Ik vind het mooi om akkers op oude manier in te richten' Togaleden trotseren Alpe d'Huez Jubileum Bergruiters succesvol Gemeentegids herbergt telefoongids gemeente Opa's Erf laat boerenbedrijf uit vervlogen tijd zien Zakelijk Bekeken Uitslagen Bergvliegers Open Huis badmintonclub Ambulance voor dieren Auto in sloot m Rieten dak boerderij vliegt in brand door blikseminslag DONDERDAG 24 JULI 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD 5 Holten - Voor de duiven van de Bergvliegers bleek het afgelo pen zaterdag geen gemakkelijk weer. De temperatuur was in de ochtend al boven de 25 graden en de wind kwam uit het zuid oosten. Hierdoor was het voor de duiven hard werken om thuis te komen. De jonge duiven werden gelost in het Belgische Lommei om 7.50 uur. De afstand van 139 ki lometer werd het snelst afgelegd door een duif van M. Lodewe- ges. Hij wist hem om 9.35 uur te klokken wat een gemiddelde snelheid van 1328 meter per mi nuut (79.7kilometer per uur) op leverde. 1-6. M. Lodeweges; 2. G. Jurjens: 3-4. H. Jansen; 5, G.J. Koetsier; 7. G.G. Kwintenberg; 8. J.G. Jansen; 9-10. J.G. van Werven. De oude duiven kregen om 6.45 uur de vrijheid in het Franse Pe- ronne (358 km). Na 5 uur 2 mi nuten en 47 seconden wist G.G. Kwintenberg zijn zes jaar oude duif als eerste te klokken. De ge middelde snelheid was 1183 me ter per minuut (71 kilometer per uur). 1. G.G. Kwintenberg; 2. J.G. van Werven; 3-4. H. van Beek; 5. R Bannink; 6. B. Jurjens; 7. A. ten Dam 2; 8. G. Juijens; 9. J.G. Jansen; 10. H.J, Paalman. Holten - Het nieuwe badminton- seizoen staat weer voor de deur. Op maandag- en woensdag avond wordt er badminton ge speeld in sporthal 't Mossink. Ook dit seizoen doet Badmin tonclub Holten weer met zes teams mee in de districtscompe titie, met twee teams in de recre antencompetitie en met twee teams in de jeugdcompetitie. Het eerste team speelt in de hoofdklasse. Dit is een hoog ni veau voor de Holtense sportver eniging. Om een avond aantrek kelijk badminton te kijken is op de internetsite van Badminton club Holten het speelschema van de verschillende teams te vin den. Veel mensen hebben op de cam ping weer gemerkt dat badmin ton een leuk spelletje is. Ieder een die belangstelling heeft om eens te proeven aan het badmin tonnen in de zaal, is welkom in de sporthal. Op maandag 11 en woensdag 13 augustus houdt Badmintonclub Holten Open Huis waarbij uitleg en demon straties worden gegeven. Boven dien is er de mogelijkheid om het zelf eens te proberen. Meer informatie over Badmintonclub Holten is te vinden op; www.bcholten.cjb.net (Vervolg van voorpagina) Holten - Daarom zal er binnen kort een brief naar de betrokken gemeenten gaan in deze regio, met het verzoek om het potje van de hondenbelasting, dat veelal niet ten goede komt aan het welzijn van de dieren maar wordt gebruikt voor zaken die daar niets mee van doen hebben, over te hevelen naar de Dieren ambulance zodat het bestuur zich niet in allerlei bochten hoeft te wringen om steeds maar weer geld bij elkaar te krijgen voor een zaak die iedere huisdieren- bezitter aangaat. 