Wppkkrfliit nvtvn f f CCIVIVl CU 11 t/iil/l li Verzekerd van geen kopzorgen James Cotton laat zijn vrienden zingen George Baker met Una Paloma Blanca opnieuw in de hitlijsten 1 Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker... mm Puzzelland Het boek 9 10 11 Muziek en meer 6 7 8 9 10 11 1 2 4 5 7 In de sterren. Donderdag 29 juli 2004 Holtens Nieuwsblad Veiligheid of privacy. De discussie wordt de laatste jaren veel vuldig gevoerd. In straten, huizen en natuurlijk op het net heeft iedere Nederlanders het recht 'zichzelf te zijn, met alle bijbeho rende plussen en minnen. Maar wat als die minnen nu anderen tot last of zelfs strafbaar zijn? De privacy discussie zal in de komende maanden ook op het in ternet gaan losbarsten nu de Nederlandse regering heeft meege deeld te denken over wetgeving waarbij het mogelijk wordt al het internetverkeer (en trouwens ook alle telefoongesprekken) van alle inwoners een jaar te gaan bewaren. Dit is geen Nederlands plan. maar komt zoals wel vaker uit Brussel. Het voorstel komt uit de koker van Groot Brittanie, Ierland en Zweden. In de Europese plannen wordt het bedrijven verplicht om de in formatie minimaal een jaar te bewaren en maximaal driejaar. De informatie moeten te bereiken zijn voor politie, justitie en inlich tingendiensten. Die zouden daardoor beter in staat moeten zijn om terroristen en andere criminelen op te sporen. De invoering van de voorgestelde wetgeving betekent niet dat alle internetsites die iemand heeft bezocht fysiek worden bewaard. Het gaat om het bewaren van verkeersgegevens. Dat zijn bijvoorbeeld de tele foonnummers die iemand belt, de plaatsgegevens van de eigenaar van een gsm-toestel of de adressen waarnaar iemand mailt. Maar dat is ook voor burgerorganisatics voldoende om toch aan de bel te trekken. Immers wie je belt of waarheen je mailt kan voldoende informatie opleveren voor een overheid die kwaad wil. En zelfs als de overheid nu goed wil, wie zegt dan dat dat over een jaar nog zo zal zijn. En - en dat is de hamvraag - heeft die ambtenaar er rechtx>p te weten dat ik wel eens op een porno site zit. alleen maar omdat hij hoopt ooit een terrorist op te pak ken door het controleren van de verkeergegevens? Vragen die burgerrechtenorganisaties in heel Europa bezighou den. Zij zien het opslaan van de internet- en telefoongegevens als een inbreuk op de privacy. De bekende intemetvereniging Bits of Freedom wordt geciteerd in een bericht op de wensite van provi der @Home. "Door gegevens op te slaan van iedereen die elek tronisch communiceert, wordt een belangrijk principe losgelaten; namelijk dat iedereen onschuldig is tot het tegendeel is bewezen. Bedrijven worden een verlengde arm van justitie. Met deze maat regel slaat Europa een fundamenteel andere weg in bij de opspo ring van de misdaad; van gerichte opsporing naar algemeen toe zicht op alle burgers." Een ondewerp voor een echte principiële discussie, die tot nu toe in de politiek nauwelijks gevoerd is. Zomerse Langoustines Er is weer volop aanvoer van die voortreffelijk smakende kleine zeekreeften. Bij ons worden ze langoustines genoemd, maar de Italiaan spreekt van scampi. En die term gebruiken wij nou net weer voor reuzengarnalen. 't Is maar een weet. De Langoustine is te herkennen aan zijn sterker ontwikkelde voorpoten die in kleine scharen uitmonden. Ook daarin zit vlees. Niet veel, maar wel lek ker. Met een kreeftenvorkje is daar wel bij te komen. De schaal dieren bevatten veel eiwit en calcium, fosfor en ijzer. Rauwe Langoustines meteen gebruiken of direct invriezen. Ze bederven snel. Zomerse langoustines met een wat oosterse geur maak je als volgt. Ingrediënten: 20 langoustines, twee harde appelen, krop krulsla, een wortel, een prei, stengel bleekselderij, eetlepel gehakte bies look. drie cl olijfolie, twee eetlepels kruidenazijn, twee cl witte wijnazijn, theelepel kerriepoeder, zout, peper, tomaat komkom mer en wat