Foto-expositie Oudheidkamer over Holten vroeger en nu blmtvereniging Oktober koud, in aar zonnig Nieuwe brochure Unicef-producten Intocht Sinterklaas en feest in Mossink Beleggingsseminar Rabobank Inbraak vakantiehuisje Personenauto gestolen Reclame op lichtmasten Vier auto's tegen elkaar na mislukte inhaalmanoeuvre Wereldwinkel presenteert feestdagenassortiment Grote politiecontrole op parkeerplaatsen A 1 Sinterklaasparty met Flashback Bijeenkomst vogelwerkgroep Uitslag Prinsraden Laptops gestolen Gordelcontrole Tandpasta gestolen Schaatsen voor Kenia Bejaardensoos Zakelijk Bekeken Ernstig ongeval op Markeloseweg Nieuwe kom- en gemeentegrensborden R ijs Holierj sen Winnaars prijsvraag kinderboekenweek DONDERDAG 20 NOVEMBER 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD Holten- De Rabobanken Holten-Markelo en Twentehof hebben woensdag 29 oktober een succesvol beleggingsseminar gehou den, met ruim honderdtwintig belangstellende, actieve beleggers. Sprekers waren bestuursvoorzitter van het beursgenoteerde Logi- caCMG Cor Stutterheim en IT-analist van IRIS Yvo Steenbergen. Tijdens twee boeiende presentaties werd getracht antwoord te ge ven op de vraag of er na de sterke koersdaling van de IT-sector weer uitzicht is op herstel van deze sector. Yvo Steenbergen deed dit door in zijn presentatie Over rijdende treinen en gemiste boten, de verschillende segmenten in de IT- sector te belichten. Tot slot gaf hij aan wat volgens hem de meest kansrijke segmenten en bedrijven in de IT-sector zijn. De lezing van praktijkman Cor Stutterheim, Optimistisch de tun nel uit, sloot perfect aan op de lezing van Yvo Steenbergen. Cor Stutterheim ging eerst in op een stukje geschiedenis en gaf ver volgens aan hoe LogicaCMG, op basis van de komende technolo gische vernieuwingen, verwacht dat de IT-sector zich zal gaan ontwikkelen. Holten - Zo'n dertig foto's zocht Oudheidkamer Hoolt'n bij elkaar voor een expositie in de Bosch kamp. De foto's laten iets van het Holten vanaf 1900 tot het Holten van nu, leggen verschil lende situaties naast elkaar. Zo kan men zien hoe bepaalde de len van Holten er anders uit gin gen zien, qua begroeiing en be bouwing. De fototentoonstelling begint 24 november en duurt tot 16 januari. Naast de fototentoon stelling worden dia's vertoond op een koffieochtend in De Boschkamp. Belangstellenden hebben gratis toegang. Deze koffieochtend begint om 09.30 uur en duurt tot 11.30 uur. De dia's sluiten aan op de fototen toonstelling. „Mensen zeggen wel eens dat in Holten niets veranderd is. Maar er is veel veranderd", geven Al berta Dikkers en Jan Deijk van Oudheidkamer Hoolt'n aan. „Holten heeft duidelijk meege daan aan de vooruitgang, is op- gestoomd in de vaart der volke ren. Vooruitgang is niet tegen te houden en dat willen we ook niet. Een nadeel is wel dat een aantal authentieke gebouwen ge sneuveld zijn. Kijk naar Hellen- doom waaraan de ontwikkeling ietwat voorbijging, daar is meer bewaard gebleven." Holten was volgens de leden van de Holtense oudheidkamer geen stil dorp. „De spoorlijn liep er langs, we hebben zelfs een sta tion. De doorgaande weg van Amsterdam naar Moskou ging door Holten. Later nam de A I die functie over en nog steeds rijdt daar veel vrachtverkeer over." Er is in Holten veel ge beurd en Holten deed mee aan de ontwikkelingen. „Als oud heidkamer hou je die ontwikke lingen niet tegen en we gaan er ook niet bij staan huilen, maar Albertha Dikkers en Gerrianne Wibbelink van de foto- en