voor 2007 in beeld Provincie brengt ambities Europabelangrijker dan je denkt Kort nieuws Overijssel kan niet zonder boeren Zoekplaatje Provinciale Staten behande len Perspectiefnota Bekendmakingen Overijssel ril Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel www.prv-overijssel.nl Provincie Overijssel adres Postbus 10078, 8000 GB Zwolle telefoon 038 425 23 18 e-mail nieuwsredactie@prv-overi}Ssel.nl zie ook de portal www.overijssel.nl Zwolse brugklassers naar doop prinses Amalia Vijftien brugklassers van de Thorbecke Scholengemeenschap uit Zwolle zijn aanwezig bij de doop plechtigheid van prinses Catharina- Amalia. De provincie Overijssel selecteerde de openbare school omdat deze onder andere een grote verscheidenheid aan leerlin gen heeft. Samen met twee bege leiders van de school reizen de scholieren op 12 juni aanstaande naar de Grote Kerk in Den Haag. Kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima nodigen uit elke provincie en de grote steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht vijftien jongeren uit om de doop van hun dochtertje een jeugdig tintje te geven. Digitaal loket voor subsidies Subsidies aanvragen is een stuk eenvoudiger geworden. De provin cie Overijssel heeft namelijk haar digitale loket geopend. Het loket is vierentwintig uur per dag bereik baar. Via de provinciale site vindt u alles over subsidies, vergunningen en ontheffingen. Voor subsidies op het gebied van cultuur, zorg en welzijn zijn er zelfs al digitale formulieren. Bij het invullen daar van wordt vanzelf duidelijk of u voor de subsidie in aanmerking komt. Bezoek hel loket op www.prv-overijssel.nl/loket. Biologische landbouw 'boert' goed De biologische landbouw in Overijssel boert goed. In de periode 2000-2002 groeide het aantal bedrijven in Overijssel met 18 pro cent (tegen een landelijk groeige- middelde van 10 procent). De uitvoering van het huidige plan van aanpak van de provincie voor biologische landbouw leidt tot goede resultaten, zo valt te lezen in een tussentijdse rapportage. Daarom blijft de provincie de bio- boeren steunen om meer van hun producten aan de man te brengen. De komende maanden overlegt de provincie met vertegenwoordigers uit de sector, een groep die steeds groter wordt temidden van de agrarische bedrijvigheid in Overijssel. Actieprogramma voor wa ter in O verijssel Klimaatveranderingen vragen ook in Overijssel om helder water beheer. Intensieve samenwerking tussen waterpartijen is daarbij essentieel. Daarom hebben provin cie en waterschappen in Overijssel als eerste waterpartijen in Neder land heldere afspraken gemaakt over de te nemen watermaatrege len. Centrale thema's daarbij zijn: 'Hoe houden we Overijssel veilig en leefbaar', 'Hoe houden we het water schoon' en 'Hoe genieten we het meest van water'. De afspraken staan in het 'Wateractieprogramma Overijssel 2004'. Dit programma is te downloaden via www.prv-overijssel.nl. Het uiteinde lijke doel is een veilige, fraaie en leefbare provincie Overijssel. Ondernemerszin Inmiddels zijn in Overijssel reeds honder den projecten gesubsidieerd met Europees geld. Gedeputeerde Carry Abbenhues, portefeuillehouder voor Economie en Innovatie, is positief over de ondernemerszin, initiatieven en crea tieve ideeen die vanuit de Overijsselse samenleving worden aangedragen. "De afgelopen jaren is er voor ruim 300 miljoen euro geïnvesteerd in projecten ter verbetering van de regionale en loka le economie, het platteland, het milieu en de natuur. De Europese Unie en de Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben hun ambities voor de komen de jaren aan het papier toevertrouwd. In Overijssel is vooralsnog geen geld voor nieuw beleid in 2005, zo blijkt uit de presentatie van de Perspectief nota 2005. Reden