'Unieke kans om bij mensen daar te leven' Alles ii voor Valentijn. Gall Gall Albert Heijn Holten 349 m Holtense braadworst tm AH blijft u verrassen!!! Teachers Blended Scotch Whiskey 70cl Van 16.49 voor 13.99 Kalmoes Beerenburger lOOcl Van 12.69 voor 10.99 Dujardin Vieux Blauw 100 cl Van 13.29 voor 11.79 Kamerling en Van Erven Dorens in feestelijke film van Van Hemert Het grote voordeel van Albert Heijn. 00 Donderdag 12 februari 2004 H011 We laten de klanten altijd iets lekkers proeven in de slagerij en dat wordt zeer op prijs gesteld. Sommigen komen wel eens twee maal langs ondeugend) grapje hoor! Deze week is dat mijn braadworst, lekker gekruid en heerlijk van smaak. Ik zeg tegen mijn baas, we doen hem deze week extra laag geprijsd want we willen dat heel Holten deze week lekker smult. heel kilo in de Bonus de prijzen L scheep. p Robijn wasmiddelen Poeder of vloeibaar 2 verpakkingen a 896 gram/ 750 ml/1 liter naar keuze Rozenboeket Valentijn Per bos Trendboeket Valentijn Per bos Valentijnshart Per stuk CD Romanza van Andrea Bocelli Per stuk 25 eindeloze weekenden logeren en genieten Per stuk stam. De drie Holtenaren waren rond de jaarwisse ling samen met onder an dere Erik Bus, Cathrien Jongen en Paul Akker man te gast in Bedanda in Guinee Bissau. Akkerman. jarenlang ontwikkelingswerker in Bedanda. nodigde, met het doel om vriend schapsbanden te smeden tussen bewoners van Holten en Bedanda, een aantal mensen uit met hem op reis te gaan naar Guinee Bissau. Ypi Sij- sling was al eerder in dat deel van Afrika geweest, en toen ze hoorde van de ze reis zei ze meteen 'ja'. ..Het was een unieke kans om bij de mensen daar te leven", vertelt ze. Ook de andere Holtena ren reageerden enthou siast. Op Eerste Kerstdag ver trokken de reisgenoten naar Lissabon. Vervol gens vlogen ze door naar Bissau en bleven daar twee nachten. De daarop volgende dag reisden ze van de vroege morgen tot de late middag in busjes, die meerdere lekke ban den kregen, over slechte wegen. ,,De hele dag zit je in een soort botsauto jezelf en je bagage over eind te houden", vertellen ze. Die dag reisden ze zo'n tweehonderd kilo meter. Aan het eind van de middag werden ze de rivier overgezet. Een non stond met de auto van de missiepost klaar om hen naar het dorp te brengen. Daar was de ontvangst allerhartelijkst. De gasten werden ondergebracht bij dorpsbewoners. Sijsling en Spek verbleven samen in het huis en op het erf van Rosa, een hartelijke, spontane vrouw met wie makkelijk contact te ma ken viel. ..De eerste avond leerde ze ons hoe we ons moesten wassen. Er stond een emmer wa ter met een bekertje: met twee liter was je ge doucht en verfrist. Met het haar uitspoelen hielp je elkaar." Heil en Erik Bus waren te gast bij een gezin met twee jonge kinderen. Drie keer per dag stond er rijst met vis op het menu. ..Dat was elke keer heerlijk. Het visaanbod was heel geva rieerd en werd op ver schillende manieren be reid." Gekookt werd er op een klein vuurtje. Drie keer per dag rijst was voor Sijsling en Spek net iets teveel: zij gingen voor het ontbijt over op bananen en een soort vet te koek: ..Rijst koken duurde ons te lang. De rijst stond twee uur op het vuur." Dieren schar relden rond in het dorp en aten al het eetbare dat door de dorpsbewoners op de grond gegooid werd. „Kip die we 's avonds aten, zagen we even daarvoor nog lopen, met een aantal kinderen er achteraan." Ze sliepen op een houten bed met een