksen en ander gespuis m Avonturenpark Hellendoorn' En 10 gelukkigen krijgen fantastische Kareltje V Pet pretpakketten. Wat moet je doen? Kareltje Pet zijn ook dit seizoen ook weer vaak te zien in Avonturenpark Hellendoorn. Kareltje is de vrolijke kok en Pet is de superspeurder. Pet weet alle geheimen te ontdekken. Maar nu moet je hem toch even helpen: weet j ij welke schoen bij welke afdruk hoort? Zet een cirkel om het goede antwoord, knip de hele prijsvraag uit en stuur 'm op naar: Avonturenpark Hellendoorn, Luttenbergerweg 22,7117 PB Hellendoorn. (De winnaar» krygen na i september schriftelijk bericht. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd.) Mijn naam: Leeftijd: Straat: Postcode en plaats: Holten - Blauw Wit is afgelopen maandag onder leiding van Abraham Brands begonnen met de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Een naar verwachting lastig seizoen met naar verhou ding weinig tegenstanders uit de provincie Gelderland. Blauw Wit komt uit met een jong team dat vorig seizoen in de steigers is gezet. Toen onverwacht succes vol. Nu nieuwe kansen. De trainers Dick Brands en John Paul Akkerman konden maan dag 2 augustus een groot deel van de selectie begroeten op een prima trainingsveld op sportpark 't Vletgoor. De gemeentelijke be heerder en de terreinbeheerders van de vereniging hadden het veld samen in optimale staat ge bracht. Vorig seizoen werd het trainingsveld gedurende de dro ge periode extra zwaar belast. Nu na een extra rustperiode ligt de mat er prima bij. Zoals het trainingsveld onder handen genomen is, zo is ook de selectie van Blauw Wit vorig sei zoen drastisch veranderd. Het af gelopen jaar stond in het teken van opbouw. Vijf spelers ver trokken om verschillende rede nen. In het afgelopen seizoen, maakte Arno Jager de overstap naar het Avanti van Henry Stam en aan het eind van het vorig sei zoen speelde mister Blauw Wit, Hans Stam. zijn laatste wedstrijd voor de selectie van Blauw Wit. Doelman Hans Bekkemens is bij het begin van de voorbereiding niet fit. waardoor het eerste elftal van de Vletgoorbewoners er in middels nogal anders uit ziet. Die veranderingen bezorgden trainer Brands de nodige kopzor gen. De puzzel viel op de compe titiedag in elkaar en is voor dit seizoen het vertrekpunt. Naast enkele jeugdspelers die dit sei zoen de kans krijgen is Thijs ten Eisen nieuw in de groep. De van Excelsior '31 overgekomen spe ler debuteerde tijdens de Mark vogels Cup en liet daar een goe de indruk achter. In de verdedi ging brengt hij wat fysieke kracht mee, iets waar bij Blauw Wit te weinig van is. In het verleden speelde Blauw wit jaren in de Twentse afdeling van de KNVB. De herstructure ring leverde een plaats op in de derde klasse. Blauw Wit speelde Holten - Geniet van de zon, maar maak het niet te gek. Zonlicht heeft zijn positieve kanten, maar te veel geeft ook negatieve ef fecten, denk bijvoorbeeld aan snelle huid veroudering en een ho ger risico op huidkanker. Kinderen hebben nog een jonge, kwets bare huid. Juist voor hen is extra bescherming tegen de zon van belang, zeker tot hun vijftiende jaar. Verstandig zonnen hoort bij een gezonde vakantie. De Gezondheidswijzer Plus staat in augus tus in het teken van Wijs op reis. Informatiemateriaal over uiteen lopende vakantieperikelen, waaronder ook verstandig zonnen, is voor iedereen gratis verkrijgbaar. Als de zon schijnt, wil iedereen daarvan genieten. Je door de zon laten koesteren voelt aangenaam. Bovendien zorgen de zonnestra len ook voor de aanmaak van vitamine D. Maar, overdaad schaadt. Dat we niet onbeperkt van de zon kunnen genieten, komt door de UV-straling in het zonlicht. Als we teveel in de zon zijn geweest, merken we dat aan een ver brande, pijnlijke huid. Maar ook zonder