Egbert Rietberg: 'Het leven is voor mij een grote vakantie' Rondje Sploder Feest Gezamenlijk baggerproject Uitslagen Bergvliegers Erwin Autocross IJK1 Natuurtheater Uitslagen Sploder Feest Zomerzangavond Zangdienst Voor betrouwbare merkoccasions van de officiële merkdealer gaat u naar www.dealershowroom.nl DONDERDAG 17 JULI 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD 5 (Vervolg van voorpagina) Mogelijk dienen de drie gemeenten te zijner tijd zelf een aanvraag voor subsidie in. Ook Wierden en Ommen doen niet mee. Wier den heeft geen baggerprobleem in de gemeentelijke wateren, ter wijl het bebouwde gebied van Ommen buiten het beheergebied van waterschap Regge en Dinkel valt. Deze gemeente lift mee met de subsidieaanvraag van het waterschap Velt en Vecht. Het waterschap en zes gemeenten beginnen dit najaar met de bagger - werkzaamheden. Dan start de baggeroperatie van de Twentse sloten, beken, kana len en rivieren in bebouwd gebied. Het baggeren van zo'n 210 lo caties, in totaal 3.16.000 kubieke meter, kost in totaal 20 miljoen euro en duurt tot hel najaar van 2007. Het rijk draagt naar ver wachting 6.5 miljoen euro bij. Waterschap Regge en Dinkel is er in geslaagd in korte tijd met veel gemeenten een Twents bagger- plan op te stellen. Het rijk heeft voor het baggeren in heel Neder land een subsidiebedrag van 80 miljoen euro gereserveerd, waar van 8,5 procent naar het Twentse baggerproject gaat. De resteren de kosten van de operatie worden betaald döor de gemeenten en het waterschap. In de loop der tijd ontstaat in vijvers en de meeste waterlopen een sliblaag op de waterbodem. Deze bagger bestaat vooral uit aange voerd zandig materiaal, fijne organische deeltjes afkomstig van overstorten en zuiveringsinstallaties, afgestorven waterplanten en dierlijke afscheidingsproducten. Bij een toenemende slibdikte neemt het waterbergend vermogen en de afvoercapaciteit van de betreffende watergang af, waardoor in perioden van veel neerslag het water niet snel genoeg kan wor den afgevoerd. Hierdoor kan plaatselijk wateroverlast ontstaan. Onvoldoende waterdiepte is eveneens zeer ongunstig voor het waterleven, de visstand in het bijzonder. In de zomerperiode warmt dit water snel op en. kan dan minder zuurstof opnemen. Massale vissterfte kan het gevolg zijn. Verder hebben chemische verontreinigingen de neiging om zich te binden aan kleideeltjes en organische stof, waardoor het slib plaatselijk verontreinigd kan zijn. Vanuit waterkwaliteitsoogpunt zijn die verontreinigingen ongewenst. Waar het slib naartoe gaat, is afhankelijk van de kwaliteit. Onge veer de helft van de bagger vormt nadat het in een tijdelijke depot is ontwaterd, een goede herbruikbare grondstof die kan worden toegepast in bijvoorbeeld grondwallen. Sterk verontreinigde bag ger wordt afgevoerd naar een stortplaats in de regio. Campings positief over voorjaar en zomer Holten - De campings in Overijssel hebben een goed voorjaar achter de rug, bijna tóekwart heeft meer gasten gehad dan vorig jaar in dezelfde periode. Daarentegen heeft ruim de helft van de hotels in het tweede kwartaal minder gasten verwelkomd dan vo rig jaar, maar er is ook bijna een kwart dat het beter heeft gedaan. Ondanks de stagnatie van de economie in Nederland hebben de bedrijven toch positieve verwachtingen voor de komende zomer. Ruim de helft van de campings verwacht een betere zomer dan vorig jaar terwijl 60 procent van de hotels en de helft van de bun galowparken rekent op-een vergelijkbaar zomerseizoen. Dit blijkt uit het onderzoek dat het Gelders Overijssels Bureau voor Toeris me (GOBT) in