film werkgroep van Oudheidkamer Hoolt'n voor een van de oudere pandjes in het centrum. (Foto: Rinus Vrijdag) we willen wel laten zien hoe het vroeger was." De oudheidkamer kwam aan de foto's grotendeels door schen kingen van particulieren. „We hopen dat particulieren ons aan nog meer foto's willen helpen. Om te laten zien hoe het was willen we graag oude foto's heb ben. Men hoeft ze niet af te staan, we kunnen ze scannen. De eigenaar krijgt ze keurig terug, maar wij hebben dan het materi aal. Oude familiefoto's kunnen we goed gebruiken, het geeft ons bijvoorbeeld zicht op de kleding die toen gedragen werd. Foto's van activiteiten van buurtvereni gingen zijn meer dan welkom. Maar ook foto's waar men aan het wefrk is op het land. We heb ben niet één foto van werken met rijshout, die zouden we toch wel heel graag hebben. En dat geldt voor alles wat een beeld geeft van vroeger, of het nu gaat over werken, wonen, leven. Ook foto's van meer recentere datum interesseren ons. Er wordt al snel gedacht dat we aan bepaal de foto's niets hebben, maar dat willen we als oudheidkamer graag zelf beoordelen." De oud heidkamer is niet alleen op zoek naar dia's, maar ook naar films of video's. 'Oudheidkamer Hoolt'n' heeft daarvoor zelfs een aparte werkgroep in het leven geroepen, die gecoördineerd wordt door Albertha Dikkers en Gerrianne Wibbelink. Mensen die foto's wel willen laten scan nen of af willen staan voor ge bruik door de oudheidkamer kunnen met hen contact opne men: Dikkers, telefoon (0548) 362059, of Wibbelink. telefoon (0548) 368070. Bonte Paard - Er is al flink geoe fend door de deelnemertjes voor de jeugdplaybackshow van buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek. Deze wordt zondag 23 november om 14.00 uur ge houden in 't Bonte Paard. De en treeprijs is 2,50 euro per per soon. Kinderen tot 12 jaar heb ben gratis toegang.Er hebben zich twintig acts aangemeld. Verder worden kinderen ge schminkt. Om dit allemaal op tijd af te krijgen wordt de deel nemertjes tot en met 8 jaar ver zocht om 12.30 uur al aanwezig te zijn. De oudere deelnemers worden om 13.00 uur verwacht. Landuwerweg - Bewoners van een vakantiehuisje aan de Lan duwerweg werden woensdag 12 november opgeschrikt omdat men in het huisje had ingebro ken. De daders zijn binnengeko men door een raam open te bre- ken. Uit het huisje heeft men vrij veel kostbaarheden weggeno men. De benadeelde heeft aan gifte gedaan. Voor het eerst sinds lange tijd was het weer eens koud: oktober is in 30 jaar niet zo koud ge weest. De gemiddelde tempera tuur in Holten bedroeg 7.9 gra den, in Espelo 7.6 graden en De Bilt 7.5 graden tegen 10.3 gra den normaal. Hiermee was okto ber de koudste sinds 1974 en de maand eindigde daarmee op vijfde plaats in de rij van koud ste oktobermaanden sinds 1901. In de afgelopen ruim 100 jaar was de maand slechts vier keer nog kouder. Het koudst was ok tober in 1905 en in 1922 met beide een gemiddelde tempera tuur van 6.5 graden. Vrijwel de gehele maand lag de tempera tuur onder het langjarige gemid delde. Vooral de nachten waren flink kouder dan gewoonlijk in deze maand. In Holten werden in totaal zeven vorstdagen geno teerd (dagen met een minimum temperatuur van kleiner dan 0.0 graden) tegen 1 normaal. De nacht van 23 op 24 oktober ver liep uitzonderlijk kóud. In Hol ten daalde de temperatuur toen naar -4.0 graden, in Espelo werd het -5.1 graden. Het koudst werd het op vliegbasis Twenthe met maarliefst -8.5 graden in de