stromatras; de kinde ren sliepen op een matje op de grond, 's Morgens werden ze wakker van het geluid van rijststam pen en het vegen van het erf. Een aantal Holtenaren bracht een bezoek aan de smid, of nam de rijstvel den in ogenschouw. Spek, zelf verpleegkun dige, bezocht het kliniek- De gasten werden ondergebracht bij dorpsbewoners. je en maakte daar een les mee voor zwangere vrou wen. „Het ziekenhuis zag er niet uit, daar kun je je geen voorstelling van maken. Maar de mensen daar zijn blij dat er zoiets is." Sijsling bekeek loka len in een school in Bis sau: „Er stonden alleen bankjes in, verder niks. Door de open ramen was het heel stoffig." In het dorp kregen er soms tachtig kinderen les in één lokaal en kregen les in drie ploegen. Maar in Bedanda verble ven ze toch het meest op de erven en trokken op met de mensen waar ze logeerden. Sijsling sprak de taal goed en dat bete kende een goed contact met gastvrouw Rosa en haar kinderen. In Rosa's huis woonden nog drie van haar zeven kinderen, een vriend van één van de dochters, de hoogzwangere Hilde van 17 jaar, een zoontje van een overleden vriendin en drie kinderen van de tweede vrouw van haar man. „Bij Rosa op het erf zongen we veel. Het is niet te geloven, maar we konden met elkaar 'Stille Nacht' zingen en dat de den we dan ook elke Het vervoer in het gebied was met een oude truck. Het leven in het dorp bleek heel relaxed. „De mensen zijn heel gastvrij: blijf je even ergens staan om te praten, dan krijg je meteen eten aangebo den." „Het zijn rijstboeren. Ze hebben hun sawa's, hun huis en hun erf. Veel jon geren trekken naar de stad. Daar hebben ze za ken als tv en mobieltjes, zaken die ze in het dorp niet hebben. Jonge mei den dragen in het dorp de traditionele kleding, maar gaan ze naar de stad dan zijn ze niet te onder scheiden van meiden hier: een broek met wijde pijpen en strakke korte truitjes, compleet met reepje blote buik. Een verschil is wel dat zij met een tas met drie levende kippen naar de stad gaan." Er is een enorm cultuur verschil tussen de stad en het dorp. „In het dorp is helemaal niks: geen elek triciteit, geen tv, een postbode komt er nooit." Maar een dorpsplein was er wel en daar stonden el ke dag een paar kraam pjes. Te koop waren on der meer tot aan het wit geschilde sinaasappels. „Nog niet gecultiveerd. Er zaten wel honderd pit ten in", lachen ze. Opvallend vonden de Holtenaren vooral de warmte van de mensen. „Het gemak waarmee je met elkaar omgaat. Maar ook de mooie natuur, de grote en prachtige bo men. Het was er opval lend groen." Bij het afscheidsfeest wa ren veertig mensen uit het dorp van de partij. Er werd zeven kilo rijst ge kookt en het duurde drie uur voor dat klaar was. Als afscheidscadeautje kregen de Holtenaren ki lo's rijst mee. „En we hadden net daarvoor onze rugzakken zoveel moge lijk leeggemaakt omdat we zo'n twintig kilometer moesten lopen naar een volgend dorp." Bedanda maakte op de Holtenaren een onverge telijke indruk. „Het was een hele ervaring. Va kantie is niet helemaal het goede woord; het was best vermoeiend soms. Maar wel geweldig." Het doel om de mensen in Bedanda op vriend schappelijke wijze hulp te bieden werd niet uit het oog verloren. Met een aantal dorpsbewoners werd gepraat over zaken die nodig waren. Verple ger Augusto wilde graag een koelkast om medicij nen in te bewaren en vier bedden voor in het zie kenhuis. De nonnen za gen graag hun satelliette lefoon