Veel activiteiten tijdens opening nationaal park Voorlichtingsbijeenkomsten over project water in peiling De Boertjes winnen gewichttouwtrekken Rondleiding kruidenhof Herdruk boek Wat 'n spul! Fuchsiadagen Markelo Markelo's feest Hobbybeurs Zakelijk Bekeken René Berenschot gekozen tot beste Ford-automonteur Indrukwekkende valkendemonstratie Imkers zondag aan werk in bijenstal op de Sprengenberg Boze Bomen in Nationaal Park Donderdag 5 augustus 2004 Jj^jtens_Nïêuyvsbf3d Holten - Bij Boerderij Zorgvliet aan de Larenseweg 106 wordt tijdens het zomerseizoen elke woensdag vanaf 19.30 uur een rondleiding gegeven door de kruidenhof. Hengelo - Afgelopen week is de tweede druk verschenen van het Twents/ Nederlandse voorlees- en prentenboek Wat 'n spul! De eerste druk was binnen een maand uitverkocht. Wat 'n spulis geschreven door Hennie Talens en geïllustreerd door Christel Krukkert. Bij het verschijnen van de twee de druk komt ook een knutselset uit. Zowel het boek als de knutselset is uitgeven door Uitgeverij Broekhuis en te verkrijgen in al le boekhandels in Twente. De prijs van het boek is 11,95 euro en de knutselset 4,95 euro Markelo - De tweejaarlijkse open dagen van de Maarkei se Bellenkreenk worden dit jaar ge houden van 12 tot en met 15 au gustus van 10.00 tot 18.00 uur in openluchttheater De Kosters- koele. Enige particuliere plantenlief hebbers staken de koppen bij el kaar en richtten in 1986 de 'Maarkelse Bellenkreenk', ofte wel de Markelose fuchsiavereni ging, op. In de loop der jaren heeft de fuchsiamarkt een grote bekendheid in Markelo en wijde omgeving opgebouwd. Er is ge zaagd en getimmerd aan pergo la's en andere bouwwerken die de fuchsia's nog mooier tot hun recht moeten doen komen. MARKELO - Het jaarlijkse dorpsfeest in Markelo, het dorp aan de voet van de Herikerberg, wordt gehouden 27,28 en 29 au gustus. Het begint vrijdags met een Maarkels'n Aomd, een Mar kelose avond, bestemd voor de inwoners van het dorp. De ande re dagen zijn iets breder toegan kelijk. Zaterdag 28 augustus is er 's ochtends een kinderprogramma. Het traditionele vogelschieten (voor Markelose ingezetenen) begint om 13.00 uur op het ter rein aan de Schoolstraat. De nieuwe Schutterskoning(in) wordt rond 15.30 uur in de feest tent gekroond. Daar zal het Nederlandstalige showorkest Diep Triest voor een ongetwijfeld feestelijke noot zorgen. Daarna is er vanaf 17.00 uur een optreden van Jannes. Klapper van de avond wordt vanaf 20.00 uur een optreden van topformatie First Show Band. Deze band heeft een jeugdige uitstraling, maar bestaat uit zes door de wol geverfde muzikan ten met een schat aan ervaring, waarbij de zangeres Cindy een absolute meerwaarde vormt. Ook de zondag staat grotendeel in het teken van gezellige volks muziek. Frühshoppen begint om 10.00 uur met het jubilerende Brook Duo. Het amusentsorkest De Grösmeiers is ook van de partij. Om 13.00 uur is De start van de optocht is om 13.00 uur. Thema dit jaar: 'Markelo gaat culinair'. Naast de themawagens is er een aantal vrije wagens. De optocht wordt geopend met de kinderop tocht. De Perfect Show band speelt-om 15.00 uur. Die band is een begrip geworden in het ar tiestencircuit. De muzikanten zorgen tijdens het dorpsfeest voor de muzikale uitsmijter, want tot 23.55 uur be mannen zij het podium in de feesttent. Arne Jansen komt om 16.30 uur ook nog zijn grootste hits zingen. Markelo - Een grote vakantie- hobbybeurs wordt zondag 15 au gustus van 