Juist sterke afname verkeer in Holten Kabouterspektakel en schaapscheerdersfeest 1 Gevonden voorwerpen is zaak van gemeente' Schermen langs spoor wellicht al in 2005 vÉÉl Ir s POLITIE 3V0 oefent met lasergun Zorgen om weidevogels Cliënt staat centraal bij Thuiszorg Noord West Twente MAÏS TRACÉ MAÏS TRACÉ Speciale dienst evangelisatie Fietspuzzeltocht NBvP Dijkerhoek Aanrijding met letsel Opbrengst Astmacollecte Expositie Anne Versteyne Donderdag 27 mei 2004 Holtens Nieuwsblad 7 Holten- Agent Jaap Wiersum instrueerde afgelopen dinsdag middag drie mensen van 3 VO Holten voor het hanteren van de lasergun, een handmatige snelheidsmeter, om daarmee vooron derzoek te kunnen doen naar de juistheid van binnengekomen klachten over snelheidsovertredingen in bepaalde buurten. De resultaten van dit onderzoek worden aan de politie overge dragen zonder enige schending van de privacy van eventuele snelheidsduivels. Sinds kort is de politie Rijssen/ Holten in het bezit van een ei gen lasergun en hoeft men niet meer te 'lenen' bij het verkeers- team. Gevolg is dat men nu tijdens surveillances steekproeven kan nemen met dit apparaat, dat de snelheid al van vierhonderd meter afkan registreren. Maar men kan ook sneller reageren op klachten over vermeen de snelheidsovertredingen. En die klachten komen met grote regelmaat binnen, zowel bij de politie, de gemeente als bij 3VO, ook vanuit Holten. Omdat het voor de politie heel wat manuren kost om te onderzoeken of klachten daadwerkeli jk ge grond zijn, heeft 3VO zich opgeworpen om het vooronderzoek te verrichten, dit van uit de doelstelling van de handhaving van de veiligheid in het verkeer. Dinsdagmiddag kregen Ap Waakop Reijers, Ap Hofhuis en Jo- han Westhof van agent Wiersum onderricht in het hanteren van de lasergun. Zodra er klachten binnenkomen vanuit een bepaalde straat of buurt zullen zij, eventueel met een buurtbewoner, voor een be paalde periode de snelheid van de weggebruikers controleren met de lasergun, deze noteren en doorgeven aan de politie zon der vermelding van persoonlijke gegevens of kentekennum mers. Mocht de politie de klachten gegrond verklaren dan zal deze zelf controleren met de lasergun en wordt het lik-op-stuk- beleid toegepast. 3VO Holten toont zich enthousiast en hoopt, samen met de po litie, op deze wijze een stukje bij te kunnen dragen aan de ver keersveiligheid. Mochten inwoners van Holten een klacht wil len uiten op het gebied van snelheidsovertredingen dan kan men contact opnemen met Ap Hofhuis, telefoon 0548-367898. Holten- De Weidevogelgroep van de Wild Beheer Eenheid Holten maakt zich grote zorgen. Hoewel de kievit, de wulp en-een enkele grutto nog steeds ac tief is in het Holtense buitengebied, vraagt de groep zich af: "Maar voor hoe lang nog?" En hun zorg blijkt bepaald niet on gegrond: van de tientallen nesten die er gevonden werden leid de er maar één tot succes. De leden van de groep vonden in de buurt van de nesten lege eierdoppen, de inhoud opgeslurpt door het leger natuurlijke vijanden dat steeds meer de kans krijgt zich uit te breiden. De vos, de kraai, de marterachtige, allemaal liefhebbers van een lekker vers eitje en daardoor de gróte verwoestelingen van de weidevogelfamilies die thuishoren in het Holtense buitenge bied. Tot 15 juli mag er op vossen gejaagd worden m het ge bied rond de Holterberg, dit ter bescherming van de korhoen- der. Daarna heeft dit sluwe beestje weer vrij spel. De boeren, die zich bijzonder inzetten voor het behoud van de weidevogel, hebben veelal 'wildredders' voor aan hun trekker gemonteerd: een balk met kettingen die de dieren opschrikken wanneer ze zich verschanst hebben tussen de gewassen. Er is nu echter een nieuwe vinding voor de agrarische