Koninklijke onderscheidingen voor Van Iperen, Aaltink en Diemer Gezellige sfeer in centrum met activiteiten Koninginnedag myggm Leuke aanbiedingen met Wereldwinkeldag Zomerfeest Laren is bedoeld voor iedereen Meer korhanen door kappen stukken bos m mi I Tsjernobylkinderen krijgen schoenen mee naar huis Nostalgische activiteiten Uitbreidingsplan Dijkerhoek Gratis beurzen voor gehandicapten Lezing Hans Stolp over betekenis Pinksteren Activiteiten NBvP Holten Controle bromfietsen Dauwtrappen Vergadering leden CDA Boekje over naam Beltman Expositie Oranjestraat Verloting Amazing Afsluiting Gaardenstraat iDonderdag 6 mei 2004 Holtens Nieuwsblad Holten - Vlak voor ze weer naar Wit-Rusland vertrokken, kregen alle 31 Tsjernobylkinderen een paar nieuwe schoenen van Schuurman Schoenen uit Colmschate. Vol spanning keken ze wat er in hun eigen tasje zat en wat in de tasjes van hun vriendjes. Voor de twee juffen en de tolk waren er hippe sandaaltjes. Als klap op de vuurpijl schonk Schuurman Schoenen ook nog eens honderddertig paar schoenen om mee te nemen naar Wit-Rusland en uit te delen in de drie dorpjes waar de kinderen vandaan ko men. Holten- Een tikkeltje achteraf maar zeker de moeite van een be zoekje waard, is boerderij Zorgvliet aan de Larenseweg 106. Gcrrie Meulenbroek en Alois Stevelink zorgen daar elke zomer en herfst weer voor een bijzonder programma om mensen zoveel mogelijk kennis te laten maken met oude gebruiken, wijsheden, waarden en omgaan en gebruik van dat wat de natuur te bieden heeft. Eén van die oude gebruiken uit een ver verleden is de hagenpreek, een kerkdienst, gewoon in de tuin, onder de kastanjeboom en tus sen het fluitenkruid. Zo'n dienst staat er ook voor de maand juni weer op de rol: op zondag 20 juni, van 14.00 tot 15.00 uur, komt prof. Anne van der Meiden naar Zorgvliet om een hagenpreek te houden in het Twents dialect. Na de dienst kan men nog gezellig napraten onder het genot van een kopje koffie en kan men huis en hof bezichtigen. Het huis biedt veel aan oudheden en in de ouderwets ingerichte boerenhof vindt men groenten, kruiden en bloemen op biologi sche wijze geteeld. Voor vogels en vlinders een waar paradijs. In de maanden juli augustus en september worden de ganzen op ouderwetse wijze geplukt en de veren worden gebruikt voor het vullen van dekbedden. Op 4 augustus is de wolspindag, waarbij ook de mogelijkheid be staat om zelf te leren spinnen. Een spinnewiel is aanwezig maar wie er zelf een heeft staan mag deze ook meebrengen. Er wordt die dag ook wol geverfd, gekantklost, er is houtsnijwerk en touw- draaicn. Nog ver weg, maar goed om even te noteren, dat is de slachtvisite op 10 november. De hele zomer door kunnen passanten een kijkje komen nemen op Zorgvliet waar niet alleen oudheden te bezichti gen zijn maar ook de dbor Alois ontworpen en inmiddels veel be sproken grasdakwoning. Wie met een groep wil komen doet er goed aan eerst even een af spraak te maken. (Vervolg van voorpagina) De gemeente heeft het plan besproken met buurtvereniging Dij kerhoek. 'Uiteindelijk heeft dit geleid tot overeenstemming over de groenstrook. Hierbij moet worden vermeld dat het een zeer moeizaam traject is geweest', aldus de gemeente, die verder con stateert dat de geplande invulling van de groenstrook tussen Hak- kertsweg 13 en 15 niet goed ontvangen is in de buurt. 