voor het gebrek aan geld vormt de onduidelijkheid over hel toekomstige rijksbeleid en de bijbehorende financiële middelen van uit Den Haag. Gedeputeerde Job Klaasen, portefeuillehouder Financiën in Overijssel, verwacht in september Aanwijzing toeslaggebieden Regeling bedrijfshervestiging en -beëindiging Gedeputeerde Staten zijn bevoegd om te bepalen in welke delen van land inrichtingsprojecten, reconstructiegebie den, natuurgebieden, ruilgebieden en strategische groenprojecten de Regeling bedrijfshervestiging en -beëindiging van toepassing is. De minister van Landbouw, Natuurbeheer en Voedsel- kwaliteit heeft de bevoegdheid om te 1 bepalen in welke delen van buffer- i zones, rivieren en natte natuur de onderhavige regeling van toepassing is en om afzonderlijke subsidieplafonds in te stellen voor hervestiging of beëindi ging van bedrijven Deze regeling voor- ziet in een toeslag bedrijfshervestiging of bedrijfsbeëindiging op basis van in de regeling aangewezen toeslaggebieden. De minister heeft van deze bevoegd heid gebruikgemaakt door de aanwij zing van bepaalde bufferzones zoals genoemd in de Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening Extra (deel 4 van de Planologische Kernbeslissing Nationaal Ruimtelijk Beleid), maar vol gens mededelingen van de regiodirectie Oost van dat ministerie, af te zien van provincie hebben daaraan het overgrote deel bijgedragen. Kortom: een stevige impuls voor de leefbaarheid in en de ontwikkeling van Overijssel, waar ieder een de vruchten van kan plukken. Europa is dus belangrijk en heel dicht bij" Eén loket Om de mogelijkheden en de randvoor waarden van de voor Overijssel gelden de subsidieprogramma's voor een ieder inzichtelijk en bereikbaar te maken, heeft de provincie Overijssel het meer duidelijkheid te hebben vanuit het Rijk. Actiefonds Ondanks het gebrek aan financiële middelen vanuit het Rijk, besteedt de provincie ruim 16 miljoen euro aan eigen geld aan samenwerkingsprojec ten, zoals de ontwikkeling van de Twentse steden, de IJsseldelta, (jeugd)- zorg en veiligheid. De middelen zijn afkomstig uit het zogenaamde provin ciale Actiefonds. Het Actiefonds is zijn bevoegdheid om voor de catego rieën rivieren en natte natuur toeslag gebieden aan te wijzen, zodat deze gebiedscategorieën in de onderhavige aanwijzing door Gedeputeerde Staten meegenomen kunnen worden. De regeling is een belangrijk instrument ter bevordering van de grondverwer ving voor de provinciale doelen op het gebied van natuur, waterbeleid, recrea tie en landschap, vaak in combinatie met de verbetering van de ruimtelijke structuur van de landbouw. Vanuit het oogpunt van efficiëntie en flexibiliteit heeft het de voorkeur om op voorhand geen toeslaggebieden uit te sluiten en een voldoende lange periode te bepalen waarin dit besluit van toe passing is. Voorts is de huidige grond markt zodanig, dat het aanbod van grond voldoende is en dat daarmee geen extra stimulans door een toeslag op grond van de onderhavige regeling noodzakelijk is. Gedeputeerde Staten hanteren de jaar lijks door de minister vast te stellen sub sidieplafonds als uitgangspunt. Op grond van een op 8 maart 2004 in de Staatscourant gepubliceerd besluit van de minister is het subsidieplafond Europaloket opgezet. Mevrouw Abbenhues: "Met het Europaloket laten wij zien dat Europese subsidies in principe interessant zijn voor iedereen. Het loket kan net dat steuntje in de rug geven, dat nodig is om een project of idee te realiseren." Meer informatie over de Overijsselse Europadag of het loket is te vinden op www.europaloket.nl. ingesteld om snel, flexibel en adequaat te kunnen reageren op kansrijke projecten die zich voordoen in samenwerking met andere partners, organisaties en instellingen. Provinciale Staten