'Op die manier kunnen de hon denbezitters in bepaalde ge meenten het misschien ook beter verkroppen dat ze belasting moeten betalen,' zo vindt het be stuur. In Holten heeft men mo menteel nog niet genoeg vrijwil ligers. Wie belangstelling heeft, kan op 7 augustus naar de brade rie in Holten komen want zij zullen daar met een stand staan en alle informatie geven. Be langstellenden kunnen ook bel len met Lieneke Hagen, telefoon 0547-383595. De infopost in Nijverdal zal op maandag, woensdag en vrijdagmorgen ge opend zijn van 9.00 tot 13.00 uur. Holten - Een bestuurder reed vrijdagmorgen 18 juli rond tien uur op de snelweg richting Mar- kelo. Ter hoogte van de Bolder zag hij voor zich iemand slingeren en in de berm raken. Hij schrok hier zo erg van dat hij remde en zelf in de sloot belandde. De andere bestuurder vervolgde gewoon zijn weg. De auto van de pech vogel moest door een sleper uit de sloot worden getakeld. Holten - Een mens doet rare din gen in z'n leven. De Alpe d'Huez opfietsen is er een voorbeeld van. Met de triatlon nog vers in de benen en daarmee denkende dat de conditie voldoende zal zijn, gaan enkele Holtenaren richting de Alpe d'Huez. Het is zaterdag, een dag voor de grote etappe. Coen van Hoeve- laak (Huib) en Arend ten Velde (4711) zullen de tocht naar de top volbrengen met in het kiel- zog de volgwagen met Henk Aaftink (Melkwinkel), Roelf- Jan Warrink (Wametink), Wilco Bannink (de Econoom) en Jan- Herman ten Velde (Tox). Na een bijna eindeloze autotocht vanaf Les Roüsses via Genève arriveert de groep onderaan de berg en worden de coureurs en fietsen in gereedheid gebracht. Het is inmiddels 38 graden. De Alpe d'Huez kent 21 bochten die al aftellend naar de top lei den; js 13 kilomter lang en het hoogteverschil naar de top is 1103 meter. Rond 16.00 uur schudden 4711 en Huib elkaar de hand, wensen elkaar het beste en fietsen rich ting de eerste klim richting bocht 21 Het is gigantisch steil, maar de twee laten natuurlijk niets mer ken. De dans duurt slechts 50 meter, zit inmiddels in het klein ste verzet en 4711 weet nog fris te melden dat de eerste 300 me ter de zwaarste zijn (stijgings percentage 11 procent). Bocht 21 wordt gepasseerd en onder weg naar bocht twintig meld Huib alvast dat hij daar even moet stoppen anders zal er bin nen enkele dagen een begrafenis volgen. Aangekomen in bocht twintig lukt het hem nog net met z'n laatste krachten van de fiets te komen en besluit de vangrail als bankje te gebruiken. Huib: 'Nooit geweten dat ijzer zo com fortabel kan zitten'. Zijn com pagnon gaat weer even naar be neden om de volgwagen door de Gendarmerie te loodsen. Als er boven geen reservering is kan men niet meer naar boven met een auto. Inmiddels is Huib na enige tijd weer redelijk hersteld en besluit verder te rijden. Geen slechte beslissing want bocht negentien en achttien worden gemakkelijk genomen. Hij stopt weer even en ziet de volgwagen stoppen waaruit Tox springt en wegfietst op de moun tainbike van Huib. Achteraf blijkt dat 4711 alarm heeft ge slagen en Huib probeert te red den wat op zich natuurlijk een aardige geste is, maar niet de be doeling. Op deze manier mist hij vijf bochten en bezorgt Tox zichzelf door de inspanning een zere maag. Hij gaat dit later de avond bestrijden met rosé en bier en zorgt dat de Rennie-fabriek weer een week langer kan openblij ven. In bocht dertien gaat Huib weer verder en beleeft helse tijden on derweg. In elke bocht geniet hij van het uitzicht en neemt vol doende water tot zich. Het is be hoorlijk druk langs het parcours en de sfeer is geweldig. De weg is overal beschilderd, echter zijn naam ontbreekt. Er is zelfs een complete Nederlandse bocht met barbecuende landgenoten. Alle nationaliteiten laat Huib genie ten van zijn fietskunsten en ge zien zijn tempo hebben ze er alle tijd voor. Al tijden is 4711 uit het zicht verdwenen en dwingt bij mij re spect af door zijn conditie. Hij zal na 1.18 minuten de top berei ken. De tocht van Huib is al over de helft en het aantal te passeren bochten wordt minder. Alleen de afstand ertussen langer. Hij krijgt nog de schrik van zijn le ven door het ontbreken van een bord met het bochtnummer erop. Hij passeerde bocht acht en de volgende ronding had zeven moeten zijn maar het bord ont breekt. 