sector om het wild tijdens de oogst te kunnen redden: infrarood licht dat dieren waarneemt voor de trekker. De signalering is gekop peld aan de hefinrichting, zodat de cyclomaaier automatisch omhoog gaat bij waarneming. Heel belangrijk, want dieren drukken zich bij onraad plat tegen de grond. Een vinding waarvan de Wild Beheer Eenheid met het onder deel Weidevogelgroep van harte hoopt dat de boeren er gebruik van zullen maken. Holten - Deskundigheidsbevordering staat hoog in het vaandel bij Thuiszorg Noord West Twente. Jaarlijks wordt er veel geld besteed aan scholing van medewerkers. Thuiszorg Noord West Twente wil zich daarmee onder andere onderscheiden van an dere aanbieders: het leveren van kwalitatieve hoogwaardige zorg door deskundige medewerkers. 'Modernisering AWBZ en Vraaggerichte zorg' was het actuele thema van de onlangs ge houden werkconferentie. Het thema sluit aan bij de veranderende omgeving (bezuinigin gen, veranderingen in AWBZ, een veranderende vraag van de cliënt, etc.) waarmee thuiszorginstellingen te maken hebben. Een tweetal gastsprekers informeerden de aanwezigen over de veranderingen en wat dat van de organisatie en de medewer kers vraagt. Patricia Esveld van het 1CT bedrijf IT Cares, was een van de genodigden die dag. Zij vertelde wat de modernise ring van de AWBZ inhoudt en welke consequenties dat heeft voor TNWT. De volgende gastspreker was Gabriëlle Verbeek van de organi satie Artemea, een organisatie die zorginstellingen adviseert op het gebied van vraagsturing en innovatie in de zorg. Met haar boeken (waaronder 'De cliënt centraal, hoe doen wc dat?'), haar ervaring in de zorg (zelf was zij ooit ook zorgmanager) en haar ervaring als directeur/ adviseur bi j Artemea gaf zij een waarde volle invulling van, de studiedag. Verbeek: "Vraaggerichtheid en vraaggestuurdheid vraagt van organisaties om zich aan te passen. Anders te ki jken naar cliën ten. Werd er voorheen rekening gehouden met de klacht/ handi cap/beperking, de behoefte en de sociale omgeving, nu wordt van de organisatie verwacht dat zij ook rekening houdt met de leefstijl en de competenties. Afhankelijk van hoeveel de cliënt uit handen wil geven dan wel zelf de regie wil behouden moet de zorgverlener respectievelijk structuren en beslissen dan wel de keuzes aan de cliënt overlaten. De organisatie moet respec tievelijk strakke regels hanteren dan wel heel flexibel zijn en alles wat daartussenin zit. Dit vraagt vraaggerichte managers en medewerkers." Het resterende programma was erop gericht die vraaggerichte managers (verder) te ontwikkelen. De Maïsweg maakt de tongen los in Holten. (Foto: Sander Scheperman) Holten - Volgens Dick van der Torre van D66 kan uit recente publicatie over het verkeers- structuurplan Holten worden ge constateerd dat het autoverkeer door het centrum in de afgelo pen vijftien jaar sterk is vermin derd. Deze conclusie kan worden ge trokken volgens Van der Torre, als de cijfers van de verkeerstel lingen in 1989, 1994 en 2003/ 2004 met elkaar worden verge leken op basis van de BV A-rap porten en wel die specifiek be trekking hebben op het totale verkeer in de Dorpsstraat ter hoogte van de Smidsbelt. In 1989 zijn tellingen verricht en bleek het aantal motorvoertui gen 10.300 te zijn. In datzelfde rapport werd voor 2005 een prognose van 14.000 motorvoer tuigen op die plek gegeven. In de huidige rapportage van het kentekenonderzoek werden bij de Smidsbelt 629 motorvoertui gen geteld. Op etmaalbasis is dat tienmaal dat aantal, dus 6.300. Dat betekent een afname van het totale verkeer op de gemeten plek ten opzichte van de progno se van 55 procent. Overigens was erbij de tellingen in 1994 al een daling van het doorgaand verkeer van