'Dit had niet mogen gebeuren' Publiek en jury kiezen voor Beukenhaeghe 'De zekeringen? Oh, zitten die daar? Ik had geen idee JU Lezing over multiculturele samenleving Dantes Divina Commedia geschilderd door Juke Hudig Kerstmarkt Twenhaarsveld Regenboog naar RTV Oost Kerstconcert Mannenkoor Film Nell Opbrengst collecte Gaatjesboorders Uitreiking gemeentegids - - - Lezing Jacob Slavenburg over vondst Nag Hammadi Oad Reizen breidt regiovluchten uit fhi DONDERDAG 4 DECEMBER 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD de olDTinr. BuuRmwjAy IN Oflia 5TRAAr UEET DE ZEKERMT DE NET lm HET PECH srwr afei Het winnende pand aan de Tuinstraat. Ook de inwoners van Rijssen- Holten kozen hun mooiste in- breidingslocatic. Van de ruim honderdzestig inzendingen kwam ongeveer tweederde uit Holten. Uit de inzendingen voor de pu blieksprijs uit De Driehoek, Holtens Nieuwsblad en West Twente werd een aantal win naars getrokken. De drie che ques van 25 euro gaan naar W. Beldman-Wegstapel, Larense- weg, Holten. A. Dikkers, Hout weg, Holten en A.G. Venema, Erve Geuzendam, Rijssen. Boschkamp - Drs. Jan Timmer man en B. van der Ploeg houden woensdag 10 december een le zing met dia's over de multicul turele samenleving in de Mid deleeuwen met de hoogtepunten uit de kunst van drie culturen. Córdoba, het Alhambra, de sy nagogen en de grote kathedralen komen voor het voetlicht. Jan Timmerman zal verhalen over de Moren, die bijna dui zendjaar (van .71 1-1609) verble ven op het Iberisch Schiereiland en daar op het gebied van cul tuur, kunst en architectuur diepe sporen hebben nagelaten. De lezing begint om 20.00 uur in de Boschkamp. Fazanten weg - Juke Hudig heeft sinds zondag 23 novem ber een expositie ingericht in galerie Anam Cara aan de Fa- zantenweg 1 met een keuze van dertig pastels uit Dantes Divina Commedia in 111 pas tels. .Eerst was het de bedoeling om deze expositie te verzorgen door de Dante-cursisten van de cursus van ds. Laman Trip, welke momenteel plaatsvin den in Galerie Anam Cara. Juke Hudig exposeert voorna melijk in musea en kerken en het is daarom zo bijzonder dat zij in een galerie exposeert waar ook nog een aantal van haar werken verkocht mogen worden. In 1998 begint Juke Hudig aan haar boekwerk Di vina Commedia van Dante. Drie jaar nemen Dantes Hel, Louteringsberg en Paradijs haar in beslag en in 2001 ver schijnt haar boek Dantes Divi na Commedia in 111 pastels. Deze bijzondere expositie duurt tot en met 21 december en wordt afgesloten met een studiedag onder leiding van ds. Laman Trip. Voor meer in formatie. Marianne Unter- horst, telefoon 0548-362577. Holten- Op het terrein van bun galowpark Landal Twenhaars veld wordt maandag 22 decem ber van 14.00 tot 20.00 uur een kerstmarkt gehouden. Naast de gasten van het park kunnen ook gasten van andere bungalowparken en inwoners van Holten, Rijssen en omge ving een bezoek brengen aan de ze kerstmarkt. Er zullen diverse kraampjes staan, waarbij onder meer kerstversiering, eet- en drinkwaren en kerststukken te verkrijgen zijn. Bovendien zal ook veel aandacht worden ge schonken aan de kinderen. Een uitgebreid assortiment aan kin derspelen staat klaar om de kin deren te vermaken, terwijl men langs de kraampjes wandelt. Mochten er nog ondernemers, verenigingen of particulieren zijn die deel willen nemen aan deze kerstmarkt, dan kan men zich nog aanmelden bij de afde ling Sport en Recreatie van Landal Twenhaarsveld, telefoon 0548-542232. Regenboog - Groep vier van ba sisschool De Regenboog gaat vrijdag 5 december een bezoek brengen aan de studio van RTV Oost te Hengelo. Er wordt dan een Sinterklaasaf levering opgenomen van het programma Studio Oost. De kin deren van groep vier zullen