Interkerkelijk recreatiewerk niet alleen voor De Lindenberg Verkeer Structuur Plan van formaat in vier delen iigri l i A Sterke achteruitgang plantengroei in Overijssel Zomerexcursie Sprengenberg St. Tirgu Mures krijgt bus Zomertijden voor balies gemeentehuis in Holten Orgelconcert And ré Knevel Verlichtingsplan Historische oogstdag Uitslagen Bergruitertjes Nikkeis wint biljartoernooi lAnderdag 22 juli 2004 Holtens Nieuwsblad ■lolten - Herman Nikkels heeft het Stadskelder Biljarttoemooi ge- pionnen. Uit handen van Peter Smalbrugge kreeg hij 250 euro verhandigd. jdwin Stegehuis werd tweede en kreeg een nieuwe keu. Marinus panders kreeg als derde ook een nieuwe keu. Han Romp werd ïerde en kreeg 25 euro. <i totaal deden 28 deelnemers mee. Na zes weken bleven de prijs winnaars over. De bedoeling is rond de kerst of volgend jaar een ieuw toernooi te houden. (Foto: Johan Bolink) legio - De verscheidenheid in plantengroei in Overijssel ver- lechtert. Een aantal voor het landelijk gebied kenmerkende soor- ;n zoals de Dotterbloem, gaan sterk achteruit. Dit blijkt uit het ipport Veranderingen in de plantengroei op het Overijssels plat- iland van de provincie Overijssel dat onlangs verscheen. Vooral agrarisch gebied is het slecht gesteld met de verscheidenheid an plantensoorten. De algemene, veel voorkomende plantensoor- ;n komen op steeds meer plaatsen voor. Helaas gaat dit vaak ten oste van planten die afhankelijk zijn van grondwater of andere ijzondere natuur- en milieukwaliteiten. jepaalde planten kan men zien als 'ambassadeurs' voor de botani- the kwaliteit van het landelijk gebied. De Dotterbloem, een ken- i' erkende soort voor botanisch belangrijke sloten en watergan- :n, blijkt gemiddeld per jaar met bijna 2 procent achteruit te ïan door onder andere slootdempingen. Een andere soort, de anke sleutelbloem, komt in Twente voor en geldt als visitekaart- i voor de beekbegeleidende bossen. Van deze soort zijn de afge- bpen 15 jaar veel groeiplaatsen verdwenen. Alles bij elkaar opge- tid verdwijnt het aantal sleutelbloemen uit Twente met 2,7 pro ent per jaar. [lein lichtpuntje is dat in de jaren negentig de botanische kwali- pit van de provinciale Ecologische Hoofdstructuur (EHS: 'slinger an natuurgebieden in Overijssel) niet is achteruitgegaan. Betreu- pnswaardig is dat buiten de EHS een 'significante' achteruitgang t zien is. latuur en Milieu Overijssel vindt deze conclusies zorgwekkend, ionclusies die vragen om een aanpassing van het beleid. De pro- lincie moet duidelijk meer doen voor het verbeteren van de eco- pgische kwaliteit buiten de EHS. En voor de teloorgang van de ibassadeurssoorten waaronder de dotterbloem, sleutelbloem en (lauwe knoop wordt het hoog tijd dat er extra energie wordt ge loken in de bescherming van deze soorten door aanvullend be- lid, bijvoorbeeld soortbeschermingsplannen. Ook vragen de con fusies om de hand te houden aan wat al afgesproken is. Zo heb- ien gemeenten de verantwoordelijkheid om toe te zien dat sloten h greppels niet gedempt worden, zodat groeiplaatsen blijven be- jaan. ll sinds 1989 kijkt de provincie naar het vóórkomen van bepaal- p (kenmerkende) plantensoorten. De botanische rijkdom van jultuurgrasland was toen al laag en sindsdien is die verder ver- lechterd door onder andere ontwatering van graslanden. Alleen h gebieden waar boeren en overheid overeenkomsten hebben ge- loten om het graslandbeheer ook op natuur te richten, is er geen jerslechtering in botanische rijkdom. :gio - Vereniging Natuurmonumenten houdt maandag 2 augus- om 14.00 uur een twee uur durende zomcrcxcursic op dc :ngenberg bij Haarle. De Sprengenberg is onderdeel van het ationaal Park i.o. de Sallandse Heuvelrug. Verzamelpunt is de Kcursieschuur bij boerderij De Pas aan de Oude Deventerweg, ven ten zuiden van Haarle. Aanmelden vooraf is niet nodig. )eelname kost voor leden van Natuurmonumenten 4 euro voor iiet-leden 7 euro en voor kinderen tot en met 12 jaar 2 euro per ersoon. de zomer is de Sprengenberg extra aantrekkelijk door de vele )orten