10.00 tot 17.00 uur gehouden bij zalencentrum de Haverkamp te Markelo. Ruim 45 hobbyisten zullen op deze beurs hun hobby demon streren en de eindproducten ver kopen. Er zijn verschillende attracties voor kinderen. De entree bedraagt 1,00 euro. kinderen tot 12 jaar kunnen gra tis naar binnen. Holten - Touwtrekvereniging Okia zette vorige week woensdag een hekwerk voor de tent van carnavalsvereniging De Fienpreu- vers. Deze stond op de Kalfstermansweide wegens het Dorpsfeest. Van een truck werd een stellage afgeladen en klaargemaakt voor touwtrekken. Gewichtstouwtrekken welteverstaan. Na een demonstratie van Okia zelf. mochten de dames van BV Dijkerhoek als eerste trekken. Al snel klonk de toeter en ging het alannlicht aan: hoogtepunt van het gewicht bereikt. Vooral veel teams uit Dijkerhoek deden mee aan het touwtrekken. Vier man moesten bijna liggend aan een touw hangen om een ge wicht naar boven te trekken. Elke ronde werd dit gewicht ver zwaard. Op het commando van de coach pakten de deelnemers een voor een het touw een stukje verder vast en op het laatste com mando werd tegelijk het gewicht omhoog getrokken. In het begin bleek het een makkie, maar dit veranderde al snel naarmate het gewicht zwaarder werd. De eerste afvallers waren de dames van BV Dijkerhoek. Zij kwamen niet verder dan 300 kilo. De jeugd uit de Holterbroek volgde daarna met 400 kilo. De jeugd van BV Dijkerhoek trok nog 50 kilo meer. Het werd een gezellig feest met een avondvullend programma. Dit in tegenstelling tot vorig jaar, toen het touw trekken te snel was af gelopen. Uitslagen heren: 1. De Boertjes, 650 kilo - 101 centimeter; 2. BV Dijkerhoek II, 600 kilo - 102 centimeter; 3. BV Dijkerhoek I, 600 kilo - 31 centimeter; 4. Bloemendal, 550 kilo: 5. De Kloeke Leute. 500 kilo - 140 centimeter; 6. PAP, 500 kilo - 99 centimeter: 7. Cobra, 400 kilo; 8. 't Klamme Handje. 350 kilo. Regio - Nieuwsgierig naar de verdroging van de Nederlandse natuur en in het bijzonder naar de natuur in Overijssel? In het kader van het landelijk project Water in de Peiling biedt Natuur en Milieu Overijssel speciale voorlichtingsbijeenkomsten en excursies aan. Beleidsmakers, recreatiebedrij- ven, scholen, vrouwenorganisa ties en andere maatschappelijke en groene organisaties kunnen nu een programma op maat aan vragen rondom de verdrogings- problematiek in Overijssel. Met het project Water in de Pei ling wordt de verdroging van de Nederlandse natuur zo breed mogelijk op de kaart gezet. Want water is immers de eerste levensbehoefte voor mens, plant en dier. Verdroging is een ernstige kwestie, maar het blijkt dat de meeste mensen in Nederland eerder bang zijn voor te veel dan te weinig water. Het 'Waterprogramma' is op aanvraag beschikbaar en bestaat uit verschillende onderdelen. Eén van de onderdelen is een voorlichtingsbijeenkomst op maat over het thema water. Be halve de relatie tussen grondwa terstand, natuurwaarden en ver droging wordt er bij deze voor lichtingsbijeenkomsten ook een link gelegd met eigen gedrag en handelingsperspectief geboden. Er kan voor gekozen worden om een bijeenkomst af te sluiten met een bezoekje aan een grondwa termeter. Hierbij is een speciaal daarvoor opgeleide excursielei der aanwezig. Natuur en Milieu Overijssel kan verder zorgen voor een water presentatie, waterdiscussiespel of een w atertentoonstelling. Een excursie naar een grondwater meter is vanzelfsprekend ook mogelijk, eventueel gecombi neerd met leuke