'Het zal toch niet waar zijn', schiet er door Huib heen. 'Ze zullen deze bocht toch wel meetellen?' Maar alle angst ver dwijnt bij het zien van het bord met daarop nummer zes. Hij rijdt verder, leent nog wat water bij een vriendelijke Duit ser en begint aan het laatste deel. Nog een bocht en de huizen ko men dichterbij. In de verte ziet hij de gezichten van Melkwinkel en de Econoom. Na 2 uur 55 rijdt Huib onopgemerkt door de plaatselijke bevolking Alpe d' Huez binnen. Resumerend baalt Huib van het missen van de vijf bochten maar hij is blij dat hij is doorgereden. Daarnaast heeft Huib respect ge kregen voor de echte Tour de France-renners. De volgende dag ziet Huib ze aan het eind van de etappe in een tempo naar bo ven rijden waarbij je je afvraagt of dit wel gezond is. Dat zal die kotstende Rus zich ook hebben afgevraagd. Over twee jaar doen gaan we weer een poging. Holten - Binnenkort wordt de gemeentegids Rijssen-Holten in productie genomen door uitge verij Wegener Suurland. De ge meentegids is in deze uitgave ook voorzien van een telefoon gids. Een primeur in Nederland want het is een van de eerste ge meenten waar de burgers einde van dit jaar eerr gemeentegids inclusief een telefoongids ont vangen. In de gemeentegids staat naast gemeentelijke informatie ook in formatie over onder meer cul tuur en ontspanning, dienstver lening, dieren, huisvesting, me disch, milieu, onderwijs, religie, sport vervoer en zorg. In de telefoongids staan op alfa betische wijze alle adressen en telefoonnummers van particulie ren en bedrijven in de gemeente. De gemeentegids inclusief de te lefoongids is opnieuw vormge geven en de gebruiksvriendelijk heid is enorm verbeterd. Het af gelopen jaar heeft Wegener Suurland veel energie gestoken in het ontwikkelen van een nieuw concept. Alle informatie is opnieuw gerangschikt. Het uitgebreide trefwoordenre gister verwijst naar de gewenste informatie. De vormgeving van de gemeentegids inclusief de ge meentelijke telefoongids is ei gentijds en helpt bij het navige ren door de gids. (Foto: Johan Bolink) Holten - Het noodweer in de nacht van woensdag 16 op donderdag 17 juli zorgde voor overlast. De spoorwegovergangen tus sen Holten en Rijssen raakten defect door blikseminslag. De politie regelde het verkeer. Het heeft meerdere uren ge duurd voordat de storing werd opgeheven. Een automobilist probeerde over te steken ter wijl van beide kanten een trein naderde. De man had al eerder een stopteken gekregen. Hij reed in paniek weer achteruit en raakte daarbij een over wegboom. De spoorwegovergang in de Rijssenseweg bleek donder dag 17 juli opnieuw in storing. Urenlang regelde dc politie het verkeer tot NS de zaak ge repareerd had. Diezelfde avond kwam er een melding van een woningbrand in Dijkerhoek. Samen met de brandweer ging de politie ter plaatse. De rieten kap bleek in brand te zijn gevlogen door een bliksem in de vorm van een bol. Bewoners waren bui ten gaan kijken en roken een brandlucht. Er was in eerste instantie geen vuur zichtbaar. De heer des huizes ging met een ladder en een tuinslang aan de gang en hield de boel zo goed als kon nat tot de brandweer arriveerde. Hier door was de brandweer de brand snel meester. De brand weer kwam met groot mate rieel. Een