beslissen op 26 mei over de Perspectiefnota en op 23 juni over de voorstellen uit de Actiefonds van Gedeputeerde Staten. De Perspectiefnota en het Actiefonds Overijssel zijn te downloaden via www prv-overijssel. nl. voor 2004 voor bedrijfsbeëindiging is vastgesteld op 0,-. Gelet op artikel 3 van de Regeling bedrijfshervestiging en -beëindiging en gezien het advies van de Provinciale Commissie Landelijk Gebied d.d. 16 april 2004, besluiten Gedeputeerde Staten: 1de gehele provincie Overijssel aan te wijzen als toeslaggebied zoals be doeld in artikel 3, eerste lid van de Regeling bedrijfshervestiging en -beëindiging; 2. overeenkomstig artikel 3, derde lid Regeling bedrijfshervestiging en -beëindiging de periode voor het indienen tot subsidieverlening vast te stellen vanaf de datum van publicatie van dit besluit tot 1 januari 2007. Planaanpassing natuurgebieds plannen Overijssel Gedeputeerde Staten passen de natuur gebiedsplannen dit jaar aan. In de natuurgebiedsplannen staan de moge lijkheden voor deelname aan de Subsidieregelingen Natuurbeheer en Agrarisch Natuurbeheer. Aanwijzing probleemgebieden De huidige beheersvergoedingen voor agrarisch natuurbeheer zijn gebaseerd op onder andere inkomstenderving en maximaal 20% stimulans. Hier bovenop wordt nu de probleemgebiedenvergoe ding van €94,-- hectare per jaar uitge keerd. De minister van LNV moet dit jaar deze gebieden in Brussel melden. Buiten de aangewezen probleemgebie den zal de minister de beheersvergoe dingen met 94,- verlagen Verkleinen beheersgebieden De gezamenlijke provincies hebben met de minister van LNV afgesproken om de zogenaamde 'Ruime Jas-beheersgebie- den' voor botanisch beheer te verklei nen. Verder worden delen van de beheersgebieden voor weidevogels Projecten om te bezoeken: Twente Museum buurtspoorweg, Haaksbergen; Labyrint der Zinnen, Boekelo, Saliand Green Bikes, Dalfsen; Natuurboerderij, Dalfsen; Tinnenfigurenmuseum, Ommen, Landschap Overijssel, Huis de Horte, Dalfsen; Kop van Overijssel Museum Polyplasticum, Steenwijk Snorren in de Kop, Steenwijk geschrapt omdat hier geen weidevogels meer voorkomen. In de vervallen gebie den zullen de beheersovereenkomsten na afloop van de contractueel overeen gekomen periode van 6 jaar niet meer worden verlengd. Bekendmaking Zodra de ontwerpplanaanpassingen zijn vastgesteld (naar verwachting begin juni 2004), zal de inspraakmogelijkheid en wijze van tervisielegging vermeld worden in Tubantia en de Stentor. Informatiebijeenkomsten Begin juni worden er inloopbijeenkom sten gehouden: IJsseldelta, 8 juni 2004, Ontmoetingscentrum Ons Erf, Heultjesweg 14, Kampen; Zuid-Twente, 9 juni 2004, Restaurant De Rustende Jager, Bentelosestraat 54, Bentelo; Vecht/Regge, 10 juni 2004, in Restau rant De Nieuwe Brug, Lemelerweg 13, Ommen; Noordoost-Twente en Engbertsdijks- venen, 11 juni 2004, Informatiecen trum Noordoost-Twente, Bisschop straat 12, Weerselo; Saliand, 11 juni 2004, Café Restau rant Bosgoed, Dorpsstraat 17, Heeten; Kop van Overijssel, 11 juni 2004, Multifunctioneel Centrum De Ploats, Groenestraat 18, Blokzijl. U kunt zich hiervoor tot en met 3 juni 2004 aanmelden bij mevrouw E.H. Scholing-Visschers, telefoon 038 425 25 36 Meer informatie Op de website van de provincie is de inhoud van de planwijzigingen inclusief de bijbehorende kaarten vanaf begin juni 2004 in te zien. Zie www prv-overijssel nl>beleidsthema natuur en landschap>natuurgebieds- plannen. Nadere informatie is verkrijgbaar bij de heer T.J. de Kogel, 038 425 17 61 Zimbabwe in Overijssel 'Tengenenge in Overijssel' is de naam van de tentoonstelling in het provinciehuis die bestaat uit beeld houwwerken uit Zimbabwe van onder andere vogels, zoogdieren, mensen en abstracte werken. Tot 3 september 2004 zijn de beelden