dat het pijn doet, kan de huid teveel zon hebben gekregen. Elke keer dat dat gebeurt raken er huidcellen beschadigd door de UV-straling van de zon. Juist bij kinderen komt die beschadiging hard aan. Hun cellen zijn extra kwetsbaar. Bovendien zijn zij in de groei: hun celdeling gaat zo snel dat het lichaam soms te weinig tijd heeft om alle beschadigde huidcellen te herstellen voordat deze zich weer delen. In die cel len ontstaan als het ware 'littekens' die zij hun hele leven lang meedragen. Dat is aan de buitenkant niet te zien, want de bescha digingen zitten diep in de huidcellen. En hoe meer 'littekens', hoe groter de kans dat zich later in het leven huidkanker ontwikkelt. Daarom is extra bescherming tegen de zon juist voor kinderen van groot belang, zeker tot hun vijftiende jaar. In de brochure 'Te veel zon is niet gezond' van de Kankerbestrijding is te lezen hoe u uw kinderen goed tegen de zon kunt beschermen. Daarnaast zijn bij de Gezondheidswijzer Plus folders verkrijgbaar over het zwemwater in Overijssels open water en hoe verdrinkin gen te voorkomen bij jonge kinderen. Ook folders met tips voor vakantiegangers ontbreken niet: 'Grenzeloos Genieten' van de Reizigersadvisering van de GGD. tips voor het voorkomen van reisziekte en de brochure 'Wijs op reis' van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Kortom, alle informatie om gezond op reis te gaan en veilig weer thuis te komen is (gratis) bij de Gezondheids wijzer Plus verkrijgbaar. Bel: 053-487 68 90, mail (gezondheids- wijzerplus@regiotwente.nl) of kom langs bij de Nijverheidstraat 30 in Enschede. De Gezondheidsinformatiepunten staan in de bibliotheken van Borne, Enschede. Enter, Hengelo, Holten. Nijverdal, Rijssen en Wierden en in de stadhuishal te Oldenzaal. Almelo - In Almelo start op woensdag 22 september de nieuwe cursus Beter leven met rugklachten. De cursus is bedoeld voor mensen met chronische rugklachten. In de cursus wordt aandacht besteed aan de veranderingen en be perkingen die de rugklachten met zich meebrengen én hoe de deelnemer hiermee om kan gaan. In totaal zijn er acht bijeenkom sten op de woensdag van 13.30 tot 15.30 uur aan de Bellavistas- traat 5 te Almelo. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden voor 8 september. Tijdens de cursus worden onder meer de volgende onderwerpen belicht: de anatomie van de rug, communicatie, pijn, ontspanning, rugklachten en de omgeving en hoe nu verder. Met behulp van informatie, gesprekken, oefeningen, leren steun vragen of weigeren, leren mensen wat ze zelf kunnen doen om be ter te leven met rugklachten. Anders tegen de klachten aankijken, maakt vaak al een groot verschil. De cursus gaat uit van de ziekte-ervaringen en de ziektebeleving van de deelnemer. Deze informatie staat centraal. Vervolgens wordt er tijdens de cursus een beroep gedaan op het vermogen van de deelnemers om hun eigen situatie te verbeteren. Het gaat om grip krijgen en grip houden op een leven met rugklachten. Geïnteresseerden kunnen op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur contact opnemen met het KlantenContactCentrum van Thuiszorg Noord West Twente, telefoonnummer 0900-0678 (lokaal tarief). Ook via de website www.tnwt.nl kunnen geïnteresseerden zich aanmelden. Enschede - De dialyseafdeling van Medisch Spectrum Twente is het meest doelmatige dialysecentrum van de zes grootste in Ne derland. Dit blijkt uit een onafhankelijk onderzoek van het toon aangevend strategisch adviesbureau Roland Berger uit Amster dam. Het bureau heeft de zes grootste dialysecentra uit Deventer, Rotterdam, Zwolle, Den Bosch, Leeuwarden en Enschede met el kaar vergeleken. Het gemiddelde aantal behandelingen per zogenoemd dialysesta tion bedraagt 511. Medisch Spectrum Twente