Haar krijgt renovatiebeurt in overleg met bewoners Kindervakantieweek zeer spannend ondanks regen Okia-jeugd krijgt nieuwe kleding Rijbewijskeuring veel goedkoper Beeldenexpo Natuurdiorama Braderieën verplaatst Wandelen in ochtendgloren Fietsroutes Salland en Regge 4 ZAl DONDERDAG 10 JULI 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD Holten - Veel te duur. Dat vin den de drie bonden, ANBO voor 50-plussers, KBO en PCOB van de rijbewijskeuring, een medi sche controle die iedere 70-plus- ser met een rijbewijs minimaal elke vijfjaar moet ondergaan. Daarom gaat SENtrum, Stich ting Senioren Organisaties Overijssel (het samenwerkings verband van de drie ouderen bonden) in navolging van de Anbo in Friesland, zelf haar le den rijbewijskeuringen aanbie den voor 25 euro. Voor automobilisten van 70 jaar en ouder is voor verlenging van het rijbewijs een medische keu ring verplicht. Door de toene mende vergrijzing loopt het storm bij de aanvragen voor rij- bewijskeuring. Per maand moeten in de provin cie Overijssel ongeveer vierhon derd 70-plussers worden ge keurd. De medische kosten variëren in prijs van ongeveer 25 euro tot zo'n 75 euro. Daar komen de kosten voor de aanvraag van een nieuw rijbewijs en die van de noodzakelijke gemeentelijke formulieren nog bij. Alles bij elkaar betaalt een 70- plusser gemiddeld 125 euro voor een nieuw rijbewijs. SENtrum gaat nu de rijbewijskeuringen aan de leden van de drie bonden aanbieden voor 25 euro. Voor de leden betekent dit een forse be sparing. De rijbewijskeuringen zullen in Overijssel worden uitgevoerd door officieel geregistreerde art sen, die verspreid over de pro vincie zijn gevestigd. Vanaf 1 juli 2003 kunnen senio ren zich aanmelden voor een keuring via het kantoor van SENtrum in Overijssel op maan dag tot en met donderdagmor gen van 9.00 tot 13.00 uur, tele foon 0572-361177. Holten - De Rotterdamse Gale rie Tounkara houdt van 19 juli tot en met 17 augustus voor de tweede keer een verkoopexposi tie van Afrikaanse kunst in Na tuurdiorama Holterberg. De (rituele) gebruiksvoorwer pen, beelden en maskers die hier worden getoond zijn alle afkom stig uit West Afrika, met nadruk op de landen Togo, Benin, Mali, Burkina Faso en Nigeria. Op de tentoonstelling staan Vodun- beelden en voorwerpen centraal. Maar er is ook een groep Moba- voorouderfiguren, indrukwek kend in hun eenvoud. Een spe ciale plaats neemt de Afrikaanse keramiek in. Gemiddeld twee keer per jaar bezoekt de galerie Togo, alwaar zowel recente als oudere stuk ken worden ingekocht. Door die eigen import en de brede keuze is Afrikaanse kunst bij Tounkara nog niet onbetaalbaar. De expositie is dagelijks te be zoeken van 9.30 tot 17.00 uur, 's zondags van 11.00 tot 17.00 uur. Voor informatie kan men con tact opnemen met Natuurdiora ma Holterberg, Holterbergweg 12, 7451 JL Holten, telefoon: 0548-361979. Holten - De Holtense Handels vereniging houdt dit jaar twee zomerbraderieën. In tegenstel ling tot voorgaande jaren is de locatie gewijzigd. Dit jaar is er voor gekozen de braderie te hou den in de Dorpsstraat ter hoogte van Nijkamp en Albert Heijn. De route loopt dan richting café Jansen en afbuigend via de Kerkstraat weer terug naar de Smidsbelt. De data's zijn 24 juli (gelijktijdig met de kermis) en 7 augustus. Beide datums vallen op een don derdag tijdens de gebruikelijke koopavonden. De aanvang van de braderie is om 15.00 uur en eindigt om 21.00 uur. De Dorps straat zal worden afgesloten vanaf 13.00 uur. Iedereen kan zich opgeven voor de braderie, in tegenstelling tot voorgaande jaren. Grondplaat- sen kosten 5 euro