veldwerkactivi teiten. Er zijn verschillende folders aan te vragen met informatie over water en verdroging. Wie meer informatie wil over de vele ver schillende onderdelen en moge lijkheden van het 'Waterpro gramma', kan contact opnemen met: Marion de Cocq. telefoon: 038-425 09 75. e-mail: mcocq@natuurm ilieu.nl. Holten - Het Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug bevindt zich sinds augustus 2000 in de oprichtingsfase. Dit wil zeggen dat er nog een aantal inspannin gen verricht moesten worden om een officieel nationaal park te worden. Nu is het dan zo ver. Minister Veerman van het mi nisterie van Landbouw, Natuur beheer en Voedselkwaliteit (LNV) zal zaterdag 16 oktober het nationaal park haar officiële status geven. Het nationaal park wil deze mijl paal uiteraard niet ongemerkt voorbij laten gaan en zal op ver schillende manieren hieraan aandacht besteden. Zo is onder de basisscholen in de directe omgeving van het nationaal park een scholierenkrant verspreid: Joeps Nieuwsbode. In deze krant wordt aandacht besteed aan het fenomeen nationaal park in zijn algemeenheid en aan óns natio naal park in het bijzonder. Joep de eekhoorn, bij vele kinderen bekend van de speelbosroute bij het bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer, speelt de hoof drol in deze kleurige uitgave. Bij het Natuurdiorama Holterberg en het bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer zijn nog exem plaren van deze krant te verkrij gen. Op de instellingsdag zelf wordt er groots uitgepakt met een open dag. Op drie locaties in het na tionaal park zullen vele activitei ten georganiseerd worden en is er voor jong en oud veel te bele ven. Tussen het bezoekerscen trum van Staatsbosbeheer en Schaapskooi Twilhaar zal een huifkar rijden om iedereen in de gelegenheid te stellen de boeren- markt, de excursies en het wan delende natuurtheater te bezoe- Holten- Alle monteurs van de Ford Dealers in Nederland zijn ge abonneerd op Auto Team, een specialistisch vakblad met infor matie over autotechniek en elektronica. Eens in de tijd kunnen de monteurs meedoen aan een wedstrijd waarin hun kennis op beide terreinen wordt getest. René Beren schot, al achttien jaar in dienst van autobedrijf Dries Willems, scoorde met zijn kennis van zaken wel erg hoog en werd als beste inzender aangemerkt. Zonemanager Paul de Breet kwam hem na mens Ford Nederland feliciteren en overhandigde hem een enve loppe met inhoud. Hij stipte het belang aan van goed opgeleide monteurs, zowel voor Ford als voor de cliënt. Dries Willems, ei genaar van het autobedrijf, onderschrijft deze uitspraak; "De ont wikkelingen in de autotechniek gaan zó enorm snel, zeker op het gebied van elektronica, dat je moet zorgen dat je alles op de voet volgt. Doe je dat niet, dan mis je zóveel dat je het niet meer in kunt halen en datje het gevoel krijgt datje in de achterste wagon zit en al ren je nog zo hard. je zult nooit meer in de eerste wagon komen!" René is best trots op zijn prijs en ziet zelf het belang van en goede opleiding in om de klant goed en snel van dienst te kun nen zijn. Vanuit Ford Nederland wordt er volgens de heer De Breet alles aan gedaan om de kennis optimaal te houden met ge bruikmaking van computersystemen die de monteurs op elk mo ment bij kunnen staan. Mocht men er dan nog niet uit kunnen ko men, dan zijn er in Amsterdam twee toptechneuten, ook wel de Flying Doctors genoemd. Het zou al heel gek moeten gaan als zij