f i uuiyivi cMxi; \Aj Hoe veilig zijn pasjes, creditcards en pincodes? Bloemlezing jonge jaren van Sinatra E Elke week prijs! a, Ttr. Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland €437.500,- Het boek 7 8 9 10 11 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Vier Kanjers en tientallen PostcodeStraatprijzen per jaar MILJOEN POSTCODESTRAATPRIJS Winnen doe je bij... de Postcode Loterij! BON VOOR ALTIJD WINST Donderdag 14 augustus 2003 HO 7 Misschien hadden ze er wel hogere verwachtingen van gehad, maar als dat al zo is dan worden die in ieder geval niet uitgespro ken. De actie 'Music for a poliofree world' van Rotaract, de jon gerenafdeling van de Rotary, is volgens de organisatie een grote succes. Via internet zijn lot nu toe ongeveer driehonderd cd's verkocht voor het goede doel in ongeveer vier maanden tijd. Het idee van de actie is eenvoudig. Via de website www.rotaract- music.com kan een internetter zelf een muziekcd samenstellen. Per nummer kost dat 1,45 euro, waarbij er minimaal vijf num mers dienen te worden afgenomen. Het maken en het verzenden kosten vervolgens 1,85 euco. De samensteller krijgt een unieke cd thuis en de opbrengst is voor het goede doel. Van elk nummer gaat dertig cent naar het goede doel, poliobestrijding. Alle kopers doen bovendien mee aan een prijsvraag, waarbij in oktober een schilderij wordt verloot. Wie het schilderij wil zien, hoeft alleen maar op de voorzijde van de cd te kijken, want het schilderij wordt gebruikt op het hoesje. En mensen die geen zin hebben om zelf een cd samen te stellen, kunnen ook terecht, want er zijn ook twee kant-en-klare exemplaren te bestellen. Toch hangen er wel enkele mitsen en maren aan deze op zich sympathieke actie. De eerste is het aanbod. Ja, je kunt kiezen uit duizenden liedjes, in allerlei genres, maar de lijst bevat maar wei nig aansprekende namen. Bovendien is niet in alle gevallen dui delijk wie de uitvoerenden zijn. In het geval van Smoke on the Water, eeii nogal bekend rocktrack bestaat de info uit de titel, de schrijvers (in dit geval Blackmore/Gillan/Glover/Lord en Paice) en de vermelding van de cd waarvan het nummer afkomstig is (The Total Rock Collection). Ik moet dus maar afwachten of ik hier te maken heb met het orginele Deep Purple nummer of met één van tienduizend covers die er van dit nummer zijn opgeno men. Voor alle zekerheid bevat de site daarom een luisterknop. Dat vraagt .wat kennis van het orgineel, maar is te doen. Veel verve lender is dat de site onwerkbaar traag is. In alle eerlijkheid, het kan zijn dat dit een tijdelijk probleem is, maar ik heb het de afge lopen week twee keer geprobeerd en in beide gevallen duurde het meer dan een minuut om na het klikken op de 'create' button op de bestelsite te komen. En dat vanaf een snelle kabelverbinding! Ook het kiezen van een genre duurt veel te lang om prettig een keuze te kunnen maken. Enfin, wie geïntereseerd is moet het zelf maar eens een kijkje ne men. Voor meer informatie: www.rotaract.nl, vanaf hier is een link naar rotoractmusic.com, waar op de knop 'Go and create' cd gedrukt moet worden. De informatiesite en het bestellen zijn ne- derlandstalig, de '.comsite' engelstalig. Wppkkranf pvtvn D/E CREPITCARPS bmtem Mier e«r VAW PM Ét" Dieven kennen vele manieren om aan pinpasjes en creditcards te komen. Eén ervan is de hengeltruc: ze wachten de postbode op die de nieuwe pasjes komt brengen, terwijl de bewoner op vakantie is! Wie heeft er geen 'plastic' geld op zak? Een bankpasje, een klantenkaart van een warenhuis, misschien zelfs een creditcard. Hele handige dingen, zeker op vakantie. Maar ook fraudege voeliger dan menigeen denkt. Wat zijn de trucs waar een dief zich zoal van bedient? De lijm- truc, waarbij een pinpas door lijm in de geldautomaat blijft steken en een toevallige voorbij ganger u zogenaamd te hulp schiet. Tip: laat uw pas nooit 'al leen'. Pak, als het mis gaat, di rect uw mobiele telefoon en laat uw pas blokkeren. Het voorzetje, waarbij een voorzet- Scampi's in anijssaus Het is de laatste tijd extreem