Grandioos Piratenfeest zorgt voor prima sfeer U 'Je hecht je wel aan zo'n kind' Cursus over leven en werken Marc Chagall RRBMI 8*S liP Expositie kunstwerken Lytje van Straaten Gezamenlijke maaltijden voor Holtense senioren Trijnet Overkempe is voor tweede keer gastmoeder: Holten april 2004 Afscheid Veldwijk bij Twenhaarsveld Voorlichters voor senioren Open Dag kalverbedrijf Open Dag Blauw Wit Imkers op Sprengenberg Donderdag 29 april 2004 Holtens Nieuwsblad ~S 1 J |pm; Creatieve Handenbeurs Dijkerhoek - Partycentre Het Bonte Paard was afgelopen zondag het domein van zo'n veertig hobbyisten die hun werkstukken lie ten zien en verkochten. Het ging hierbij niet om middelmatige huisvlijt, maar om kwalitatief zeer goede producten. Vooral 3D-kaarten en -schilderijen voerden de boventoon. Maar ook vele andere artikelen lagen in de kraampjes. Zoals gehaakte kettingen, beeldjes van bijenwas, op een speciale manier geboet seerde figuurtjes, ter plekke gegoten loden figuurtjes, plantenbak ken in de vorm van broeken, taartjes van brooddeeg en landschap schilderijen. Leuke presentjes om iemand cadeau te doen of voor thuis. De hobbyisten legden uit hoe ze te werk gingen, zodat be langstellenden het thuis ook kunnen uitproberen. (Foto: Johan Bolink) Auto slaat om Holten - Op de kruising Markeloseweg/ Heideweg/ Langstraat vond vrijdag 23 april rond 18.15 uur een verkeersongeval plaats. Een 77-jarige autobestuurder uit Holten, wil vanuit de Heideweg de Markeloseweg recht over ri jden richting de Langstraat. Hij ziet "echter een van rechtsnaderende auto, bestuurt door een 50-jarige man uit Rijssen, niet. De bestuurder uit Rijssen rijdt in de rech terflank van het voertuig van de man. De auto van de man uit Hol ten kwam op de kop te liggen. Beide bestuurders en een 79-jarige Holtenaar, inzittende van de auto van de bestuurder uit Holten, werden voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Deventer. De aard van het letsel is onbekend. De verkeersonge- vallendienst is ter plaatse geweest voor nader onderzoek. Ook de Brandweer Holten verleende assistentie. (Foto: Sander Scheperman) Poep en Oranjebaby's in bibliotheek Holten - Zeer verschillende onderwerpen krijgen deze weken ex tra aandacht in de bibliotheek in Holten. Koninginnedag is voor de bibliotheek een goede reden om aan dacht te besteden aan de koninklijke familie. In de bibliotheek zijn vanaf heden foto's van Oranjebaby's te zien. Deze foto's ko men uit de verzameling van mevrouw D. Vlot uit Rijssen en vor men de basis voor een prijsvraag. Bibliotheekbezoekers kunnen namelijk met behulp van een wedstrijdformulier de juiste foto bij de tien namen van broers, neven cn nichten van kroonprins Wil- lem-Alexander zoeken. Onder degenen die de juiste antwoorden inleveren wordt een boekenbon verloot. De prijsvraag loopt tot en met 15 mei. De bibliotheek houdt in de maand mei de tentoonstelling Poep, iets waar zowel mensen als dieren mee te maken hebben. In het kader van deze tentoonstelling heeft de bibliotheek alle leerlingen uit de vierde groep van de basisscholen in Holten uitgenodigd om op bezoek te komen. Aan de hand van allerlei activiteiten gaat het onderwerp nog meer tot de verbeelding spreken. Het doel van de samenwerking tussen bibliotheek en de basisscholen is kinderen te laten ervaren dat lezen leuk is. Kinderen die (veel) lezen en boeken leuk vinden hebben een enorme voorsprong. Een kind dat lezen leuk vindt, zal het veel doen en daardoor ook goed leren le zen. Ter gelegenheid van moederdag op 9 mei kunnen vaders en kin deren bij de bibliotheken in Rijssen en Holten terecht voor een origineel