tij dens het programma een Zwarte Piet van snoepgoed maken. Ook mag een aantal leerlingen de tv- kokkin Thea Kroeze helpen bij het bereiden van een echte Sin terklaaslekkernij. Het program ma wordt uitgezonden op vrij dagavond om 18.20 uur en wordt elke twee uur herhaald. Dorpskerk - Het Holtens Man nenkoor geeft donderdag 12 de cember een kerstconcert in de Dorpskerk. Het begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Naast de traditionele kerstliede ren wordt ook een aantal nieuwe nummers gezongen. Het concert staat onder leiding van Willem Jan van Asselt en organist Jan van Dijk verleent zijn medewerking. Boschkamp - De film Nell met Jodie Foster en Liam Nelson draait donderdag 11 december 20.15 uur in de Boschkamp. Samen met haar moeder leidt Nell een eenvoudig en onge compliceerd leven in de onge repte wildernis van de majestu euze Smokey Mountains. Maar wanneer haar moeder sterft en twee artsen uit de stad haar rusti ge leven verstoren, wordt Nell plotseling blootgesteld aan de buitenwereld. Een plaats vol bij zondere en nieuwe ervaringen en onvoorstelbare gevaren. Holten - De collecte van Stich ting Hulp aan Tsjernobylkinde- ren in Holten heeft 2.475,94 eu ro opgebracht. Wie de collectant heeft gemist en alsnog een bedrag wil geven, kan dit overmaken op rekening 3285.89.454 ten name van Stichting Hulp aan Tsjemobyl- kinderen Holten. Holten - Tot nu toe onbekende personen hebben in de nacht van dinsdag 25 op woensdag 26 no vember ingebroken in een wo ning aan de Rijssenseweg. Het ging hier om gaatjesboor ders. Dat wil zeggen dat men een gat boort in een raamkozijn waardoor men vervolgens de raamhendel omhoog kan wip pen. De buit was gelukkig ma ger, een klein geldbedrag. De politie heeft de zaak in onder zoek. Holten - De eerste Uw telefoon gids met gemeentegids van We gener Suurland werd woensdag 3 december uitgereikt aan bur gemeester P. Scholten. De ge meente Rijssen-Holten heeft hiermee de primeur. Zij ont vangt als eerste gemeente in Ne derland De gemeentegids met daaraan toegevoegd Uw tele foongids. Buren zetten 50-jarige Jan in zonnetje Dijkerhoek - De buren van Garage Eshuis aan de Oude Stations weg hebben afgelopen week de boel versierd met een oude auto, verscheidene Abrahams en enkele borden. Jan werd 50 jaar en dat mocht natuurlijk niet ongemerkt voorbijgaan. (Foto: Rinus Vrij- dag) Holtenaren naar Afrikaans Bedanda Holten - Een groep van negen personen, waaronder zes Holtena ren, vertrekt 25 december, Eerste Kerstdag, naar Afrika voor een twee wekend durend verblijf daar. Ypie Sijsling, Erik Bus, Philip Heii, Laura Spek, Cathrien Jongen en Paul Akkerman uit Holten, Luby Luning uit Exloo en Nel en Peter Rosenboom-van der Waal uit Bathmen zijn een week te gast in Bedanda in Guinee-Bissau en ervaren daar het Afrikaans dorpsleven. De reis is een uitvloeisel van de oprichting van de Stichting Vrienden Holten-Bedanda. De deelnemers hebben de injecties gehad, de tickets zijn al gekocht. Op 9 december is er nog één bijeenkomst, waarop de reizigers nog les krijgen in het Creolo, een mengeling van Portugees en Afrikaans. De Holtena ren komen op 10 januari terug. De reis is georganiseerd door Ak kerman, die jaren geleden als ontwikkelingswerker in Bedanda werkte. Het contact met de mensen daar is gebleven, ook toen Ak kerman naar Nederland terug ging. In het artikel in het Holtens Nieuwsblad van 27 november werd uitgebreid ingegaan op de reis en op het doel van de stichting Vrienden Holten-Bedanda. (Foto HNB) Foto-expo Burkina Faso en Ghana verlengd Gemeentehuis - De foto-expositie over Burkina Faso en Gnana in het gemeentehuis Holten is verlengd tot en met vrijdag 19 decem ber. In december 2002 en januari 