Det DAT det dut: det dut DAT veur Diekerhook Verschillende culturen dansen samen op feest Hoölter Daansers 'Vergrijzing Holten duidelijk terug te zien in ledenbestand bibliotheek' Controles verkeer Surveillance woningen Leraren Holterenkschool Stuk metaal door voorruit zelfstandig bezig DON DERDAG 3 JULI 2003 HOLTENS NIEUWSBLAD 5 Optocht laat zien wat leeft in Dijkerhoek Dijkerhoek - De optocht van Dijkerhoek had naast fantasiethe ma's ook enkele onderwerpen waaruit duidelijk naar voren kwam, waar Dijkerhoek zich druk om maakt. Bijvoorbeeld de hondenbelasting. Een rij mannen zitten op hun 'blote kont' aan een tafel op een wagen. Aan de achterkant een weilandje met keutels en een ingerichte hondentoilet met daarop de huurprijs per jaar vermeldt. Een hele mooie wagen was die van Holterbroek. Een beangsti gend kasteel, waaruit steeds heksen tevoorschijn kwamen en met een zwaai weer in verdwenen. De wagen werd enkele jaren gele den gemaakt. Toen werd echter het Dijkerhoeks Feest afgelast wegens een noodlottig treinongeval. De wagen deed toen wel met in de optocht van Espelo en nu dus ook in die van Dijkerhoek zelf. Holterbroek ging er met de eerste prijs van door. De Oude Deven- terweg pakte de tweede prijs en de Hakkertsweg kreeg voor hun Flinstones-creaties de derde prijs. Bij de kinderen kregen de Heksen de eerste prijs. Kameleon en Hans Grietje hadden beide evenveel punten, zodat ze op een gezamenlijke tweede en derde plek eindigden. (Foto's: Johan Bolink) Zondagbrunch blijkt succes Dijkerhoek - Na een voortreffelijke brunch waarbij maar liefst een goeie vierhonderd man aan tafel zat, onderwijl genietend van de deuntjes van de Haaksberger Muzikanten, kwam zondagoch tend ook het zonovergoten feestterrein weer in actie. Voor de peuters had men een prachtig vermaak geregeld: een hoop zand op een zeil, dranghekken er omheen zodat de kleintjes niet weg konden lopen, speelgoedtrekkers en schepjes erbij en het was groot plezier voor kind en voor de ouders. Een idee van peuterspeelzaal 't .Knotterheukske die met hoge in vesteringen komt te zitten in verband met de Arboregels. Een deal met de feestcommissie kon hen wat geld in het laatje brengen. De speelzaal zou zorgen voor vermaak op de feestweide en daartegen stelt de feestcommissie een bedrag beschikbaar voor de speelzaal. Naast de hoop zand stond een enorme draak waar de kinderen in konden spelen. Maar ook de oudere jeugd kon vermaakt worden met onder meer sumoworstel en de Vertical Limit, een tien meter hoge ijswand die bedwongen kon worden. Op de alcoholsimulatiebaan konden volwassenen zichzelf testen Holten - De politie hield woens dag 25 juni de gehele dag ver keerscontrole in Holten. Vijf motorrijders leverden de te controleren voertuigen af aan een team van zes leden van de politie Rijssen-Holten. Aller eerst werd gecontroleerd op de Rijksweg A 1 op parkeerplaats Struik. Daar werden 63 voertui gen, waaronder caravans, gecon troleerd. In totaal werden zes be keuringen uitgedeeld voor onder meer de autogordel, technische eisen en het ontbreken van de juiste papieren. In de middag werd plaats inge nomen op industrieterrein Vlet- goor te Holten. De motorrijders van politie Twente haalden de auto's van de weg en dirigeerde die naar het industrieterrein waar de controle plaatsvond. In totaal werd die middag tegen dertig personen proces-verbaal opgemaakt en we'i tien keer voor het niet dragen van de autogor del. Negentien keer wegens het niet voldoen aan bepaalde tech nische eisen zoals geen los- breekreminrichting (bij zware aanhangwagens), rijden zonder rijbewijs (vaak een te zware aan hangwagen zonder E-rijbewijs), drie keer voor het gevaar van af vallende lading (veelal vrachtau to's en grote aanhangwagens) en een bestuurder waarvan middels de lasergun werd geconstateerd dat hij veel te hard reed. De politie constateerde dat veel aanhangwagens voorzien waren van zelfgemaakte kentekens zo als van karton. Dit wordt niet meer geaccepteerd, ook niet voor de korte ritjes naar bijvoor beeld de