gerepareerd en de dorpsoudste wilde, in dien nodig, een bijdrage voor de aankoop van rijst. Omdat het dorp nogal wat gasten her bergde doordat er een po- likliniek en een schooltje is. De mensen van builen die hun zieken naar de kliniek brengen, worden opgevangen door de mensen in het dorp, maar dat betekent dat er soms rijst te weinig is. Een paar maanden oude baby moest voor een hartope ratie naar Lissabon en ook daaraan leverden de Holtenaren een bijdrage Wie meer wil weten over de stichting Holten Be danda. van dorp tot dorp. kan terecht bij Phlip Heil. telefoon 0548-363479. De Holtenaren zijn van plan binnenkort een dia lezing te geven in De Boschkamp. waar ieder een naartoe kan die daar voor belangstelling heeft. Deze week gaat hij in première. 'Feestje!', de nieuwe speelfilm van Ruud van Hemert. Met in de hoofdrollen Chantal Janzen, Daphne Buns- koek, Beau van Erven Dorens, Anthonie Ka merling, Guus Dam en Trudy Labij. Wij reisden af naar de hoofdstad en spraken twee hoofdrol spelers aan de vooravond van de feestelijke pre mière in Theater Tu- schinski. "Deze film heeft alles voor een heerlijk avondje uit", lacht Beau van Er ven Dorens. De sympa thieke presentator, acteur en columnist is zichtbaar te spreken over zijn rol als Ben. "Thijs, een rol van Anthonie Kamerling, en ik zijn boezemvrien den in de film. Vrienden voor het leven met een gouden stelregel: we heb ben een hekel aan stelle tjes. Na onze studie heb ben we het voornemen een restaurant te begin nen, tot de dag dat ik te gen alle afspraken in tot over mijn oren verliefd wordt op de knappe Tali- ta. Gespeeld door Chan tal Janzen." "Ik voel me vervolgens verraden", vervolgt An thonie Kamerling. "Zeker wanneer Ben mij ook nog eens vraagt de organisa tie van het op handen zijnde huwelijk op me te nemen. Het geld dat ik tot mijn beschikking krijg steek ik grotendeels in het nieuwe restaurant. Tegen alle verwachtin gen in, val ook ik uitein delijk voor de charmes van een dame, Suzan ge naamd." Het betreft hier het film debuut van Daphne Bunskoek. Kamerling: "Wanneer Ben ontdekt dat ik van zijn geld het restaurant geopend heb, blaast hij het huwelijk af met alle gevolgen van dien." 'Feestje!' is vooral een leuk verhaal. Een heerlij ke comedy met steengoe de muziek. Van de le gendarische Motovvn- klassieker 'Sexual He aling' tot de titelsong 'Don't say that you love me', van Trijntje Ooster huis. Van Erven Dorens: "We hebben een heerlij ke tijd gehad. Het is voor mij een welkome afwis seling naast het presente ren van RTL Boulevard en het schrijven van co lumns voor onder meer De Nieuwe Revu. Filmen is een hele andere tak van sport. Ik heb natuurlijk al wat rollen mogen spelen. In Baantjer, in IC. Maar film heeft iets magisch. Zeker wanneer je aan de vooravond van een pre mière staat. Kritieken doen me niets; daar heb ik mijn buik vol van. Het gaat er vooral om dat ik het zelf naar mijn zin heb. Wanneer het publiek het ook nog eens naar de zin heeft, is Feestje voor mij geslaagd. Ik heb er alle vertrouwen in." An thonie knikt: "Het is vooral een leuk verhaal. Een lekkere ontspannen de film met een geweldig Anthonie Kamerling en Beau van Erven Dorens spelen samen in de film 'Feestje!' (foto: Victor Arnolds) leuke cast. Een 'feestje' om te zien, al kan ik dat natuurlijk pas echt be amen na de première avond." Feestje gaat op 12 februari in première in negentig theaters.

Holtens Nieuwsblad | 2004 | | pagina 11