weerhut, dit was tevens de lan delijke laagste temperatuur van de maand. Ook de laagste tem peratuur die ooit in Nederland in oktober is gemeten. Het hoogste maximum werd gemeten op 2 oktober met 18.6 graden in Hol ten en Espelo 18.3 graden. Op 24 oktober viel een deel van de neerslag in de vorm van sneeuw. Met name in het midden van het land vormde zich enige tijd een sneeuwdek. Espelo, de Beuse- berg en Rijssen kregen een sneeuwdek van twee centimeter, Holten noteerde maar anderhal ve centimeter. Dit is voor okto ber ccn uitzonderlijk verschijn sel. Toch was het een mooi ge zicht die sneeuw op de bomen met bladeren en de bloemen die nog bloeiden. De laatste keer dat er in oktober op uitgebreide schaal sneeuw viel was op 13 oktober 1975. Het begin van de maand verliep zeer nat. Vooral 4, 6, 7 en de 8ste waren zeer nat te dagen met dagelijks 10.0 tot 20.0 mm neerslag of meer in Holten en omgeving. Na de 10e volgde een droog tijdvak dat tot de 21e aanhield. In dit tijdvak viel nauwelijks neerslag van be tekenis. In de Beuseberg viel 65.0 mm over de maand, ge volgd door Rijssen met 66.0 mm. Holten 60.4 mm. Dijker- hoek 57.0 mm. Espelo 53.6 mm en De Bilt met 84.0 mm tegen 77.0 mm normaal. De maand was niet alleen koud, maar ook zeer zonnig met gemiddeld over het land 152 uren zon tegen 105 normaal. Vooral de tweede de cade (1 le tot en met de 20) was uitzonderlijk zonnig. In De Bilt was het met 75 uren zonneschijn de zonnigste tweede oktoberde- cade sinds 1901. Tot nu was de tweede decade van oktober 1994 het zonnigst met 69 uren zonne schijn. Over de hele maand scheen de zon in De Bilt 148 uren tegen normaal 106. Hier mee eindigt de maand op de ze vende plaats in de rij van zon nigste oktobermaanden sinds 1901Op 1 dag scheen de zon in Holten in het geheel niet, nor maal telt oktober vijf zonloze dagen. En zo was oktober een intersante maand op weerge- bied. Weerman, Freddie Paalman Oranjestraat - Van de parkeer plaats bij Zaal Vosman werd za terdag 15 november een auto ge stolen. Dit moet zijn gebeurd tussen 2115 en 22.10 uur. Het gaat om een witte Nisssan Sunny met het kenteken ZG-68- YD en is eigendom van een in woner uit Olst. Holten - „Het CDA doet zich zelf politiek tekort", bracht wet houder J. Ligtenberg maandag avond naar voren toen de CDA- fractie vertelde de 20.000 euro opbrengst voor de uitbreiding van de lichtmastreclame te wil len schrappen voor 2004. Ligtenberg kreeg de lachers op zijn hand; in Rijssen zijn tegen verkiezingstijd meerdere groene CDA-lichtmastreclames te zien. En nu het college de lichtmastre clame in 2004 ook in Holten wil, had het CDA bezwaren? „Het CDA staat toch geen kemenbe- leid voor?", vorste Ligtenberg. De wethouder wees nog even op de discussie in de raad die over de lichtmastreclame gevoerd was en waarbij een raadsmeer- derheid besloot deze aan te bren gen op de lichtmasten op de we gen Deventerweg, Larenseweg en Oranjestraat. Nee, het CDA stond geen ker- nenbeleid voor, en was ook niet tegen lichtmastreclame. De CDA-ffactie vond alleen de voor 2004 geraamde opbrengst daar van van 20.000 euro nogal aan de hoge kant. Daarom stelde de fractie voor dat bedrag als in komsten tc schrappen. Een raadsmeerderheid steunde echter het college in dezen. Holten - Unicef heeft in de nieu we najaarsbrochure een uitge breide collectie staan van kaar ten, agenda's, kalenders en ca deaus. Unicef-producten zijn te koop bij de Wereldwinkelcara van die vrijdags op de markt staat. Door het