warm en dan dien je met voedings producten zorgvuldig om te gaan. Vooral met vis. Vandaar dat dit recept zich bedient van diepgevroren scampi's. Verkrijgbaar in elke goed gesorteerde supermarkt Ingrediënten: ijsblokjes; kilo diepvries scampi's, anderhalve theelepel anijszaad, een deciliter vleesbouillon, half pakje room boter, anderhalve theelepel peperkorrels, twee eieren, drie eetle- .pels wijnazijn, deciliter zoete witte wijn, wat zout en een halve li ter water. Bereiding: Breng het water met het anijszaad aan de kook. Leg er daarna de scampi's in en haal de pan van het vuur. Zo'n vijf mi nuten de scampi's in het water laten garen. Laat ze afkoelen en kook intussen de wijn, de vleesbouillon en de azijn in tot de helft. Scheid de eieren en klop het ingekookte vocht door de eidooiers en de boter er beetje bij beetje doorheen roeren op heel laag vuur tot een dikke saus ontstaat. Op smaak maken met zout en nog wat anijszaad. Stamp in een theedoek de ijsblokjes tot gruis. Leg dat op een schaal en schik de scampi's er op. Strooi wat peperkorrels (roze zijn het aardigst) over de saus en serveer die er apart bij. Anneke Kaiser stuk op de gleuf van het pinauto maat wordt geplaatst en gege vens van uw pinpas worden ge kopieerd. Dit is een geliefde me thode bij tankstations of win kels. Tip: geef uw pas nooit af. De nepaan vraag, waarbij op uw naam door iemand anders een creditcard wordt aangevraagd. Wees daarom alert op afschrif ten met aankopen die u nooit kunt hebben gedaan. Nog wat tips. Schrijf uw pincode nooit op, ook niet als postcode of telefoonnummer. De bank vergoedt dan in principe nooit de schade. Geef uw pincode nóóit af; alleen een fraudeur zal er om vragen. Gooi afschriften nooit ongezien in een la. U moet namelijk frauduleuze opnames binnen drie werkdagen na de da tum van het afschrift melden. Bent u de dupe van fraude of diefstal, meldt dit dan altijd di rect bij uw bank. Na het moment van melding bent u niet meer aansprakelijk voor illegale opna mes. Draag altijd het meidnum mer voor het blokkeren van de passen bij u, plus het bankpas- en/of creditcardnummer. Zet het bijvoorbeeld in het adresboek van uw mobiele telefoon. Tip: bijna alle banken bieden een passenregistratie aan, Eén telefoontje is dan voldoende om alle passen (ook van andere ban ken) te blokkeren. Zijn wereldsuccessen zijn van later datum, maar Frank Sinat ra's zegetocht op de Amerikaan se radio en hitparade begon in het begin van de jaren veertig. In 1942 zegde Sinatra de band van Tommy Dorsey vaarwel en begon voor zichzelf. Het Lega cy-label van Columbia Re cords/Sony dook in het archief en stelde drie cd's samen met uniek, veelal niet eerder uitge bracht repertoire. Niet in stereo - dat was er toen nog niet. Maar Sinatrafïelen zitten daar niet De eerste, 'The voice of Frank Sinatra', is opgebouwd rond het gelijknamig album uit 1945. qua sfeer perfect op elkaar aan, reden waarom discologen de set platen wel uitroepen tot het eer ste concept-popalbum ooit. De basis voor de tweede plaat, 'Frank Sinatra sings Gershwin', is een aflevering van het aan de componist gewijde radiopro gramma 'Songs by Sinatra', edi tie 6 april 1947. Porgy and Bessmedley's, 'It ain't necessarily so' met Dinah Shore, 'Bess you is my woman now' met Jane Powell, af en toe on derbroken door gillende 'bob- biesoxers', zoals toen de wit ge- sokte bakvissen genoemd wer den. uitvoering niet eerder op cd te krijgen. De muziek is groten deels afkomstig van radiopro gramma's, één track uit een vroege tv-show (1951). Alle drie de cd's gaan vergezeld van mooi vormgegeven, infor matieve boekjes met nooit eer der gepubliceerde foto's. In 'De Afghaanse valk' confron teert de Franse auteur Olivier Weber de lezer met de roots van de Taliban. Passie, trots en ei genzinnigheid zijn de bovendrij vende factoren. Het lukte Weber om tijdens de vier jaren die hij het land bereis de tot alle lagen van de bevol king door te dringen. Hij toont aan dat de handel en wandel van de Taliban, hun mo tieven en vluchtige band met de dood, alles te maken hebben met de grandeur van het oude Afgha nistan. Uitgeverij Byblos. 