samenwerking met Toerisme Recreatie Nederland (TRN) en diverse andere provinciale bureaus voor toerisme en VVV's in de grote steden heeft gedaan. Het onderzoek is in juni uitgevoerd onder 950 bedrijven in de dag- en verblijfsrecreatieve sector, waarvan 167 in Gelderland en Overijssel. Bijna driekwart van de campings in Overijssel heeft in het afgelo pen voorjaar (april tot en met half juni) meer gasten gehad dan vo rig jaar. Het aantal campinggasten steeg in Overijssel met 8 pro cent. De omzet laat zelfs nog een positiever beeld zien, 86 procent van de campings heeft in het voorjaar een hogere omzet behaald dan vorig jaar. Een deel van de bedrijven verwacht dat deze stij ging voornamelijk door het goede weer veroorzaakt wordt. Meer dan de helft van de hotels zag het aantal gasten dalen en de rest heeft evenveel (22 procent) of meer (22 procent) gasten ontvan gen. Gemiddeld hebben de hotels 2 procent minder gasten ont vangen dan vorig jaar. De helft van de geënquêteerde bungalow parken in Overijssel heeft evenveel gasten gehad en de rest min der. Een aantal bedrijven denkt dat de mensen door de situatie in de wereld eerder in Nederland blijven. In de dagrecreatieve sector (attracties en musea) heeft meer dan de helft van de organisaties een beter voorjaar gehad dan vorig jaar. Vooral de attractieparken zijn positief. Gemiddeld lag het aantal bezoekers van attracties en musea circa 2 procent hoger dan vorig jaar. Ruim de helft van de bedrijven heeft een hogere omzet gehaald dan vorig jaar, per saldo is de omzet gestegen met circa 4 procent. Een derde van de bedrijven in Overijssel verwacht een betere zo mer dan vorig jaar, 45 procent voorspelt een vergelijkbare zomer en 20 procent rekent op minder gasten. Met name de campings zijn positief, meer dan de helft van de campings verwacht het ko mende zomer drukker te hebben dan vorig jaar, een derde rekent op ongeveer evenveel gasten als vorig jaar en 9 procent verwacht een slechter hoogseizoen. Met name de campings hopen te pro fiteren van de economische situatie. Hoewel de hotels geen fan tastisch voorseizoen achter de rug hebben verwacht ruim 60 pro cent in de zomer op het niveau van 2002 uit te komen en denkt één op de tien bedrijven zelfs beter te gaan scoren dan vorig jaar. Ruim een kwart rekent echter op minder gasten dan vorig jaar. Opvallend is dat bij de motivering van de verwachtingen zowel de hotels met een positieve verwachting als de hotels die deze zomer op minder gasten rekenen hiervoor als reden de economie noe men. Van de dagrecreatieve bedrijven verwacht tweederde de komende zomer meer bezoekers dan vorig jaar. Als redenen hiervoor wor den met namen interne zaken genoemd zoals nieuwe attracties of tentoonstellingen. Het GOBT heeft in de periode van 10 tot en met 20 juni in totaal bijna 200 bedrijven benaderd en bij 167 bedrijven een enquête af genomen, 58 hiervan liggen in Overijssel. Doel van het onderzoek is het krijgen van een snel en actueel inzicht in de ontwikkeling van het toerisme. Het GOBT werkt in dit onderzoek samen met Toerisme Recreatie Nederland (TRN) en diverse andere provin ciale bureaus voor toerisme en VVV's in de grote steden. Historische oogstdag Museumboerdcrij Eungs Schöppe, Folkloristische Vereniging Markelo en het openluchttheater de Kösterskoele houden zondag 27 juli een historische oogstdag in en rondom de Kösterskoele. Er zullen demonstraties zijn hoe in de jaren veertig en vijftig graan werd geoogst. Uit de rijke tradities van de deelnemende verenigingen is het ini tiatief genomen om een dergelijke dag te organiseren. In het na