gemiddeld 16 pro cent door BVA geconstateerd en door heel Holten van 26 procent. In het rapport in 1995 werden enkele inmiddels genomen Holten - De korpschef van de Regiopolitie Twente heeft on langs in een brief de gemeenten gemeld dat de politie de salaris kosten en de overheadkosten voor het innemen en opslaan van gevonden voorwerpen met in gang van 1 januari 2004 niet meer voor haar rekening neemt. Politie Twente wil deze kosten doorberekenen naar de gemeen ten. Voor de gemeente Rijssen- Holten zou er een bedrag van 18.044 euro per jaar aan de poli tie betaald moeten worden. De Vroomshoop - Tijdens de spe ciale evangelisatiedienst voor jong en oud zondag, 30 mei (Eerste Pinksterdag) 19.00 uur, bij of in de Baptisten Kerk (Wingerd 10) getuigt Rasak Avakthi uit Staphorst hoe hij van een dienaar van Saddam Hussein tot dienaar van God werd. Rasak Avakthi was commandant in het leger van Saddam Hus sein. Vluchtte uit Irak omdat hij het niet met de regering e.ens was. Kwam in Nederland terecht en kwam als moslim in aanra king met het christendom. Hij werd christen Hij vertelt deze avond zijn verhaal over: zijn be kering, zijn evangelisatiewerk onder de moslims, zijn reis naar Irak om daar ook het evangelie te verkondigen. De kerk is open vanaf 18.30 uur en er is een lie- derenblad aanwezig. Na afloop kan men na praten over de dienst. maatregelen op het tracé Oranje straat-Dorpsstraat daarvoor ver antwoordelijk gehouden. En wel specifiek het omdraaien van de voorrang op het kruispunt met de Larenseweg. De geprognoti- ceerde stijging van 35 procent in 1989 heeft dus geresulteerd in een daling van 55 procent in 2004 van het totale verkeer door de Dorpsstraat. Dit leert weer eens dat prognoses maar een ui terst betrekkelijke waarde heb ben, waar geen absolute beteke nis aan mag worden gehecht. Verkeersdeskundigen zullen dat kunnen bevestigen. Gezien bo venstaande bevindingen, is het volgens Van der Torre niet ver antwoord groen licht te geven om de procedures voor de aan leg van het Zilverzandtracé en de Maïsweg nu te starten. Een maal aangelegd, is er geen weg terug. Aangebrachte belemme ringen. hoe gering ook, hebben een gigantisch effect gehad. Het standpunt van D66 is dat een verkeerscirculatieplan moet worden ontwikkeld waardoor het doorgaand verkeer het door Holten rijden te lastig gaat vin den. En het extern verkeer vanaf de A 1 die afrit gaat nemen die het dichtst bij zijn bestemming in Holten ligt. De aanleg van een slinger zou daar een onderdeel van moeten uitmaken. Die van de Industrie straat en de H.J. Wansinkstraat vindt D66 minder gelukkig dan politie verwijst in haar brief naar het feit dat in het Burgerlijk Wetboek staat dat "de verant woordelijkheid van inname en opslaan van gevonden voorwer pen bij de gemeente ligt. Maar in de praktijk is het de politie die de gevonden voorwerpen aan neemt en verder verwerkt. De Regiopolitie wil van het geld dat ze daarvoor van de gemeenten krijgt extra politie inzetten op de straat. De Regiopolitie heeft dit eind 2003 met het Regionaal College. De gemeenten, die de politie de oorspronkelijke bij Boer Biet. Die kost minder en is sneller aan te leggen. De partij is dan ook tegen de aankoop van het pand Oranjestraat 34. Het advies van D66 Rijssen- Holten is: koppel de aanleg van hiervoor niet betalen, zijn zelf verantwoordelijk voor de werk zaamheden. Voor Rijssen-Hol- ten zou dat betekenen dat de ambtelijke werkzaamheden voor de gevonden voorwerpen en daarmee de salariskosten en de bijkomende kosten als huisves ting en kantoorautomatisering door de gemeente betaald moe ten worden. De gemeente zou dan ook moeten zorgen voor stalling van de gevonden fietsen, opslag van gevonden voorwer pen, vervoerskosten