cadeau. Op 7 en 8 mei kunnen ze voor moeder een bibli otheekabonnement kopen met een korting van 5 euro. Voorbeel den van materialen die de bibliotheek speciaal voor moeder te bieden heeft, zijn uitgestald in een vitrine. Jovink presenteert nieuwe cd Rijssen - De populaire Achterhoekse rockformatie Jovink the Voederbietels presenteert vrijdag 7 mei haar nieuwe album: De 9e van Jovink. De officiële presentatie zal plaatsvinden in Lucky Co in Rijssen. Uiteraard zal de presentatie gepaard gaan met een spetterend optreden van de band met de grootste fanclub van Ne derland; Jovink the Voederbietels. De nieuwe tournee van 2004 is alweer het twaalfde jaar dat de Achterhoekse rockers door het land trekken. En elk jaar blijven de Jovinks zichzelf vernieuwen. Ook dit jaar zullen met de tour weer meer dan honderd plaatsen aangedaan worden. De bezoekers zullen, naast oud bekend werk, geconfronteerd worden met een reeks nieuwe swingende num mers, want in februari nam het rockgezelschap hun inmiddels ne gende album op. Een waar rock 'n' roll-juweeltje welke afgemixed, geperst en klaar is om lof te gaan oogsten. Overigens zitten de Jovink's niet stil, want ze brachten begin april van dit jaar ook nog eens hun eerste live dvd uit, die in een uitverkochte feesttent te Loo Bathmen werd gepresenteerd. De plaat, getiteld 'de 9e van Jovink', bevat dertien nieuwe num mers. Na het wat meer naar popmuziek neigende Happy Achter- hooker-album van 2003 kun je wel zeggen dat de Jovinks muzi kaal zijn teruggekeerd naar de rockroots. De negende is namelijk een echte rockplaat in de stijl van bands als The Black Crowes en AC/DC. Alle teksten zijn in het vlotbekkcnde Achterhoeks en sommige zijn als vanouds Jovinkiaans grappig. Maar op het negende Jovin- kalbum worden warempel voor het eerst serieuze onderwerpen aangesneden. De Achterhoekse rockers maken zich bijvoorbeeld kwaad over het soort politicus dat niet het algemeen belang dient, maar zijn eigen belang. De Jovinks geven al jaren succesvolle optredens in Lucky Co te Rijssen. Dit jaar is besloten om het concert op 7 mei op te luiste ren met de presentatie van het nieuwe album. Zaal open 21.00 uur. Entree bedraagt: 10 euro. De release van het album is ook ge steld op 7 mei, dus vanaf dan is het album in de platenzaken en op www.jovink.nl te verkrijgen. Meer info: www.jovink.nl of www.lucky.nl Voorverkoopadressen: www.lucky.nl of via 0548-541711 Espelo - Het leek afgelopen za terdagavond wel Sploder Feest op de feestweide van Espelo. Al leen de kermisattracties ontbra ken. In de tent was het gezellig druk met op het podium onder andere Denny Christian en ra diopiraat Hekkalf FM. Het was echter geen Sploder Feest dat er werd gehouden, maar Piraten- feest. Denny Christian stond al vroeg op het podium, want hij had later op de avond nog een optreden ergens- in Friesland. Anders was Denny, naar eigen zeggen, wel langer gebleven. 'Ik vind het ook jammer dat ik donderdag niet hier kan zijn, met Slade op het podium. Dat is toch uit mijn tijd.' Naast bekende nummers, zong de schlagerartiest ook zijn nieuwste lied: Fiesta. 'Ik ken het zelf nog niet helemaal goed'. verontschuldigt hij zich. Toch wil hij het zingen. 