jaar van 2002 is er op een stuk land nabij de koele rogge gezaaid speciaal voor dit evenement. Het maaien met een zich is altijd nog een vakmanschap en wordt nog maar door enkele mensen beheerst. Het machinaal roggemaaien wordt gedemonstreerd met een afleg ger en een heus trekpaard. Ook het vervoer van de rogge naar de dorsplaats vindt plaats met paard en wagen. Om jonge leden van deelnemende vereniging en stichtingen en thousiast te kri jgen voor deze oude ambachten is dit een prima ge legenheid om kennis uit te wisselen met de ervaren mensen. Ver der zal het graan gedorst worden handmatig en machinaal zoals dat in de genoemde jaren geschiedde. Ook de oude gebruiken, welke traditie waren bij het oogsten van graan, zullen aan het publiek getoond worden. Ook zullen de dansers van de Folkloristische vereniging een aan tal optredens verzorgen. De verdere muzikale omlijsting wordt verzorgd door de boeren- kapel de GrÖsmeijers. Het programma van 27 juli zal duurt van 11.00 uur tot 17.00 uur. De entree bedraagt 1 euro. Kinderen tot en met 12 jaar hebben gratis toegang. Meer informatie: Folkloristische Vereniging Markelo, Hendrik Zendman, 0547-361739. Holten - Voor de jonge duiven van duivenvereniging de Berg vliegers was het afgelopen zater dag de eerste wedvlucht. Het weer speelde enorm mee want het was niet te warm en het zicht was zeer goed. Zodoende waren de duiven dan ook snel weer terug van hun los plaats. De losplaats was Boxtel 107 kilometer) waar ze om 7.30 uur werden losgelaten. G.J. Koetsier wist als eerste zijn jonge duif te klokken en wel om 8.44 uur. De snelheid die het beestje ontwikkelde was gemid deld 85.6 kilometer per uur (1427 meter per minuut). Het concours verliep snel want in zestien minuten waren er al 90 van de 359 duiven terug en werd het concours gesloten. 1. G.J. Koetsier; 2-8. J.G. van Wer ven; 3. G.G. Kwintenberg; 4. B. Jur- jens; 5-7-9. H. van Beek: 6. A.J Kramer; 10. M. Lodeweges. Er was zaterdag nog een wed vlucht. Deze duiven moesten vanuit het Franse Orleans (582 kilometer) de weg naar huis te rug vinden. Het zicht was goed alleen de wind die er was had den ze schuin tegen. Na bijna negen uur vliegen wist J.G. Jan sen als eerste een duif te klokken met een gemiddelde snelheid van 65.5 kilometer per uur 1092 m.p.m.). 1-9. J.G. Jansen; 2. R. Bannink; 3. J.G. van Werven; 4. A.J. Kramer; 5. H. Jansen; 6-7. G. Jurjens; 8. G.J. Koetsier; 10. Aten Dam 2. Holten - De Erwin Autocross wordt donderdag 25 juli gehou den aan de Schuppertsweg. Het begint om 18.00 uur en de toe gang is gratis. Elf dames, veertien veteranen en vijftig heren gaan van start tij dens de cross op het terrein van de familie Van Coeverden. In drie manches zullen de deelne mers strijden om zich te plaatsen voor een finaleplaats. Na de gro te finale is er de spectaculaire af valrace. c.cV'ii Espelo - De optocht was dit keer iets korter dan voorgaande jaren. Een onderwerp die werd aangesneden was dan ook een wervingsactie voor nieuwe wagenbouwers. Ook werd tijdens de optocht 'gestreden' tegen de politieactie om alle piratenzenders uit de lucht te halen. Sploders willen graag kunnen genieten van piratenmuziek uit hun stereo. Hondenbelasting daarentegen mag weer worden afgeschaft. Zeker voor het buitengebied. De kinderen vermaakten zich afgelopen zaterdagochtend met de kinderspelen. Zo moest er met ballen worden gegooid en was er een concentratiespel. Ook moest een puzzel worden opgelost. De~kinderen waren er druk mee bezig om in een zo snel mogelijk tempo de klus te klaren. Later waren de volwassenen aan de beurt. Zij liepen een parcours