voor het op halen van gevonden fietsen en een registratiesysteem van ge- een slinger los van de andere randwegen, realiseer een ver keerscirculatieplan met eenrich tingverkeer en knippen in het centrum met één rijbaan in de Dorpsstraat en reconstrueer deze zodat de voetganger en fletser vonden en verloren voorwerpen. Voor 2003 bedroeg het aantal gevonden en verloren voorwer pen ruim 300 fietsen, 20 brom fietsen, 300 sleutels en 150 ove rige voorwerpen. De gemeente vindt niet dat ze zelf de werkzaamheden ten aan zien van gevonden en verloren voorwerpen ter hand moet ne men. 'Op dit moment is er bij de gemeente onvoldoende capaci teit en zijn er onvoldoende mo gelijkheden om de werkzaamhe den voor het verdere beheer van de gevonden en verloren voor- meer ruimte krijgen. Bekijk dan enkele jaren wat hiervan het re sultaat is. Maak de Provincie in tussen deelgenoot van het pro bleem, ook wegens te verwach ten toekomstige ontwikkelingen van Vletgaarsmaten. werpen, zoals het stallen van fietsen, het opslaan van de ge vonden voorwerpen, uit te voe ren', aldus de gemeente. Boven dien kan de gemeente, als be heerder van de gevonden voor werpen, dan ook aansprakelijk worden gesteld als een voorwerp in haar beheer zoek raakt. Gaat de gemeente de registratie etce tera van de gevonden en verlo ren voorwerpen toch zelf aan pakken, dan gaat dat aan salaris 13.050 euro. De andere kosten zoals bijvoorbeeld de stalling van fietsen is daar niet bij gere kend. Burgemeester en wethouders vinden dat de uitvoering van ge vonden voorwerpen het beste bij de politie kan worden onderge bracht. Het college stelt voor om met de Regiopolitie afspraken te maken hierover en denkt aan een meer- jarencontract. Het college wijst er de politie verder op dat het doorberekenen van kosten geen vast gebruik mag worden tussen politie en gemeente als veilig heidspartners. Het college benadrukt dat er over en weer kosten voor elkaar gemaakt worden en dat de ge meente Rijssen-Holten onlangs geld beschikbaar heeft gesteld voor de modernisering van het wijkgericht werken. Het college wil wel een voorschot van 4.511 euro betalen aan de politie voor het verrichten van de werkzaam heden rond de verloren en ge vonden voorwerpen. Holten - De bouw van geluids schermen langs de spoorbaan zal waarschijnlijk in 2005 gaan be ginnen. Het vooronderzoek is praktisch afgerond en hieruit is gebleken dat de schermen een hoogte krijgen van 1,50 meter en 4,5 meter uit het hart van de spoorbaan worden geplaatst. In woonwijk De Haar zal hiervoor op het talud moeten worden ge bouwd. Dit staat in een nieuws brief van de Rona-werkgroep Rijssen-Holten. Volgens deze vereniging is er nog geen volledige zekerheid of er geld hiervoor beschikbaar komt van het ministerie. Die ze kerheid komt pas als de voorbe reidende werkzaamheden afge rond en goedgekeurd zijn. maar Dijkerhoek - NBvP Dijkerhoek houdt donderdag 3 juni haar jaarlijkse fietspuzzeltocht ter af sluiting van het seizoen 2003/ '04. De rit is deze keer uitgezet door de heren Noteboom, Wiersma en Rietberg. Er kan worden vertrokken tus sen 18.45 en 19.30 uur vanaf Café Het Bonte Paard aan de Deventerweg. Bij slecht weer wordt de tocht verzet naar don derdag 17 juni. Holten - Een motorrijder raakte donderdag 20 mei rond 17.30 uur gewond. Een 79-jarige auto mobilist uit Rijssen, komende vanaf de Kolweg, zag bij het oversteken van de Rijssenseweg in Holten, de motorrijder die over de parallelweg van de Rijs senseweg reed, over het hoofd. De veertigjarige uit Enschede afkomstige motorrijder, werd door een ambulance met onbe kend letsel overgebracht naar het ziekenhuis in zijn woon plaats waar hij werd opgeno men. De automobilist en zijn echtge note die bij hem