de strekkende meter. Marktkramen kosten 27 euro per kraam. Voor kinderen zijn er gratis grondplaatsen in de Kerkstraat waar een ouderwetse vlooienmarkt wordt gehouden. Men kan zich uitsluitend per mail of fax opgeven. Per e-mail naar jhtv@wanadoo.nl of per fax naar 0548-363843. Dit onder vermelding van naam, telefoon nummer, de gewenste markt kraam of grondplaats. De braderie wordt in samenwer king met Javo Promotions ge houden. Vragen of inlichtingen: Jan Herman ten Velde telefoon 06-50604865. \Habobank\ Klary Offringa Klary Offringa is één van de vele 'overstcckvrijwilligers' deze dag. Maar nu staat ze even niet op haar plek: haar aandacht is bij de binnenkomende triatleten. „Er doen vier personen uit mijn ge zin mee", vertelt ze. Haar man Chris (49) doet mee aan de kwart triatlon, evenals zoon Leon (22). De dochters Kirsten (17) en Marleen (14) zijn bezig met de a'chtste. Holten - Voor wie geen last heeft van een ochtendhu meur, organiseert Natuurdi orama Holterberg een drietal ochtendwandelingen met ontbijtbuffet. Deze worden gehouden op woensdag 23 en 30 juli en 6 augustus. De wandeltocht start telkens bij het Natuurdiorama in Holten om 7.00 uur 's mor gens, en duurt ongeveer an derhalf uur. Juist als de natuur op haar mooist is, nevelflarden tus sen de vliegdennen hangen en de vogels druk in de weer zijn, vertelt een deskundige gids over het wel en wee van de flora en fauna. Na afloop wacht de wande laars als beloning voor het vroege opstaan een uitge breid ontbijtbuffet in restau rant De Wielen. Vervolgens wordt er een bezoek ge bracht aan Natuurdiorama Holterberg. Deelname kost 12,50 euro per persoon. Vooraf aanmel den is verplicht op telefoon 0548-361979. Holten - Nu de VW's in de regio vorig jaar zijn gefu seerd, zijn onlangs alle fiets routes binnen de regio ge controleerd en op elkaar af gestemd. Er zijn diverse nieuwe fietsroutes ontwik keld en een aantal bestaande routes is aangepast zodat er nu een route netwerk is ont staan, die de hele regio be strijkt. Vanaf dinsdag 8 juli zijn er in totaal 37 routes verkrijg baar bij de VVV-kantoren in de regio. Met het uitzetten van dc routes is met ieder een rekening gehouden. De routes variëren in lengte tus sen de 16 en 75 kilometer en alles daartussenin. Met de fietsroutes wordt kennisge maakt met de mooiste plek jes van de regio. Het Sal- landse land rondom Raalte en Heino, de hellingen van de Sallandse Heuvelrug tus sen Holten en Nijverdal, de Reggestreek tussen Enter, Rijssen, Hellendoorn en Den Ham en natuurlijk de veengebieden bij Wierden en Vriezen veen. Op de rou tebeschrijvingen worden ook de horecagelegenheden en diverse bezienswaardig heden beschreven zodat men onderweg op verschillende punten even kan afstappen. De routes zijn voor 1,50 eu ro per stuk te koop bij de VVV. Marinus Pasop, vijftigplus triatleet Holten - Voor Marinus Pasop is het zijn vierde Triathlon Holten. Hij maakt deel uit van het Nidoteam. „Het ging goed. Alleen verl oor ik tijdens het zwemmen een kroon. De tandarts had er een noodkroon opgezet, en die ging er dus feilloos af. Nee, ik heb niet gedoken om 'em terug te vinden, ik merkte het pas achteraf." De eerste keer deed Pasop mee aan de kwart, maar dat was te zwaar. „Na die eerste keer dacht ik 'dit doe ik nooit weer'. Maar ik doe iu de achtste en dat bevalt me veel beter." De 52-jarige Hol- tenaar is bij Nido hoofd bedrijfsbureau productieplanning. Met een groepje van zo'n acht man loopt hij elke week hard. „Waarom ik meedoe? Mijn sportgenoten hebben we overgehaald. Mijn zoon Maron en dochter Jenifer doen trowuens ook mee. Die