253 bladzij den. 18 Euro. Verhalen uit de woestijn vullen 'Wind, zand sterren', opgediend door een groot aantal schrijvers. Ze ontrafelen het mysterie van een gebied dat sinds eeuwen de fantasie prikkelt. Jarenlang blijft alles bij het oude en opeens verandert alles razendsnel. De nomaden zijn de enigen die de kringloop van de natuur naar waarde schatten en kunnen be vatten. De rest van de wereldbevolking verwondert zich slechts over de fraaie coulissen. Uitgeverij By blos. 173 blz. 12,50 Euro. Dick van der Veen i JP380 HORIZONT AAL lKenmerkende muzikale eigenschap van eeii'popgroep, kleintje; 2. centrale antenne inrichting, voorvoegsel, zeevis; 3. ge naamd zijn, (waarde)vriend (Lat.); 4. uit roep; 5. grondstof voor kinine, peulvrucht; 6. halfvrij; 7. vogel, kelner; 8. aans'poring; 9. zuivelproduct, kwaadsprekerij; 10. trot se houding, lofdicht, oppervlaktemaat; 11. schuld, boekverhaal. VERTICAAL: 1. Bons, vleesgerecht; 2. organisatie voor Afrikaanse eenheid, Iers Republikeins Le ger, olie (Eng.); 3. openbaren, extreem; 4. als het ware; 5. eretitel v.e. dame in Spanje, slaginstrument; 6. godin v.d. landbouw; 7. Amerikaanse staat, bijbels figuur; 8. ik (Lat.); 9. glandula, vrucht; 10. Internatio naal Olympisch Comité, vragend vnw., pa pegaai; 11larve van de langpootmug, zich met een voertuig voortbewegen. De Postcode Loterij maakt elke week vele deelnemers blij met een flinke prijs. Zo zijn er 52 Straatprijzen van 12.500 euro per lot, voor de hele winnende postcode. En als klap op de vuurpijl: vier Kanjers per jaar, tot 18,9 miljoen! Hele wijk rijk Een jaar is bijna te kort om alle prijzen te verloten die de Postcode Loterij voor de deelnemers in petto heeft! Elke week is er een Post- codeStraatprijs. De deel nemers in de winnende postcode winnen minimaal 12.500 euro per lot. Dus voor elk extra lot komt daar 12.500 euro bij! Voor één van de winnaars staat er ook een BMW klaar. Vier keer per jaar maakt de Postcode Loterij niet alleen een postcode rijk, maar zelfs een hele wijk. Dan reiken we onze Kanjerprijzen uit. De Kanjermiljoenen worden verdeeld over iedereen die meespeelt in het winnende postcode-gebied. De groot- Elke week is het prijs bij de Postcode Loterij. Speel mee, en maak kans op de Straatprijzen èn op de Kanjer-miljoenen! ste knaller is de Postcode- Kanjer: 18,9 miljoen euro! Deze maand: 5,8 miljoen U ziet: minimaal één keer per week is het raak bij de Postcode Loterij. En niet zo'n klein beetje ook! Laat die prijzenregen niet aan uw huis voorbijgaan. Speel mee! Stuur de bon in en u maakt meteen elke week kans op onze prijzen. Doe het nu, want deze maand verloten we onze Zomer- Kanjervan 5,8 miljoen! Bea Post, Nationale Postcode Loterij postcode 2717 CN in Zoetermeer met 35 winnende toten en voor lotnummer 2717 CN 142 extra: een BMW! Kijk naar de uitreiking in PostcodeLingo, elke vrijdag op Nederland 2 [✓Ja, ik wil kans maken op de PostcodeStraatprijs, de ZomerKanjer van 5,8 miljoen euro en de honderd duizenden andere prijzen van de Nationale Postcode Loterij. Ik wil graag (aankruisen a.u.b.): 4 loten a €7,50' '0mÉ 3 loten a €7,50* (JÈÉ? 2 loten a 7.50 1 lot a €7,50* Inclusief JackpotVerdubbelaar Q Ik wil loten zonder JackpotVerdubbelaar. Ik betaal dan 6,25 per lot. Ik machtig u hierbij tot wederopzegging om voor elke trekking (13 per jaar) de inleg van onderstaande rekening af te schrijven. de heer mevrouw 168.03.08 Naam: Adres: Postcode: j- j Plaats: (Post)banknufnmer: Bel mij bij een prijs boven 5.000,- Tel: Datum: Handtekening: Deelname houdt in aanvaarding van het reglement, op aanvraag verkrijgbaar bij Ledenservice, tel. 0900 - 300 1500 (20 cpm). De loterij is goedgekeurd door de Minister van Justitie onder nummer L O. 890/0098/0251627 d.d. 20/12/2002. Bon uitknippen en in een envelop (zonder postzegel) opsturen naar Nationale Postcode Loterij, Antwoordnummer 19503, 1100 VM Amsterdam. NATIONALE -ClTMS'I BLOTERiJiü

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 7