inzat, bleven ongedeerd. Beide voertuigen werden afgesleept. Holten - De collecte voor het Nederlands Astma Fonds, die van 10 tot en met 15 mei werd gehouden, heeft in Holten 3136 euro en 43 eurocent opgebracht. Centraal stond dit jaar: kinderen met Astma. Astma is de meest voorkomende chronische kin derziekte. Eén op de tien kinde ren heeft astma. Het Astma Fonds wil deze kin deren helpen. Door onderzoek, voorlichting, verbetering van de zorg en collectieve belangenbe hartiging. Wie de collecte heeft gemist, kan een bijdrage storten op het rekeningnummer van het Neder lands Astma Fonds: 3359.03.444. Holten - In de Holtense biblio theek zijn tot 5 juli kleurige schilderijen van boerderijdieren tentoongesteld, geschilderd door de kunstschilderes Anne Ver steyne uit Zwolle. Anne Versteyne typeert zichzelf als een dagdromer met daad kracht. Dit is duidelijk te zien in haar werk. Ze schildert prachtige fantasie volle afbeeldingen van katten en boerderijdieren, maar combi neert dit met het zakelijk runnen van haar eigen galerie en uitge verij van kaarten en affiches 'De kat z'n viool' in Zwolle. Anne Versteyne heeft zes katten die geregeld model staan voor haar schilderijen. De katten in spireren haar ook tot het schrij ven van taalkundig ingenieuze gedichten en proza. Versteyne heeft, onder meer voor de Stichting Kinderpostze gels en Art Unlimited, wens kaarten ontworpen. In de biblio theek zijn tijdens de expositie kaarten te koop. de verwachtingen zijn positief. Bewoners van een deel van de Deventerweg hebben zowel op de informatieavond van 2 april 2003 als per brief aangedrongen dat voor de vijftien niet-geïso leerde woningen nu wel maatre gelen zullen worden genomen. De gemeente blijkt gehoor te ge ven aan de w ensen van die groep bewoners. Er is een akoestisch onderzoek uitgevoerd waaruit blijkt dat maatregelen nodig zijn. Nu is een technisch haal baarheidsonderzoek gestart om de uitvoering van plaatsing van schermen vast te kunnen stellen. Schermen zullen tot de Aaltinks- weg worden doorgetrokken en met als voorwaarde dat het er komt, kan realisatie ook hier in 2005 worden verwacht. Politie wil kosten voor het innemen en (Foto: Sander Scheperman) van gevonden voorwerpen verhalen bij de gemeente. Holten/ Espelo - Wegens het enorme succes van eerdere voorstellingen staat Kinder boerderij Dondertman binnen kort weer geheel in het teken van kabouters. Zaterdagmid dag 5 juni is er een kabouter- spektakel met als thema Teest in Kabouterland'. Rond dit thema worden drie aantrekkelijke voorstellingen geboden: eenmaal om 14.00 uur, eenmaal om 15.0 uur en de laatste maal om 16.00 uur. De voorstellingen gaan telkens over een ander thema, zoals bellen blazen. Alle optredens bieden jong en oud ongetwij feld veel vermaak. Tijdens het kabouterfeest mo gen kinderen verkleed als ka bouter naar de kinderboerderij komen. En natuurlijk klinken er meermalen bekende kabou terliedjes over het terrein en wordt iedereen uitgenodigd om mee te dansen. De voorstellin gen kunnen kosteloos worden bezocht. Gelet op de aanzienlijke kosten die een en ander met zich mee brengen wordt een vrije gift zeer op prijs gesteld. Bezoekers betalen wel de nor male entreeprijs van de kinder boerderij en op vertoon van hun kaart hebben donateurs vrij toegang (maximaal vijf perso nen per kaart). Op Eerste Pink sterdag is Dondertman geslo ten. Vanaf Tweede Pinksterdag (31 mei) kan men er dagelijks terecht tussen 10.00 en 17.00 Een week na het kabouterspek takel staat een tweede activiteit op het programma: schapen scheren. Het schaapscheerders- feest begint rond 13.30 uur. Op deze middag is tevens het We reld Natuurfonds aanwezig.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 7