ma. mrUR- e Overijssel Kort nieuws Overijssels verzetsmonument in nieuw jasje gestoken r Bekendmakingen Nieuwe kansen voor jeugdzorg Bedrijfstrots Stateninformatie digitaal bereikbaar Gedeputeerde Kristen "Gezamenlijkheid is de kracht van het kulturhus" Zoekplaatje Overijssel, ril Op deze pagina vindt u informatie over uw provincie Overijssel www.prv-overijssel. nl Financiën provincie in jaarverslag in beeld Met een positief saldo sluit Overijssel het boekjaar 2003. Het jaarverslag brengt de resultaten per beleidsveld goed in beeld. U kunt het verslag downloaden via www.prv-overijssel.nl of bestellen via 038 425 23 45. Provincie Overijssel adres Postbus 10078, 8000 GB Zwolle telefoon 038 425 23 18 e-mail nieuwsredactie@prv-overijssel.nl zie ook de portal www.overijssel.nl Oude textieltrein weer op de rails Het 100 jaar oude textielwerklieden- rijtuig van Museum Buurtspoorweg in Haaksbergen is deze maand weer in gebruik genomen. Gedeputeerde Carry Abbenhues verrichte de fee stelijke opening. Het unieke rijtuig zal komende maanden regelmatig tussen Haaksbergen en Boekelo rij den. De Europese Unie en de provin cie Overijssel hebben de restauratie ondersteund met ruim 95.000,-. Het rijtuig en andere 'Europese' pro jecten zijn ook te zien in de serie 'Met dank aan Brussel', die elke vrij dagavond om 17.39 uur (met herha lingen elke twee uur) wordt uitge zonden op TV Oost. Kijk voor meer informatie over het rijtuig op wwwjnuseumbuurtspoorweg.nl. Geïnteresseerd in Europese subsidies en projecten surf naar www.europaloket.nl. Breedbandinternet voor heel Overijssel Met een investering van ruim 2,5 miljoen wil het dagelijks bestuur van de provincie de breedbandontwikke ling in Overijssel een flinke impuls geven. Medio 2007 moeten in ieder geval alle stedelijke gebieden in de provincie op deze glasvezelkabels aangesloten zijn. Het voordeel van breedband in vergelijking met ande re internet aansluitingen is dat veel gegevens gelijktijdig en sneller wor den doorgestuurd en ook beeld en geluid wor.den doorgegeven. Bovendien kan breedbandinternet in het maatschappelijk leven een goede rol vervullen bij bijvoorbeeld het uitwisselen van informatie en het koppelen van bestanden tussen zorginstellingen, bibliotheken, over heid en onderwijs. Hanzelijn in Tweede Kamer Gedeputeerde Staten van Overijssel en Flevoland hebben in een brief aan de Tweede Kamer nogmaals aangedrongen op het uitvoeren van de afspraken over de aanleg van de Hanzelijn, spoorverbinding tussen Zwolle en Lelystad. De provincies zijn van mening dat het overdoen van de discussie of het tracé van de Hanzelijn via een tunnel of een brug de IJssel moet kruisen tot vertraging van de aanleg zal leiden. Donderdag 29 april zal de Tweede Kamer stem men over het tracé. Overijssel en Flevoland gaan er vanuit dat de Hanzelijn volgens afspraak in 2012 in gebruik genomen wordt. In debat met de jongerenraad "Wij willen debat! Wij willen debat tussen ons en jou, maar ook tussen jongeren en politiek", zo krijgen de bezoekers van de nieuwe Overijsselse Jongerenraadsite te ver staan. "Of denk jij wel dat 'de pro vincie' weet wat jongeren bezig houdt of irriteert?", gaat het prikke lend verder. Dit verzoek is niet aan dovemansoren géricht, want inmiddels hebben bijna honderd mensen hun mening op één van de zes dèbatonderwerpen gegeven over ónder andere islamitische scho len, provinciale politiek en jongeren en sport. Via de site en verschillende activiteiten wil de Overijsselse Jongerenraad de jeugd in Overijssel in contact brengen