deel van het rieten dak moest eraf. Binnenin.de woning ontstond veel water schade. Geen onderhoud meer aan stalen windveren Holten - Sinds enige tijd is Bob Kaayk, gevestigd aan de Wheeme 17,-bezig om zijn klantenkring op te bouwen en uit te breiden in de particuliere sector op het gebied van montage. In dit geval niet op het terrein van keukens of iets dergelijks maar op staal, welte verstaan: stalen bekleding van houtwerk aan woningen. Kaayk Montage, zoals het bedrijf heet, levert bijvoorbeeld stalen bekle ding aan windveren. Het hout wordt min of meer verpakt met staal naar keuze op de juiste kleur gebracht met een dikke laag coating en men heeft er twintig jaar lang geen omkijken meer naar. Die garantie wordt ook gegeven. Op een zelfde manier kun nen ook dakkapellen, houten plaatwerk aan woningen, trappen en hekken worden bewerkt. Voorbeelden daarvan zijn bij Bob thuis en bij woningen in zijn buurt te zien. De klussen kunnen meestal l op korte termijn worden afgehandeld. Bob heeft zijn ervaring opgedaan bij Broeze in Nijverdal, heeft daar nog steeds goede connecties mee en werkt daar veel mee sa men. Op het gebied van staalconstructies in bedrijven weet hij dus van wanten. Daarnaast is hij nu dus ook bezig om, met succes, zich te richten op het onderhoudsvrije materiaal bij de particulier te introduceren. De constructies, zoals hij die thuis heeft aange bracht, zijn niet van hout te onderscheiden en wekt bepaald niet de indruk dat het staal is. (Foto: Johan Bolink) OKIA voor Nederland naar EK Holten - De touwtrekkers van Okia hebben zich zaterdag op het eigen terrein geplaatst voor het Europese Kampioenschappen Touwtrekken op 20 en 21 september in Assen. Op het zonnige terrein van Okia waren voor de 640 kiloklasse vier ploegen. Hierdoor werd een dubbele competitie afgewerkt. De eerste poule kwam Okia ongeslagen door. Terwijl de concur rentie al enkele punten verdeelde. De tweede ronde kregen de Okia-jongens het veel moeilijker, vooral door de warmte, en de snelle beurten achter elkaar. Hierdoor werd er wel een aantal ge lijke spelen getrokken, maar op het einde van de rit hadden ze ge noeg punten om voor Nederland uit te komen in Assen. (Foto: Johan Bolink) Interkerkelijk Recreatiewerk Holten - Met frisse en volle moed begint team drie op 27 juli met twee weken Interkerkelijk Recreatiewerk. Team een en twee hebben hun best gedaan en nu is het derde team aan de beurt. Dit bestaat uit: Bart, Gert-Jan, Hinke en Petra. De laatste is de contactpersoon. Het thema voor deze week is: Het pi- ratenleven. Op zaterdag 26 juli om 20.00 uur begint het team met een kennis makingsavond en een kampvuur. Iedereen is van harte welkom om een lekker warm broodje te bakken. Op zondagochtend is er een kampdienst waar team twee afscheid gaat nemen van het recreatiewerk. De voorganger is ds. Mulder die het thema De Waterwereld naar voren brengt. Elke ochtend van maandag tot vrijdag is er een kindermorgen van 10.00 tot 12.00 uur. Tegen een tarief van 0,50 euro kunnen kinde ren van 4 tot en met 12 jaar bij het recreatiewerk terecht om te knutselen en voor diverse andere activiteiten. In het begin van de avond, om 18:45 uur, is er voor de allerklein sten onder ons een kleuterkwartiertje. Voor het slapen gaan nog een verhaaltje door gekke figuren. Verder heeft het team nog di verse middag- en avondactiviteiten, zoals het piratenleven in het bos, levend zeeslag, kogelschieten, kinderspooktocht en een grote spooktocht. Op woensdagavond is er een Bourgondisch diner. Wie hierbij aanwezig