pijnboompitten. Bereiding; de langoustines inwrijven met een mengsel van zout, peper en kerrie en die in de olijfolie bakken. Zo rond een minuut je of drie. anders worden ze taai. Dan afblussen met de kruidena zijn en een brunoise (in blokjes gesneden) van wortel, prei, bies look en selderij toevoegen. Niet langer dan vijf minuten laten trekken. Schil de appels, snij ze in partjes en karameliseer ze in wat boter. Neem vier borden, leg in het midden wat krulsla.en maak die af met w at olijfolie, de w ijnazijn, zout en peper. Leg dc langoustines rond de sla, afgewisseld met partjes appel. Giet dan het blusvocht over de kreeftjes en versier het bord verder met ger oosterde pijnboompitten en blokjes komkommer en tomaat. Drink hier een droge koele rosé (Cöte de Provence) bij. Anneke Kaiser Voordatje van een welverdiende rust kunt genieten, moetje veel regelen. Wat dacht je van de juiste ver zekeringen? De vakantie is begonnen. En dat betekent dat Nederland er de ko mende weken massaal op uit trekt. Maar voordat je van een welverdiende rust kunt genieten, is het wel zaak om goed voorbe reid op reis te gaan; of je nou een last minute boekt naar de zon of in eigen land kampeert. Een vakantie voorbereiden gaat vaak gepaard met de nodige stress en de meeste mensen den ken er in alle drukte niet aan om op een rijtje te zetten of ze goed zijn verzekerd. Toch is het goed om dat vooraf eens te doen. Weet je bijvoorbeeld wat je moet doen als je betrokken bent Er is geen onderwerp waarbij Nederlanders zich zo nauw be trokken voelen als bij het weer. Als de heren en dames van het KNMI daarover een boek produ ceren is dat dus alleszins de moeite waard. Harry Geurts en Jacob Kuiper behoren tot de co- ryfeëen van het Biltse instituut. In 'Weergaloos Nederland' over tuigen ze de lezer van hun ken nis en betrokkenheid. Ze geven inzicht in waarneming toen en nu, weertypes, klimaatverande ring, afhankelijkheid van het weer. bliksem, regen, stormen en erger. Ze verstrekken pikante details over weergaloze winters (1963) en zomers (1947). De weerslag van dit alles is te vin den in even fraaie als nuttige il lustraties. De grote invloed van het weer op componisten blijkt uit tal van kadertjes. En hoe staat het nu werkelijk met het broei kaseffect? Op tal van prangende vragen geven de schrijvers ant woord. Ze doen dat bovendien in een prettig leesbare stijl. Uitge verij Kosmos-Z&K. Gebonden, papieren/linnen band. 144 pagi na's Prijs 19,99 euro. ISBN 90 215 4485 7. Dick van der Veen Wat doe je als je stem het heeft begeven? Je vraagt je muzikale vrienden om een vocale bijdra ge. James Cotton loste het zo op en het resultaat is een geva rieerd, onderhoudend album voor beginnende en gevorderde bluesconsumenten. 'Baby, don't you tear my clothes' heet het schijfje. Bijna-zeventiger James Cotton is een van de bekendste mond harmonicaspelers in de blues branche. Van zijn katoenplukkende mams leerde James kippen en treinen imiteren, in de bands van Sonny Boy Williamson en Muddy Wa ters vervolmaakte hij zijn tech niek. In '66 begon James voor zichzelf. Met zijn achtkoppige band toerde Cotton met Janis Joplin, The Grateful Dead en B.B. King. Een keelaandoening maakt hem zingen anno 2004 onmogelijk. Een salto achterover doet 'ie niet meer op het podium, maar ver der is de amusementswaarde van deze entertainer pur sang onver anderd. 