planten die dan volop in bloei staan. Allereerst staan tot egin augustus de graanvelden plaatselijk vol met akkerstreep- aad, akkerviooltje en korenbloemen. De laatste is een gewilde ijenplant en dus een belangrijk honingleverancier voor de bijen dc bijenstal. Andere braakgelegde stukken bouwland zijn inge- aaid met een bloemrijk mengsel. Hier groeien vooral boekweit, lurrie, serradelle en facelia. >e bermen, vooral naast halfverharde wegen en fietspaden, zijn aak ook erg afwisselend en bloemrijk. Soorten die hier voorko- len zijn bijvoorbeeld de rode steenanjer, de gele jacobs,- en be- emkruiskruid en het blauwe grasklokje. Let u ook eens op de aaie bermen langs de oprijlaan naar de villa Sprengenberg. De eidevelden beginnen half juni kleur te krijgen. Eerst bloeit de 'at minder algemene dopheide en vanaf begin augustus de zeer Igemenë paarse struikheide. De rode bosbes begint voor de twee- e maal te bloeien in augustus terwijl de blauwe bosbes al te oog- en is vanaf begin juli. let zoveel bloeiende planten is het dus ook niet verwonderlijk al de Sprengenberg veel vlinders aantrekt. In totaal zijn er wel 29 Dorten dagvlinders aangetroffen. Hiervan staan er meerdere op e rode lijst van bedreigde soorten. Kijk voor meer activiteiten op e site van Natuurmonumenten: www.natuurmonumenten.nl. 'ereniging Natuurmonumenten is een onafhankelijke particuliere rganisatie die staat voor een leefbaar Nederland. Zij levert hier- an een bijdrage door natuurgebieden te verwerven, te beheren en beschermen. In het publieke debat geeft Natuurmonumenten !em aan de waarden van natuur en landschap. (Vervolg van voorpagina) )m verdere uitbouw van de opleidingsmogelijkheden te bevorde- :n. bijvoorbeeld in de land-en tuinbouw, werd een pand aange- Iocht, zo'n twaalf kilometer buiten de stad met een flinke lap jrond er bij. Nadeel hiervan was echter dat de werknemers hier laar toe vervoerd moesten worden. Visschers goede relatie met de leer ter Haar leidde er toe dat OAD een bus beschikbaar stelde. )e bus waarin de heer ter Haar bij OAD's afscheid van dc streek- lussen de laatste rit had gemaakt van Goor naar Hengelo. "Deze lus is van 1997 en kan nog jaren mee, zelfs op de slechte wegen n Roemenie", zegt de heer ter Haar. waarop de heer Visscher janvult dat de burgemeester van Tirgu Mures heeft toegezegd dat. j/anncer Visscher voor een bus zou zorgen, de burgemeester er [oor instond dat de wegen geasfalteerd zouden worden. OAD leeft altijd de beschikking over een 'jong bussenpark'volgens ter paar, met drie jaar worden ze vernieuwd. De voormalige streek- •ussen worden nu nog gebruikt als strandbussen bij Zandvoort en fanuit Hoofddorp rond Schiphol. Dat de M.A.N./bussen oersterk |ijn werd ter Haar wel bewezen op het moment dat hij op Cuba was voor een vakantie en daar een bus tegenkwam die twintig jaar Beleden verkocht was, nog in vol ornaat met voorop de dienstme- Hedeling 'Hecten via Lettele!' Holten- Een vijftal meiden zorgt er deze weken voor dat de kin deren die met hun ouders op va kantie zijn, zich prima verma ken. Weer of geen weer. Daar naast zijn ook Holtense thuis blijvers hartelijk welkom langs te komen en mee te doen aan de activiteiten. Elke twee weken verschijnt er een nieuw recreatieteam en de beurt is nu aan Astrid van Oos ten, Renate van Oostveen Koentze, Marja Tromop, Purdey de Brabander en Anneloes Mul ler om een leuk programma in elkaar te draaien voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Onder het thema Wat wil jij later worden, worden deze week alle activiteiten gericht op beroepen. Ze bezochten een boerderij in de buurt, de brandweerauto kwam langs en zelfs de politie en kin deren stelden vele. vele vragen. Zelfs een kok komt op bezoek en gaat samen met de kinderen broodjes bakken. Op zondag morgen is er om tien uur een kerkdienst in de recreatietent waar mevr. P.Knotter- Huizinga ook op het thema in zal gaan. 