'De reacties zijn meegenomen bij de behandeling van de inspraakreacties van het groenstructuurplan. Het advies met betrekking tot de in spraakreacties op het groenstructuurplan is dat het plan en de plankaart niet worden aangepast', schrijft de gemeente in haar voorstel. Vervolg van voorpagina) „Aanpassingen voor het huis zijn er ook. zoals kinderkamers. En aangepaste mode. Want wie in een rolstoel zit heeft achter een halve meter stof meer nodig dan aan de voorkant. Verder zijn er allerlei soorten fietsen, aangepaste vloeren en worden er demon straties gehouden. En er is van alles te zien op sportgebied." Wat de leden van het Gehandicaptenplatform Rijssen-Holten vooral mooi vinden van de beurs is dat de gehandicapte vervol gens gericht naar het apparaat of de aanpassing kan vragen bij de gemeente. „Je weet dan dat het bestaat. Het gebeurt vaak datje het bestaande aanbod volgt, zo van 'dat moet dan maar want dat zal wel niet anders kunnen'. De gemeente biedt bijvoorbeeld geen relaxstoel, een gemakkelijke stoel, aan voor gehandicapten. Maar zo'n stoel bestaat wel. Zo zijn er meer voorbeelden. Op zo'n beurs zie je welke mogelijkheden er zijn om het leven van iemand met beperkingen aangenamer te maken. Je kunt dan bijvoorbeeld onderhandelen met de gemeente datje zelf iets bij betaalt voor de aanschaf die je zelf graag wil", aldus Kreijkes-Pol en Staman. Zelf gaan ze ook naar de beurs en verzamelen daar folders over al lerlei apparaten, andere artikelen en aanpassingen, zodat ze ande ren in de gemeente Rijssen-Holten daarmee voort kunnen helpen. Tips voor het bezoek van de beurs hebben ze ook: „De catering is vrij prijzig, maar je kunt zelf ook brood en drinken meenemen. Wat het vervoer betreft kun je gebruik maken van Valys. boven regionaal vervoer voor mensen met een mobiliteitsbeperking. Je reist dan voor 16 eurocent per kilometer van deur naar deur en dat geldt voor maximaal één mindervalide en vier reisgenoten. De reisgenoten betalen hetzelfde kilometertarief als de mindervali de". vertelt Staman. Van het Valysvervoer kan gebruik gemaakt worden als verder gereisd wordt dan vijf openbaarvervoerzones. Wel dient eenmalig een Valyspas aangeschaft te worden, kosten 6,80 euro. Wie gebruik wil maken van Valys dient tenminste een dag van te voren te boeken, maar vaak kan dat ook nog een uur voor vertrek. Staman: „Met Valys kun je als mindervalide, slecht ziende, slechtlopende een dagje naar het strand bijvoorbeeld, sa men met anderen. Of naar familie verder weg." Voor informatie over Valys kan men terecht bij Staman, telefoon 0548-544210, of www.valys.nl Folders over Valys liggen ook bij de gemeentewin- kcl. Kreijkes-Pol en Staman hopen dat veel minder validen gebruik maken van de gratis toegangskaarten voor de beurs en eventueel de mogelijkheid tot goedkoop vervoer naar de beurs. „Het is een hele zinvolle beurs. En gratis kaarten zijn er ook voor de mensen die met je meegaan. Alles is rolstoeltoegankelijk. Het leuke is dat daar véél gehandicapte mensen rondrijden, actieve mensen die wat van hun leven willen maken. En daar de mogelijkheden bekij ken die hen daarbij van pas kunnen komen." Holten - Fantastisch weer was het tijdens Koninginnedag. Oranje uitgedost en met korte broek, kwamen vele Holtenaren kijken naar de aubade op Smids belt. Meezingen en bij de kraam pjes van verenigingen en de We reldwinkel kijken. Op het parkeerterrein achter Al- bert Heijn hebben kinderen hun waren uitgestald. Het was schuifelen over de rommel markt. Ondertussen