er ook niet meer uit kunnen komen. "Maar het voordeel van een betrekkelijk kleine garage als hier bij Dries Willems is, dat de monteurs veel sneller allround worden, dat werkt in het voordeel". Dries Willems is blij met z'n personeel en maakte er een gezellig onderonsje van met koffie en gebak. (Foto: Rinus Vrijdag) Holten - Over wortels, ontworteld zijn en je wortels zoeken. Dat is het thema van de familietheatervoorstellingen die deze zomer door het Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug, in samenwer king met Natuurmonumenten en het Natuurdiorama Holterberg, gehouden worden. ken. Vanaf het Natuurdiorama Holterberg, deze dag gratis toe gankelijk, wordt een wandeling langs verrassende onderdelen uitgezet. Ook bij de excursie- schuur de Pas van Vereniging Natuurmonumenten is van alles te beleven voor heel groot tot klein. Om zoveel mogelijk mensen van het nationaal park en de activi teiten mee te laten genieten, zul len zoveel mogelijk activiteiten ook voor kinderbuggy's en rol stoelers toegankelijk zijn, wordt gezorgd voor vervoer tussen de verschillende punten. Ook is er een fietsroute beschikbaar die alle drie de locaties met elkaar verbindt. Op deze reuzeleuke happening kan men in het natio naal park best een dagje zonder auto. Alle voorbereidingen zijn in vol le gang, programmaboekjes en routes worden ontwikkeld, af spraken gemaakt en vele vrijwil ligers zijn bereid gevonden deze belangrijke dag voor het Natio- naai Park de Sallandse Heuvel rug tot een succes te maken. Maar ook vóór 16 oktober is er van alles te beleven in het natio naal park: kijk eens op www.sal- landseheuvelrug.nl. hier staan alle activiteiten op datum ge rangschikt. Heeft men geen toe gang tot internet dan kan men op de eerder genoemde locaties en bij het VVV ook een activitei tenkalender ophalen. Hier staat bijvoorbeeld ook in dat op dinsdagavond 17 augus tus om 19.00 uur bij het Natuur diorama te Holten een natuur- meeleef-theatervoorstelling met de aansprekende naam: Boze bomen zal plaatsvinden. Het is een gezinsvoorstelling. De eerste voorstelling is al gegeven en stond bol van de kritische grapjes, prachtige objecten en een educatieve ondertoon in de heerlijke buitenlucht. Vele kinderen en (groot-)ouders hebben ge noten! De tweede voorstelling is op dinsdag 17 augustus om 19.00 uur bij Natuurdiorama Holterberg aan de Holterbergweg in Holten. Het gaat niet goed in het bos. Iemand heeft een gevaarlij ke stof in de bomen gespoten en dat voelt erg onaangenaam. Een oplossing is niet zo snel voorhanden en natuurlijk weet iedereen het beter. De ene oplossing is echter absoluut de andere niet. En de bomen worden steeds bozer. Dat is het verhaal dat Theater Su- er in elkaar heeft gezet. Om het geheel extra kracht bij te zetten, wordt gebruik gemaakt van prachtige kunstobjecten. De voorstel lingen zijn bedoeld voor kinderen vanaf vier jaar die het leuk vin den om te kijken, te luisteren naar en misschien wel zelf mee te doen aan natuurmeeleeftheater. Maar ook vaders en moeders zul len genieten van de kritische grapjes en prachtige kunstvoorwer pen. De toegang is gratis, het duurt zo'n vijftig minuten en is in de buitenlucht. Zelf iets meenemen om op te zitten is handig. Espelo - Ondanks de hitte genoten enkele hon derden mensen eind vorige week van de indruk wekkende demonstratie van valkenier Gerrit Zandvoort bij Kinderboerderij Dondertman. De reacties na afloop waren zó positief dat een her haling