Project Daniël begint aan afrondende fase 'Kleinschalige projecten die zeker met breedtesport te maken hebben' Holtens Nieuwsblad Bibliotheek in teken Frankrijk Wilhelmina Croese exposeert werken Uitbreiding villa's op berg beperken Basisscholieren krijgen kennismakingslessen sport Bort Koelewijn naar jaarvergadering PvdA Hulsman in raad Zomerkledingbeurs voor kinderen en volwassenen 'De mensen komen voor een gezellig avondje uit' swkmn Prijsvraag fans Asterix en Obelix Pagina 3 Pagina 3 Pagina 11 Holten - Tijdens de goed be zochte ledenvergadering, die de ChristenUnie Rijssen-Holten vorige week hield, kwamen ook de vacatures in de fractie ter sprake. Fractievoorzitter Willie Otten stopt met het raadswerk en Ger- rit Hulsman uit Holten is de op volger op de lijst. Als nieuw schaduwfractielid wordt Gerrit Roosink voorgesteld. Holtens Nieuwsblad Haarstraat 100 7462 AT Rijssen Nieuwe telefoonnummers Redactie: 0548-597370 Fax: 0548-597369 Advertenties: 0548-597353 of 0548-597351 Fax: 0548-597359 Bezorgklachten: 053-4842446 of 055-5389053 Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd Ais abonnee bent u daarvan verzekerd. U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft! J Dhr./mevr.: Woonplaats: Geef dat ook eens j Telefoon: aan een ander door! Geeft als abonnee voor het Holtens Nieuwblad op: BON Dhr./mevr.: Gebmik deze bon Adres voor het opgeven van Woonplaats: een nieuwe abonnee j postcode: Inzenden aan: i Telefoon: Holtens Nieuwsblad Bankrekening: Arnwow^mmer 97 Handtekening: 7300 VB Enschede 46.20 per jaar (betaalwijze: per acceptgiro) J 44.60 per jaar (betaalwijze: automatisch) (losse nummers: 0,90) Holten - Tijdens de ledenvergadering van de ChristenUnie, afde ling Rijssen-Holten, bracht statenlid Freek Nieuwenhuis de goed keuring van het bestemmingsplan Holterberg ter sprake. 'De gemeente Rijssen-Holten hecht sterk aan het bieden van uit breidingsruimte voor de bestaande 93 villa's en vindt het 'bevrie zen' van de inhoud van de villa's die momenteel groter zijn dan 750 kubieke meter niet acceptabel. De gemeente Rijssen-Holten wilde aanvankelijk alle 93 villa's de mogelijkheid bieden om uit te breiden tot een inhoud van 2400 kubieke meter per villa. In het voorontwerp-bestemmingsplan is dit verminderd tot 1600 kubie ke meter', gaf hij aan. De vergadering was van mening dat een inhoud van 1600 kubieke meter, overeenkomend met de inhoud van vier woningen, vol doende is. Freek Nieuwenhuis stelde dat ook rekening dient te worden ge houden met de kavelgrootte en vertelde dat 68 villa's staan op ka vels groter dan 5.000 vierkante meter en deze zouden dus in prin cipe uit kunnen breiden tot 1600 kubieke meter. De overige 25 woningen kunnen dan begrensd worden tot 750 kubieke meter. Koor De Hoolter Korhanen bestaat een jaar cn dat werd bezegeld met het onderteke nen van de verenigingsakte. Holten - Gebouw Irene zit vrij dagavond vol: er wordt geknipt, genaaid, gezongen, geknoopt, gepraat. Het Daniël-project gaat deze dag de afrondende fase in en dat betekent dat er gewerkt moet worden. Kleding vervaardigt bijvoor beeld. En daarvoor zijn vrijwilli gers massaal in touw. Er is zelfs een complete naaikamer inge richt met snorrende machines. En een knipvertrek, waar de stof op tafels is uitgerold, afgemeten en geknipt wordt. Beneden dienen als soldaat ge klede manshoge poppen als voorbeeld voor de jongeren, die de accessoires van de soldaten- tenues vervaardigen. En dan wordt in weer een andere ruimte nog de tekst geoefend. Dominee Harry Gij sen van de hervormde gemeente begon zo'n anderhalf jaar te broeden op het project. 