kwamen de Hoolter Daansers en een groep Deense folkloristische dansers over het Zwarte Pad aangelopen. Op het Rode Plein lieten zij hun dansen zien De eerste brunchers meldden zich bij de Holtense Horeca en lieten zich hun maal best sma ken. De terrasjes stroomden vol en de mensen genoten van dit zonovergoten Koninginnefeest. Zo was er speciaal voor deze dag een terras gemaakt op straat tussen café 't Keuntje en café 't Klavier. Bomvol en gezellig. Verder was er muziek op Smids belt en Streetdance van SV Bato. Later op de dag was er de ver kiezing van de Holtense Idol. Ook werd er druk gefietst tijdens de Gezinsfietspuzzeltocht. OCH stond in Irene op het podi um met een toneelstuk. Het werd een fantastische dag. Holten - De Wereldwinkel is za terdag 8 mei aanwezig in het centrum, op het plein bij de Dik ke Steen. Die dag is ook de Eu ropese Wereldwinkeldag. Men kan er snoepjes proeven en profiteren van leuke aanbiedin gen. Zo verkoopt de Wereldwin kel ook koffiepads: drie dozen voor 5 euro. En het assortiment levensmiddelen is uitgebreid met ijstheesiroop, diverse soor ten olie en dressings, mosterd en chutneys. Dit hele jaar staan kleuren cen traal in de Wereldwinkel. Voor de zomer is de kleur oranje ge kozen. Warme tinten uit Afrika, Azië en Latijns-Amerika zijn te rug te vinden in sieraden, sjaals, kussenhoezen, vazen, schalen en bijvoorbeeld kleurige dromen- vangers. Dankzij de eerlijke prijs die de importeur voor de producten heeft betaald, profite ren ook de pottenbakkers en sie- radenmakers uit bijvoorbeeld Ecuador en Thailand mee van dit kleurenfeest. Kandelaar - Hans Stolp geeft donderdag 13 mei om 20.00 uur in de Kandelaar aan de Stationsstraat in Holten een lezing met als thema: de ge boorte van de Geest in ons. Hans Stolp is een landelijk be kende pastor en auteur die het Nieuwe Tijdsdenken en het Christendom met elkaar ver bindt. In zijn meer dan dertig boeken behandelt hij de the ma's van het leven en van het geloof vanuit de esoterische traditie van het Christendom. Volgens Hans Stolp heeft het ego de laatste eeuwen alle kans gekregen zich in ons te ontplooien. Daardoor zijn mensen zelfbewuste en zelf standige mensen geworden, maar ook wel erg egoïstisch. Wij staan nu op de drempel van de tijd waarin de Geest ons wil verheffen van mensen die leven vanuit hun ego, naar mensen die leven vanuit de kracht van hun goddelijke we zen. Die geboorte gaat niet zonder slag of stoot: alle ego krachten spannen samen om deze geboorte tegen te gaan. Voor informatie Theo Hoge. telefoon 0548 - 36 77 40. Holten - NBvP Vrouwen van Nu afdeling Holten houdt donder dag 13 mei om 20.00 uur een bijeenkomst in Zaal Vosman. Deze avond wordt verzorgd door de Volksdansgroep Holten onder leiding van Wilma van Wieringen. Er is een fietstocht gepland op donderdag 3 juni. Met een arran gement van 'Wierzer word'n in Wierd'n' zoals een rondw ande ling. een bezoek aan het striekie- zermuseum en het beklimmen van de middeleeuwse toren. De zorneravondfietstochten be ginnen maandag 24 mei. Voor inlichtingen, telefoon 0548-362092. Holten - Zeven inwoners van de gemeente Rijssen-Holten heb ben afgelopen donderdag 29 april een lintje ontvangen. Uit Holten waren dat Van Iperen- Esseboom, W. Aaltink en J.B. Diemer. Burgemeester Bort Koelewijn reikte de bijbehorende versierse len aan zes van hen uit tijdens een bijeenkomst in de hal van het gemeentehuis in Rijssen. Van Iperen (67 jaar) is naast haar functie als onderwijzeres (inmiddels gepensioneerd) altijd zeer actief geweest op maat schappelijk en kerkelijk gebied. Vanaf 1969 tot 1985 was zij op richter en hoofd van de zondags school in Holten en inmiddels geeft zij al 20 jaar godsdienstles sen op de diverse openbare scholen in Holten. In 2000 werd ze voorzitter/ se cretaris van de Hervormde Vrouwen Dienst in Holten. Deze dienst bezoekt zieke, oude en hulpvragende mensen. Al jarenlang is zij een keer in de zes weken voorganger in de kerkdienst in bejaardencentrum De Diessenplas. Verder was zij in 1985 lid van het Conciliair Proces, een wereldwijd project over schepping, vrede en ge rechtigheid. In de periode 1973-1980 was Van Iperen voorzitter van de Plattelandsvrouwen in Holten. Ook was zij van 1973 tot 1998 bestuurslid van het Rode Kruis Holten, waar zij is begonnen met de opzet van bloedplasma-avon- den. Daarnaast was zij vele jaren ac tief voor de Stichting Thuis Ster ven in Wezep, waar ze gemid deld een nacht per week waakte bij en terminale zorg verleende aan ernstig zieke mensen. Sinds 1983 begeleidt ze jaarlijks aids- patiënten tijdens een vakantie week bij een van de Rode Kans huizen IJsselvlied en De Val kenburg. Ook begeleidt ze kin deren met een levensbedreigen de ziekte tijdens een jaarlijkse vakantieweek in een opvanghuis in Wezep. Van Iperen organiseert sinds 1993 elk jaar in samenwerking met kerken en scholen de actie schoenendoos. Zo worden jaar lijks zo'n honderd dozen met al lerlei producten/ levensbehoef ten vervoerd naar Roemenië. Voor haar grote inzet voor de sa menleving w erd Van Iperen be noemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Aaltink (65 jaar) was tot 2002 werkzaam als begrafenisonder nemer. Vanaf 1981 is hij betrok ken bij het Hervormd Kerkkoor (die hem ook heeft aangemeld voor het krijgen van een lintje). eerst als secretaris en vanaf 1983 tot heden als voorzitter. In de pe riode 1984-1986 en vanaf 2003 tot heden is hij ouderling van de Hervormde Gemeente in Holten. Naast de gebruikelijke inzet bij de kerkdiensten heeft Aaltink bijzondere taken bij de rouw- en trouwdiensten. Ook is Aaltink vanaf 1990 actief als bestuurslid van de Stichting Paardrijden Gehandicapten Hol ten. Verder is hij al geruime tijd bestuurslid van de Stichting Paardensportterrein. In 1988 werd Aaltink jurylid van de Ko ninklijke Federatie van Landelij ke Rijverenigingen. Nog altijd jureert hij regelmatig dressuur- wedstrijden in onze provincie. Eveneens is hij al jarenlang be stuurslid van de Landelijke Rij- vereniging De Bergruiters. Hier van werd hij in 1989 voorzitter. Hij mag zich vanaf 29 april Lid in de Orde van Oranje Nassau noemen. Diemer (67 jaar) heeft zich ge durende dertig jaar ingezet voor het Nederlandse Daltononder wijs. Vanaf begin jaren '70 is hij bestuurslid van de Nederlandse Daltonvereniging (NDV), waar- van hij in 1979 voorzitter werd. Deze vereniging, die al vanaf de jaren '30 bestaat, stelt zich ten doel het Daltononderwijs in Ne derland te verbreiden. In de ja ren '60 tot 1979 leidde de vereni ging een enigszins slapend be staan. maar vanaf 1979 heeft een groep leraren en schooldirecteu ren de NDV nieuw leven inge blazen. Op dat moment waren er nog 25 Daltonscholen en 4 scholen voor voortgezet Daltononderwijs in Nederland. De pioniers van toen, waar Diemer er een van was, zijn er trots op dat momen teel de vereniging 229 Dalton- De