triatlon hier is hartstikke mooi werk. Gewoon, die hele sfeer eromheen en bovendien goed georganiseerd. Of ik volgend jaar weer mee doe? Ik denk het \yel." Holten - Op tafel ligt de kaart van de renovatie van fase 1 (Ab Jansenstraat, Nagelhoutstraat, Kenemansstraat) van de wijk De Haar. Duidelijk wordt daarop aangegeven wat er te gebeuren staat. Openbaar groen wordt deels vervangen, er worden nieuwe speelvoorzieningen ge plaatst, de openbare verlichting wordt verbeterd en er zijn extra parkeerplaatsen gepland. Het plan heeft onlangs ter inzage ge legen; er kwam één reactie op. Het plan kwam tot stand in nauw overleg met de bewonerscon tactgroep. Elke straat vaardigde een bewoner af voor die contact groep. Samen met hen werkte Jeroen Korenromp van de ge meente dit eerste plan uit. „Dat werkt heel goed. De bewoners hebben op die manier een direc te inbreng." Het plan ziet er op papier in elk geval mooi uit. De mensen in de contactgroep gingen de buurt in met voorbeelden van beplanting en van speeltoestellen. „Telkens een thema: de ene keer de plant jes, de andere keer de speeltoe stellen. De bedoeling was boven tafel te krijgen hoe de buurt er over dacht en waarin de buurt behoefte aan is", aldus Koren romp. Een deel van de groenstroken wordt gerooid. Daarvoor in de plaats komt lage bloeiende be planting, gekozen door de buurt. „Er komen onder meer bodem- bedekkende rode en roze rozen. We moeten daar wel voorzichtig mee zijn. Ervaring leert dat op die grond de roos het niet goed doet. Maar we denken dat deze soort het volhoudt." De bewo ners kozen verder voor de gele hersthooi en de weigela met haar paarse bloemen en purperen blad. Vervolgens kregen de deelne mers aan de contactgroep een catalogus mee voor speeltoestel len. De gemeente stelde wel een aantal randvoorwaarden. „Zo'n toestel moet bijvoorbeeld ver vaardigd zijn van kunststof, weerbestendig zijn." Met drie voorkeuren kwam men in de contactgroep terug, en in overleg met de gemeente werd er daaruit één gekozen. „De schoolgaande jeugd wilde een speeltoestel in combinatie met een glijbaan. Zoiets staat er al, en zo'n toestel wil men erbij." Het toestel komt te staan tussen de Kenemans straat en de Klompsteeg. De be woners wilden graag een bankje bij het speeltoestel, en dat bank je wordt eveneens geplaatst. Voor de oudere jeugd is gekozen voor een basketballpaal, die bij de Nagelhoutstraat komt te staan. Op advies van de gemeen te is gekozen voor een geluid dempend bord. Wat de verlichting betreft wor den een aantal lichtpunten ver vangen, voornamelijk in de Ke nemansstraat. En er komen een Ondanks de regen genoten de deelnemertjes aan de Kindervakantieweek met volle teugen. Holten - Zo'n honderd enthousiaste deelnemers deden afgelopen week mee aan de jaarlijkse Kindervakan tieweek, georganiseerd door Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk te Holten. De kinderen ver toefden in zelfgemaakte hutten in het bos en schenen geen erg te heb ben in de donkere regenbuien. Maandagochtend dromden de kin deren verwachtingsvol dorpshuis De Boschkamp binnen. Een gou den envelop werd opgeduikeld met de geheimzinnige website www.goldface.freakin.nl. Met be hulp van interactieve apparatuur werd een verbinding opgezet met Goldface, een gemaskerde figuur die vanaf de achtergrond de kinde ren van aanwijzingen voorzag. Daardoor kon zijn stem door de Boschkamp galmen om de kinde ren op te roepen naar de Koeweide te gaan. Inmiddels was een raar stelletje volwassenen op komen dagen, groepje 13, dat ook aan de vakan tieweek wenste mee te doen. Ze waren te laat, veel te oud en zagen er bovendien erg kinderachtig uit. Hun papa had hen opgegeven zei den ze. 