2003 hebben de Holtenaren Jan en Elly Hut en Hans en Anneke Wissink op eigen gelegenheid een reis gemaakt door Burkina Faso en Ghana. Een dergelijke reis is dus geen traditionele toeristische trip. Maar het grote voordeel van een zelf samengestelde route is dat je op plaatsen komt waar zelden of nooit toeristen komen. Het reisdoel was dan ook de ontmoeting met de lokale bevolking in hun woon omgeving en tijdens hun dagelijkse bezigheden. Er werden veel kleine dorpjes van verschillende bevolkingsgroepen bezocht. De fotografie was een middel om met de bevolking in contact te ko men, ook al waren dit helaas vaak vluchtige contacten. Ook wer den bezoeken gebracht aan enkele kleine dorpsschooltjes, waar voor balpennen uit Nederland waren meegenomen. En samen met een in Ghana werkende Nederlandse verpleegkundige werd in het grensgebied van Ghana met Ivoorkust een aantal kliniekjes be zocht. De landen die werden bezocht behoren tot de armste landen van de wereld. De gemiddelde levensverwachting ligt beneden de 50 jaar en het gemiddelde daginkomen bedraagt in Noord-Ghana 1 euro. De voornaamste dagtaak is: overleven. De Holtenaren hebben veel armoede gezien. Maar ook veel nieuw aangelegde waterpompen. En wanneer je water hebt, kun je overleven. Je kunt je groentetuintje besproeien en je vee te drinken geven. Reeën eindelijk terug in hertenkampje Holten - Het heeft even geduurd maar na het dempen van de vij ver en andere verbouwingen aan het hertenkampje aan de Konin gin Wilhelminastraat, zijn er weer nieuwe reeën uitgezet. Nog een beetje schuchter kijken de reetjes om zich heen. Hun nieuwe thuis nog wat aftastend. De reeën wareYi weggehaald, omdat ze ver dronken in de vijver. Nu deze is gedempt, is het weer een echt hertenkampje geworden. (Foto: Sander Scheperman) Holten - Binnen de gemeente wordt volmondig toegegeven dat er fouten zijn gemaakt. „Dit had niet mogen gebeuren, maar het is wel gebeurd. Er is een be schikking van een stukje bos grond op naam gekomen van ie mand die overleden is. Dat is heel vervelend en we begrijpen de woede van de familie Van Bruggen heel goed. Hij heeft ge lijk", vertelt H. Sleijster, hoofd afdeling interne dienstverlening. De gemeente moet de OZB steeds completer opleggen. Stukjes grond, waar eerder geen aanslag over geheven werd, moeten nu geregistreerd, wor den. „Dat moet je uitzoeken bij het Kadaster. En het kan voorko men dat er bij het Kadaster ei gendom staat op naam van ie mand die is overleden. Bij het overlijden van iemand binnen onze gemeente wordt een aante kening gemaakt en komt er auto matisch 'erven van' voor de te naamstelling te staan. In dit ge val moeten we constateren dat de verschillende administraties niet goed op elkaar aansluiten." Er worden inmiddels maatrege len genomen om dit soort fouten te voorkomen. „We proberen die mensen van buiten onze ge meente die in de administratie van de gemeente Rijssen-Holten voorkomen, toch goed te volgen. In dit geval had uitgezocht moe ten worden of de moeder ook overleden was en dat is niet ge beurd. Het zijn slordigheden die niet voor mogen komen. We doen ons uiterste best om dit in de toekomst te voorkomen", al dus Sleijster. „De emoties van de familie Van Bruggen begrijp ik best. Het zal je maar gebeu ren: een brief /'beschikking te ontvangen voor je overleden ou ders c.q. schoonouders. Dat is pijnlijk. Wij betreuren dat ook", reageert gemeentesecretaris en hoofd van de ambtelijke organi satie D. van der Borg. „De fout is evenwel gemaakt. Het gaat om een verantwoordelijkheid van het taakveld belastingen van de sector dienstverlening. De werkzaamheden, waar het over gaat waren deels uitbesteed. De gegevens die dit bureau hanteer de kwamen