's Middags en 's Avonds worden er allerlei spelletjes gedaan die ook met beroepen te maken heb ben maar tussendoor is er ook ander vermaak, waaronder een dropping, levend Cluedo. Twents klootschieten en hutten- bouwen. Ook aan de kleintjes wordt ge dacht want voor peuters en kleu ters is er een speciaal kleuter kwartiertje met Pieter de Lood gieter. Holten - Voor het tweede team van het interkerkelijk recreatie- werk is de eerste week voorbij. De tweede week wordt echter nog veel gezelliger. Het recreatiewerk is te vinden bij bungalowpark De Linden- berg. Iedereen is welkom er een kijkje te nemen en mee te doen aan de activiteiten. Astrid, Renate, Purdey, Marja en Anneloes hebben weer een leuk programma in elkaar gezet met als thema Op vakantie naar een ander land. Ze hopen dan ook op mooier weer, zodat het vakantiegevoel echt begint te komen. Onder meer wordt er een lan- denloop gehouden, vlaggenroof en de Nacht om de Borkeld. Het Verkeer Structuur Plan voor Holten heeft weer enige tijd de ge moederen danig beroerd en veel stof doen opwaaien. Op afstand woonachtig in Dijkerhoek aan de op januari 2005 te realiseren ge meentegrens Rijssen-Deventer volg ik de ontwikkelingen met be langstelling daarbij wachtend op de meest goede oplossing. Het op gewaaide stof heeft mij er toe aan gezet een plan te lanceren hetwelk voor menigeen naar de grens van fictie toe gaat maar ook fictie wil zich wel eens tot werkelijkheid ontplooien. Een reeks van jaren, de eerste klan ken hieromtrent klonken reeds een halve eeuw terug, is door mij een noordelijke rondweg gezien als de route voor het doorgaande verkeer. Met het verstrijken van de tijd komt ook de tijd een andere denk wijze te ontwildcelen. Dit is mede ingegeven door het uitdijen van Holten in zuidwestelijke richting. Het positieve is dat er eindelijk een deelplan tot uitvoering gaat komen. a. Kille noordzijde De meerwaarde van het opgewor pen plan om te komen tot een noor delijke rondweg zal worden onder gesneeuwd door de negatieve ef fecten die het tegelijkertijd gaat op werpen. Aan de noordzijde is geen enkele nieuwe ontwikkeling te ver wachten op het gebied van wonen en werken. De weg zal aantrekke lijk worden als een rechtstreekse verbinding tussen Deventer-Oost en Rijssen-West. Niemand van de Bekkenkamp en omgeving Burge meester v.d. Borchstraat heeft baat bij een dergelijke aanpak. Dit is een woonomgeving en zij worden er de dupe van. De verbinding kan beter gaan verlopen via b: b. Zuidelijke opwarm route Door toename van het spoorweg verkeer lijkt ondertunneling bij de spoorwegovergang in de Rijssen- seweg niet in een ver verschiet te liggen. Daarop aansluitend kan men een geheel onder het maaiveld liggend tracé ontwikkelen. De aan loop vanaf de kant van Rijssen zou kunnen beginnen bij de Geskes- dijk, dit vanwege de verhoging in de bestaande weg ter hoogte van de waterwinning. Verder vanaf van de spoorweg de richting volgend ach ter Rietman en Tempelman voor bij. met voor Rietman nog een overbrugging voor verbinding van de Landuwerweg met de bestaande rotonde. Daarna tot aan de huidige aansluiting op de weg naar Marke- lo om daar een knooppunt te reali seren. Onder het maaiveld verder, met in het verlengde van Zand- voortspad een overbrugging voor langzaam verkeer, uitkomend op maaiveldhoogte in de omgeving waar de Liezenweg eindigt. Aldaar een rotonde voor verkeer met de buurtschap Beuseberg en de aan- Tussen Vonderschotten en Dijkerhoek zou een nieuw Holten moeten komen. (Foto: Johan Bolink) grenzende woonwijken. Alvorens aansluiting op de weg Lochem- Raalte nog een rotonde inlassen voor het kruisen met de Larense- weg in een aangepast tracé. De wijk de Haar met omgeving is het gebied dat goed aansluit op deze rotonde. Na realisering van het nieuwe gedeelte weg is het zuiden en westen van Holten met vijf inval en uitvalswegen aangesloten op de doorgaande verkeersstroom. De kern van Holten welke dichter bij de spoorlijn is gelegen wordt steeds meer bewoond door mensen op leeftijd waarvoor autorijden niet meer of nog beperkt van toepas sing is. Een (overbodige) weg aan de overkant van de spoorlijn zou voor deze groep van