gemeente om wat afval weg te brengen. De aanhangwa gen moet zijn voorzien van het kenteken van het trekkend voer tuig op oen witte kentekenplaat met zwarte letters. Na 1 septem ber van dit jaar geldt voor aan hangwagens met een totaal ge wicht onder de 750 kilo de witte plaat met het kenteken van het trekkend voertuig en aanhang wagen boven de 750 kilo krijgen een eigen kentekenbewijs en kenteken. Voor de laatste cate gorie raadt de politie aan om de ze zaken tijdig te regelen. Via het postkantoor kan een kente kenbewijs worden aangevraagd. De politie gaat het aantal contro les opvoeren, vooral in het dorp zelf. Er zal onder meer gecontro leerd worden op het dragen van de autogordel (zowel voorin als achterin) en de snelheid op som mige 30-kilometer-per-uurwe- gen aan bod. Uiteraard worden andere overtredingen in de con trole meegenomen. Holten - De vakantietijd is weer aangebroken en velen gaan voor enige tijd naar hun vakantiebe stemming. Het huis is dan vaak tijdelijk on bewoond. De politie geeft de ge legenheid om afwezigheid te melden. Tijdens de surveillance wordt dan de woning extra ge controleerd of alles goed is afge sloten en of alles nog in orde is. Tijdens openingstijden van het politiebureau te Holten (maan dagmiddag, woensdagmiddag en vrijdagmiddag van 13.00 uur - 17.00 uur) of te Rijssen (van maandag t/m zaterdag van 09.00 - 18.00 uur) kan daartoe een af wezigheidmelding worden inge vuld. Vervolg van pagina 3.) „Na een wat lastige tijd voor de Bosschool verwacht ik dat we er gezamenlijk, ouders, leerkrach ten. leerlingen, iets goeds van maken. Het is mogelijk dat er dingen veranderen, maar dat ge beurt dan in goede samenwer king, dat is wel mijn streven." Beusema stond op de Holterenk drie jaar voor de klas en wel voor groep acht. Hij wilde sowieso al graag een baan in het buitenland, waaron der Groot-Brittannië. „Zin in een nieuwe uitdaging. Mezelf verder ontwikkelen", geeft hij als reden aan. De vacature die vrijkwam aan de Nederlandse school in Aberdeen paste dan ook perfect in het plaatje. „Het is een volledig Nederlandse ba sisschool met 95 leerlingen, met deels een Shell-bestuur." Beusema studeerde een aantal jaren geleden in Engeland, was ook een aantal keren in Schot land en een school in Aberdeen sprak hem aan. „Wat ik er van verwacht? Veel. Maar het belangrijkste is dat het goed gaat op school. Verder heb ik dezelfde verwachtingen als bij een baan in Nederland, alleen is de setting nu iets anders." Dijkerhoek - Na de wervelende show die de kinderen vrijdag middag voorgeschoteld kregen in zaal 't Bonte Paard door Mc Jopie Japie, was 's avonds de beurt aan de groteren met de jaarlijkse revue Det Dat det dut van het Dijkerhoeks Amateur Toneel. Na het openingswoord van feestcommissievoorzitter Johan Wiersma, nam Bert Aaftink het woord om als revuecommissie stil te staan bij het overlijden van de nog maar 23-jarige Erica Markvoort die tot op het laatst toe enorm betrokken was bij de revue. Twee onderdelen in het programma waren van haar hand: De Tijdmachine en Street- dance, waarvoor ze zelf op het laatst vervangende spelers heeft aangewezen. Op uitdrukkelijk verzoek van haar vriend en fa milie zijn deze twee stukken dan ook gespeeld, zoals Erica dat zelf gewild zou hebben. Met grote bewondering en re spect denkt de revuecommissie terug aan de samenwerking met Erica. Met zangers als Egbert en Sas- kia van de Brink, Annemarie van den Brink en Frea Visscher, in samenwerking met het bege leidingsorkest en een perfect ge- Op zoek naar het eigen telefoonnummer in een Rijssense telefooncel. (Foto: Johan Bolink) luid, kon het programma al bijna niet mee stuk. Voeg daarbij een stel spelers die een mooie imita tie van figuren uit de buurtschap neer kunnen zetten en blijkbaar alles van iedereen weten. Dit met de echte Dijkerhoekse hu mor weten te doorspekken, dan kan de avond al helemaal niet meer kapot. Na het openingslied passeerden dan ook letterlijk vele Dijker hoekers de revue die door hun gedrag dit jaar in de kijker kwa men van