Holtenaren die werden onderscheiden in het gemeentehuis van Rijssen. (Foto: Sander Scheperman) scholen herbergt en dat de be langstelling voor het Daltonon derwijs weer is toegenomen. Dit succes is niet in de laatste plaats te danken aan de inzet van Die mer. Het hoofdbestuur van de NDV wordt gevormd door vrijwilli gers, zo ook Diemer. Dit naast zijn dagelijkse werkzaamheden als directeur van een Dalton- school. Verder was Diemer van 1977 tot 1979 bestuurslid van het Rode Kruis, eerst van de afdeling Val- thermond en de laatste tien jaar van deze periode van de afdeling Holten. Ook is hij gedurende zes jaar bestuurslid geweest van de bibliotheek Holten. Voor zijn grote inzet in het maatschappelijk verkeer heeft het Hare Majesteit behaagd Die mer te benoemen tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Nijverdal - Het aantal korhanen op de Sallandse Heuvelrug is vorig jaar gestegen naar veer tien. Dit blijkt uit het net ver schenen tussenrapport van Al- terra. Ook is het voortplantings- succes gestegen. Voor een deel heeft dit te maken met het terug dringen van de vos in dit natuur gebied. Verder is de stijging te danken aan het kappen van stuk ken bos, waardoor het heidege bied is vergroot. Dc Sallandse Heuvelrug is nog het enige gebied in Nederland waar korhoenders te vinden zijn. De populatie hier is echter klein en daardoor kwetsbaar. Daarom wordt cr veel gedaan om te voorkomen dat de dieren hele maal uit Nederland verdwijnen. Zo is de Toeristenweg van 21.00 tot 9.00 uur afgesloten voor ge motoriseerd verkeer en zijn tij dens het broedseizoen enkele paden afgesloten. Dat de maatregelen zin hebben, blijkt nu uit het rapport. Vooral het kappen van het jodenbos en het sikkelbos heeft geholpen. Uit tellingen blijkt dat juist daar veel korhanen te vinden zijn. Daarnaast is er sindsdien ook een stijging van het aantal kla peksters en nachtzwaluwen. Laren - Het zomerfeest van La ren wordt in het weekend van 18 tot en met 20 juni gehouden op het Leussinkpark. Met nadruk op feest voor de gehele Larense bevolking, niet alleen voor de Witkampers. Op vrijdagavond begint dit met een prijsuitreiking cn dc balloo ning. Op zaterdagmorgen is er een optreden van Bart Juwett met een sprankelende kinder show met cabaret, muziek en il lusie. De aanvang is 10.00 uur en is vooral bedoeld voor kinde ren in de leeftijd van 4 tot en met 10 jaar. Al vroeg 's ayonds gaat de tent open voor de Oranje-Par ty. Vanaf kwart voor acht begint het optreden van Gerard Vriezen met een spetterende André Ha- zes act. Bedoeld om een stadion sfeer te maken, als voorberei ding op de w edstrijd Nederland- Tsjechië, die op mega scherm bekeken gaat worden. Om hal- felf breekt het feest los met feest en show orkest Kaliber. Ook valt er nog een optreden te verwach ten van Jaco Jacobs, nederpop zanger. Kledingadvies deze avond: Oranje. Voor de zondagmiddag staat in dezelfde tent groot piraten- en ti- rolerfeest op het programma. Vanuit Zuid-Limburg komt de formatie Palemiger. Een acht mansformatie die voor een ge weldige stemming kan zorgen. De- muzieksoort is moeilijk te omschrijven, maar tirolerrock met een hoog harmonicagehalte en veel blazers komt aardig in de buurt. In Markelo en Holten hebben ze vorig jaar met veel succes opgetreden. Om het com pleet te maken komt Arne Jan sen tussen door een optreden verzorgen. Voor deze middag worden naast de Larense bevol king ook veel feestgangers