geen enkele betekenis zijn. Een afronding van het nieuwe weggedeelte met een afrastering en beplanting is het op stapje naarc: c. Paal en Perk stellen De uitbreiding van woonwijken in zuidwestelijke richting kan parallel lopen met het tracé, afrastering en groenstrook van de nieuwe weg. Het beleid is steeds geweest het ontwerpen cn aanplakken van Holten - De openingstijden van de gemeentebalie in het gemeentehuis van Holten zijn de komende zomermaanden aangepast. Dat geldt voor zo wel de loketten van Burgerza ken als voor Ruimte. In het voorjaar vragen veel in woners nieuwe reisdocumen ten aan. Dat betekent een drukke periode. De zomer maanden zijn heel wat rusti ger. In Rijssen blijft de balie elke dag open, in Holten blijft de balie voor burgerzaken open op dinsdag en donder dag. De zomerregeling duurt van vrijdag 23 juli tot en met vrij dag 3 september. Burgerzaken, paspoorten, rij bewijzen. geboorte: Holten: open op dinsdag van 09.00 tot 12.15 uur en donderdag van 09.00 tot 12.15 uur. van 13.30 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 19.30 uur (let op: spoedaan vragen reisdocumenten en overlijdensaangiften alleen in Rijssen): Loket Ruimte: be zoek uitsluitend in de gemeen tewinkel in Rijssen; Loket Zorg: na telefonische af spraak. woonwijken die zodoende tot groei komen. Dit is een normale zaak en vindt overal plaats. Maar de struc tuur in de omgeving van Holten leent zich niet om hierop verder te kunnen borduren. Naar het oosten kun je geen kant op. In het gebied de Look is met de aantasting door de nieuwe weg eveneens de uiter ste grens bereikt. Naar het westen toe ligt het Holterbroek, een ruimte die kan uitgroeien tot een bedrij venterrein van betekenis. Dan rest er niets anders meer dan d: d. Nieuw-Holten Ogenschijnlijk lijkt men hiermee steeds verder van huis te komen en er zal nog veel water door de ijssel stromen alvorens het zover is. De snelle ontwikkeling in de voorbije vijftig jaar zal naar verwachting in getemperde vorm voortgang vin den. Anderzijds is een ontwikke ling soms onverwachts. Wie had omstreeks de eeuwwisseling en voor de fusie met Rijssen gedacht aan een aanmerkelijk bedrijventer rein van het Vlefgoor en verder. Het is er weliswaar nog niet maar naar mijn inschatting kun je er op wachten. Dus is het aannemelijk dat Holten toekomstig klem zal ko men te zitten met bouwterreinen voor woningen. Het Holterbroek is geen optie vanwege het in de clin ch komen met bedrijfsvestigingen. Een mogelijkheid voor "Nieuw- Holten" is gelegen tussen het Von derschotten en Dijkerhoek. Een voordeel voor menigeen van de toekomstige bewoners kan worden e'en korte oversteek van de Deven terweg en via een tunnel onder de spoorlijn door naar het werk. Hol ten grenst aan de buurgemeente Raalte waar in het buitengebied in het verleden enige kerkdorpen zijn verrezen, zoals "Nieuw-Heeten" door te beginnen met de bouw van een kerk. Een dergelijke ontwikke ling is tot staan gekomen. Mis schien dat het met de bouw van een moskee nog zou gaan lukken. Of dan toch maar liever geen "Nieuw- Holten" en een naam gaan hante ren als "Dijkschot". Geachte dames en heren .van het bestuur, als u dit heeft gelezen ga het herlezen en let op de positieve punten om eigen plannen op te stel len die een basis gaan vormen voor te verwachten ontwikkelingen op langere termijn. Dit ontwerpplan wordt de gemeente zonder kosten aangeboden en blijft dat ook zelfs als het zonder wijziging wordt ge realiseerd. Het is als bij de belas tingdienst "gemakkelijker kunnen wij het u niet maken". Uit de wijze van aanhef van het op gestelde epistel lijkt het dat er een klucht in vier bedrijven op papier gaat komen. Mocht de club van DAT (Dijkerhoeker Amateur To neel) zich in deze mening gesterkt voelen, ga het herschrijven en breng het op de planken. Denk beeldige meningsverschillen van voor en tegenstanders in over vloed, een opstand van Dijkerhoe kers en Vonderschotters, met als slot een feestelijke opening van de nieuwe weg. GJï. Vlogtman Kandelaar - André Knevel geeft