'Baby don't you tear my clothes' is Cotton's tweede al bum voor het jazzy Telarc Re cords. James heeft vrienden in alle lagen van de bluesbevol king. Uit Louisiana zydeco-ac- cordeonist C.J. Chenier, uit de roots-country hoek zanger/gita rist Peter Rowan en ook Dave Alvin (van voorheen The Blas ters) is van de partij. We krijgen nieuwe versies van nummers van ondermeer Sam Cooke, John Mayall en Robert Johnson voorgeschoteld. Cotton kan het ook zonder vocale steun af ge tuige de instrumentale stukken die hij voor de gelegenheid zelf schreef. Blues in alle soorten, met het stempel van de diverse gasten en Cotton's alom aanwe zige maar nooit opdringerige bluesharp. Jan van Middendorp bij een auto-ongeluk in het bui tenland? Of wat er gebeurt als je nieuwe digitale fotocamera wordt gestolen? En wat als het dak van je caravan wordt getrof fen door een harde hagelbui? Natuurlijk denk je in eerste in stantie niet aan wat er allemaal kan misgaan tijdens een vakan tie, maar het is toch handig om voorbereid te zijn op dit soort ri sico's. Uit cijfers blijkt dat onge veer tien procent van de Neder landers onverzekerd voor schade en medische kosten op vakantie naar het buitenland gaat. En dat terwijl de kosten behoorlijk in de papieren kunnen lopen als je niet bent verzekerd tegen een aantal risico's. Een veel gehoorde reden voor mensen om geen reisverzekering af te sluiten, is omdat 'ze al te gen ziektekosten zijn verze kerd". Toch is een reisverzeke ring meer dan alleen een verze kering tegen ziektekosten. Naast een reisverzekering is het ook mogelijk om een annulerings kostenverzekering af te sluiten. Deze verzekering dekt dat deel van de reissom, dat verschuldigd blijft als de reis- of huurovereen komst wordt geannuleerd als ge volg van een onvoorziene om standigheid. En als je met de auto op vakantie gaat, begint een goede voorbe reiding met het op orde hebben van de autopapieren. Zorg datje altijd je rijbewijs, autopapieren, het Europees Schadeformulier, de groene kaart (het internatio naal geldend verzekeringsbe wijs) en het telefoonnummer van de alarmcentrale bij de hand hebt. Er zijn nog veel meer verzeke ringszaken die aandacht verdie nen. maar daarover kunt u na tuurlijk altijd uw verzekerings agent raadplegen. 00 1 1 7 3 CD 2 5 1 4 JP382 co CT> 00 HORIZONTAAL: zoutmeer, wasgelegenheid; kere; 5. ambtelijk repetitor, 10. clown; 11. verkenning. 1. Voetbalterm; 2. wilde ha ver: 3. gebak, romp: 4. rivier VERTICAAL: in Rusland: 5. alcoholische drank, spade; 7. pus. insect; 8. Engels telwoord; 9. hafachtig 1. Stationeren; 2. kraan; 3. ontzag, driekroon; 4. een ze- codewoord in de radiotelegra- fie; 7. klein vaartuig, nu dan; 8. Amerikaanse geheime dienst: 9. bijbelse naam, mist; 10. schutsluis; 11. hoge plaats. George Baker staat opnieuw in de belangstelling in Australië dankzij een commercial, (foto: EMI) Het is allesbehalve de eerste keer dat het George Baker over komt. Een liedje van weleer op nieuw in de hitlijsten. Una Palo ma Blanca mag dan inmiddels meer dan 25 jaar geleden zijn, in Australië is het nummer hard op weg naar een nummer 1 note ring. Dankzij een commercial van autofabrikant Toyota. "En dat terwijl ik nog nooit van mijn leven één voet in dat land gezet heb", lacht de Noord-Hollandse zanger. "Het is ongelofelijk, maar waar", begint Hans Bouwens zijn verhaal. De succesvolle hit zanger staat nog altijd volop in de belangstelling. "Niemand kon vermoeden dat ik. toen ik in 1967 als zanger solliciteerde bij de in de Zaanstreek wereldbe roemde band Soul Invention een wereldhit zou scoren. Twee jaar later stond Little Green Bag in de hitlijsten en veranderden we de bandnaam in The George Ba ker Selection. Ik zal nooit ver geten dat Lex Harding onze eer ste single aankondigde met de woorden: 'Little Green Bag, la ten we hopen dat het geen een dagsvlieg is'. Van achter de lo pende band in een limonadefa- briek zag ik hoe het liedje we reldwijd de hitlijsten bestormde. Volendammer Jaap Buys wierp zich op als manager. Nog altijd is hij de stuwende kracht. In 1975 volgde met Una Paloma Blanca het absolute hoogte punt." Zowel Little Green Bag als Una Paloma Blanca groeiden uit tot wereldwijde klassiekers. "Van de laatste zijn in één jaar meer dan 9 miljoen singles verkocht", vervolgt Hans. Vijfjaar terug scoorde Little Green Bag op nieuw nadat Quentin Tarrantino het had gebruikt als titelsong van de film Reservoir Dogs. Re clamebureaus in Frankrijk pak ten het op en Tom Jones zong