af, door geblind doekt te slalommen met een kruiwagen. Een teamlid zat in de kruier en gaf aanwij zingen welke kant moest worden opgelopen. Ook de ouderwetse fietsen met een groot voorwiel en een klein achterwiel zorgde voor veel hilariteit. Deze bleek veel moeilijker te berijden dan in eerste instantie lijkt. Kinderen vermaakten zich-ondertussen in de ballenbak of op het grote springkus sen. Verder natuurlijk bij de kermisattracties zoals de schiettent, de draaimolen en de zweef. Binnen praatte Appie Bracula de plaatjes aan elkaar. Alhoewel de feesttent 's avonds iets meer dan voor de helft was gevuld, was de sfeer er beslist niet minder om. De band Boulevard bleek een goede keuze. Met een vi deoscherm achter het podium en twee ernaast, kreeg Boulevard de sfeer er snel in. Met lekkere rocknummers van onder andere U2, Kane en Queen, werd het voor het podium al snel een groot feest. De Hoolter Korhanen kwamen zondag rond 14.00 uur op de fiets naar Espelo. Een goede keus. Het was prachtig weer en zo kan er nog een drankje worden meege dronken. De Hoolter Korhanen mochten eindelijk hun kunsten op eigen terrein laten zien. Ze hebben al een tv-optreden bij de Regiotap achter de rug, maar in Holten zijn ze nog niet eerder live te zien geweest. Door de bekende meezingers, zongen niet alleen de koorleden uit volle borst, maar ook vele toeschouwers. Het volgende optreden staat ook alweer geboekt: tijdens de zondagmiddag van de Keunefeesten. De feestcommissie kan terugkijken op een mooi Sploder Feest waar iedereen met volle teugen van heeft genoten. (Foto's: Johan Bolink) (door Jenny Bouwhuis-ter Maat) Holten - Egbert Rietberg is niet alleen systeemanalist, maar ook agrariër. En voorzitter van het volgend jaar kwart eeuw oude Agrarisch Jongeren Kontakt (AJK) Holten. Hij is vijfjaar bestuurslid van AJK-Holten en daarvan vier jaar voorzitter. Hij werd lid doordat vrienden van hem ook lid waren. „Je leert ervan. Je hoort sprekers die die per ingaan op bepaalde onder werpen. Maar ook door het on derlinge contact, het uitwisselen van ervaringen is belangrijk." Binnen het A.TK is een groep JAV, de Jonge Agrarische Vrou wen. „Een 15 tot 20 actieve vrouwen die overal aan mee doen en daarnaast specifieke on derwerpen bij de kop pakken." Rietberg is fulltime systeemana list bij het Rundveestamboek. Hij deed de Hogere Agrarische School, met het idee dat hij op den duur het ouderlijk bedrijf overneemt. Naast zijn baan is hij boer. Het bedrijf van zijn ouders is een veeteeltbedrijf met melk koeien en grasverbouw. Het plan om het bedirjf over te nemen heeft hij nog steeds, maar er lig gen nog heel wat bedreigingen op de loer. „Wat je als jonge boer voornamelijk tegen hebt is dat je nog geen eigen vermogen hebt opgebouwd. Dat betekent dat je bij bedrijfsovername rhet een hoge rentelast zit. Dat moet je goed maken door bijvoor beeld harder te werken. Je ziet ook vaak dat het bedrijf niet in een keer overgenomen wordt, maar dat er een maatschap met Holten - Het Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug houdt deze zomer in samenwerking met Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten en Natuurdiorama de Holterberg, drie gratis natuur theater voorstellingen voor kin deren van 6 tot 12 jaar. De derde en laatste voorstelling vindt plaats op woensdag 13 augustus van 19.00 tot 20.30 uur bij het Bepaalde doelen zetten en die nastreven. Waar erger je je aan? Mensen die altijd overal com mentaar op hebben, maar nooit aanpakken om het dan zelf te doen. De kleine ergernissen des levens, als je bijvoorbeeld iets geregeld witl hebben