's Middags had groep 13 een ge heime afspraak met hun papa. De kinderen misleidden het ongeliefde groepje en zodoende mistten zij een afspraak met hun vader. Ter wijl de kinderen zich in het struik gewas verschuilden kwam er met veel lawaai een viertal zware moto ren het bos inbulderen en dropte een pakje dat in handen viel van de kinderen. Het ging er dit jaar trouwens be hoorlijk spannend aan toe. Zo wer den dinsdag bijvoorbeeld kinderen in een geblindeerd busje afgevoerd naar een donkere loods. Hier schit terde Goldface' persoonlijkheid onder bewaking van twee bodygu ards. Hij waarschuwde voor een zwart masker en meldde tevens dat er één groepje zou moeten afval len. Groep 13 kreeg die dag een tweede kans van papa en er vond weer een ontmoeting plaats. In een dicht bos werd papa's geheime schuilplaats ontdekt. Zijn vieze sokken en wat grote groene onderbroeken hingen aan een waslijn. De vier 'kinderen' uit groep 13 werden door hun va der getransformeerd tot heuse ke rels en heetten vanaf toen de Hells Bangels. Ze kregen stoere kledij, flitsende zonnebrillen en gedroe gen zich ferm. Ze werden door pa pa weggestuurd onder het nadruk kelijke bevel het gouden masker te vinden. Goldface had gezegd dat er woensdag één groep af zou moeten vallen en zodoende namen alle groepjes het uiterst strijdlustig op tegen groep 13. Er werd.flink vals gespeeld en ook de speciaal aange stelde scheidsrechter leek omkoop baar. Na een fanatieke strijd over een modderige stormbaan, spijker broekhangen en andere wedstrijd onderdelen ontstond een gelijkspel. Als cruciaal eindspel moest er ge- sumoworsteld worden. Het onspor tieve gezelschap, groep 13, verloor en de kinderen zegevierden. De laatste dag waren de kinderen nog maar net in hun tentenkamp of daar kwam groep 13 aanmarcheren onder begeleiding van hun boze papa. Waarom waren zijn kinderen weggestuurd? Hij zou het zelf wel even regelen met dat gouden mas ker. Met zijn metaaldetector spoor de hij een zwart masker op en raak te het aan. Daardoor zou hij veran deren in een vreemd wezen. Gold face had daar al zo vaak voor ge waarschuwd. Papa begon te beven en leek zijn eigen kinderen niet meer te herkennen. Hij kreeg het verder nog aan de stok met een heus wit wief, een vogelverschrik ker en een lastige zwerver. Vervol gens kwamen de kinderen via een spoor van gouden stenen bij een groot vuur. Daar stond Goldface in zijn prachtige verschijning. De kin deren namen plaats rondom het vuur. Goldface gooide het zwarte masker, dat Papa onder zijn trui verborgen hield, in het vuur. Op slag veranderde het in een schitte rend gouden masker. Papa en aller lei andere zonderlinge individuen, die tot dan toe de bossen rondom de Koeweide onveilig hadden ge maakt, kwamen nu tevoorschijn, raakten het masker aan en werden weer normaal. Het fantastische thema, de goede organisatie, de medewerking van een groot aantal vrijwilligers en de mensen die terreinen en materialen beschikbaar stelden, droegen ook dit jaar bij aan een fijne vakantie week zonder ongevallen. Bijna honderd kinderen, waarvan een groot gedeelte niet op vakantie gaat, hebben een fantastisch avon tuur beleefd. Omdat het elk jaar weer lastig is geschikte terreinen te vinden, doen de medewerkers van de Bosch kamp een oproep aan eigenaren van geschikte terreinen (liefst met een stukje gras en bos) om hun ei gendom volgend jaar vier dagen ter beschikking te willen stellen. Tele foon 0548-36 27 55. Marco Rensen, nationaal triatleet Holten - Marco Rensen