van het kadaster. Daar stond niet in dat deze men sen waren overleden. Was dat wel het geval dan had er gestaan 'erven'. De gegevens hadden on zerzijds gecheckt moeten wor den. Voor de toekomst zijn in middels maatregelen getroffen", benadrukt Van der Borg. Wethouder W. ter Schure spreekt over de Wet van Mur phy. „Alles wat verkeerd kon gaan. ging ook verkeerd." Hij geeft aan dat hij gewend is on middellijk terug te bellen als ie mand contact gezocht heeft, maar in dit geval heb ik de noti tie niet gekregen." Ter Schure was naar aanleiding van de ge beurtenis eerder dat jaar op ei gen initiatief naar Van Bruggen gegaan. Over de laatste fout had Ter Schure afgelopen vrijdag telefo nisch contact met Van Bruggen. „Zaterdag heb ik ook nog gebeld voor de exacte adressering. Er stond geen 'erven van' voor en dat is echt heel vervelend. Maandag heb ik Van Bruggen gevraagd of hij er prijs opstelde dat ik met de ambtenaar bij hem langs kwam om ons te veront schuldigen. Maar Van Bruggen vertelde dat hij dat op dat mo ment niet op prijs stelde." Ter Schure: „We moeten alle bosgrond waarderen, en dat is gekoppeld aan een bestand waarin de naam van z'n schoon ouders naar voren kwam. Hoe wel de ambtenaren niet iedereen persoonlijk kunnen kennen, had dit toch zorgvuldiger afgehan deld moeten worden. Om deze hoogst vervelende fouten in de toekomst te vermijden worden nu alle namen die uit de bestan den van de beide oude gemeen ten komen handmatig gecontro leerd." Holten - De prijs van de jury en de prijs van het publiek ging naar De Beukenhaeghe, het ap partementencomplex aan de Tuinstraat in Holten. In het juryrapport werd aangege ven waarom: 'De Beukenhaeghe ziet er fris uit, heeft een goede gebruikskwaliteit en schitterend straatwerk. Alles is in harmonie met elkaar.' Een medewerker van Bemog Kampen kreeg de bijbehorende prijs uit handen van burgemees ter P. Scholten. Eervolle vermeldingen waren er voor het project Bevervoorde van bouwbedrijf Haase, de En- toshof van bouwbedrijf Roelofs en Haase en het appartementen en kantoorcomplex op de hoek Boomkamp/ Huttenwal van bouwbedrijf Nijhuis, allen in de kern Rijssen. Bemog viel de laatste tijd al va ker in de prijzen. Zo won het be drijf een prijsvraag in Gorcum waar een plan gemaakt moest worden voor de plek waar nu nog sportvelden liggen. Bemog kwam met de Tuinen van Mol- lenburg', een plan dat voorzag in de bouw van 120 woningen en dat door de jury als 'en juweeltje' bestempeld werd. Bemog won ook de competitie in Den Haag en mag daar nu tachtig luxe appartementen bou wen op de plek van een voorma lig zwembad. Op het terrein, waar sinds 2002 het appartementencomplex aan de Tuinstraat staat, stond vroe ger een basisschool. Nu staat er een drielaagsgebouw van 25 appartementen voor ou deren. De woningen zijn ontsloten van uit een centrale met glasgedekte hal die zijn entree heeft naar het oosten in de richting van het centrum. Door de beperkte bouwhoogte en het terugleggen van de bo venste woonlaag sluit het ge bouw goed aan bij de omgeving. Kandelaar - De Holten Groep heeft Jacob Slavenburg ge vraagd om woensdag 10 de cember om 20.00 uur een le zing te houden over de vondst Nag Hammadi. Cultuurhistoricus Jacob Sla venburg vertaalde samen met Willem Glaudemans, in de ja ren negentig de Nag Hamma- di-geschriften in het Neder lands. Deze avond vertelt hij over de indrukwekkende vondst en de verstrekkende spirituele bete kenis van deze geschriften voor onze eigen geschiedenis. In 1945, een jaar voordat in Palestina de Dode Zee-rollen werden gevonden, werd bij het Egyptische plaatsje Nag Ham madi een kruik gevonden in het Nijlzand met een vijftigtal geschriften uit de eerste eeu wen van onze