de schrijvers. En dat waren er velen. Dat alles in combinatie met de zaken die de Dijkerhoekers op dit moment bezighouden, zoals de zo gehate hondenbelasting en het hondentoilet. De lokale poli tiek (overigens deze avond maar mondjesmaat vertegenwoordigd door alleen de PvdA-fractie) kreeg af en toe een veeg uit de pan. Verder onder meer de cen trale huisartsenpost en een am bulance die de weg naar Dijker hoek maar niet vinden kan. In afwisseling met goeie zang nummers, perfect verzorgde dans en toneel wist Dat het pu bliek in de bomvolle en zeer warme tent weer goed te verma ken. alweer een volgend karweitje wachtte, ontving hij van dc Hoölter Daansers nog een klein presentje. Daarna was het woord aan pre sentator Jan Aaltink die de mid dag aan elkaar praatte. In sterke afwisseling met optre dens van de eigen Hoölter Daan sers in eigen klederdracht, tra den groepen op als Folklorico Rinceoiri met Mexicaanse dan sen, Jaro met Kroatische en Roemeense dansen, allemaal in traditionele kledij met felle kleu ren en pittige dansen. Daar tussendoor trad de Engelse groep Wayfarers Folk Dance Club op die hier ook een aantal dagen verbleef en in een rustig tempo de dansen van het eiland Mann toonde. Heel aandoenlijk was het optre den van de paar turven hoge dansers van Kindergroep Mar- kelo, die maar liefst vier dansen hadden ingestudeerd. Zoals de Driekusman en de Ze vensprong. In hun eerste echte interview gaven Hessel Bouw huis en Elke Klein Twenhaar, al lebei 6 jaar, te kennen dat ze 't toch wel erg leuk vinden bij die De dansjes van de kindergroep uit Markelo waren zeer aandoenlijk. (Foto: Johan Bolink) groep. Hessel: 'Ik ging erbij om dat mijn vader en moeder ook dansen, maar ik vind de kleren ook mooi.' Er is dus nog hoop voor de toekomst. Vervolgens gaven de Bato Streetdancers een staaltje van hun kunnen weer afgewisseld met het cowboyimage van de Dijkerhoekse Line-dancers, on derdeel van Plattelandsvrouwen Vrouwen van Nu. Aan 't eind van 't programma traden alle groepen nog een keer gezamen lijk op. betaalden, en nog een inflatie van 4,5 procent is het beschikba re geld gauw op. Het biblio theekwerk is een digitale slag aan het maken en dat kost geld. We komen het laatste jaar iets te kort en daarbij spelen die dingen ons parten. Bij fondsenwerving merk je dat de bibliotheek, als semi-over- heidsinstelling, bij een aantal fondsen niet aan de bak komt. Af en toe een legaat voor de bi bliotheek, dat zou mooi zijn. Heeft de bibliotheek plannen voor de komende jaren? We zijn nu bezig met het Kultur Hus. Er zijn plannen dat de bi bliotheek te zijner tijd naar het oude gemeentehuis, gaat. Het mooie daaraan is dat je centraal in het dorp zit en in de directe nabijheid meer parkeergelegen heid hebt.. En ik zie er absoluut de meerwaarde van in om met andere instellingen, waaronder de VVV en het burgerloket daar naar toe te gaan. Maar het zijn nog plannen. Wel mooie plan nen overigens. Stel je voor datje naast je bibliotheekbezoekers ook nog zoveel toeristen over de vloer krijgt. De bibliotheek heeft tijdschriften, heeft internet: daar moet je voor de toeristen toch wat mee kunnen? Wat is belangrijk in het leven, naast familie en gezondheid? Werk, toch wel. Dat vormt een groot onderdeel van het leven. Plezier hebben in je werk. Ik ga straks van 20 uur naar 28 uur in de week en dat vind ik mooi. Dag en nacht werken hoeft voor mij niet. Juist de afwisseling van werk en gezin maakt' het leuk. Heb je de laatste tijd een boek gelezen dat indruk maakte? Dijkerhoek - Terwijl zijn vriend in al met de verhuiswagen on derweg was naar Zeeland, mocht burgemeester Lonink zijn laatste officiële maar plezierige klusje doen in Dijkerhoek. Op verzoek van voorzitter Herman Klie- mesch van de Hoölter Daansers, die in zijn openingswoord ieder een bedankte die de 25-jarige vereniging heeft gesteund, waar onder ook de sponsors 't Bonte Paard, Dikkers Cl000 en het Ra- bo Projectenfonds, nam Lonink het woord om de jubilerende vereniging te feliciteren. Hij wees in zijn toespraak