'Je moet tot iets komen en je moet daar de goede men sen bij hebben', vertelt hij. Toen de kerkenraad in oktober besloot het geld van de jaarlijkse goede renveiling, 10.000 euro, ten goe de te laten komen aan het project voor de jongeren, kwam een en ander in een stroomversnelling. Holten - Kunstenares Wilhelmi na Croese houdt in het Holtense gemeentehuis tot maandag 26 april een expositie van haar kunstwerken. Wilhelmina Croese is kunstena res in hart en nieren. Haar oom, kunstschilder en beeldhouwer M. Waning, heeft haar in haar jeugd de geheimen van het aqua relleren geleerd. Zij heeft een opleiding genoten aan de academie Minerva in Groningen en maakte deel uit van de kunstenaarsgroep die in Pictura werkte Toen zij veertig jaar geleden trouwde met een Noor. is Wil helmina verhuisd naar Bergen in Noorwegen. Daar heeft ze zich verder ontwikkeld op het gebied van metaal, verschillende vor men van vorming in het alge meen en het geven van onder wijs aap kinderen en volwasse nen. De laatste jaren is ze voorname lijk bezig met het snijden in glas: in Tiffany. Holten - De Boekenweek die nog tot zaterdag 20 maart loopt, heeft als thema Gare du Nord. De link van een Frans treinstation naar Franse wijn had de bibliotheek in Holten al snel gelegd. Van Wezel werd uitgenodigd om bezoekers wijn te laten proeven. Hij nam daarvoor twee rode en twee witte wijnen mee. waarover de kenner het een en ander vertelde. Het was vorige week vrijdag een van de activiteiten tijdens de Boekenweek. Zo werd woensdag 17 maart de film Amélie gedraaid en is er een complete collectie Astenx en Obelix te bezichtigen. (Foto: Sander Scheperman) Holten - Op de vloer van de gym zaal aan de Lageweg ligt een gi gantische mat van allemaal klei nere matten. Op de mat kijken een kleine twintig leerlingen van de Bosschool, gestoken in witte judojasjes, toe hoe één van hen leert vallen. „Vallen moet zacht jes", legt judoleraar Leo Buitink uit. Hij laat het voordoen en heel voorzichtig vallen de kinderen op de mat. De basisschoolleerlingen krijgen een proefles judo in hun gewone gymuur en vinden dat prachtig. Ze doen vol enthousias me mee. Vakleerkracht lichamelijke oefe ning Marcel Bouwhuis organi seerde in het kader van de breed tesport een aantal kennisma kingslessen voor de jeugd, waar bij één bepaalde sport er een les uur lang uitgelicht wordt. Bouwhuis geeft gymles aan alle basisscholen in Holten. Hij wilde de leerlingen kennis laten maken met meerdere sporten, en schreef de sportverenigingen in Holten aan met de vraag of ze hun sport bij de basisschoolleerlingen on der de aandacht wilden brengen. Bato reageerde positief. Leo Bui- tink, die judoles geeft bij Bato, zou de lessen voor zijn rekening nemen, voor de juiste matten zor gen en voor de judopakjes. Deze week worden de judolessen ge geven. 'Als de kinderen het zo meemaken weten ze echt wat ju do inhoudt. Buitink gaat hele maal in op zijn sport, promoot z'n sport als het ware', geeft Bouw huis aan. die van de zijlijn de ver richtingen van de kleine judoka's volgt. De kinderen leren valtech- niekjes, doen spelletjes waarbij kracht, coördinatie, concentratie gevraagd wordt. Buitink wil de kinderen duidelijk maken dat ju do geen vechten is. maar tech niek. 