'Het is name lijk in de studio van Edwin van Hoevelaak, hier aan de overkant opgenomen.' Hij verwachtte van het publiek wel dat er een polonaise zou ont staan en dat lukte inderdaad. Hekkalf FM zorgde tussen de ar tiesten door voor muziek. Hier voor stond een draaitafel met de naam van de zender op het podi um. Enkele microfoons werden klaargezet voor de Hoolter Kor- hanen. Een koor van veertig man en een dirigente. Om te begin nen werd het Sploder Volkslied ingezet. Daarna volgenden Ne derlandstalige meezingers. Andere artiesten die langskwa men waren Silvia, Frank van Et- ten en Martin Dams. Silvia zong naast eigen num mers ook covers, zoals de Juke box van Corry Konings. Denny Christian stond al vroeg op het podium in de feesttent van Espelo. (Foto: Johan Bolink) Frank van Etten kwam onder meer met zijn succesvolste sing le Leef Als Een Zigeuner. Vooral vooraan werd driftig meegezongen en gedanst. Een enkeling kwam het podium op. Achterin stonden bezoekers lek ker een biertje te drinken. Het Piratenfeest was een voor bode van wat nog komen gaat. Donderdag 29 april staat name lijk Slade in de tent. De oude rockers zijn bekend van num mers als Get Down And Get With It, Coz I Love You, Look What You Dun en Merry X-mas Een feest van herkenning dus, voor liefhebbers van rock uit de Boschkamp - Lytje van Straaten exposeert haar kunstwerken vanaf 13 april in de Boschkamp. Dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur is haar werk, bestaande uit etsen en grafische technieken, in de ontmoetingsruimte te bezichti- Lytje is gefascineerd door een voud, warmte, ritme en kleur. Ook het mengen van kleuren hoort bij de essentie van haar werk. Door het simpele spel van ritme, lijn en kleur ademen haar etsen een bijna weldadige rust uit. De eerste principes van het etsen leerde zij van haar man Rob van Straaten, van wie ook een drietal werken op deze expositie zijn te bezichtigen. Samen bezochten zij de Vrije Academie in Rotter dam en kregen les van diverse 'leermeesters' om zich verder te bekwamen. De expositie duurt tot 20 mei en het dorpshuis is te vinden aan de Tuinstraat 2 in Holten, telefoon 0548-362755. Waerdenborch - Voor het der de jaar houdt Stichting Wel zijn Ouderen Holten een reeks van gezamenlijke maaltijden voor senioren. De tweede maaltijd wordt dinsdag 4 mei om 12.30 uur gehouden in de eetzaal van scholengemeenschap de Wa erdenborch aan de Haarstraat. De kosten bedragen: 5 euro. Er zal een stamppot andijvie worden geserveerd, gevolgd door een nagerecht, koffie met koek en een drankje. Senioren die het gezellig vin den samen de maaltijd te ge bruiken worden bij van harte uitgenodigd. Telefonisch aanmelden kan tot en met donderdag 29 april bij de SWOH. telefoon 0548- 364910 op maandag van 9.00 tot 13.00 uur, op donderdag van 9.30 tot 17.30 uur en op vrijdag van 9.00 tot 11.30 uur. Mocht vervoer ernaar toe een probleem zijn, dan kan men dat bij de aanmelding aange- Holten - Deze week vertrekken ze weer, de kinderen uit Wit- Rusland. Acht weken geleden kwamen zij naar Holten om kracht op te doen en hun ge zondheid te verbeteren. De Rus sische kinderen leven in de tus sentijd bij gastgezinnen, gastge zinnen als dat van de familie Overkempe. 'Je kunt zo'n kind hier een fijne tijd geven. De belangrijkste re den voor ons om dit te doen is dat we zelf in Polen zijn geweest en daar met eigen ogen hebben gezien hoe weinig die kinderen hebben. Als je dan zelf vier kin deren hebt die in weelde op groeien, weet je dat het contrast erg groot is', zegt Trijnet Over kempe. Hoewei zij en haar man Cor al vier kinderen hebben: Benjamin van tien, Tom van twaalf, David van vijftien en Laura van zeventien, werd er niet getwijfeld toen ze benaderd werden om opnieuw gastgezin te zijn. 'De druk kwam deze keer vooral van de kinderen. Die vroegen steeds, mam wanneer geef je ons nou op?', lacht Over kempe. Zij vindt het juist heel prettig dat Kolya, hun gastkind, gastbroers en een -zus heeft om mee te spe len. 