met het bestuur van de provincie. Want volgens de raad is dat contact er nu bijna niet. Dus wil je iets melden, vragen of zeggen, bezoek dan de jongeren raadsite of kom een keer kijken bij één van de vergaderingen. www.jrov.nl m Het uit Scandinavië overgewaaide 'kul- turhus' is een combinatie van non-pro- fit voorzieningen op de terreinen edu catie, zorg, cultuur en welzijn onder één dak en onder één beheer "Gezamenlijkheid is de kracht van het kulturhus", meent gedeputeerde Kristen, verantwoordelijk voor Grote steden en Welzijn in Overijssel. "Het gezamenlijk beheren van het gebouw en de samenwerking van de deelnemers bij het organiseren van ver schillende activiteiten zijn belangrijke elementen. Het geeft een Kulturhus net die meerwaarde boven een multifuncti oneel gebouw." De Bijenkorf Kristen: "De kulturhusen en daarmee ook De Bijenkorf, zijn in staat om lokaal maatwerk te leveren door de geconcen treerde huisvesting, gemeenschappelijk gebruik van voorzieningen en faciliteiten zoals vergaderruimtes en theaterzalen en een gezamenlijk activiteitenprogram ma. Vooral wanneer voorzieningen drei gen te verdwijnen of investeringen voor voorzieningen door samenvoeging meer opleveren." Het kulturhus in Borne herbergt de stichting Welzijn en cultuur, de muziek school, de openbare bibliotheek, het jongerencentrum, bureau vrijwilligers werk, bureau inburgering en integratie, gastouderbureau, radio Borghende en tal van andere verenigingen en instellin gen op het gebied van sociaal cultureel werk en cultuur. In de week van 10 tot en met 16 mei aanstaande is er een openingsweek waarin verschillende cul tuuruitingen aan bod komen. Behoud en ontwikkeling Het kulturhusconcept was in eerste instantie gericht op het behouden van de leefbaarheid op het platteland. Hierbij gaat het vooral om het voorko men van een teruglopend voorzienin genniveau op het platteland door geza menlijke huisvesting van voorzieningen. Inmiddels is het kulturhus uitgegroeid Foto's, historisch materiaal, de her bouw en de ontwerper Titus Leeser staan centraal in de tentoonstelling over het Overijssels verzetsmonument in het provinciehuis te Zwolle. Met het monument worden de gevallen ver zetsstrijders in Overijssel herdacht. De tentoonstelling is nog tot en met 7 mei gratis te bezichtigen op werk dagen van 09.00 - 17.00 uur aan de Luttenbergstraat 2 Het Overijsselse verzetsmonument heeft een eenvoudige vorm Op de muren staan de namen van de bijna 500 gevallen mannen, vrouwen en kin deren. De drie beelden van het monu ment vormen 'de wacht' bij deze namen en symboliseren de gemeen schap van het verzet. Het monument dreigde te verdwijnen doordat de pachtovereenkomst tussen de gemeente en het Overijssels Landschap vorig jaar verviel. De pro vincie heeft deze erfpacht nu overge nomen. Het monument bevond zich bij overname in zo'n slechte staat dat restauratie niet meer mogelijk was. Daarom is het beeld nu herbouwd naar het oorspronkelijke ontwerp van Titus Leeser. Op 4 mei vindt de gebrui kelijke herdenking weer plaats op de Markelose Berg met het Overijssels verzetsmonument in een nieuw jasje. www. prv-overijssel. nl Ontwerp van de partiële herzie ning 2003 van het streekplan, waterhuishoudingplan en milieu beleidsplan Overijssel 2000 Op 26 mei 2004 wordt door de Statencommissie Ruimte en Groen een gedachtewisseling, als bedoeld in arti kel 4a, lid 5 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, gehouden met de indieners van een bedenking/reactie op het ontwerp van de partiële herzie ning 2003 van het Streekplan, Waterhuishoudingsplan en het Milieubeleidsplan Overijssel 2000+. Deze gedachtewisseling vindt plaats in het provinciehuis te Zwolle en begint om 9.30 uur. Het ontwerp heeft betrekking op de volgende onderwerpen: 1Schrappen van de reservering water- winlocatie Leeuwterveld. 