uit de regio verwacht. De kaarten zijn in dc voorver koop verkrijgbaar bij een tiental verkoopadressen in de regio. Het is aan te bevelen hier gebruik van te maken, in de eerste plaats, omdat het aanmerkelijk in de kosten scheelt, maar ook omdat het bezoekersaantal gelimiteerd Holten - In Holten en Rijssen werden vorige week vijftien be keuringen uitgeschreven omdat gecontroleerde bromfietsen te veel vermogen hadden. Twee hadden gladde banden en een verzekeringsplaatje zat niet op de juiste plaats. Boschkamp - Jongerensoos So What houdt donderdag 20 mei een fietstocht. Starten kan tussen 7.30 en 9.00 uur van dorpshuis De Boschkamp. Er is een route uitgezet van 40 en van ongeveer 60 kilometer. Vrouwtje Frats zal dit jaar niet ontbreken. Zij zal op een van de posten de kinderen vermaken met leuke spelletjes, zodat de ouders lek ker kunnen uitrusten en genieten van een hapje en drankje. De op drachten zullen vooral voor de jongere deelnemers leuk zijn om te doen. In verband met de inkoop van koffie, thee en lunch, wil de or ganisatie graag van tevoren we ten hoeveel mensen ze kunnen verwachten. Vandaar dat het wenselijk is om zich aan te mel den bij de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk telefoon: 0548 - 36 27 55. Holten - CDA Rijssen-Holten houdt dinsdag 11 mei om 19.30 uur een algemene ledenvergade ring in het Parkgebouw in Rijs- Na de behandeling van het jaar verslag, het financieel verslag en een bestuurswisseling, zullen Bert de Wilde (kandidaat dertien voor het Europees Parlement) en Annie Schreijer-Pierik (Tweede Kamerlid CDA) een toespraak houden. Bert de Wilde komt uit Markelo en zal spreken over Europa en de Europese wetgeving. Brussel is voor velen nog ver weg, maar toch dichterbij dan iedereen denkt. Annie Schreijer zal met name ingaan op de hedendaagse poli tieke ontwikkelingen in het alge meen en over de ontwikkelingen rond de reconstructie. Harfsen - Werkgroep Genealo gie van de oudheidkundige ver eniging De Elf Marken in Gors- sel houdt zaterdag 8 mei van 10.00 tot 16.00 uur haar jaarlijk se genealogische dag. Deze wordt gehouden aan de Hulsweg 4 in Harfsen. De toegang is gra tis. Vele genealogen uit heel Neder land zullen aanwezig zijn met hun stambomen. Wie uit deze streek komt, op een boerderij heeft gewoond in Gorssel of omliggende plaatsen, kunnen gerust langskomen. Er is een heleboel te vertellen. De werkgroep heeft zich de af gelopen tijd verdiept in de fami lienaam Beltman cn heeft alles uitgezocht. Deze dag wordt het boekje gepresenteerd over de Beltmannen. Holten - Wie de expositie van de Oranje Noabers wil bezoeken, kan dit vrijdag 7 en zaterdag 8 mei nog doen in de voormalige galerie Waerdenborch. Ook is het mogelijk daar een leuk moederdaggeschenk te ko pen. Namelijk Ons beukske in een eeuw door de Oranjestraat. Het boekje is ook te koop bij boekhandel Heusinkveld en bij kapsalon Drent. De galerie is open van 14.00 tot 16.00 uur. Holten - Zangkoor Amazing heeft op Koninginnedag een ver loting gehouden. Eerste prijs (een tuinbank) J. Harmsen, Houtweg; tweede prijs (twee windlichten) H. Bronsvoort, Waardenborgstraat: derde prijs (twee rieten decoratie ganzen) W. v.d. Pluim. Erve Teeselink. Gaardenstraat - De Gaarden straat zal van woensdag 5 tot en met 7 mei worden afgesloten voor het verkeer. Dit in verband met rioleringswerkzaamheden. (Foto: Johan Bolink)

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 9