hele land vraagt Unicef aandacht voor de gevolgen die oorlog heeft voor kinderen. In landen als Burundi, Afghani stan. Irak, Colombia of Tsjetsje nië wordt het leven van kinderen nog elke dag dramatisch beïn vloed door huidig of recent oor logsgeweld.Unicef verleent op veel verschillende manieren hulp aan oorlogskinderen. In een land als Burundi steunt Unicef het Huis van de vrede. In het huis worden kinderen verzorgd en begeleid die door oorlogsge weld er alleen voor zijn komen te staan. Geprobeerd wordt om familie op te sporen of anders worden er pleeggezinnen ge zocht. In Afghanistan helpt Uni cef bij de wederopbouw van de gezondheidszorg voor kinderen en moeders. In Irak coördineert Unicef de wederopbouw van het onderwijs en in Colombia steunt Unicef een project waarbij kin deren en adolescenten in de klas samen leren bouwen aan een vreedzame toekomst. Op 21 no vember zal er een tv-programma te zien zijn over het werk van Unicef. De verkoop van Unicef- producten leverde in Holten in 2002 ruim 7.000 euro op. De de pothoudster M. Bogaard werd door Unicef in de bloemetjes ge zet omdat zij 25 jaar als vrijwil liger voor Unicef actief is. Andere verkoopadressen: A. Bek- kernens. Erve Lukensveld 38, tele foon 366603; A. Beldman, Holte- renkstraat 22, telefoon 363193: M. Bogaard, Churchillstraat 141, tele foon 362398; E Helmer, Het Lande- weerd 38. telefoon 363133: K.Osse- waarde, Erve Broekhuis 20. tele foon 365086; I. Piek. Churchil lstraat 105, telefoon 363004; H. v.d. Spek, Kolweg 39, telefoon 361284; D. Trotsenburg, Houtweg 27, tele foon 362823. Larenseweg - Op de provin ciale weg N 332, tussen de La renseweg en Rijksweg A 1, vond zondag 16 november om 16.30 uur een ongeval plaats. Hierbij waren vier auto's bij betrokken. De bestuurder van een taxi reed achter twee auto's die, mede als gevolg van de weer somstandigheden op dat mo ment, wat langzamer reden dan normaal gebruikelijk. De bestuurder van de taxi besloot daarop te gaan inhalen en zag op een gegeven moment dat vanuit tegenovergestelde rich ting een personenauto nader de. Hierop wilde de taxi chauffeur weer invoegen ach ter een busje. De tegenligger schrok kenne lijk doordat de taxi al vrij dicht was genaderd en kwam te slingeren. Hij botste met de linker zijkant van de auto te gen de linker zijkant van het busje. Vervolgens botste de taxi frontaal op de tegenligger. De taxi kwam in de bermsloot tot stilstand. Enkele personen zijn per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. Achteraf bleek het letsel van alle ge wonden mee te vallen. Holten - Vele kinderen zullen er al vol verwachting naar uitkij - ken: de intocht van Sinterklaas. Op 22 november aanstaande zal hij per trein op het station in Holten aankomen, om ongeveer 14.20 uur. Alle kinderen uit Holten worden uitgenodigd om de Sint onder begeleiding van de Holtense Muziek Vereniging welkom te heten. Gezamenlijk wordt er ge lopen naar sporthal 't Mossink. waar Sint om 15.00 uur zal bin nengaan. Onderweg zal hij ook woon- en zorgcentrum de Dies- senplas aandoen. In de sporthal is er voor de kin deren uit de groepen een tot en met vier een leuk muzikaal pro gramma door de Magie Melodie drive-in-show. Om 16.00 uur zal Sint weer ver trekken en eindigt het program ma. De route van de intocht is: La renseweg, Wilhelminastraat, Vrijheidslaan. Keizersweg, Sporthal 't Mossink. Holten - Onder de naam Och tendgloren hield de politie tus sen dinsdagavond 18 en woens dagnacht 19 november van 