'De kinderen nemen me een 'Je kunt zo'n kind hier een fijne tijd geven.' (Foto: Johan Bolink) hoop uit handen. Als Kolya thuiskomt van school gaat Ben jamin bijvoorbeeld met hem spelen op de skelter. Ik heb dan ook extra bewondering voor de gastgezinnen zonder kinderen, die moeten zo'n kind zelf verma ken', aldus Overkempe. Kolya van negen - hij wordt in augus tus tien - kan het goed vinden met zijn gastbroers en -zus. 'Ie der kind heeft een beetje zijn ei gen functie. Zo is Benjamin Fazantenweg - Ds. E.W.H. La- man Trip belicht in vier avonden in mei het leven van deze boei ende man aan de hand van dia's en passende muziek. Bij deze cursus komen vier speciale on derwerpen aan de orde op vier verschillende data. Het is moge lijk om in overleg ook voor een of meer data in te schrijven. Aanvang 19.30 uur. Chagalls schilderijen zijn door drongen van mythologie en mystiek. Zijn bontgeschakeerde dromen en verhalen zijn diep ge worteld in zijn Russisch-joodse verleden. Zijn herinneringen en verlangens draaien om zijn ge boorteplaats Witebsk, om de grote gebeurtenissen in het leven van de kleine man en het sjetl: geboorte, liefde, huwelijk, dood. Ondanks de zee van indrukken die hij in de metropool Parijs op deed, bleef hij trouw aan zijn af komst. Tot de laatste dag van zijn leven werkte hij. zodat hij een immens oeuvre heeft nagelaten. Schilder, glazenier, poëet in al zijn bezig heden was Chagall een religieus mens. Hij hield zich op een heel bijzondere manier met de Bijbel bezig, getuige bijvoorbeeld zijn vele gebrandschilderde ramen, waaronder die van de Stephans- dom in Mainz, zijn laatste op dracht Maar ook in andere christelijke kerken in Zurich, Reims, Metz, Tudeley vindt u zijn werk. Opgeven kan bij Marianne Un- terhorst, telefoon 0548-362577 of e-mail m.unterhorst^het- net.nl meer voor het dollen en ravot ten. Tom voor het spelen en Da vid voor het wat serieuzere werk als brieven posten. Dat heeft Ko lya heel goed door en hij buit het ook wel uit', glimlacht Kolya's gastmoeder. Toen Kolya kwam. was er wel wat spanning bij de Overkem- pes. 'Met Yura ging het de vori ge keer zo goed dat wij dachten, dit moet wel minder gaan. dat kan haast niet anders. Maar het is deze keer net zo leuk en Kolya is een heel ander kind, dus je kunt ook'niet gaan vergelijken', vertelt Overkempe. Wat haar het meeste verbaast, is dat de kinde ren zich zo snel aanpassen. 'Vooral de eerste week heeft Ko lya wel veel heimwee gehad hoor, maar daarna deed hij ge woon mee hier in het gezin. Dat vind ik verbazend. Het moet toch een hele cultuurschok zijn als je uit Rusland helemaal hier- Holten - Op een stralende dag maakte Foto Ten Velde een groepsfoto van de Wit-Russi- sche kinderen die (nog even) in Holten te gast zijn. Dit ge beurde op het schoolplein van De Regenboog, waar de kin deren gedurende acht weken een lokaal hadden. De kinde ren, him juffen, de tolk en alle gastouders kregen deze foto aangeboden. Ook de school heeft een exemplaar gekregen. Foto-atelier René Block maakte op een andere dag in dividuele foto's van de kinde ren. Deze foto's werden ge bruikt voor een afscheidsca- heen komt. Maar daar zijn het denk ik kinderen voor. Het zijn normale kinderen. Ze spelen net zo als de kinderen hier', zegt Overkempe. Omdat de familie al eerder gast gezin is geweest, is de taal niet echt een probleem. 'Je kunt niet echt met hem praten, maar de boodschap komt wel over. We weten nog een heleboel woorden van de vorige keer en wat we niet weten zoeken we op in het woordenboek of de vertaler op Internet. En de kinderen zijn heel creatief met handen en voe ten, dus een taalbarrière is er niet', vertelt Overkempe. Als de gastgezinnen er echt niet uitko men is er bovendien altijd een tolk of begeleider beschikbaar. 