op werkdagen tussen 09.00 uur en 17.00 uur te bezichtigen. De toegang is gratis. Onze provincie wordt wel de Tuin van Nederland genoemd. Niet een siertuin waar kinderen nauwelijks op het gras mogen spelen. Maar een tuin waarin we volop wonen en werken. Waar dus echt geleefd wordt. En waar toeristen graag komen. Overijssel is aantrekkelijk dankzij de afwisseling. Schitterende natuur in het waterrijke Noordwesten. Prachtige bossen en heidevelden in het Oosten. Een landschap langs IJssel en Vecht om van te watertanden, enz. Maar ook steden met voorzienin gen op cultureel en ander gebied. Overijssel zou echter niet compleet zijn zonder groene weiden met koeien. Met op veel plaatsen prachtige houtwallen. En akkers met gewassen voor mens en dier. Boeren hebben we in Overijssel misschien niet direct nodig voor de producten die we eten. Die kunnen we van elders halen. Maar wie zou er voor ons prachtige cultuurlandschap moeten zorgen als er geen boeren waren? Daarom zet de provincie zich niet alleen in voor natuur. Maar werken we, samen met gemeenten, waterschappen en vele anderen ook aan een vitaal platteland. Waar plaats is voor boeren. Niet alleen de natuur, maar ook het agrarische buitengebied is voor iedere Overijsselaar en toerist van belang. Rust, ruimte en groen om regelmatig even bij te komen! Gedeputeerde Piet Jansen, portefeuillehouder Landelijk gebied en Water Oplossing zoekplaatje april: Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal. Overijssel is een provincie met verrassende, mooie, rustgevende en soms ook nog niet ontdekte gebieden. Hoe goed kent u uw provincie? Weet u bijvoorbeeld waar bovenstaande foto is geno men? Zo ja, stuur dan uw oplos sing voor vrijdag 11 juni 2004 op een briefkaart naar Provincie Overijssel, t a v. Overijssel.nl, postbus 10078, 8000 GB Zwolle Ook kunt u de oplossing via e-mail verzenden: nieuwsredactie- @prv-overijssel.nl. Vergeet in beide gevallen niet uw naam en woonadres erbij te vermelden Onder de goede inzendingen worden drie prijzen verloot Over de uitslag wordt niet gecorres pondeerd Op /X» um wordt d>~ door Gedeputeerde Starts oprjc stelde f>er-;pe< tiefrtoU 2005 door Provincial*- behatt deld. De Perspectiefoota fe bedoeld om de hoofdlijnen uit te zetten voor het beleid in het volgende begrotingjaar Tevens wordt eert blik vooruit geworpen naar latere- jaren Voor Provinciale Htiten is d<- Pervpertiefnota het document bij uitstek orn aan te geven we Ike /aken er in 2005 er» verder aangepakt dienen u- worden Om duidelijk .j.iri te geven wat de verschillende politieke fracties vinden, zijn er op /b mei algemene beschouwingen De partijen geven dan vanuit partij «deolo gie een commentaar op de Persper tiefnota Op 9 juru cijr» er vervolgens vergaderingen van de *>taten«>mmi',s«es, waarin (keper op de inhoud van de verschillende doelstel linger» wordt ingeg,vm In de Statenvergadering van 23 juni vindt d<- fin.il«- besluitvorming plaats Dus -iP. u wilt horen y/.wr de provinciale politiek voor staal, dan /»jr» d<- -ilge rrw-ne beschouwingen fat moment tj berrt dan ook van t>ifte uitgenodigd orn 2b na-1 vanaf 1b 00 uur m de 'italen/>ial aarirwe/ig te /»jn Zin in een leuk dagje uit voor het hele gezin? Neem dan op zaterdag 5 juni deel aan de Europadag in Overijssel. Verschillende projecten in Overijssel, waaraan de Europese Unie heeft meebetaald, worden die dag opengesteld voor het publiek van 11.00 uur tot 16.00 uur. De Overijsselse Europadag is een initiatief van de provincie Overijssel. Aanleiding is het feit dat 2004 een belangrijk Europees jaar is. Niet alleen door de uitbreiding van de Europese Unie per 1 mei jongstleden, maar ook door de Europese verkiezingen op 10 juni aanstaande.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 3