jaartelling. Toen deze na vele omzwervin gen terechtkwamen in het Koptisch Museum in Kaïro, konden wetenschappers aan de gang met het ontcijferen van deze geschriften. Holten - Reisorganisatie Oad breidt het aantal vluchten met vertrek vanaf regionale luchtha vens de komende zomer sterk uit. Nog meer dan in het verle den het geval was, zal Oad va- kantievluchten uitvoeren vanaf de regionale luchthavens Twen te, Eindhoven, Groningen/ Eel- de, Rotterdam en Maastricht/ Aachen. Ook worden vluchten georgani seerd vanaf de Duitse luchtha vens van Münster en Düsseld- orf. Volgens de Holtense reisor ganisatie voorziet Oad met deze vluchten in een steeds toene mende vraag naar regionale ver trekken. Directeur Vliegreizen Barbuio: "Consumenten willen dichter bij huis vertrekken, niet het risico lopen in de file terecht te komen en minder geld kwijt zijn aan het parkeren van hun auto. De regio nale vliegvelden voorzien in die wensen. Bovendien wordt voor vertrek vanaf de Nederlandse re gionale luchthavens geen extra toeslag geheven." Oad vliegt vanaf de regionale luchthavens naar de populaire vakantiebestemmingen aan de Algarve. Mallorca. Turkije en Griekenland (Kreta en Corfu). Vanaf Düsseldorf worden verder de Canarische Eilanden, Alican te, Barcelona en de Costa del Sol (Malaga) aangevlogen. Vanaf de luchthaven Münster Osnabrück tenslotte, wordt door Oad gevlo gen naar Mallorca en de Algar ve. Holten - 'De zekeringen? Oooh... zitten die daar? Ik had geen flauw idee!', zegt een me vrouw die samen met de mon teur van autobedrijf Erik Huzen op de knieën voor haar auto zit en met belangstelling zijn uitleg volgt over het verhelpen van de eenvoudigste mankementen die zijzelf zou kunnen verrichten aan haar wagentje. Een ander groepje staat met een monteur gebogen onder de mo torkap die straks, na een duide lijke informatieoverdracht en met behulp van het eigen in structieboekje, wat minder ge heimen herbergt voor de cursist. Op een andere plek worden kop en achterlampen gewisseld of geprobeerd de vaak veel te vast zittende moeren van een lekke band los te krijgen. Zo zijn de cursisten van Maarten Schots deze laatste avond bezig in de werkplaats van Erik Huzen en zijn mensen om de eerste be ginselen aan te leren bij pech of het voorkomen van pech met de aüto. Maar de tijd gaat veel te snel. Ze willen nog zoveel weten. En dat doet de samensteller van de cur sus Klussen in en om het huis. Maarten Schots, goed. Dat er be hoefte bleek aan een dergelijke cursus was duidelijk. Bovendien werd er ook in de regio geen mo gelijkheid geboden. Via de ken nissenkring van zijn vrouw Har- riët werd Maarten, de een tech nisch beroep uitoefent, gevraagd wat lessen op te zetten om de meest eenvoudige klussen te le ren klaren. Maarten stelde zelf een cursus pakket samen. Vakkundig en be grijpelijk voor iedereen. Van stekkertjes repareren tot gaatjes boren, fietsbanden plakken tot autobanden wisselen. Een vijftal avonden kwam een club van elf cursisten bij elkaar om dat onder de knie te krijgen en vonden in de Boschkamp een goed onder komen maar 'een auto krijg ik daar niet binnen,' zegt Maarten. 'Daarom heeft Erik zijn bedrijf en zijn mensen beschikbaar ge steld zodat we hier de autoprak tijkles konden houden. Daar naast hebben ook andere Holten- se bedrijven meegewerkt aan het mogelijk maken van deze cursus door het leveren van materialen.' De club is enthousiast en ze wil len volgend jaar meer, zeggen ze. Aan Maarten zal het niet lig gen. Wie volgend jaar mee wil doen. kan contact opnemen met de Boschkamp: telefoon 0548- 362755. Cursisten kijken onder de motorkap. Op zoek naar de zekeringen. (Foto HNB)

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 5