2. Opheffen van de grondwaterbe schermingsgebieden Enschede-cen- trum. Denekamp en Hengelo. 3. Verleggen van de rode belemmerin- genlijn ten noorden van Hengelo (mogelijk maken van extra woning bouw). 4. Aanpassing van de contour van Bentelo (uitbreiding bedrijventerrein aan oostzijde). 5. Aanpassing tekst paragraaf 4.2.3.4. Bos en (cultuur)landschap (ten behoeve van eventueel toestaan van uitbreiding van bestaande met-agra rische bedrijven in het buitenge bied) 6. Aanpassing paragraaf 5.5 Streekplan in verband met dualisering provinci aal bestuur. 7. Aanpassing belemmeringenkaart en toelichting daarbij op enkele onder delen. Belanghebbenden bij deze ontwerp- streekplanwijziging worden eveneens in de gelegenheid gesteld aan deze gedachtewisseling deel te nemen. U dient zich dan wel uiterlijk 19 mei aan staande te hebben aangemeld bij het secretariaat van de commissie Ruimte en Groen, provinciehuis Overijssel, postbus 10078, 8000 GB Zwolle. Per e-mail kan ook (aew.boukes@prv-over- ijssel.nl). U dient bij uw aanmelding aan te geven waarom en bij welk onderdeel u als belanghebbende kunt worden aangemerkt. tot een concept waarbij niet'alleen de leefbaarheid betrokken wordt, maar ook plattelandsvernieuwing, grotestedenbe- leid, economische ontwikkeling, werk gelegenheid en de vernieuwing van zorg, welzijn en ouderenhuisvesting. De provincie vindt deze ontwikkeling belangrijk en heeft de afgelopen jaren flink geïnvesteerd in de opzet en onder steuning van verschillende projecten. Voor 2004 en 2005 heeft Overijssel een bedrag van 500.000 per jaar beschik baar gesteld www.pn/-overijssel. nl/documenten/ vitaliteitkulturhusen www. kulturhus. nl De provincie Overijssel is blij dat de Wet op de Jeugdzorg vorige week door de Eerste Kamer is aangeno men De wet wordt per 1 januari 2005 van kracht. "Eindelijk", meent Gert Ranter, gedeputeerde voor Zorg en Participatie in Overijssel "Het heeft lang geduurd, maar het is goed dat de nieuwe wet er nu is Dit biedt nieu we kansen voor de verbetering van de jeugdzorg en dat is hard nodig." De nieuwe wetgeving is met name voor hulpbehoevende kinderen een gigantische stap vooruit, omdat er een wettelijk en dus afdwingbaar recht op zorg ontstaat. Daarnaast worden de taken en verantwoor delijkheden van de provincie, ten opzichte van de huidige wetge ving, flink uitgebreid. Zo gaat de provincie niet alleen meer sectoren van de jeugdzorg rechtstreeks sub sidiëren, als voogdij, gezinsvoogdij en jeugdreclassering. Ook moet het middenbestuur ervoor zorgen dat de diverse instanties en instel lingen binnen de jeugdzorg beter met elkaar gaan samenwerken. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben de afgelopen jaren al flink geanticipeerd op de komst van de nieuwe wet. Zo was Overijssel één van de eerste provincies waar een onafhankelijk Bureau Jeugdzorg werd opgericht. Volgens de nieu we wet de énige toegang tot de jeugdzorg Daarnaast heeft de pro vincie via een aantal onorthodoxe maatregelen geïnvesteerd in het oplossen van de wachtlijstproble men, zoals het creëren van nieuw aanbod door het ontwikkelen van jeugdzorgboerderijen en de eigen kracht conferenties. Bij 'eigen kracht' draait het in eerste instantie om het opvangen van kinderen en het