'Het is allemaal heel keurig gere geld door de stichting, een dikke pluim, echt waar. En mijn kinde ren verdienen net zo'n pluim, want die nemen me heel veel uit handen', zegt gastmoeder Over kempe. Daarnaast gaan de Russische kinderen elke dag naar De Re genboog. Daar zitten ze samen met twee juffen bij elkaar in de klas. Ook is er vaak een activi teitenprogramma. Zo gaan de kinderen bijvoorbeeld elke vrij dag zwemmen. Ook de laatste week is volgepland met allerlei activiteiten: op maandagavond een speciale voetbalwedstrijd, een kledingbeurs en woensdag alweer het afscheidsfeest. 'Als ze komen weet je dat ze weer weggaan, maar je hecht je toch wel aan zo'n kind. Niet omdat het je eigen is, maar omdat je er vierentwintig uur per dag mee bezig bent. Als Kolya straks weg is, zal zijn naam hier nog dage lijks vallen, dat weet ik zeker', besluit Overkempe. jaren zeventig. Kaarten kosten aan de tent 20 Holten - ZPC Twenhaarsveld heeft tijdens de jaarvergadering afscheid genomen van de op richter van de waterpoloafdeling in Holten: Henk Veldwijk. Na 25 jaar als waterpolosecreta- ris voor de vereniging werkzaam te zijn geweest, heeft Henk Veldwijk zich teruggetrokken uit deze functie. De familie Veldwijk heeft door de jaren heen invulling gegeven aan het waterpolo in Holten. Henk werd dan ook weieens de vader van het waterpolo in Hol ten genoemd. Alles wat met wa terpolo te maken had. deed Henk. Naast de lange tijd als wa- terpolosecretaris was hij ook nog w-official, begeleider van alle toernooien, organisator van alle polofuiven, scheidsrechter en actief speler in de jeugdjaren. De waardering voor zijn werk is al menig maal uitgesproken en daarom is hij ook allang erelid van de club. Naast een bloemetje en een waardebon is er nu speci aal voor hem een speldje ge maakt wat ook letterlijk uit draagt dat hij erelid van ZPC Twenhaarsveld is. Als opvolger van Henk is Harry Wibbelink als waterpolosecreta- ris benoemd. Holten - Het gemeentebestuur van Rijssen - Holten heeft toe stemming gegeven aan Stichting Welzijn Ouderen Holten (SWOH) om uitvoering te geven aan het project Seniorenvoor- lichters. De SWOH is momenteel op zoek naar vrijwilligers, die zich in wil len gaan zetten als seniorenvoor- lichter. In september van dit jaar zal er een cursus starten waar be langstellenden gratis aan deel kunnen nemen. Deze cursus is helemaal toegesneden op de situ atie zoals die in Holten is. De seniorenvoorlichters zullen eenmalige huisbezoeken gaan af leggen bij mensen van 75 jaar en ouder in Holten, inclusief de bui tengebieden Espelo en Dijker- hoek. Voor een huisbezoek zal ruim de tijd worden genomen. Er zal informatie worden gegeven waar de bezochte persoon op dat moment behoefte aan heeft. De seniorenvoorlichter geeft een helder beeld van de gemeentelij ke regelingen en voorzieningen. Zij kunnen aangeven of het zin vol is om een aanvraag te doen en zonodig helpen bij het invul len van het aanvraagformulier. Op donderdagmiddag 13 mei zal van 14.30 tot 16.30 uur een bij eenkomst over het seniorenvoor lichtingsproject worden gehou den door de SWOH in dorpshuis De Boschkamp. Aanmelden voor deze middag kan bij de SWOH, telefoon 0548-364910. deautje van de kinderen voor hun gastouders. Holten - Kalverhouder Abbink aan de Oude Deventerweg 47a houdt zaterdag 1 mei van 10.00 tot 16.00 uur een Open Dag. Bezoekers krijgen de gelegen heid een kijkje te nemen in de gerenoveerde kalverstal met mo derne groepshuisvesting. De stal heeft de mogelijkheid om auto matisch te voeren met een slan- genpomp. Dit systeem kreeg zelfs de