realiseert er 536 per station. En dat doen ze met minder personeel dan andere centra. Per toegewezen verpleegkundige worden 4688 buikspoelingen verricht (peritoneaaldialyse, gemiddeld 4270) en 483 bloedzuive- ringen (gemiddeld 396) met een kunstnier (hemodialyse). Medisch Spectrum Twente heeft geen wachtlijst voor buikspoe- jlingen. De hcmodialyse-capaciteit wordt momenteel volledig be nut. Het ziekenhuis zou graag acht extra dialysestations willen aanschaffen. Dit in verband met een jaarlijkse groei van de vraag van 5 procent in de regio Twente Hiervoor is toestemming nodig van de zorg verzekeraars. De gesprekken daarover met onder andere zorgver zekeraar Menzis zijn in volle gang. Blauw Wit Zaterdag 7 augustus Blauw Wit 1 - Vios Vaassen 1, 14.30 uur. Dinsdag 10 augustus Blauw Wit 2-DES 2, 19.15 uur. SV Holten Donderdag 12 augustus SV Holten 1 - RKSV 1, 19.00 uur. Zondag 15 augustus SV Holten 1 - Mariënhcem 1, 10.30 uur; SV Holten 2 - Over- wetering 3, 10.30 uur; SV Hol ten 3 - Heeten 3, 10.00 uur. Almelo - In Almelo start op don derdag 30 september de cursus leven met een chronische ziekte. De cursus is bedoeld voor vol wassenen met een chronische li chamelijke aandoening die last hebben van psychische klachten. Zij leren nieuwe vaardigheden aan waardoor ze beter in staat zijn de stress te hanteren. De cursusleiding is in handen van Thuiszorg Noord West Twente en Adhesie GGZ Midden Over ijssel. De bijeenkomsten vinden plaats in de vestiging van Thuis zorg Noord West Twente aan de Bel la vistastraat 5 te Almelo. Er zijn in totaal 10 bijeenkomsten op de donderdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. Relatief veel mensen met een chronische ziekte krijgen last van depressieve klachten. De cursus besteedt hier veel aan dacht aan. Zo komen onder meer de volgende onderwerpen aan de orde: chronisch ziek zijn en uw stemming, energiebeheer: span ning en ontspanning, denkpatro nen doorbreken en omgaan met hulp en onbegrip. De geleerde theorie dient gelijk in de praktijk toegepast te worden. Het cursus boek 'Leren leven met een chro nische ziekte' van het Trimbos instituut bevat veel oefeningen voor thuis. Geïnteresseerden kunnen op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur contact opnemen met het KlantenContactCentrum van Thuiszorg Noord West Twente, telefoonnummer 0900- 0678 (lokaal tarief). Aan het eind van het vorig seizoen speelde mister Blauw Wit, Hans Stam, zijn laatste wedstrijd voor de selectie van Blauw Wit. (Foto: Johan Bolink) vanaf dat moment meer de Gel derse kant öp. Ondanks twee sei zoenen vierde klasse speelde Blauw Wit tot heden altijd in de derde klasse D. De nieuwe inde ling laat zien dat Blauw Wit nog steeds in die klasse uitkomt. Ech ter. de meeste tegenstanders ko men net zoals in het verleden uit Overijssel. Omdat twee ploegen naar Gelderland midden verhuis den (CJV'ers en Avanti Twello, derde klasse B) zijn er nog maar twee Gelderse tegenstanders over. Opvallend veel ploegen uit het Gelderse zijn teruggevallen naar de vierde klasse. De volledi ge indeling is: Achilles Ensche-». de: Blauw Wit '66 Holten: BZSV De Blauwwitters Borne; DES Nijverdal; DZSV Dinxperlo; Ju liana '32 Hengelo; Oranje Nas sau Almelo: Sportlust Glaner- brug: SVDW '75 Doetinchem: SVVN Nijverdal; Vesos Hellen doorn en Voorwaarts Wester- haar. De derde klasse D mag dan ook als één van de sterkere derde klassen gezien worden. SVVN en DES zullen zeker een rol van betekenis willen spelen na het bereiken van de nacompetitie in het afgelopen seizoen. Achilles Enschede en Oranje Nassau wil len na de degradatie zo snel mo gelijk terugkeren naar de tweede klasse, maar ook de nieuwko mers Vesos en BZSV zullen zich staande willen houden in deze klasse. Het belooft een spannen