eindigt zaterdag als elfde op de olympi sche afstand. Elf keer heeft hij inmiddels meegedaan aan de Triathlon Holten. Vier keer werd hij Holtens kampioen. Die pres tatie zette hij eerst in '99 neer, op de achtste triatlon. De driejaren daarop werd hij eerste op de kwarttriatlon. Dit jaar doet hij mee aan de nationale wedstrijd. „Het is goed ge gaan; het viel mee. Maar ik had gehoopt op een plaats bij de eer ste vijf', aldus de 32-jarige Holtenaar, die de sfeer in Holten rond de triatlon als 'zeer bijzonder' kenschetst. „Als triatleet word je hier door het publiek op handen gedragen", lacht hij. Rensen werkt twee dagen per week bij Cl000 en daarnaast is hij huisvader. De komende tijd wil hij het rustiger aan doen. „Ik wil niet meer sporten op dit niveau, met de nationalen." Of hij volgend jaar weer meedoet aan de kwart om het Holtens Kampioenschap? „Ik weet het nog niet. Misschien neem ik een jaartje vrijaf. Maar ik heb nog een paar maand om daarover na te denken!" Er wordt in de Haar al druk gewerkt aan de riolering. (Foto: Sander Scheperman) aantal lantaarnpalen bij, vooral bij de voetpaden, zoals het voet pad bij de Klompsteeg, het voet pad tussen de Kenemansstraat en de Nagelhoutstraat en het voetpad achter de Haarschool. Aan de Kenemansstraat komen er zes parkeerplaatsen bij. Op dit moment is men bezig met het verbeteren van het rioolstel sel in de wijk. „Daarna wordt er herstraat", vertelt Korenromp. Wanneer fase 1 uitgevoerd wordt, is afhankelijk van de bin nengekomen reacties. Die wor den eerst bekeken en verwerkt. Vervolgens moet het gemeente bestuur over het plan beslissen en dan kan het aanbesteed wor den." De bedoeling is dat de beplan ting dit najaar wordt aangelegd. „En verder proberen we aan te sluiten op de bestratingswerk zaamheden. Voor volgend jaar zomer moet het zeker klaar zijn." Inmiddels is er al een bewoners contactgroep opgericht voor fase 2, de Canadastraat, Churchil- lstraat en Verzetstraat. „Voor de zomervakantie zijn we voor het eerst bij elkaar geweest. Eind augustus nemen we contact op voor een volgende bijeenkomst", vertelt Korenromp. Holten - Ook de jeugd van Okia is in het nieuw gestoken door Herwi. Nieuwe shirts, maar ook trainingspakken kreeg de jeugd afgelopen training uitgereikt. TTV Okia heeft nu twee jeugd- teams en deze trainen op de dinsdagavond van 19.30 tot en met 20.30 uur. Heeft men interesse, vanaf 12 jaar kan men dit jaar gratis mee- trainen op het Okia-veld naast het Vletgoor aan de Larenseweg. De training bevat alle elementen van de sport zoals conditie, kracht en techniek en natuurlijk heeft men op de training veel aandacht voor de juiste teamspi rit. Men heeft geen extra kleding nodig, de speciale touwtrek schoenen zijn aanwezig. Esther en Johanna, supporters Holten - Ze staan al een poos langs de lijn: moeder Johanna Aal poel-Koopman en dochter Esther. „Het is elk jaar weer een hap pening om naar toe te gaan", vertellen ze. Johanna werkt bij de Oad bij de catering en kijkt hoe haar collega's het er afbrengen. Regelmatig komt er een Oad-atleet voorbij, die dan ook aange moedigd wordt. Dat geldt niet alleen de Oad'ers, maar ook men sen van het bedrijf waar haar man werkt. Esther, leerlinge 4VM- BO van De Wacrdenborch, ziet af en toe medeleerlingen voorbij komen. „En veel bekenden natuurlijk", geeft ze aan. De dames zijn vanmiddag wel eventjes naar huis geweest om iets te drinken, maar staan nu weer op hun plek. „Gezellig. Alleen het weer had iets beter gekund, maar het regent in elk geval niet." - -C- 'C"- mm

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 5