wil zijn, moet zich opgeven voor dinsdag avond 19.00 uur bij de recreatietent. Holten - Het zeventigjarig jubi leum van de Landelijke Ruiter- vereniging Bergruiters op het paardensportterrein De Bor- keld is bepaald niet ongemerkt voorbijgegaan. Ze troffen het dan ook bijzon der met het weer, zodat de fraai gelegen accommodatie met alle extraatjes goed uit de verf kwam. -En met veel publick dat de paardensport een warm hart toedraagt of zo maar even een kijkje kwam namen. Om het geheel wat extra luister bij te zetten werd het weekend in het thema van de Western gezet. De medewerkers in wester noutfit, pinda's op tafel, stroba len om het terras, natuurlijk een barbecue met spareribs en hamburgers, dat allemaal in Holten City zoals ze het zelf noemden. Het westerndeel kwam zondag middags nog weer extra naar voren met het optreden van The Bald Eagles uit Enter, de country line-dancers die het publiek maar liefst een uur lang boeide met een wervelende cowboyshow. 'De jubilerende vereniging, met zo'n zestig le den, kan zich volgens organisa tor Sabine de Roos, steeds weer verheugen in een grote belang stelling onder jongeren. Die willen graag doorstromen van de ponyclub naar de grote rij paarden en lang lid blijven. Men blijft daardoor trouw aan de vereniging, zoals ook de ereleden Johan Bronsvoord en Wim Aaltink die al meer dan vijftig jaar lid zijn en nog steeds belangstelling hebben voor 'de club'. Sabine, oud be stuurslid van de Bergruiters, maar nog wel de PR verzor gend, kwam zelf al als kind bij de Bergruiters. Evenals haar zus Marleen. Ook vader De Roos werd betrokken bij de Bergruiters en was in het verle den zelfs voorzitter. En zo gaat dat in vele families die bij de paardensport betrokken zijn. Naast Sabine namen secreta resse Marianne Bresser voor zitster Anja Anderson het leeu wendeel voor hun rekening van dit mooie weekend. (Foto: Johan Bolink) Espelo- Het is een gedreven Dirk Nijland, ofwel Pasmans- derk, die vertelt over oude waar den, wijsheden en gebruik van het land met het doel kennis van vroeger over te brengen. En met de inrichting van Opa's erf maakt hij daarbij veel dingen zichtbaar. Zonder ook maar enigszins de pretentie te hebben dat 'vroeger alles beter was'. In tegendeel want hij staat ook met beide benen in de tegen woordige tijd. Hij wil iedereen duidelijk maken dat er voor het tijdperk van mechanisatie, auto matisering en schaalvergroting ook een leven was, maar dan een leven waarin de mens zelf het werk moest doen en oplossingen voor problemen moest zoeken. Soms heel creatief maar in alle eenvoud. Een spreuk aan de muur in de boerderij zegt dan ook veel over zijn gedachten- gang: 'Wij zijn geboren vóór de computers, de faxen en de tekst verwerkers maar waren zelf de werkers.' Op de deel van de boerderij ont vangt de 71-jarige Splodernaar ons met koffie en cake. Normaal gesproken geeft hij op dit tijd stip een rondleiding maar van wege de hitte blijft het publiek weg en heeft Dirk alle tijd. Hij vertelt graag over zijn jeugd, over zijn beleving van het boe renbestaan op erve Pasman waar zijn voorgeslacht een nieuw be drijf stichtte, zijn vader al jong overleed en moeder achterbleef met vier kinderen en het bedrijf dat draaiende moest worden ge houden. 