zoeken naar oplossingen" binnen de eigen familie- en kennis senkring Ook is de provincie, samen met de zorgaanbieders, actief op zoek naar concrete effi ciencyverbeteringen in en tussen de verschillende instellingen, wat moet leiden tot het aanbieden van meer en goedkopere zorg. www.prv-overijssel.nl Bedrijven bezoeken is een mooi onderdeel van mijn werk. Dat is vaak verrassend. De directie vertelt je in korte tijd heel veel over de producten, het productieproces en de innovaties. De trots op het bedrijf wordt uitgestraald via power point presentatie, fly ers en gedegen documenten. En dan komt een mooi moment: we gaan de productiehal in, de werkvloer op. Een gedreven directie die laat zien hoe er gewerkt wordt, wat er gemaakt wordt. Je ziet de mensen die het maken, die met precisie, soms heel ingewikkelde, processen beheersen. Zij zijn onverminderd trots op hun werk. Zij gaan er Dat zag ik ook bij de opening van de nieuwe Grolsch brouwerij en bij de in gebruik name van de nieuwe productielijn van SCANIA in Zwolle. Werknemers die er voor gaan, voor hun bier en hun vrachtwagenDe videofilm van Grolsch waarin al het personeel van Grolsch figureerde werd op twee naar elkaar toe rijdende auto's geprojecteerd en als ik mij niet vergis waren het SCAN!A's. Twee van de vele bedrijven in Overijssel waar perso neel telt. Petje af voor directies die hun medewerkers zo motiveren dat zij het aan alle kanten uitstralen: dit is ons bedrijf, daar zijn wij trots op. Gedeputeerde Carry Abbenhues, portefeuillehouder Economie en Innovatie Oplossing zoekplaatje maart: Steenfabriek bij Fortmond. Overijssel is een provincie met verrassende, mooie, rustgevende en soms ook nog niet ontdekte gebieden. Hoe goed kent u uw provincie? Weet u bijvoorbeeld waar bovenstaande foto is geno men? Zo ja, stuur dan uw oplos sing voor vrijdag 7 mei 2004 op een briefkaart naar. Provincie Overijssel, t.a.v. Overijssel.nl, postbus 10078, 8000 GB Zwolle. Ook kunt u de oplossing via e-mail verzenden, nieuwsredac- tie@prv-overijssel.nl. Vergeet in beide gevailen niet uw naam en woonadres erbij te vermelden. Onder de goede inzendingen worden drie prijzen verloot. Over de uitslag wordt niet gecorres pondeerd. De bereikbaarheid en toegan kelijkheid van de site van de volksvertegenwoordigers in Overijssel is verbeterd. De database met alle vergader stukken voor de vergaderin gen van Provinciale Staten en de Statencommissies is nu te vinden op: www.prv-overijssel.nl/sis. Het maakt dus onderdeel uit van de website van de provincie. Alles wat nodig is om het statenwerk te kunnen vol gen, is te vinden via het SIS. Verschillende knoppen wijzen de weg naar agenda's, beslui tenlijsten, Statenvoorstellen provincie en natuurlijk ook naar reeds behandelde nota's. Door de link met de provinciale web site vindt u meer informatie over hoe de Staten werken en hoe u hier invloed op kunt uitoefenen. Daarnaast biedt de site voldoende ruimte voor het achterlaten van een reactie of het stellen van vragen. Met het SIS wordt de papier stroom in de richting van de Statenleden verkleind. Alle relevante stukken zijn twee weekeinden voor de commis sie- en Statenvergaderingen te lezen op het SIS. Overijssel is inmiddels in het bezit van één kulturhus en de komende twee jaar worden er in de provincie maar liefst nog eens achttien geopend. Dit fenomeen zit dus duidelijk in de lift. Aanstaande donderdag 29 april opent staatssecretaris Van der Laan het Kulturhus 'De Bijenkorf' in Borne.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 5