Little Green Bag opnieuw de hitlijsten in. Tot mijn eigen ver rassing scoorde Stefan Raab met zijn Una Paloma Blanca Boys een nummer 1 hit in alle Duitstalige landen met het num mer." Toyota-commercial Nu is het Australië. Autofabri kant Toyota en de hitfilm van Quentin Tarrantino maken Ge orge Baker down under tot een ware hype. Reden om er een plaat met Greatest Hits uit te brengen. "De belangstelling in Australië is overweldigend. En dat terwijl ik er nog nooit ge weest ben. Het leuke is dat liedjes van toen tijdloos blijken. De dag dat ik ze schreef, pakweg dertig jaar te rug, had ik dat nooit durven ho pen. Maar ik zie het met mijn ei gen ogen. Geweldig toch? Het weerhoudt me er echter niet van te blijven schrijven. Er rollen nog altijd mooie liedjes uit mijn pen. Of er opnieuw een wereld hit tussen zit? De tijd zal het le ren." Willem Gunneman Ram Van iemand die u na staat krijgt u veel belangstelling deze week. Dat doet u zeker goed, want u bent een trouw iemand. Wat u al lange tijd dwars zit, zal tot een oplos sing komen. U kunt deze week tot een compromis ko- j men met een figuur die tot nu j toe nogal terughoudend was. Stier Kans op een succes, in de sport of in uw werk. Maak ge bruik van een heel hulpvaar dig iemand die u op het juiste spoor kan brengen. Vergeet niet hem/haar daarvoor de credits te geven die hem/haar toekomt. U bent oprecht, maar oprechtheid wordt niet door iedereen gelijkelijk ge waardeerd. Tweelingen In uw vriendenkring is er wat onrust. Er is een mogelijkheid dat er iets onverwachts ge beurt, dat bijvoorbeeld een aardig begonnen gesprek ein digt in scherpe opmerkingen of ruzie, onenigheid. Houd uzelf in de hand, ook al heeft u gelijk. Kreeft Er is kans op een nieuwe ver antwoordelijkheid die u zal liggen of op een taak die u goed aankunt, maar die toch een uitdaging vormt. Moge lijk zijn er wat misverstanden op het persoonlijke vlak. U voelt zich beledigd en daar zou u het liefst over doormop peren. Doe dat gedoseerd. Leeuw Dit is een heel goede week om een eind te maken aan een kwestie die voor niemand erg aangenaam is. Een onver wachte gebeurtenis versnelt uw ontwikkeling. Dat is be langrijk, want u raakte ietsje in het slop. Een leuke ontmoe ting bewijst u dat er genoeg mensen zijn die op dezelfde golflengte zitten als u. Maagd U kunt deze week uw aan dacht het best dicht bij huis houden en daar oplossingen zoeken. U heeft het wat moei lijk met uzelf. Er gaat nogal wat veranderen en wat is uw plaats daarin? U praat veel over wat u moeilijk vindt, maar uw successen of uw in zichten verzwijgt u. Niet doen! Weegschaal Er is een zaak die u zeker moet regelen anders mist u een aardige mogelijkheid. Uw analytisch vermogen cn uw diplomatieke houding helpen u bij de oplossing. Zo wordt dit een bijzondere week! Schorpioen Wellicht tilt u te zwaar aan sommige gebeurtenissen. Hoe het ook zij, u heeft zelf er goed de vaart in en u gaat za ken behandelen waar u ach teraf zeer tevreden over zult zijn. Boogschutter Dit wordt een kalme week met weinig nieuwe gezichts punten. Dat komt u goed uit want u bent vooral bezig din gen af te maken die lang zijn blijven liggen. Op sociaal en gevoelsgebied loopt alles op rolletjes. Steenbok Lach maar eens om de kron kels van iemand die een machtsspelletje wil spelen. Het zal u duidelijk worden dat iedere medaille zijn keerzijde heeft. De week kan anders lo pen dan u gepland had, in goede zin. Waterman Voor u is er een uitstekende week in aantocht waarin u zich heel plezierig voelt. Uw neiging uit uw humeur te ra ken bij kleine tegenslagen valt deze week weg. Vissen U bent de brokstukken van een problematische situatie aan het opruimen en dat is nu niet echt het leukste werk. Er zijn ergere dingen, dus trek het u niet te veel aan. Laat het geheel even bezinken en ver tel gewoon aan anderen dat u er emotioneel door getroffen bent.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 4