'Het was toen vanzelf sprekend dat ik als enige jongen boer werd. Bovendien was er aan het eind van de oorlog toch geen school meer, dus kon ik zo aan het werk. Ik heb later wel wat cursussen gevolgd. We had den een gemengd bedrijf, want alles wat je zelf verbouwde, hoefde je niet meer te kopen. Dan leer je als jonge boer ook overal mee om te gaan, zowel met de dieren als met de grond. Maar er veranderde zo ontzet tend veel in de loop der jaren, boeren gingen zich specialise ren, werden ondernemers, gesti muleerd tot intensivering en werden later weer beknot. Op onze boerderij werd naast het melkvee het kippenbedrijf ver der ontwikkeld en in vrij korte tijd uitgebouwd, vanaf de ver koop van eieren tot kip, kipvlees en kipproducten. Dat is de tak van mijn zoon. Het bedrijf werd echter te groot voor het platte land en verhuisde naar Goor. Zo kwam er hier weer ruimte om andere dingen te doen.' Dirk ging al graag naar musea in z'n vrije tijd en dat, in samenhang met zijn gevoel voor het behoud van het goede op het land, bracht hem tot de inrichting van Opa's Erf. 'Nu de landbouw zo groot schalig is geworden, vind ik het juist leuk om mensen kennis te laten maken met de brede, klein schalige landbouw, het vee, de akkerbouw en de tuinbouw van vroeger. Ik vind het mooi om de akkers hier om de boerderij weer op een ouderwetse manier in te richten, meer kleur te geven. Je ziet nu wel steeds meer percelen rogge in de regio maar voor het grootste deel is het toch maïs en grasland. Dat geeft weinig varia tie.' Op de deel van de boerderij wor den normaliter de gasten ontvan gen en houdt Dirk zijn praatje. Hij laat hun ook de vele teksten en spreukén lezen die hij in de loop der jaren heeft verzameld en waaruit veel wijsheid is te ha len. Dat onderdeel wil hij de ko mende winter mee naar voren la ten komen door sierlijke borden met teksten te maken. De deel is verder ingericht in boerenstijl en het is er goed toeven. Na de koffie gaat Dirk met de groep het land op waar het rijpe graan staat te wachten om met de sikkel gemaaid te worden en aan schoven gezet, daardoor plaats makend voor de knollen die gezaaid moeten worden. In een kleine klaverweide wordt een Lakenvelder koe liefkozend gelikt door haar kalf. Het land van Dirk is opgedeeld in kleine perceeltjes en om het publiek het hele seizoen kennis te kunnen laten nemen van de gewassen zaait Dirk in verschillende fases. Hij houdt rekening met kleur en soorten die goed bij elkaar pas sen. Bemesten doet hij amper, wel met groenbemesters die hij onderploegt. Chemische bestrij dingsmiddelen gebruikt hij niet. Oude gewassen vinden er hun plek: boekweit, mosterdzaad en rode klaver zijn er rijkelijk te vinden, net als de verschillende, vaak oude graansoorten zoals spelt, vroeger al gebruikt door de Egyptenaren. Ook veldjes met bieten, aardappelen, blad kool en verschillende grassoor ten zijn er ingericht, net als een ouderwetse groentetuin, een boomgaard met oude rassen en een fruittuin. Zelfs de tabaks plant ontbreekt niet en ook de keukenkruiden zijn er. Een wan deling over Opa's Erf geeft niet alleen een beeld van de land- en tuinbouw van vroeger, het geeft ook weer hoe de eigenaar zich bezighoudt met het wel en wee van de natuur. Er zijn hoekjes met wilde planten voor vlinders en insecten en in de kikkerpoe len tiert het leven. Zo hier en daar heeft Dirk een dikke boom stam neergezet om even uit te kunnen rusten. 'En dan kan ik hier zo lekker zit ten dromen', zegt hij, 'Dromen over plannen die ik heb en hoe ik veel dingen nog weer wil veran deren.' Op dinsdag en donderdag geeft Dirk rondleidingen, om 14.30 en om 18.30 uur. Opa's Erf is te vinden aan de Pasmans- weg 10. Dirk Nijland: Tin dan kan ik hier zo lekker zitten dromen.' (Foto: Sander Scheperman)

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 5