ambtelijk en het duurt lang, die heb ik ook wel. Wat zijn je hobby's? Of heb je daar helemaal geen tijd voor? Ik maak er gewoon tijd voor. Ik ben leider van het tweede elftal van Blauw Wit. Wat tv-programma's betreft kijk ik graag sport. Formule 1 volg ik wel aardig. Samen met andere dingen ondernemen, daar hou ik wel van. Waar zou je je direct voor inzet ten als je in de gemeenteraad zou zitten? Wé zijn samen met GLTO druk geweest met de riolering. Er ligt nu een plan waar we heel tevre den mee zijn, ook wat betreft de manier waarop het gegaan is in samenwerking met de gemeente. Momenteel speelt de reconstruc tiewet en voor overleg daarover zit ik in twee werkgroepen. Daar moet uiteindelijk een plan voor het hele buitengebied uit komen. Vanuit de landbouw proberen we daar een steentje in bij te dra gen. De reconstructiewet is van groot belang voor de landbouw: er wordt in aangegeven waar de landbouw zich nog volop ont wikkelen kan en waar men reke ning moet houden met andere zaken. Het ergste watje kan overkomen als agrariër is datje op slot gezet wordt. Dan zit je in een natuur ontwikkelingsgebied en mag je niets meer. Je wordt beperkt en er staat van de andere kant niets tegenover. Je kunt je niet meer verder ontwikkelen en moet als het ware je tijd uitzitten. De im pact daarvan wordt wel eens on derschat. Samen met Herman Bosman, voorzitter van de GL TO, zit ik in de denktank van landbouwvertegenwoordigers, voor het algemene agrarische belang binnen de reconstructie wet. de ouders aangegaan wordt. Een bedrijf over nemen tegen de gel dende marktwaarde is niet meer te doen." En als agrariër kun je bijna niet met vakantie? Je kunt ook zeggen 'het leven is één grote vakantie'. Maar je bent wel minder flexibel als je het echt in je eentje moet doen. Je kunt wel bedrijfsverzorging krij gen, dan wordt de vakantie ge woon een beetje duurder. Hoeveel leden telt het AJK-Hol ten? Het Agrarisch Jongeren Kontakt telt 75 leden. Dat 'jong' moet je ruim zien. Tot veertig jaar blij ven de mensen wel lid. En leden tot 35 jaar tellen mee qua subsidie, dus wat oudere jonge leden hebben we er graag bij. Ongeveer driekwart van de agrarische doelgroep in Holten is lid. Van de leden is niet iedereen boer. Er zijn leden bij die nog niet hebben gekozen wat ze zul len doen, leden waarvan broer of zus het ouderlijk bedrijf overge nomen heeft en die op een ande re manier in de agrarische sector werkzaam zijn. Veel plattelandsjongerenvereni gingen doen aan toneel. Geldt dat ook voor het AJK? Toneel? Nee, het AJK is echt ge richt op educatie. De platte landsjongeren meer op saamho righeid, Vermaak. Maar de grens is niet zo heel scherp. Op landelijk niveau zijn de AJK en de Plattelandsjongeren gefu seerd. Op plaatselijk niveau zijn er weinig fusies, maar bijvoorbeeld in Markelo wel. Wat is het prettige aan het voor zitterschap van deze club? Besturen in het algemeen vind ik leuk. Goede bijeenkomsten or ganiseren, aan belangenbeharti ging doen, je inzetten voor een goede, gezonde actieve vereni ging- Dat het in dit geval als voorzitter is, maakt bij ons geen verschil. Je doet het met het hele bestuur. Maar als er een woordje gedaan moet worden, kijken ze allemaal de voorzitter aan; dat is het meest in het oog springende ver schil met de andere bestuursle den. Wat zijn de minder leuke kanten aan het voorzitterschap? Als het een keer niet lukt, of als er kritiek is vanuit de leden. Vooral als die uit je eigen oog punt wat slecht onderbouwd is. Maar daar moet je mee omgaan. Echt vervelend heb ik het nooit gevonden. Je moet af en toe je verantwoor delijkheid