op het belang van het bestaan van de Hoölter Daansers die een stuk cultuur naar buiten dragen tij dens hun optredens elders en naar de behoefte die er blijkbaar in een kleine gemeenschap is aan het behoud van een eigen identiteit, in een sfeer die hecht is en waar men toch ook wel graag de folklore wil bewaren. Hoeveel leden telt de biblio theek Holten? We hebben zo'n 2660 leden: ruim 1500 volwassenen en 1100 jeugdleden. Ook dat was twintig jaar geleden anders. Toen waren er 1700 jeugdleden en 950 vol wassen leden. De vergrijzing van Holten zie je terug in je le denbestand. Het jeugdlidmaat schap is gratis, dus als de jeugd al minder leest, heeft ze toch wel een kaart. Wat is het leuke aan deze baan? De afwisseling. Het contact met mensen. En de zelfstandigheid; het is wel nietje eigen biblio- theek, maar je bent toch vrij Door de voorruit van een Hol- tense vrachtwagenchauffeur vloog deze week een stuk me- I taal. Hij reed op de A 1 ter hoog- te van de afslag Apeldoom- West. lege bijrijderstoel. De chauffeur zelf kwam met de schrik vrij. Waar het stuk metaal zo plotse ling vandaan kwam, is nog niet "duidelijk. Hij zou van een ander voertuig afgevallen kunnen zijn of vanaf de berm naar de vracht wagen toegegooid zijn. Wat is er vervelend? Flet is altijd een strijd om geld. We hebben met de gemeente een budgetcontract en kunnen dus zelf beslissen waar we het geld voor gebruiken. Maar door de automatisering, die gewoon geld kost, en het leenrecht, waar we in 2002 twaalfduizend euro aan Het metaal kwam terecht op de (Foto: Johan Bolink) Een heel leuk boek vond ik Ka pitein Corelli's mandoline van De Bernières. Het is niet gelijk een literair werk, maar wel prettig om te le zen. Flet is nu verfilmd, maar de film is lang niet zo mooi als het boek. Wat doe je verder aan ontspan ning? Tuinieren, bloemschikken. Ik kijk detectives, Martin Beek op vrijdagavond. En de Engelse detectives zijn 'Wat dat betreft bewaar ikzelf ook altijd nog een stukje cultuur, de Twentse taal waarin ik kan spreken. Al ga ik ook naar Zee land, ik blijf een Twentenaar'. Maar alvorens naar Zeeland te vertrekken waar hem 's avonds (Door Jenny Bouwhuis-ter Maat) (Vervolg van voorpagina) Wat veranderde er bij de biblio theek de afgelopen tijd? Veel. De belangrijkste verande ring is wel de automatisering. Als je vroeger een boek aan moest vragen schreef je een briefje, deed dat in een envelop pe en dat ging op transport. Nu bekijk je de hele collectie op je computer en je ziet zo of een boek is uitgeleend of niet. De le den kunnen nu thuis rechtstreeks reserveren en verlengen. Men sen, krijgen ook steeds meer middels internet toegang tot di verse collecties en catalogi. ook goed. Verder kijk ik jour naal, actualiteitenrubrieken, BBC en dan met name docu mentaires. Waar erger je je aan? Het geduld van mensen is erg gering. Even wachten kan bijna niet meer opgebracht worden en dat geldt ook voor ouderen. Vervelend vind ik het dat tegen woordig iedereen maar mee moet genieten van andermans muziek. Wil je naar de radio lui steren, doe dat dan in huis. Als je in de gemeenteraad zou zitten, waar zou je je sterk voor maken? De verkeerssituatie hier moet opgelost worden. Smidsbclt op een leuke manier inrichten zon der auto's, zodat Holten echt een toeristisch centrum krijgt. Ik zou me ook inzetten voor de nieuw bouw op de Kol, de industrie moet daar weg. En de staat van onderwijsgebou wen in Holten vind ik bijzonder slecht, dat zou ook moeten ver anderen. Siiutc jjitctrii op rijgedrag onder invloed en dat viel volgens velen niet mee. De hele middag was er muziek in de tent van de Tismawajewend- band, Cadillac en de Reeperbahner Stimmungsmacher. Eind van de middag kwam het feest tot een einde en een heel te vreden voorzitter Johan Wiersema van de feestcommissie is dan ook blij dat alles zo goed verlopen is. 'Met mooi weer en heel veel publiek. Ik dank alle Dijkerhoekers dan ook dat zij het mogelijk hebben gemaakt om zo'n feest op poten te zetten.'

Holtens Nieuwsblad | 2003 | | pagina 5