Innovatieprijs VIY 2003. Er zal om 1 LOO, 13.00 en 15.00 uur een demonstratie wor den gehouden. Vletgoor - Na het succes van de voorgaande vier edities, houdt voetbalvereniging Blauw Wit '66 op zaterdag 22 mei een Open Dag voor jongens en meisjes uit de groepen twee en drie van de basisscholen uit Holten. Meer dan veertig vrijwilligers van Blauw Wit staan vanaf 9.00 uur klaar om alles in goede banen te leiden. De eerste vier uitvoeringen van de Open Dag, zijn er vier om niet snel te vergeten. Een hoge opkomst van ruim vijftig kinde ren en een zonovergoten dag (op een buitje na) zorgden voor een gezellige en ontspannen atmo sfeer. Onder deze ideale omstan digheden werd de kinderen ver volgens een programma voorge schoteld dat vol zat met verrass ingen en gezelligheid. Naast het beleven van echte voetbalactivi teiten zoals een training en straf schoppen schieten, werden de dagen vooral gedomineerd door clownacts en spannende spelon- derdelen zoals een boevenspel in een echte saloon. Tussen de be drijven door was er tijd om uit te rusten met frietjes en ranja. Ook ouders die willen meegenieten van de belevenissen van de kin deren. zijn van harte uitgeno digd. Er staat een terras met kof fie cn thee bij de clownstent op gesteld. Ook dit jaar is de organisatie er volledig op gericht om de kinde ren een onvergetelijke ochtend te bezorgen. Alles draait om ple zier, gezelligheid en aandacht voor de kinderen. Als de deelnemertjes daarnaast ook nog enthousiast raken voor de voetbalsport in het algemeen cn Voetbalvereniging Blauw wit in het bijzonder, is dat mooi meegenomen. Het echte voetbalgevoel kunnen kinderen opdoen tijdens een aantal proeftrainingen die. net als voorgaande jaren, worden gehouden in de weken volgend op de Open Dag. Voor meer informatie kan er contact worden opgenomen met Frederique Oolbekkink. telefoon 0570-516446. Haarle - Imkers zijn zondag 9 mei van 13.30 tot 16.00 uur aan het werk in de bijenstal op de Sprengenberg. De stal staat te genover de parkeerplaats bij in- formatieschuur De Pas en is vrij toegankelijk. Vereniging Na tuurmonumenten nodigt alle be zoekers van de Sprengenberg uit om een kijkje te nemen en vra gen te stellen. Er is al een eeuwenlange traditie van bijenhouderij op de Spren genberg. In de zomer als de hei de bloeit, staan honderden kas ten op de Heuvelrug. De laatste tijd is het gebied alleen maar aantrekkelijker geworden voor bijen. Plaatselijk zien de graan akkers blauw van de korenbloe men. Sommige bouwlanden zijn ingezaaid met een bloemrijk mengsel. Op de braakgelegde delen groeien vooral soorten als spurrie, serradelle en boekweit. Vooral deze laatste is een bij zonder aantrekkelijke bijen- plant. Achter de bijenstal heeft Natuur monumenten een bijenhotel voor wilde bijen neergezet. Naast de honingbij leven er in Nederland nog driehonderd soorten wilde bijen. Sommige sociaal levende bijen bouwen een nest. Andere soorten leven solitair. Veel soorten maken een nest in de grond. Andere wonen het liefst in holle rietstengels, gaat jes in hout. spleten in muren of in een slakkenhuis. Om de soli tair levende wilde bij een handje te helpen heeft Natuurmonu menten dit bijenhotel neergezet. Dit hotel heeft 'kamers' van ver schillende houtsoorten, steen en riet. Hierin zitten gaatjes. Elk gaatje kan door een wilde bij worden gebruikt als broedka- mer. De Sprengenberg is onderdeel van het in de zomer van 2000 in gestelde Nationaal Park in op richting de Sallandse Heuvelrug. Deze bijenstal en de expositie binnen is (gedeeltelijk) gefinan cierd door het Nationaal Park.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 7