'Heel veel papa's en mama's denken dat we wild doen. maar judo betekent juist dat je voor zichtig doet met elkaar. Judo be tekent zachte weg', houdt Buitink de leerlingen voor. De leerlingen moeten zo zachtjes leren vallen. Judoleraar Leo Buitink geeft aanwijzingen hoe je zachtjes moet vallen. (Foto: Harry Broeze) dat ze het nu op de vloer dienen te proberen in plaats van op de mat. Buitink vraagt nog even of iemand zich pijn heeft gedaan: niemand. De judoleraar geniet van het enthousiasme van de kleintjes. Maak het spannend, leuk en veilig is zijn devies. 'Leerlingen moeten zich ver trouwd voelen met de leraar. Sommige kinderen zijn best wel bang en angstig. Als je hen dan de oefeningen zachtjes voordoet, zodat ze goed zien wat er ge beurt, wek je vertrouwen.' De kinderen leren de technieken spe lenderwijs. 'Je kunt het vertellen als een spannend boek. Daar zijn kinderen gevoelig voor. Als je meegaat in de denkwereld van de kinderen, kun je aan je verhaal iets toevoegen. Judo is niet zo maar een sport. We werken ook met nonnen en waarden, zonder te overdrijven. Maar wel datje iemand die een bepaalde tech niek nog niet lukt. niet mag uitla chen.' Buitink geeft in verschillende plaatsen in de regio 's middags en 's avonds en ook zaterdags judo les. Deze week draait hij extra uren voor de scholieren in Hol ten. 'Je bent in zo'n week wel ex tra druk, maar omdat het leuk is, ervaar je dat niet zo', vertelt hij. Het enthousiasme van de kinde ren werkt aanstekelijk, ook voor hemzelf. Hij geeft al zo'n dertig jaar les en les geven aan kinderen gaat hem makkelijk af. 'Humor is daarbij belangrijk. Kinderen vin den het leuk om grapjes te ma ken. Een ander belangrijk ding is dat je ook kinderen die bijvoor beeld minder snel zijn, aan bod laat komen. Zij hebben vaak weer andere kwaliteiten. En in de judosport kan dat heel goed, je kunt daarop bij elk kind individu eel inspringen.' Judo is een van de sporten die tij dens dit project beoefend wordt. Bouwhuis gaf eerder aan de groe pen zeven en acht van de Regen boog tennislessen. Hockeylessen staan nog op stapel, dat wordt een soort clinic voor de groepen geveer 20.45 uur zal hij de ver gadering bij gaan wonen. Wie speciale punten ter bespre king aan de orde wil stellen of vragen aan hem heeft, kan dit tot een half uur voorafgaand aan de vergadering kenbaar maken. Natuurlijk is het mogelijk dat er tot een vrije gedachtewisseling wordt overgegaan, voor zover de tijd en de vergaderorde dit toe laat. Boschkamp - PvdA Rijssen- Holten houdt woensdag 24 maart om 20.00 uur in de Bosch kamp de jaarvergadering. De nieuwe burgemeester Bort Koe lewijn zal hierbij aanwezig zijn, om kennis te maken. Het bestuur heeft de nieuwe bur gemeester bereid gevonden om te komen kennismaken met de leden van de afdeling. Vanaf on- Holten - Gerda Kwakemaak- Limburg houdt donderdag 25 maart van 9.00 tot 21.00 uur, vrijdag 26 maart van 9.00 tot 18.00 uur en zaterdag 27 maart van 10.00 tot 17.00 urn- een kledingbeurs. Deze voor- jaars- en zomerkledingbeurs voor kinderen en volwassenen vindt plaats in het winkeltje de Dame van Limburg aan de Kerkstraat 5. Inbrengen van kleding kan in overleg gebeuren op donder dag 18 maart van 9.00 tot 21.00 uur, op vrijdag 19 maart van 9.00 tot 18.00 uur en op zaterdag 20 maart van 10.00 tot 17.00 uur. De in te brengen kleding moet gewassen en ge streken zijn. De niet verkochte kleding en de opbrengsten kunnen maan dag 29 maart van 15.00 tot 20.00 uur worden opgehaald. Wat daarna nog overblijft, gaat naar een goed doel. Volgens Gerda loopt haar beurs zeer goed. 