22.00 tot en met 04.00 uur con trole op twee parkeerplaatsen langs de Al in de gemeente Rijssen-Holten. In totaal werden 665 personen auto's en 38 vrachtauto's gecon troleerd. Een groot aantal pro cessen-verbaal werd in verband met de Wegen Verkeers Wetge ving opgemaakt. Onder meer voor geen goede verlichting, niet dragen van de gordel, geen APK en zelfs vier keer voor het niet hebben van een geldig rijbe wijs. Alle bestuurders die moes ten stoppen hebben tevens moe ten blazen voor eventueel alco holgebruik: niemand was in overtreding. De volgende actie Ochtendglo ren staat gepland voor de nacht van 19 op 20 december 2003. Holten - Evenals voorgaande ja ren besteedt Wereldwinkel Hol ten ook dit jaar aandacht aan de. feestdagen in december. Er zijn originele sint- of kerstcadeautje te vinden en bijzondere kerst pakketten of relatiegeschenken. Op 11 december is de Wereld winkel aanwezig op de kerst markt en op de zaterdagen 29 november en 20 december op het rode plein. Speciaal voor de feestdagen heeft de Wereldwinkel haar as sortiment uitgebreid met heerlij ke, exotische levensmiddelen en fraai handnijverheid. Bijvoor beeld chutneys of paradise, mangosaladedressing, rissiebes- mosterd of ceylonthee in een be- waarblikje. Of een dromenvan- ger. een Indiase vijzel, komme tjes uit Equador of een kerststal letje afkomstig uit Bangladesh. Om de kerstsfeer in huis te bren gen, zijn er kerstversieringen, kaarsen en waxinelichthouders of glaasjes. Met al deze produc ten geeft men een verrassend ca deautje en men steunt de produ centen in de Derde Wereld. Zij hebben zorg en toewijding be steed aan het maken van de arti kelen en kunnen door de ver koop in hun onderhoud voor zien. Met de artikelen die de Wereld winkel verkoopt, kunnen ook smakelijke en bijzondere pakket ten worden samengesteld. Bij de caravan zijn verschillende voor beelden te zien. Pakketten zijn mogelijk in elke prijscategorie. Klavier - In Café 't Klavier wordt vrijdag 21 november om 21.30 uur een Sinterklaasparty gehouden. De Entree is gratis. De dj's van Flashback maken er een groot feest van. Verder zul len zwarte pieten leuke cadeau tjes uitdelen. Holten - Henri Bouwmeester gaat woensdag 26 november om 19.30 uur in café De Biester ver tellen over de koolmees en de pimpelmees. Hij doet dit tijdens de algemene ledenvergadering van Vogel werkgroep Midden-Overijssel. De lezing is gratis toegankelijk voor alle belangstellenden. Henri is deskundig op het gebied van ringonderzoek bij mezen. Zijn werkgebied omvat de Velu- we en Vlieland. Holten - De uitslag van het Prinsraden is bekend. Carna valsvereniging De Fienpreuvers heeft haar nieuwe Prins bekend gemaakt: Erik Spenkelink. De prijswinnaars: 1Peter Baan. 55 euro; 2. Bcnita Groteboer, 44 euro; 3. Jan Harbers, 33 euro. De prijzen worden thuisbezorgd. Holten - Op parkeerplaats Struik aan de A 1 werd afgelopen dins dag 11 novemBer in drie auto's ingebroken.Van alle auto's was een portierruit ingeslagen en hebben de daders kans gezien om vooral laptops en tassen met inhoud weg te nemen. De politie heeft van de benadeelden een aangifte opgenomen. Keizersweg - Tijdens een auto gordelcontrole op woensdag 12 november, werden op de Kei zersweg vier van de twaalf ge controleerde automobilisten be keurd door de politie. Holten - Bij drogisterij Wedda werd afgelopen woensdag 12 november een aanzienlijke hoe veelheid tubes tandpasta gesto len. De daders zijn nog niet be kend bij de politie. Holten - Honderdvijftig