nemen, even durven soms. En dan komt het wel goed. Wel vervelend is dat je je ergens druk voor maakt en er is weinig animo voor. Heeft de agrarische sector toe komst? Jazeker. Er zit al jaren een da lende lijn in mede door het re gelgevend beleid dat gevoerd wordt. Maar langzamerhand be gint het besef te komen dat er wel boeren moeten blijven, want als de boeren weg zijn is het landschap ook weg. Wat vind je, naast familie en ge zondheid, belangrijk in het le ven? Plezier hebben. Dingen doen waar je je ei in kwijt kunt. Daarnaast ben ik betrokken bij een regelmatig overleg op het gemeentehuis met een plaatselij ke werkgroep met wethouder Wim Stegeman. Samen met mensen uit de ge meente, uit de recreatieve sector, natuurorganisaties zit je dan om tafel en iedereen kan z'n visie geven. Rijssen-Holten is één van de weinige gemeenten waar het overleg zo direct en zo goed ge regeld is. Espelo - De uitslagen van onder delen van het Sploder Feest. Optocht Loopgroepen: 1. BijdePas; 2 Moos en Toos; 3. Imke, Celine en Jessica; 4. Dennis Krikkink. Wagens: 1. Viefhuze; 2. Splo- diek Zuid; 3. Splodiek Noord: 4 Helhuze; 5. KoKo. Aanmoedigingsprijs: Hekkalver Kinderspelen Onderbouw: 1. Marjon, Jeroen, Daan, Thomas en Eva; 2. Antoi nette, Wouter, Jorian en Rachél; 3. Merten, Jorieke, Twan, Imke en Koen; 4. Rens, Vera, Jette, Wilfred en Rik; 5. Björn, Kevin, Celine, Wieke en Matthijs. Bovenbouw: 1 Arjan, Patricia, Dirk, Patrick en Marije; 2. Erik. Mattias, Jody, Niels en Angeli- que; 3, Jan, Herma, Dennis, Ar no en Muriël: 4. André, Roelie, Kirby, Werner. Robin en Thijs; 5. Mark, Hendri, Marieke, Lon- neke en Nick. Ballontrappen 12 t/m 15 jaar: 1 René Arfrnan; 2. Joost Bakhuis; 3. Frank Marsman. Ballontrappen 16+: 1. Gerrit Meijerink; 2. Gerrit Blankena; 3. Hans ten Dam. Stoelendans: 1Annemiek Toor- neman;2. Monique ten Dam; 3. Mark Lubbersen. Hindernissen met paren: 1Eric Schippers en Jan van Gem; 2. Martijn Stevens en René Arf man: 3. Joyce Beumer en Anne miek Toomeman. Natuurdiorama Holterberg. Clara is een natuurliefhebster in hart en nieren. Zij wil dan ook zo dicht mogelijk bij de natuur wonen. Het liefst zelfs midden in het bos. Maar midden in het bos wonen natuurlijk al heel veel dieren. En in de bomen wo nen heel veel vogels. Wie mag nu waar eigenlijk wonen? In de interactieve theatervoor stelling Het Vogelhuis gaat Pa tricia Suer samen met de kinde ren op zoek naar een oplossing. Opgeven kan bij bij Natuurdio rama Holterberg telefoon 0548- 361979. Voor meer informatie kan men terecht bij Nationaal Park de Sallandse Heuvelrug, Rianne Evers telefoon 0548-622705 of op de website: www.sallandse- heuvelrug.nl. Holten - In de gereformeerde kerk de Kandelaar wordt don derdag 24 juli een zomerzang avond gehouden. Het program ma wordt mede door de bezoe kers zelf samengesteld. Er kan een keuze worden ge maakt uit liederen uit het Lied boek voor de Kerken, Geroepen om te Zingen en een eigen sa mengestelde bundel op basis van de Evangelische Liedbundel. Muzikale medewerking wordt verleend door Van Engbrink en Lubberdink. De avond begint om 19.30 uur en zal ongeveer een uur duren. Na afloop is er gelegenheid om na te praten bij een kop koffie. Dijkerhoek - In Dijkerhoek wordt zondag 20 juli een zang- dienst gehouden. Bij-deze dienst, welke is voorbe reid door Miny Ulfman en Eg- bert van den Brink, zal Franske Veltkamp zorgen voor de muzi kale begeleiding. De aanvang van de dienst is om 9.30 uur en zal bij mooi weer plaatsvinden bij Egbert en Saskia in de tuin aan de Hakkertsweg 1

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 5