'Er wordt al tijd veel kleding ingebracht. De kleding is van goede kwa liteit en stukken goedkoper dan in de winkel. Er zijn dan ook veel mensen die komen kijken en wat kopen. Zeker nu de andere Holtense kleding beurs niet meer wordt gehou den.' Voor meer informatie: Gerda Kvvakernaak-Limburg, tele foon 0548-362782. Diessenplas zet de deuren open voor belangstellenden. De keuken staat centraal tij dens de Open Dag. a'A Kandelaar - Volle bak was het zaterdag bij COC in De Kan delaar. Oud-leden en genodig den zagen daar de komische thriller Een gast teveel van Ton Davids in première gaan. De gasten genoten zaterdag avond van het stuk. dat zich afspeelt in hotel De Zeven Ka bouters, een klein en roman tisch etablissement. Mevrouw en meneer Hulshof runnen de zaak, samen met juffrouw Til ly, een (soms) hardwerkende barmeid, tevens kamermeisje. Op een dag verschijnt riool journalist en cynicus Gerard Hals: hij gaat een stukje schrijven over de. kwaliteit van het hotel. Al gauw blijkt Gerard Hals zich te ontplooien tot een irritant en arrogant per soon, en van het artikel kan men het ergste vrezen. Dat zou voor het hotel dramati sche gevolgen kunnen heb ben. Echter, voordat het arti kel geschreven is, wordt meneer Hals vermoord. Door wie is een raadsel. De altijd nuchtere commissaris Vreden- hof heeft de taak om de moord op te lossen. Lees verder op pagina 3. Lees verder op pagina 3. Buurtvereniging Holter- broek bestaat 12,5 jaar en dat werd met een terugblik ge vierd in 't Bonte Paard. Holten - Tijdens de boekenweek van 10 tot 20 maart zijn in Hol ten en Rijssen in de bibliotheken verzamelingen van Asterix en Obelix-albums te zien. De echte Asterix en Obelix-fans kunnen meedoen aan een prijsvraag. J. van de Werfhorst uit Nijverdal heeft zijn verzameling ter be schikking gesteld aan de biblio theek in Holten. Het is een com plete verzameling van alle Aste rix en Obelix-albums die ver zeven cn acht. Bouwhuis is in middels bezig met de gemeente Rijssen-Holten om voor dit pro ject subsidie te krijgen. 'Het zijn kleinschalige, maar heel concrete projecten die zeker met breedte sport te maken hebben', aldus Bouwhuis. 'Door in de lesuren verschillende sporten aan te bie den, hebben kinderen iets om uit te kiezen. Misschien gaan ze dan ook daadwerkelijk bij een sport vereniging.' Bij de leerlingen slaan de judolessen in elk geval aan: Buitink gaf maandag en dinsdag les aan schoolklassen en dinsdagsmiddags na schooltijd melden zich bij Bato in de gym zaal aan de Haarstraat al zo'n twintig kinderen die judoles wil den. schenen zijn. B. van Groningen uit Rijssen stelt een poster ter beschikking als prijs voor de winnaar van de prijsvraag. Deelnamcformulie- ren zijn verkrijgbaar bij de ba lies van de bibliotheken. De prijsvraag loopt tot en met 22 maart. Het project kon groter aangepakt worden, zo groot dat het buiten gehouden moet worden; geld voor de huur van een licht- en geluidsinstallatie was er nu ook. Om alles rond te krijgen is de in zet van de vrijwilliaers hard no- dig. En die vrijwilligers zijn er. In de grote zaal knopen jongeren ban- denrepen aan elkaar waar een soort hes van gemaakt wordt voor over de tuniek van de sol daten. Ilse Brinks en Janneke Paalman hebben al een behoor lijk stuk klaar. 'Leuk werk', vin den ze. als zijn sommige reepjes wel wat te kort en dat is best irri tant. Hun vingers zijn inmiddels zwart geworden, maar ze kno pen er niet minder om. Beiden doen mee aan de uitvoering, Jan neke zit bij de dansgroep en Ilse doet mee met het circus. Twee zalen boven worden bezet door zo'n dertig dames.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 1