vrijdag 30 juli om 20.00 uur een orgelconcert m de gereformeerde kerk de Kandelaar. André Knevel werd in 1950 ge boren te Bussum en begon op achtjarige leeftijd zijn studie bij onder andere Rutgcr van Mazijk en Willem Hendrik Zwart. Op zijn negentiende gaf hij zijn eerste orgelconcert en werd korte tijd later aangesteld als organist te Hilversum. Hij emigreerde in 1975 naar Ca nada en is thans woonachtig in St. Catharines (Ontario). Naast het spelen van grote mees ters, is hij vooral bekwaam in het improviseren over psalmen en ge zangen. Van zijn orgelspel zijn al vele cd's verschenen. De toegang is gratis. Wel zal er aan de uitgang een collecte wor den gehouden. Holten - In het verlichtingsplan 2004 wil de gemeente de openba re verlichting op de Aaltinksweg, Keizersweg, Canadastraat, Chur- chillstraat, Verzetstraat en Wil- helminastraat aanpassen. Het is de bedoeling om dat in het najaar te gaan doen. Het verlichtingsplan moet de ver lichtingssterkte verhogen, zodat er een gelijkmatige verdeling van de lichtintensiteit ontstaat. Ook worden verouderde lantaarnpalen en armaturen vervangen. Bij het opstellen van het plan is rekening gehouden met bomen en inritten Het is daarom niet mogelijk de plannen nog ingrijpend te wijzi gen, omdat anders de vereiste ver lichtingssterkte en gelijkmatig heid niet worden gehaald. Bij de gemeente zijn de plannen daarom alleen ter informatie in te zien. Markelo - Rondom openlucht theater de Kösterskoele in Marke lo zal zondag 1 augustus een his torische oogstdag worden gehou den door museumboerderij Eungs Schöppe, de Folkloristische Ver- eeniging Markelo en het open luchttheater de Kösterskoele. Evenals vorig jaar zal worden ge toond hoe men in de jaren '40 en '50 van de vorige eeuw het graan binnenhaalde. Speciaal hiervoor is nabij de koele een stuk land in gezaaid met rogge die op 1 augus tus zal worden geoogst. Te zien zal zijn hoe de rogge met de zicht wordt gemaaid, tot garven gebon den wordt, en aan hokken wordt gezet.In latere tijden deed de af legger met trekpaard zijn intrede en nog later de graanmaaier. Deze machinale methodes van oogsten zullen ook te bewonderen zijn. Het graan wordt na het maaien opgestoken en dan met paard en wagen naar de dorsplaats ge bracht, waar het met behulp an de koeze wordt gedorst. Het graan wordt daarna van het kaf ontdaan met de wanne en een ganzenveer en het stro wordt aan schoven gebonden. Later werd het dorsen iets gemak kelijker. omdat toen de rosmolen gebruikt kon worden. Deze werk wijze zal ook getoond worden, evenals het werken met de kaf- molen en hakselmachine. Naast het handmatig en machi naal maaien en dorsen komen ook andere tradities op oogstgebied aan de orde, zoals het haren (=scherp makenvan de zicht, het slijpen van de messen van de maaimachine en ook het vespe- ren, waarbij de maaiers en bind- sters op het land koffie en pan nenkoeken krijgen van de boerin. De pannenkoeken die tijdens het vesperen worden gegeten door de harde werkers kunt u zelf ook verkrijgen in de Koele, evenals enkele andere typische gerechten zoals bijvoorbeeld 'eierbotter'. Ook kan natuurlijk een drankje genuttigd worden. Maar daarnaast kan ook gekeken worden naar enkele optredens van de Boerendansers van de Folkloristische Vereeniging Mar kelo waarbij ze zich niet alleen tot dansen zullen beperken. Verder zal ook de bekende boerenkapel de Grösmeijers haar medewer king verlenen, hetgeen garant staat voor veel gezelligheid. Holten - In Bentelo werd afgelo pen weekend gestreden om het kringkampioenschap bij de po ny's. Ook enkele leden van PC de Bergruitertjes deden hieraan In de Ll-dressuur categorie D werd Aleid Groenewoudt met Lady H vierde met 153 punten. Angela van Lies wist met No Doubt Sharon in de B-dressuur categorie D beslag te leggen op een tweede prijs. Ulrike Ooster- velt werd met Guranja F. tweede en derde in de B-dressuur cate gorie E en won ook het springen in deze categorie en de daarbij behorende titel kringkampioen.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 7