de competitie te worden met waarschijnlijk niet al teveel krachtsverschil. Welke rol Blauw Wit daarin zal spelen is nu nog niet duidelijk. Wel is de jonge groep een jaar ouder en mag er iets meer van verwacht worden. De eerste doelstelling is echter handhaving en eventueel zien wat verder mogelijk is. Blauw Wit komt in de beker uit tegen Activia. TKA en Witkam pers. Blauw Wit 2 mag het in de beker opnemen tegen Sp. Rijssen 2, Sp. Markelo 2 en SV Holten 2. Oefenprogramma: Zaterdag 7 augustus Blauw Wit 1- Vios Vaassen 1, 14.30 uur; dinsdag 10 augustus Blauw Wit 2-DES 2. 19.15 uur; zaterdag 14 augustus Blauw Wit 1-O.N. onder 2214.30 uur: zaterdag 14 augustus Blauw Wit 2-OZC 3, 14.30 uur: dinsdag 17 augustus Blauw Wit 1 -Activia, 18.30 uur; zaterdag 21 augustus WZC Wapenveld 1-Blauw Wit 1, 14.30 uur: zaterdag 21 augustus Blauw Wit 2-Sp. Rijssen 2, 12.30 uur; dinsdag 24 augustus TKA 1- Blauw Wit 1, 18.30 uur; donderdag 26 augustus Blauw Wit 2 - Sp. Mar kelo 2,18.30 uur; zaterdag 28 augus tus Witkampers 1 - Blauw Wit 1, 14.30 uur; zaterdag 28 augustus Blauw Wit 2 -SV Holten 2, 12.30 uur; zaterdag 4 september, aanvang competitie. Hellendoorn - De Sectie Beel dende Kunst van de Culturele Raad Hellendoorn houdt voor het negende achtereenvolgende jaar het festijn 'Kunstplein' op zaterdag 11 september van 11.00 tot 17.00 uur op het Henri Dunantplein. Kunstplein Nijverdal heeft intus sen een goede naam opgebouwd binnen de kunstwereld in bin nen- en buitenland. Het is klein schalig doch kwalitatief van goed niveau. De kunstenaars presenteren hun werken in grote kramen op deze ruim opgezette markt. Er is van alles te zien en te koop. Tweedimensionale schilderijen, driedimensionale sculpturen, objecten van kera miek of van hout. Van collages tot pentekeningen, aquarellen, olieverfschilderijen, grafiek, sie raden, fotografie. Er klinkt mu ziek en voor de kinderen wordt ook van alles gedaan. Coureur Van Coeverden had met zijn 'leswagen' moeite om de vier wielen op de grond te houden. (Foto; Johan Bolink) Schuppertsweg - Door het war me weer waren er vorige week donderdag aan de Schupperts weg veel kijkers bij de Erwin Autocross. De crosswagens stonden in rijen opgesteld en werden nagekeken of ze nog een ronde meekonden. Ondertussen was het weiland al behoorlijk omgeploegd door de crosswagens die hun rondjes al hadden gedraaid op het circuit. Niets is dan te dol. Alles op alles wordt ingezet om de eerste te zijn. Drukken, afsnijden, je te genstander vast laten lopen in de rulle modder. Veelvuldig bleef er dan ook een wagen steken, waarbij de shovel eraan te pas moest komen om hem van het circuit af te vegen. Dat de Erwin Autocross niet al leen is bedoeld voor mannen, bleek wel aan het aantal vrouwe lijke coureurs dat de gok op het crossterrein waagde. Ook zij kenden geen pardon voor hun directe tegenstanders en haalden aan alle kanten in en gooiden de complete trukendoos open om te proberen als eerste over de fi nish te komen. Naast het wedstrijdelement, heeft de cross ook vooral kijkge not in zich. Veel hilarische mo menten wanneer coureurs zich op alle mogelijke manieren een weg proberen te banen richting de eindstreep. Finale uitslag Heren B-finale 1. Ronald Holtslag; 2. Rob Korenbliek; 3. Jeroen Muller. Dames 1. Petra Heun; 2. Joan Vriel- ink; 3. Marjan Stegeman. Veteranen 1. Gerrit Jansen; 2. Piet de Lange; 3. Henk Kevelam. Heren A 1. Stephan Buitenhuis; 2. Henri Kevelam; 3. Arnold Holtslag. Holten - Leden van ponyclub de Bergruitertjes wisten opnieuw prijzen te bemachtigen tijdens concoursen die werden verreden in Lonneker en Barchem. Emmalie den Hcijcr werd met King Kay in Lonnker eerste en tweede in de LI-dressuur cate gorie D en behaalde in Barchcm een tweede prijs met 170 