zeker verschiet zit. Met medewerking van echtgenote Jannie en di verse valken liet de Rijssenaar zien hoe hij met de door hem getrainde vogels werkt. Uitgangs punt bij de vluchten is de eigen stijl van jagen van roofvogels in de vrije natuur. Feitelijk doen afgerichte jachtvogels hetzelfde als hun wilde soortgenoten. Het verschil is dat deze vogels de valkenier zijn gaan accepteren. Behalve met verschillende soorten valken, vloog Zandvoort ook met een Zuid-Amerikaanse woestijnbui zerd. Een imposante roofvogel die zelfs op meerdere kinderhanden mocht zitten. Volgende week woensdag 11 augustus vermeldt de activiteitenkalender van Dondertman een spelmiddag rond het thema van de expositie Paarden en pony's. Vanaf 13.30 uur kunnen kin deren zich vermaken met diverse spelletjes, waaronder hoefijzergooien en Triviant. De deel name is gratis. Holten - Imkers zijn zondag 8 augustus van 13.30 tot 16.00 uur aan het werk in de bijenstal op de Sprengenberg. De stal staat tegenover de par keerplaats en is vrij toeganke lijk. Vereniging Natuurmonu menten nodigt alle bezoekers van de Sprengenberg uit om een kijkje te nemen en vragen te stellen. In de stal hangen ook zes kleurrijke en interessante pane len over honingbijen. De Spren genberg is te bereiken via de N35. Neem tussen Raalte en Nijverdal de afslag Haarle. U rijdt het dorp in. Bij de kruising linksaf. Nadat u restaurant De Haarlerberg bent gepasseerd, slaat u op de T-split sing bij de kerk rechtsaf de Mo lenweg in. Na circa 500 meter linksaf de Oude Deventerweg in. U passeert informatieschuur De Pas van Natuurmonumenten. U kunt even later rechts parkeren. Er is al een eeuwenlange traditie van bijenhouderij op de Spren genberg. In de zomer als de hei de bloeit, staan honderden kas ten op de Heuvelrug. De laatste tijd is het gebied alleen maar aantrekkelijker geworden voor bijen. Plaatselijk zien de graanakkers blauw van de korenbloemen. Sommige bouwlanden zijn inge zaaid met een bloemrijk meng sel. Op de braakgelegde delen groeien vooral soorten als spur rie, serradelle en boekweit. Vooral deze laatste is een bij zonder aantrekkelijke bijen- plant. Achter de bijenstal heeft Natuurmonumenten een bijen hotel voor wilde bijen neergezet, Naast de honingbij leven er in Nederland nog 300 soorten wil de bijen. Sommige sociaal le vende bijen bouwen een nest. Andere soorten leven solitair. Veel soorten maken een nest in de grond. Andere wonen het liefst in holle rietstengels, gaatjes in hout, spleten in muren of in een slak kenhuis. Om de solitair levende wilde bij een handje te helpen heeft Natuurmonumenten dit bijenhotel neergezet. Dit hotel heeft 'kamers' van verschillende houtsoorten, steen en riet. Hierin zitten gaatjes. Elk gaatje kan door een wilde bij worden ge bruikt als broedkanter. De Sprengenberg is onderdeel van het in de zomer van 2000 in gestelde Nationaal Park in op richting de Sallandse Heuvelrug. Deze bijenstal en de expositie binnen is (gedeeltelijk) gefinan cierd door het Nationaal Park. Kijk voor meer activiteiten op de site van Natuurmonumenten: www.natuurmonumenten.nl. De Vereniging Natuurmonu menten is een onafhankelijke particuliere organisatie die staat voor een leefbaar Nederland. Zij levert hieraan een bijdrage door natuurgebieden te verwer ven, te beheren en te bescher men. In het publieke debat geeft Natuurmonumenten stem aan de waarden van natuur en land schap.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 5