leerlin gen van De Regenboog (groep 4 tot en met 8) bewogen zich don derdag 13 november op het gladde ijs van kunstijsbaan De Scheg om rondjes bij elkaar te schaatsen voor wateropvang voorzieningen in Kenia. Om de twee jaar houdt Plan Ne derland de actie Schaatsen voor water om iets te kunnen doen aan de slechte watervoorziening in diverse landen in Afrika. Dit keer in Kenia, waar naast langdurige droogte ook het pro bleem ligt dat bij hevige regen val het water niet goed wordt opgevangen. Plan Nederland hoopt daar dankzij deze actie wat aan te doen. De kinderen van de Regenboog hebben er in ieder geval van alles aan gedaan om de actie een succes te laten worden, want er werden veel sponsors gevonden. Het spon sorgeld is nog niet overal opge- .haald, maar met ongeveer een derde deel van het opgehaalde geld is er al meer dan duizend euro binnen. Veel kinderen overtroffen zichzelf door het ge weldig aantal keren dat ze de vierhonderd meterbaan wisten rond te gaan. Sommige kinderen stonden voor het eerst op de schaats en na veel vallen en op staan persten ook zij er talloze rondjes uit. Vuurrode en verbe ten gezichten: het gevolg van een geweldig doorzettingsvermo gen. Het was een succesvolle en leuke ervaring; het zal voor veel kinderen betekenen dat ze het schaatsen nog beter onder de knie willen krijgen, nu ze de smaak te pakken hebben gekregen. Irene - Bcjaardensociëteit Holten houdt dinsdag 25 no vember om 14.30 uur een bij eenkomst in Irene. Er wordt die middag bingo gespeeld. Ook heren zijn van harte wel kom. wm Holten - Op de grens van de bebouwde kom staan op verschillen de plaatsen komborden. De gemeente Rijssen-Holten heeft ervoor gekozen in een portaal met daarin snelheidsborden, de naam van de kern te vermelden met daaronder een bord met het gemeentel ogo. Om ook de grenzen van de gemeente Rijssen-Holten duide lijker te maken, worden gemeentegrensborden geplaatst. Holten - Josca Roozeboom, Birgit Schuppert en Simone Scheper man zijn de gelukkige winnaars van de prijsvraag Speuren door de bibliotheek, die onlangs tijdens de Kinderboekenweek werd gehouden in de openbare bibliotheek. Alle kinderen van groep vijf tot en met acht konden acht vragen beantwoorden. Daarvoor konden ze boeken gebruiken, die voor dit doel apart waren neer gezet of ze konden zoeken via internet. Een aparte prijs is er voor Mike Koning. Hij heeft een prachtige kijkdoos gemaakt die aan sloot bij het thema van de Kinderboekenweek: Diep in het bos... Van Ko de Boswachter tot Roodkapje en Robin Hood. Afgelopen maandag 17 november namen zij hun prijs in ontvangst. (Foto: Sander Scheperman) Holten - Op de kruising van de Markeloseweg met de Heideweg en de Langstraat deed zich zaterdag 15 november rond 11.30 uur een ernstig verkeersongeval voor. Een personenauto, waarin een moeder en twee kinderen, stak van uit de Heideweg de Markeloseweg over naar de Langstraat. Daar bij werd geen voorrang verleend aan de autobus die vanuit de richting Holten was genaderd. Het gevolg was een aanrijding. De autobus reed in de flank van de personenauto. Hierdoor raakte de inzittenden beklemd en zijn door de toegesnelde brandweer uit hun benarde positie bevrijd. Alle drie de inzittenden werden met ernstig letsel overgebracht naar het ziekenhuis te Enschede en Deventer. De buschauffeur raakte niet gewond. De politie maakt van het ongeval proces-verbaal op.(Foto: Sander Scheperman) .<4: SÜë

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 5