punten. Ulrike Oostervelt haalde met Guranja F twee prijzen in Bar chem. Ze werden derde in de B- dressuur categorie E en derde in het B-springen categorie E. Ook voor Malou Hoefman was er een prijs weggelegd in Barchem. Zij werd tweede met Gonchar in het L-springen categorie E. Op za terdag 7 augustus worden in Raalte de regionale (Overijssel se) kampioenschappen verreden, hier zal ook een aantal Bergrui tertjes aan meedoen. Holten - In zwembad Twen haarsveid werd in augustus 1976 voor de eerste maal een zwem vierdaagse gehouden. En omdat er sindsdien geen jaar voorbij is gegaan zonder zwemvierdaagse, betekent dit dat deze dit jaar voor de 29ste maal wordt gehou den: van maandag 23 tot en met vrijdag 27 augustus. Dagelijks kan gestart worden tussen 18.00 en 19.30 uur. De zwemvierdaagse is een eve nement voor alle leeftijden en voor het gehele gezin. In voor gaande jaren varieerden de deel nemers in leeftijd van vijf tot vér boven de zeventig jaar. Op vier van de vijf beschikbare avonden moet steeds een afstand gezwommen worden van vijf honderd meter. Dat zijn twintig baantjes. Deelnemers van tien jaar en jon ger en van zestig jaar en ouder mogen volstaan met 250 meter per avond, dus tien baantjes. Voor de oudere deelnemers (vijftigplussers) bestaat de mo gelijkheid om in overleg met het badpersoneel hun baantjes op een ander tijdstip op dezelfde dagen te trekken, dus bijvoor beeld 's morgensvroeg. Men heeft dan de gelegenheid om in alle rust de vereiste afstand te zwemmen. Voor ongetrainde zwemmers merkt de organisatie op dat een zwemvierdaagse beslist niet ver geleken kan worden met een wandel- of fietsvierdaagse. Men behoeft beslist geen 'waterrat' te zijn om de vereiste afstand per avond ruimschoots binnen het uur te volbrengen. Overigens is het ook helemaal niet belangrijk hoelang men over die afstand doet: de zwem vierdaagse is geen wedstrijd te gen de klok of tegen andere deelnemers. Zwemvaardigheid is echter wel vereist. Iedereen bepaalt zijn eigen tempo en tus sentijds rusten is toegestaan, mits men het water niet ver- laat.De deelnamekosten in de voorverkoop zijn 3 euro per per soon. Op de maandag en de dinsdag tijdens de zwemvier daagse zijn de inschrijfkosten 3,50 euro per persoon. In dit bedrag zijn begrepen de toegang tot het zwembad op alle vierdaagse avonden, een zwem vierdaagse stikker en de origine le zwemvierdaagse medaille. Aanmelding is mogelijk vanaf 16 augustus bij de kassa van het zwembad. Toeschouwers hebben alle avon den gratis toegang. Tijdens de zwemvierdaagse is het zwembad vanaf 17.30 uur voor recreatief zwemmen gesloten. Traditiege trouw zorgt Zwem- en Poloclub Twenhaarsveid weer voor aan trekkelijke randactiviteiten. Holten - Twee vluchten stonden afgelopen weekend op het pro gramma van de postduivenver eniging De Bergvliegers. Voor de oude duiven stond hun laatste wedvlucht op het pro gramma. Dit is meestal een klas sieker. Het zuid Franse Bergerac was op vrijdag om 12.30 uur de losplaats. Van de 21 duiven van de Bergvliegers had E. Vene klaas als eerste op zaterdag een duif terug om 14.18 uur. Dit le verde een snelheid op van 849 meter per minuut. De zes prijzen werden als volgt verdeeld: 1-5 E. Veneklaas. 2-6 J.G. van Werven. 3 A. ten Dam 2. 4 A.J. Kramer. Ook de jonge duiven vlogen weer. Deze werden zaterdag morgen om 10.30 uur gelost in het Belgische Nijvel. Bij de Bergvliegers waren er 281 dui ven meegegeven en A. Kaspers had als eerste een duif terug om 13.29 uur. Dit leverde een snel heid op van 1319 meter per mi nuut. Hiermee had hij ook de eerste in de regio. De eerste tien plaatsen werden als volgt verdeeld: 1-2- 4-6-8-9 A. Kaspers, 3 A. v/d Heide, 5 J.G. van Werven, 7-10 G. Juijens.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 9